AtletIS - Športový informačný systém

Archív článkov

Vyberte rok a mesiac, pre ktorý chcete zobraziť prehľad pretekov.

Rok
Mesiac
commonArticle.Name

Po deviaty raz a naposledy sa jamajský superšprintér Usain Bolt predstaví na mítingu Zlatá tretra

OSTRAVA 27. júna 2017 (SITA)

Po deviaty raz a naposledy sa jamajský superšprintér Usain Bolt predstaví na mítingu Zlatá tretra, aby si vychutnal ovácie publika. V stredu 28. júna krátko pred deviatou večer ešte raz extrémne rýchlo prebehne vzdialenosť 100 m, ukáže niekoľko svojich typických gestikulácií a potom zamáva Ostrave na rozlúčku. Po tejto sezóne 8-násobný olympijský víťaz a 11-násobný majster sveta ukončí svoju megaúspešnú kariéru. Jedenásť rokov bol jej súčasťou aj míting Zlatá tretra, na ktorý nedá dopustiť. "Bude to určite veľmi emotívne, už sa na to veľmi teším. V Ostrave som už za tie roky ako doma. Poznám tu všetko, dokonca aj izbu v hoteli," uviedol Usain Bolt na pondelkovej tlačovej konferencii v Ostrave, cituje ho oficiálna stránka podujatia zlatatretra.cz či portál idnes.cz.

Bolt o mítingu Zlatá tretra Ostrava...

Vždy sem príde plný štadión ľudí a nezáleží na počasí, stále je plno. Aj preto je to môj obľúbený míting a dôvod, prečo sa do Ostravy neustále rád vraciam. Poznám to tu veľmi dobre, dokonca aj svoju izbu v hoteli. Keď som sem prišiel po prvý raz, bola poriadna zima. Teraz som v šoku z tepla, ktoré tu panuje, asi som s priviezol so sebou trochu toho slnka z Jamajky.

Bolt o výberoch mítingov na poslednú sezónu...

Bolo to naozaj ťažké, najmä preto, že väčšina z nich je pred svetovým šampionátom. Chcem si užiť každý míting, na ktorom sa pred koncom kariéry zúčastním, každý podpis, ktorý rozdám a tiež každé fotenie s fanúšikmi. Bude to veľmi emotívne, lebo všetko bude naposledy. Aj v Ostrave budem mať posledný raz šancu získať trofej, ktorú som si tak obľúbil. Každú krištáľovú tretru, ktorú som tu získal, mám vystavenú doma na peknom mieste.

Bolt o konci kariéry...

Nemám pochybnosti o tomto svojom rozhodnutí. Bola to skvelá kariéra a ja som si užil každý jej okamih. Všetky úspechy, ale aj pády a som za to vďačný. Teším sa, že sa po kariére budem môcť pozerať na svojich nástupcov. Vidím veľký potenciál v mladých jamajských šprintéroch. Môj tréner sa ma snaží prehovoriť, aby som sa tiež stal koučom, ale zatiaľ sa mu to nepodarilo. Z atletického oválu sa však určite nechystám odísť. Zatiaľ som veľmi nepremýšľal, čo budem robiť po skončení kariéry. Najprv ju musím ukončiť, a potom sa uvidí.

Bolt o o tom, čo mu bude najviac chýbať...

Fanúšikovia a súťaženie. Tým som si istý.

O majstrovstvách sveta v Londýne...

Chcete vedieť, či som pripravený skončiť tak, že nezvíťazím? Vlastne som na to doteraz ani nemyslel. S trénerom vždy hľadáme a nachádzame cesty k víťazstvám, takže preto o tom ani nepremýšľam.

Bolt o tom, čo bude robiť o 11 rokov...

Netuším, čo bude o taký dlhý čas. Dúfam však, že nebudem mať pivné brucho...Možno nejakým spôsobom zostanem spätý s atletikou a budem jej pomáhať ako budem najlepšie vedieť. Možno sa ožením a budem mať deti. Uvidíme...

http://www.zlatatretra.cz/aktuality.asp?id=1969

http://sport.idnes.cz/usain-bolt-zlata-tretra-2017-rozhovor-pred-mitinkem-fv9-/atletika.aspx?c=A170626_161358_atletika_rou

commonArticle.Name

Kapitánka slovenského tímu trojskokanka Dana Velďáková hodnotí vystúpenie v II. lige ME v Tel Avive

TEL AVIV 26. júna 2017 (SITA)

   Slovenská atletická reprezentácia súťažila v roku 2015 len v III. lige ME tímov. Z nej postúpila do druhej a odtiaľ si cez víkend v izraelskom Tel Avive vybojovala nečakane postup do I. ligy, keď skončila v konkurencii 12 družstiev druhá za Maďarskom.

"Počas oboch dní bojovali všetci ako levy. Konečne si môžeme povedať, že sme družstvo, ktoré naozaj držalo pokope. Všetci sa snažili podať čo najlepší výkon, všetci sme pristupovali k vystúpeniu na ME tímov zodpovedne. Druhá priečka a postup do prvej ligy je pre všetkých obrovská odmena," nadchýnala sa kapitánka slovenskej atletickej reprezentácie Dana Velďáková.

Trojskokanka banskobystrickej Dukly prispela do bodového získu 10 bodmi za tretiu priečku v trojskoku. Zdolali ju len vicemajsterka sveta 2015 a Európy 2016 Hanna Minenková z Izraela a Litovčanka Dovilé Dzindzaletaité, bývalá juniorská vicemajsterka sveta a majsterka Európy do 23 rokov.

Dana Velďáková pochválila aj vedenie a realizačný tím výpravy. "Zocelili nás, urobili pre nás maximum a ich starostlivosť sa odrazila na našich výkonoch," skonštatovala trojskokanská rekordérka. "Keď nás šéftréner Maťo Pupiš na porade oboznámil s cieľom udržať sa v druhej lige a prípadne skončiť okolo 6. miesta, brali sme to tak, že prepočty viac nedovoľujú. No po prvom súťažnom dni sme boli všetci šokovaní a prekvapení, že na tabuli svieti Slovensko na druhej priečke. Hoci druhý deň sa začal trochu zložitejšie, dokázali sme, že vieme ísť za svojím cieľom. Preto patrí veľká vďaka kolegom-atlétom za ich výkony. A teraz - hor sa do prvej ligy."

Slovensko na ME družstiev (od roku 2009, dovtedy EP):

2009 Banská Bystrica - 5. miesto v II. lige

2010 Belehrad - 5. miesto v II. lige

2011 Nový Sad - 8. miesto v II. lige (zostup)

2013 Banská Bystrica - 1. miesto v III. lige (postup)

2014 Riga - 7. miesto v II. lige (zostup)

2015 Baku - 2. miesto v III. lige (postup)

2017 Tel Aviv - 2. miesto v II. lige (postup)

Konečné poradie v jednotlivých ligách ME tímov v atletike:

SUPERLIGA (Lille) - konečné poradie: 1. Nemecko 321,5, 2. Poľsko 295, 3. Francúzsko 270, 4. V. Británia 269, 5. Španielsko 242,5, 6. Ukrajina 236,5, 7. Taliansko 221, 8. Česko 214,5, 9. Grécko 196,5, 10. Bielorusko 188,5, 11. Holandsko 175. Posledné dva tímy (plus suspendované Rusko) zostupujú do I. ligy pre rok 2019.

I. LIGA (Vaasa) - konečné poradie: 1. Švédsko 320,5, 2. Fínsko 314,5, 3. Švajčiarsko 305,5, 4. Turecko 302, 5. Portugalsko 285, 6. Nórsko 272,5, 7. Rumunsko 246, 8. Írsko 238, 9. Belgicko 232,5, 10. Estónsko 203, 11. Bulharsko 193,5, 12. Dánsko 187. Do superligy postúpili prvé tri tímy, do II. ligy zostúpili posledné tri tímy.

II. LIGA (Tel Aviv) - konečné poradie: 1. Maďarsko 372,5, 2. Slovensko 306,5, 3. Litva 298,5, 4. Slovinsko 296, 5. Lotyšsko 258, 6. Cyprus 258, 7. Chorvátsko 253,5, 8. Izrael 242, 9. Rakúsko 240,5, 10. Srbsko 238,5, 11. Island 181, 12. Moldavsko 168,5. Do I. ligy postúpili prvé tri tímy, do III. ligy zostúpili posledné dva tímy.

III. LIGA (Marsa) - konečné poradie: 1. Luxembursko 317, 2. Bosna a Hercegovina 266, 3. Gruzínsko 262, 4. Malta 261,5, 5. Čierna Hora 243,5, 6. Arménsko 217, 7. Macedónsko 179, 8. Andorra 132, 9. Asociácia atl. fed. malých štátov (AASSE) 118, 10. Azerbajdžan 90. Do II. ligy postúpili prvé dva tímy.

Poznámka: O tom, kto postupuje a zostupuje, sme vychádzali z oficiálnej správy Európskej atletiky (EA). V inej verzii (ešte pred začiatkom ME) sa uvádzalo, že aj z II. ligy zostupujú 3 tímy a z III. ligy postupujú 3 tímy.

commonArticle.Name

Šéftréner SAZ Martin Pupiš chváli bojovnosť a prístup členov atletickej reprezentácie, ktorá si v Tel Avive vybojovala postup do I. ligy ME tímov

TEL AVIV 26. júna 2017 (SITA)

   Slovenská atletická reprezentácia cestovala na súboje II. ligy ME družstiev do izraelského Tel Avivu so skromným cieľom - udržať sa v súťaži, do ktorej nastupovala ako nováčik. Družstvo okolo kapitánky Dany Velďákovej napokon spôsobilo malú senzáciu. Už po prvom dni sa usadilo na druhej priečke za Maďarskom a ostalo na nej aj po záverečnej 40. disciplíne. Slovensko si vybojovalo senzačne postup do I. ligy.

"Možno to každý nedokáže oceniť, ale postúpiť do I. ligy ako jediná krajina, ktorá nemá použiteľný osemdráhový atletický štadión v v hlavnom meste v Európe, je niečo ako sen,“ rozplýval sa šéftréner Slovenského atletického zväzu (SAZ) Martin Pupiš. „Európske šampionáty družstiev v destináciách, ktoré nie sú veľmi európske - Baku, Tel Aviv - nám akosi sedia. Viacerí nás posielali späť do III. ligy, lebo v druhej lige boli našimi súpermi tímy s oveľa väčšou atletickou tradíciou a podmienkami. Keď som pred štyrmi rokmi po postupe do druhej ligy vyhlásil, je to dôležitý krok na ceste do I. ligy, viacerí si mysleli, že blúznim, čo mi dali svojimi reakciami patrične najavo. Len ja si stále myslím, že kto nemá sny, tomu sa nemajú aké plniť, aj keď musím priznať, že víkendové umiestenie v Tel Avive bolo nad plán.“

Slovenská reprezentácia položili základ postupu už v sobotu, keď sa usadila na druhej priečke a aj napriek útoku Litvy a Slovinska sa na nej udržala. Cenná je bezmála polovica (19) medailových umiestení zo 40 disciplín. Slováci si vybojovali štyri prvenstvá - Ján Volko na 100 m (10,21), Iveta Putalová na 400 m (52,45), Jana Velďáková v diaľke (655) a žien na 4 x 400 m Slaničková, Štuková, Ledecká, Putalová (3:34,05). Muži sa až 11-krát umiestnili v prvej trojke (1 - 5 - 5), ženy pridali osem "medailových“ umiestení (3 - 1 - 4).

"Všetkým, čo sa pričinili o tento fantastický postup do I. ligy, patrí veľká vďaka. Každý bod bol vybojovaný ťažko, ale mozaiku toho výsledku by sme nevyskladali ani bez jednobodových výsledkov za 12. miesta. Atléti aj celý realizačný tím odviedli maximum. Ukázalo sa, že všetci tréneri pripravili svojich zverencov na toto podujatie ako na vrchol sezóny, za čo im patrí veľké - ďakujem! Tento tím prešiel z III. ligy až do prvej a viacerí z neho zažili a zažijú všetky úrovne. S viacerými sme si zaspomínali na časy, keď sme si nemali poriadne čo na seba obliecť, chýbal tímový duch a mnohí si na ME tímov len odskakovali ako na individuálnu súťaž.“

Podľa Martina Pupiša v podstate nik nezlyhal, väčšina členov tímu išla na 110 až 130 percent. Viacerí reprezentanti priznali, že len za seba by takto bojovať nedokázali. O dva roky v I. lige však budú musieť slovenskí atléti zabojovať azda ešte viac, ak sa v nej budú chcieť aspoň udržať.

"V prvej lige nás čaká krst ohňom, ale myslím si, že ak sa nám podarí v maximálnej možnej miere eliminovať naše najväčšie slabiny, cesta k záchrane nemusí byť zarúbaná,“ poznamenal šéftréner SAZ. "Viem, že veční kritici a pesimisti budú tvrdiť, že postup do I. ligy je len dielo náhody, nie našej práce a zlepšeného systému. Ak je to naozaj tak, tak tam hore nás musí mať niekto veľmi veľmi rád... Veď nakoniec, ako sa hovorí, šťastie praje len pripraveným. Som naozaj hrdý na každého člena tímu, na každého, kto sa pričinil o tento úspech nielen ako pretekár, ale aj ako tréner či člen realizačného tímu. Tím, ktorý sa išiel do Tel Avivu zachraňovať s malou dušičkou, oslabený o viaceré opory, dnes patrí do prvej ligy.“

Konečné poradie II. ligy ME tímov (po 40 disciplínach): 1. Maďarsko 372,5, 2. Slovensko 306,5, 3. Litva 298,5, 4. Slovinsko 296, 5. Lotyšsko 258, 6. Cyprus 258, 7. Chorvátsko 253,5, 8. Izrael 242, 9. Rakúsko 240,5, 10. Srbsko 238,5, 11. Island 181, 12. Moldavsko 168,5. Do I. ligy postúpili prvé tri tímy, do III. ligy zostúpili posledné tri tímy.

Prehľad výsledkov Slovákov v Tel Avive:

SOBOTA

MUŽI - 100 m (-2,1 m/s): 1. Volko 10,21, 400 m: 7. Danáč 47,35 - slovenský výkon roka (SLVR) a vyrovnaný osobný rekord (OR), 1500 m: 2. Repčík 3:44,77, 5000 m: 3. P. Ďurec 14:14,22 - SLVR a OR, 400 m prek.: 7. Bottlík 52,74, výška: 2. Bubeník 219 - SLVR, diaľka: 3. Veszelka 767, guľa: 2. Olej 18,01, kladivo: 2. Lomnický 73,26, 4 x 100 m: 3. SR (Matúš, Turčáni, Danáč, Volko) 40,35 - SLVR.

ŽENY - 100 m: 3. Bezeková 11,54, 400 m: 1. Putalová 52,45, 800 m: 5. Štuková 2:06,25, 3000 m: 12. Durcová 10:13,22, 3000 m prek.: 6. Beľová 11:01,52 - SLVR a OR, 400 m prek.: 3. Ledecká 59,06, žrď: 9. Hrvolová 360 - SLVR, trojskok: 3. D. Velďáková 13,66, disk: 12. Krištofičová 33,74, oštep: 12. J. Hanuliaková 40,24, 4 x 100 m: 4. SR (Šibová, Putalová, Slaničková, Bezeková) 45,32 - SLVR.

NEDEĽA

MUŽI - 200 m: 2. Volko 20,61 - slovenský rekord, 800 m: 3. Talán 1:48,42 - OR, 3000 m: 9. Pelikán 8:24,16 - SLVR, 3000 m prek.: 10. Jablokov 9:45,49, 110 m prek. (-1,2): 9. Drozda 14,79 - SLVR a OR, žrď: 6. Zmoray 510, trojskok: 3. Veszelka 15,79, disk: 12. Broš 48,06, oštep: 7. Žeňúch 71,87, 4 x 400 m: 5. SR (Bottlík, Repčík, Talán, Danáč) 3:09,91 - SLVR.

ŽENY - 200 m (0,0): 2. Bezeková 23,52, 1500 m: 9. Beľová 4:37,70, 5000 m: 12. L. Janečková 17:48,70, 100 m prek. (+2,0): 5. Lajčáková 13,56, výška: 3. Dunajská 179, diaľka: 1. J. Velďáková 655 - SLVR, guľa: 6. Slošárová 13,95, kladivo: 5. Lomnická 59,31, 4 x 400 m: 1. SR (Slaničková, Štuková, Ledecká, Putalová) 3:34,05 - SLVR

commonArticle.Name

Výsledky zo sveta atletiky

BRATISLAVA 26. júna 2017 (SITA)

KINGSTON – Šampionát Jamajky – muži, 200 m: Y. Blake 19,97, Dwyer 20,26, Weir 20,39, 400 m: N. Allen 44,58, D. Gaye 44,64, Gayle 45,09, guľa: Richards 21,29, Dacres 20,25, ženy – 200 m: Forbesová 22,71, 400 m: Sh. Jacksonová 50,05, Gordonová 50,13, Williamsová-Millsová 50,14,trojskok: K. Williamsová 14,60 (+5,1)

VAASA – I. liga ME tímov – muži, 400 m prek.: Warholm (Nór.) 48,46, Copello (Tur.) 49,17, Hussein (Švajč.) 49,30, výška: Ivanov (Bulh.) 230, guľa: Arnaudov (Portug.) 21,56, ženy – 400 m: Sprungerová (Švajč.) 51,61, trojskok: Mamonová (Portug.) 14,02.

NAIROBI – Kvalifikácia na MS – muži, 800 m: E. Korir 1:43,86, K. Bett 1:44,04, Saruni 1:44,61, 1500 m: Kwemoi 3:30,89, T. Cheruiyot 3:31,05, Manangoi 3:32,03, 10 000 m: G. Kamworor 27:35,91, Karoki 27:40,32, P. Tanui 27:42,63, 3000 m prek.: C. Kipruto 8:19,75, oštep: Yego 87,97, ženy – 800 m: Wambuiová 1:59,63, Sumová 2:00,03, E. Cherotichová 2:00,18, 1500 m: F. Kipyegonová 4:05,74, 5000 m: Obiriová 15:28,89, 3000 m prek.: Chespolová 9:34,03.

PORT OF SPAIN – Šampionát Trinidadu a Tobaga – muži, 100 m: Callender 10,10, Bledman 10,15, Sorrillo 10,15, 400 m: Cedenio 44,90, L. Gordon 45,27, Qouw 45,71, 110 m prek.: Walters 13,34, ženy – 100 m: Ahyeová 10,82, Baptistová 10,88, St. Fortová 11,06.

ASUNCIÓN – Juhoamerický šampionát – muži, 400 m prek.: Ruggeri (Arg.) 49,72, guľa: Romani (Braz.) 21,02, desaťboj: Dos Santos (Braz.) 8187, Jaramillo (Venez.) 8126.

OLOMOUC – Polmaratón – muži: Kiptis (Keňa) 1:01:50, ženy: Degefová (Et.) 1:09:19.

OSAKA – Šampionát Japonska – muži, 100 m: Sani Brown 10,05, Tada 10,16, Cambridge 10,18, 400 m: Kitagawa 45,76, 110 m prek.: Masuno 13,40, 400 m prek.: Abe 49,32, diaľka: Hašioka 805, oštep: Arai 82,13.

NASSAU – Šampionát Bahám – muži, 400 m: Gardiner 44,60, ženy – 200 m: Millerová-Uibová 22,21.

WATERFORD – Šampionát Barbadosu – muži, 100 m: Burke 10,17.

BILBAO – Míting – muži, 100 m: Roto 10,11, 200 m: Munyai (obaja JAR) 20,41, 1500 m: Özbilen (Tur.) 3:37,77, ženy – 800 m: Almanzová 2:00,30, disk: Y. Pérezová (obe Kuba) 67,50.

WATFORD – Míting – ženy, 800 m: Sharpová (V. Brit.) 1:59,33.

ŽUKOVSKIJ – Míting – muži, žrď: Morgunov 570, kladivo: Sokyrskij 76,23, Pronkin 76,13, ženy – výška: Lasickiené 200, kladivo: Carevová 71,73, Palkinová 69,19.

RIETI – Míting – ženy, výška: Furlaniová (Tal.) 192.

HOF – Míting – muži, žrď: Holzdeppe (Nem.) 580, Wojciechowski (Poľ.) 580, Balner (ČR) 580.

KRAKOV – Míting – muži, guľa: haratyk 20,48, oštep: Krukowski (obaja Poľ.) 83,52.

commonArticle.Name

Majstrovstvá USA vatletike akvalifikácia na MS vLondýne - nedeľné výsledky

SACRAMENTO 26. júna 2017 (SITA)

Záverečný deň majstrovstiev USA v atletike v Sacramente, ktoré boli súčasne kvalifikáciou na augustové MS v Londýne, priniesol najlepšie preteky žien na 400 m prekážok v histórii. Až trojica sa prvý raz dostala pod 53 sekúnd, pričom víťazná Dalilah Muhammadová sa časom 52,64 dostala na šiestu priečku historických svetových tabuliek. Druhá v cieli Shamier Littleová je s 52,75 deviata v histórii, tretia finišovala Kori Carterová (52,95). Prvá pätica dosiahla lepší výkon ako dovtedajší svetový výkon roka. Sydney McLaughlinová na šiestej priečke zlepšila juniorský svetový rekord na 53,82.

V súboji úradujúcich šampiónov - olympijského Ryana Crousera a svetového Joea Kovacsa - lietala guľa za 22 metrov. Napokon vyhral Crouser vrhom 22,65 m zo šiestej série. Bol to najlepší výkon guliara od roku 2003. Tesne predtým dosiahol Kovacs 22,35 m. Bronz si vybojoval dvojnásobný halový majster sveta Ryan Whiting výkonom 21,54 m.

Titul v šprinte na 200 m si vybojoval Ameer Webb časom 20,09, keď v silnom protivetre 2,5 m/s o stotinku zdolal Christiana Colemana. Exmajster sveta Tyson gay stroskotal už v semifinále, v II. behu „doklusal“ posledný za 21,37.

Finálové výsledky - nedeľa:

Muži - 200 m (-2,3): Webb 20,09, Coleman 20,10, Hall-Thompson 20,21, 800 m: Brazier 1:44,14, I. Harris 1:44,53, Windle 1:44,95, 3000 m prek.: Jager 8:16,88, Kebeni 8:18,54, Bor 8:18,83, 110 m prek. (-1,): A. Harris 13,24, A. Merritt 13,31, Allen 13,34, 400 m prek.: Futch 48,18, Stigler 48,26, Holmes 48,44, B. Robinson 48,50, výška: McBride 230, Robertson jr. 230, Kynard 227, diaľka: 849 (+3,7), Dendy 839 (+3,1), Simpson 836 (+5,0),... 5. J. Henderson 828, guľa: Crouser 22,65 - svetový výkon roka (SVR), Kovacs 22,35, Whiting 21,54, 20 km chôdza: Corvera 1:26:44

Ženy - 200 m (-2,5): D. Stevensová 22,30, K. Duncanová 22,59, Bowieová 22,60, 800 m: A. Wilsonová 1:57,78, Lipseyová 1:58,01, B. Martinezová 1:58,46, 400 m prek.: Muhammadová 52,64 - SVR, Littleová 52,75, K. Carterová 52,95, A. Spencerová 53,11, Molinová 53,14, McLaughlinová 53,82 - juniorský svetový rekord, žrď: Morrisová 480, Suhrová 465, LeLeuxová a Groveová 455, kladivo: berryová 74,77, Ewenová 74,56, Priceová 74,06, A. Campbellová 73,58, 20 km chôdza: Michtová-Coffeyová 1:33:20, sedemboj: K. Williamsová 6564, Bougardová 6557,Dayová-Moorová 6421.

commonArticle.Name

Výsledky sobotňajšieho Non stop behu hrebeňom Nízkych Tatier na Donovaloch

DONOVALY 25. júna 2017 (SITA)

Výsledky sobotňajšieho Non stop behu hrebeňom Nízkych Tatier na Donovaloch (46,5 km):

Muži: 1. Peter Fraňo (Chata Milana Rastislava Štefánika) 4:38:11 h, 2. Richard Zvolánek (ARCh MAX / Fruit powa!) 4:43:13, 3. Kamil Jezierski (Poľ.) 4:45:06
Ženy: 1. Katarína Lamiová (All4Run Košice) 5:36:51 h, 2. Petra Fašungová (ShangriLa bus) 5:44:41, 3. Zuzana Urbancová (ČR) 5:57:03

commonArticle.Name

www.youtube.com/embed/kTV5ZczVaes

Bratislava 25. júna 2017 (SAZ)

aaa

commonArticle.Name

Výsledky sobotňajšieho 14. ročníka Donovalského polmaratónu(21,1 km) s prevýšením 480 m

DONOVALY 25. júna 2017 (SITA)

Výsledky sobotňajšieho 14. ročníka Donovalského polmaratónu (21,1 km) s prevýšením 480 m:

Muži: 1. Martin Plavčo (ŠK Bradlan Brezová) 1:38:22 h, 2. Martin Svočák (Behám srdcom) 1:38:42, 3. Tomáš Kamas (TJ Tatran Spišská nová Ves) 1:40:19

Ženy: 1. Anna Zvarová (Svetielko nádeje) 2:02:17 h, 2. Andrea Grendová (Bike/Ski fans Revúca) 2:06:27, 3. Michaela Kúdeľová (Svetielko nádeje) 2:09:36

commonArticle.Name

Výsledky sobotňajšieho 43. ročníka Kysuckého maratónu (42 195 m) so štartom v Čadci

ČADCA 25. júna 2017 (SITA)

Výsledky sobotňajšieho 43. ročníka Kysuckého maratónu (42 195 m) so štartom v Čadci:

Muži: 1. Viktor Starodubcev (Ukr./JM Demolex Bardejov) 2:37:38 h, 2. Miroslav Ilavský (Jogging klub Dubnica nad Váhom) 2:43:13, 3. Tomáš Kopčík (Trnava) 2:43:29

Ženy: 1. Ivana Butoracová (MTC Vyšná Šebastová) 3:22:57 h, 2. Alžbeta Tiszová (TMS International Košice, s.r.o) 3:58:43, 3. Zlatka Semanová (O5BK Furča Košice) 4:03:23

commonArticle.Name

Výsledky nedeľňajšieho 16. ročníka Behu na Poludňový grúň s traťou dlhou 4000 m s prevýšením 846 m so štartom v Terchovej

TERCHOVÁ 25. júna 2017 (SITA)

Výsledky nedeľňajšieho 16. ročníka Behu na Poludňový grúň s traťou dlhou 4000 m s prevýšením 846 m so štartom v Terchovej:

Muži: 1. Jozef Hlavčo (Salomon - Suunto) 33:01,3 min, 2. Andrzej Dlugosz (Ukr./UBIQUINOL) 33:49,8, 3. Andrej Paulen (ŠK Dukla Banská Bystrica) 34:27,5

Ženy: 1. Katarína Paulínyová (AK ZŤS Martin) 44:25,7 min, 2. Marie Delingerová (ČR/AVA) 45:57,8, 3. Adéla Esentierová (ČR/Baláž Extreme-Team) 46:49,5

commonArticle.Name

Výsledky sobotňajšieho 15. ročníka Behu na Chopoks traťou dlhou 4726 m a prevýšením807 m

JASNÁ 25. júna 2017 (SITA)

Výsledky sobotňajšieho 15. ročníka Behu na Chopok s traťou dlhou 4726 m a prevýšením 807 m:

Muži: 1. Ondřej Horák (ČR/Fortex Moravský Beroun) 36:45,6 min, 2. Matej Petrovič (LK Opalisko Závažná Poruba) 36:50,7, 3. Zbigniew Jaworski (Poľ./Kluszkowce) 36:57,7

Ženy: 1. Marie Delingerová (ČR/Fortex Moravský Beroun) 47:57,7 min, 2. Aneta Smerčiaková (KBL Jasná) 48:19,6, 3. Daniela Reksová (BK Lysá pod Makytou) 48:31,8

commonArticle.Name

Slovenská atletická reprezentácia obsadila v II. lige majstrovstiev Európy družstiev v izraelskom Tel Avive 2. miesto a postúpila do I. ligy v roku 2019

TEL AVIV 25. júna 2017 (SITA)

   Slovenská atletická reprezentácia obsadila v II. lige majstrovstiev Európy družstiev v izraelskom Tel Avive 2. miesto so ziskom 306,5 bodu za suverénnym víťazom Maďarskom (372,5). Slovensko, nováčik v II. lige, do ktorej postúpilo po druhej priečke v III. lige na Európskych hrách v Baku 2015, si udržalo svoju pozíciu, na ktorej sa ocitlo po úvodnom dni. V nedeľu sa však v závere súťaže nebezpečne približovala Litva (tiež postúpila) i Slovinsko, ktoré však napokon skončilo štvrté a nepostúpilo. Do III. ligy ME tímov vypadli Srbsko, Island a Moldavsko.

O najhodnotnejší slovenský výsledok sa postaral šprintér Ján Volko, ktorý utvoril slovenský rekord v behu na 200 m časom 20,61 sekundy. Ani to mu však nestačilo na prvenstvo, zvíťazil Slovinec Luka Janžič o stotinku lepším výkonom 20,60. Halový vicemajster Európy na 60 m z Belehradu 2017 Volko v piatej dvojstovke v sezóne zlepšil vlastný rekord SR z 13. 5. 2017 v 1. kole českej extraligy v Prahe o 5 stotín. Minulú sobotu na 52. ročníku mítingu P – T – S v Šamoríne však bol ešte rýchlejší (20,58), avšak o rekord ho obral vietor nad povolené 2 m/s (bol až 7,1 m/s). „Tesná prehra ma mrzí, ale som rád, že sa stále zlepšujem,“ komentoval Volko svoje nedeľné vystúpenie.

V druhý deň telavivských súťaží zaznamenala slovenská výprava dve prvenstvá. Najprv v solídnej konkurencii vyhrala diaľku skúsená Jana Velďáková v sezónnom maxime 655 cm a v závere programu bolo najlepšie kvarteto žien na 4 x 400 m v zložení Slaničková, Štuková, Ledecká, Putalová. Na medailové pozície sa v nedeľu dostali ešte Alexandra Bezeková na 200 m (23,52), ktorá bola druhá, tretie priečky si vybojovali Matúš Talán na 800 m (osobný rekord 1:48,42), Tomáš Veszelka v trojskoku (15,79), a vo výške žien Tatiana Dunajská (179). Slovensko získalo celkovo 19 umiestení v prvej trojke zo 40 disciplín.

„Podľa mojich prepočtov sme sa mali pohybovať od 5. do 8. miesta s tým, že hlavný cieľ je udržať sa v II. lige, čiže skončiť najhoršie na 9. mieste,“ vravel na margo slovenského víkendového účinkovania v Tel Avive šéftréner Slovenského atletického zväzu (SAZ) Martin Pupiš. „Celé družstvo však zabojovalo, vládla v ňom výborná atmosféra. Takto si predstavujem reprezentáciu krajiny. Mnohí predviedli nadštandardné výkony, padali osobné rekordy, ba aj slovenský. Druhé miesto je nečakaný výsledok, je to kolektívne dielo. S postupom rátal asi málokto, no prémiu 7000 eur, ktorá zaň bola vypísaná, s radosťou rozdelíme všetkým, čo sa o výborné umiestenie pričinili.“

Výsledky - nedeľa:

MUŽI

200 m (+0,6): 1. Janežič (Slovin.) 20,60, 2. Ján Volko (SR) 20,61 - slovenský rekord, osobný rekord a slovenský výkon roka

800 m: 1. Žan (Slovin.) 1:47,87,... 3. Matúš Talán (SR) 1:48,42 - osobný rekord

3000 m: 1. Kovács (Maď.) 8:07,25,... 9. Jozef Pelikán (SR) 8:24,16 - slovenský výkon roka

3000 m prek.: 1. Berzanskis (Lit.) 8:53,29,... 10. Alexander Jablokov (SR) 9:45,49

110 m prek. (+1,8): 1. Trajkovič (Cyp.) 13,31, 2. Baji (Maď.) 13,39, 3. Ristič (Srb.) 13,49,... B-beh (-1,2): 3. (9. celkovo) Marco Adrien Drozda (SR) 14,79 - slovenský výkon roka a osobný rekord

žrď: 1. Horvat (Chorv.) 570,... 6. Ján Zmoray (SR) 510

trojskok: 1. Yaacobov (Izr.) 16,38,... 3. Tomáš Veszelka (SR) 15,79

disk: 1. Gudžius (Lit.) 65,21,... 12. Nikolas Broš (SR) 48,06

oštep: 1. Mardare (Mold.) 83,93,... 7. Patrik Žeňúch 71,87

4 x 400 m: 5. Slovensko (Bottlík, Repčík, Talán, Danáč) 3:09,91 - SLVR

ŽENY

200 m (0,0): 1. Artymatová (Cyp.) 23,39, 2. Alexandra Bezeková (SR) 23,52

1500 m: 1. Terzičová (Srb.) 4:15,93,... 9. Katarína Beľová (SR) 4:37,70

5000 m: 1. Pappová (Maď.) 16:17,99,... 12. Lucia Janečková (SR) 17:48,70

100 m prek. (+2,0): 1. Kerekesová (Maď.) 13,17,... 5. Stanislava Lajčáková (SR) 13,56

výška: 1. Černjulová (Slovin.) 188,... 3. Tatiana Dunajská (SR) 179

diaľka: 1. Jana Velďáková (SR) 655 - slovenský výkon roka

guľa: 1. Mártonová (Maď.) 18,09,... 6. Patrícia Slošárová (SR) 13,95

kladivo: 1. Petrivská (Mold.) 71,99,... 5. Nikola Lomnická (SR) 59,31

4 x 400 m: 1. Slovensko (Slaničková, Štuková, Ledecká, Putalová) 3:34,05 - slovenský výkon roka

Konečné poradie II. ligy ME tímov (po 40 disciplínach): 1. Maďarsko 372,5, 2. Slovensko 306,5, 3. Litva 298,5, 4. Slovinsko 296, 5. Lotyšsko 258, 6. Cyprus 258, 7. Chorvátsko 253,5, 8. Izrael 242, 9. Rakúsko 240,5, 10. Srbsko 238,5, 11. Island 181, 12. Moldavsko 168,5. Do I. ligy postúpili prvé tri tímy, do III. ligy zostúpili posledné tri tímy.

commonArticle.Name

Superliga ME družstiev vatletike - nedeľné výsledky

LILLE 25. júna 2017 (SITA)

   Víťazom superligy majstrovstiev Európy atletických družstiev vo francúzskom Lille sa stalo Nemecko so ziskom 321,5 bodu pred Poľskom (295) a domácim Francúzskom (270). Do I. ligy pre nasledujúci ročník ME tímov v roku 2019 zostúpili Bielorusko a Holandsko, spolu s nimi aj suspendované Rusko.

Z individuálnych výkonov zaujal vyrovnaný rekord podujatia Španiela kubánskeho pôvodu Orlanda Ortegu na 110 m prekážok 13,20 sekundy, úspešný pokus Francúza Renauda Lavillenieho ponad 580 cm v žrdi, sezónne maximum nemeckého diskára Roberta Hartinga (66,30) a solídna výška Poľky Licwinkovej a Nemky Jungfleischovej, keď obe prekonali 197 cm.

Výsledky - nedeľa:

MUŽI
200 m: 1. Šmelyk (Ukr.) 20,53, 2. Zeze (Fr.) 20,57, 3. Tsákonas (Gréc.) 20,59
800 m: 1. Kupers (Hol.) 1:47,18, 2. Benedetti (Tal.) 1:47,94, 3. Bowness (V. Brit.) 1:48,19
3000 m: 1. Holuša (ČR) 7:57,60, 2. Scott (V. Brit.) 7:58,52, 3. Mayo (Šp.) 7:58,97
3000 m prek.: 1. Mekhissi-Benabbad (Fr.) 8:26,71, 2. Martos (Šp.) 8:27,46, 3. Zalewski (Poľ.) 8:33,02
110 m prek.: 1. Ortega (Šp.) 13,20 - vyrovnaný rekord ME tímov, 2. Manga (Fr.) 13,35, 3. Omoregie (V. Brit.) 13,36
žrď: 1. Lavillenie (Fr.) 580, 2. Byčkov (Šp.) a Gruber (Nem.) 555
trojskok: 1. Hess (Nem.) 17,02, 2. B. Williams (V. Brit.) 17,03, 3. Torrijos (Šp.) 16,71
disk: 1. R. Harting (Nem.) 66,30, 2. Urbanek (Poľ.) 66,25, 3. Djouhan (Fr.) 64,35
kladivo: 1. Fajdek (Poľ.) 78,29, 2. Barejša (Biel.) 77,52, 3. Miller (V. Brit.) 76,65
4 x 400 m: 1. Španielsko 3:02,32, 2. Holandsko 3:02,37, 3. Česko 3:03,31

ŽENY
200 m: 1. Belibasákiová (Gréc.) 22,6, 2. Kielbasinská (Poľ.) 22,8, 3. Haaseová (Nem.) 22,8 (meralo sa ručne)
1500 m: 1. Klosterhalfenová (Nem.) 4:09,57, 2. Cichocká (Poľ.) 4:12,16, 3. Pryščepová (Ukr.) 4:13,51
5000 m: 1. Lozanová (Šp.) 15:18,40, 2. Šmatenková (Ukr.) 15:30,36, 3. Rehová (Nem.) 15:32,50
100 m prek.: 1. Dutkiewiczová (Nem.) 12,75, 2. Talajová (Biel.) 12,91, 3. Ploticynová (Ukr.) 13,05
výška: 1. Licwinková (Poľ.) 197, 2. Jungfleischová (Nem.) 197, 3. Hrubá (ČR) a Trostová (Tal.) 194
diaľka: 1. Salmanová-Rathová (Nem.) 666, 2. Sowová (Fr.) 645, 3. Bechová (Ukr.) 643
guľa: 1. Dubická (Biel.) 18,39, 2. Boekelmanová (Hol.) 17,72, 3. Gubová (Poľ.) 17,67
oštep: 1. Špotáková (ČR) 65,14, 2. Chaldovičová (Biel.) 64,60, 3. Witeková (Poľ.) 60,98
4 x 400 m: 1. Poľsko 3:27,60, 2. Ukrajina 3:28,02, 3. Nemecko 3:28,47

Konečné poradie (po 40 disciplínach): 1. Nemecko 321,5, 2. Poľsko 295, 3. Francúzsko 270, 4. V. Británia 269, 5. Španielsko 242,5, 6. Ukrajina 236,5, 7. Taliansko 221, 8. Česko 214,5, 9. Grécko 196,5, 10. Bielorusko 188,5, 11. Holandsko 175. Posledné dva tímy (plus suspendované Rusko) zostupujú do I. ligy pre rok 2019.

commonArticle.Name

www.youtube.com/embed/QMKepFhRPd8

Bratislava 25. júna 2017 (SAZ)

aaa

commonArticle.Name

Juniorské M-SR v atletike - nedeľné výsledky

BRATISLAVA 25. júna 2017 (SITA)

   Najúspešnejším klubom na juniorských majstrovstvách Slovenska v atletike v Bratislave na štadióne Mladá Garda sa stal ŠK ŠOG Nitra, ktorý si vybojovali sedem titulov (bilancia 7 - 2 - 7). Na ďalších priečkach skončili AK Spartak Dubnica (4 - 5 - 5) a AC Stavbár Nitra (3 - 3 - 2).

Dve individuálne zlaté medaily získali Patrik Dömötör z TJ Olympia Galanta (110 m prek.: 14,91 a 400 m prek.: 55,41), Jakub Benda z AC Stavbár Nitra (200 m: 21,79 - limit IAAF na MS do 17 rokov a diaľka: 657) a Adrián Baran z MŠK Vranov nad Topľou (guľa /6 kg/: 18,02 - prísnejší limit SAZ na MEJ a disk /1,75 kg/: 50,24), Emma Zapletalová zo ŠK ŠOG Nitra (200 m: 24,75 - limit IAAF na MS do 17 rokov a 400 m: 55,72 - limit IAAF na MS do 17 rokov) a tiež Lucia Beláková z AFK Nové Mesto n/V. (1500 m: 4:48,29 a 5000 m: 18:25,53). V oštepe splnil Maximilián Slezák výkonom 69,40 m prísnejší limit SAZ na MEJ v talianskom Grossete.

"Zvažujeme, že na juniorské ME do talianskeho Grosseta nominujeme aj štafetu na 4 x 400 metrov. Tri dievčatá - Zapletalová, Gajanová, Takácsová - už majú individuálne limity, o štvrté miesto by mohli ďalšie dievčatá zabojovať už najbližší víkend na masjtrovstvách Slovenska dospelých v Banskej Bystrici. Ak niektorá z adeptiek preukáže adekvátnu formu, navrhneme do nominácie aj štafetu," informoval šéftréner mládeže SAZ Martin Illéš.

Víťazi disciplín - nedeľa:

JUNIORI

200 m (-1,2): Jakub Benda (AC Stavbár Nitra) 21,79
1500 m: Andrej Paulíny (AK ZŤS Martin) 4:04,67
5000 m: Jakub Kopiar (AC Malacky) 16:29,42
400 m prek.: Patrik Dömötör (TJ Olympia Galanta) 55,41
výška: Gergely Tóth (Slávia STU Bratislava) 190
trojskok: Daniel Bisaha (AO Sparta Pov. Bystrica) 14,15
guľa (6 kg): Adrián Baran (MŠK Vranov n/T.) 18,02
oštep (800 g): Maximilián Slezák (SK Dukla o. z. B. Bystrica) 69,40
4 x 400 m: AK Spartak Dubnica (Bugoš, Guga, Kvasnica, Labo) 3:28,44

JUNIORKY

200 m (+1,2): Emma Zapletalová (ŠK ŠOG Nitra) 24,75
800 m: Gabriela Gajanová (AK ZŤS Martin) 2:08,14
5000 m: Lucia Beláková (AFK Nové Mesto n/V.) 18:25,53
400 m prek.: Paula Ácsová (ŠK ŠOG Nitra) 1:03,41
výška: Monika Zavilinská (AK Junior Holíč) 168
trojskok: Hana Vanovčanová (Slávia UK Bratislava) 11,69
guľa (4 kg): Michaela Vrecková (Slávia ŠG Trenčín) 12,69
oštep (600 g): Karolína Hamráková (Akademik TU Košice) 40,92
4 x 400 m: AK Spartak Dubnica (Kišková, Kubaščíková, Slivková, Zápotočná) 4:00,11

commonArticle.Name

Najúspešnejším klubom na majstrovstvách Slovenska mladšieho žiactva (veková kategória do 13 rokov) v atletike v Trenčíne bol AFK Nové Mesto nad Váhom

TRENČÍN 25. júna 2017 (SITA)

   Najúspešnejším klubom na majstrovstvách Slovenska mladšieho žiactva (veková kategória do 13 rokov) v atletike v Trenčíne bol AFK Nové Mesto nad Váhom s 3 titulmi pred TJ Olympia Galanta, Megy Sport Dunajská Streda, CVČ Liptovský Mikuláš a AO ŠG Košice, ktoré získali po dve zlaté.

Dva individuálne tituly si vybojovali Tomáš Grajcarík z AFK Nové Mesto nad Váhom a Michaela Molnárová z AO ŠG Košice. Grajcarík triumfoval na 150 m (17,88) a 600 m (1:32,91), pričom na stopäťdesiatke utvoril aj rekord SR mladšieho žiactva. Molnárová na 60 m prekážok utvorila rekord SR časom 9,53 sekundy a vyhrala aj výšku (161 cm). Ďalšie historické maximum pridali na 4 x 60 m chlapci TJ Olympia Galanta v zložení Klement, Takács, Róka, M. Repa časom 31,33 sekundy.

V diaľke dievčat zvíťazila výkonom 519 cm Renáta Vodnyanszká (Megy Sport Dunajská Streda), dcéra siedmej z ME 2010 v Barcelone Renáty Medgyesovej. Vo výške obsadila 4. miesto výkonom 149 cm.

Víťazi disciplín:

CHLAPCI

60 m (-0,9): Martin Repa (TJ Olympia Galanta) 7,82
150 m: Tomáš Grajcarík (AFK Nové Mesto n/V.) 17,88 - rekord SR
600 m: Tomáš Grajcarík (AFK Nové Mesto n/V.) 1:32,91
1500 m: Tomáš janíček (BK Lysá pod Makytou) 4:47,22
60 m prek. (-1,5): Jakub Frič (Akademik TU Košice) 9,61
výška: Sebestyén Fekete (Megy Sport Dun. Streda) 170
diaľka: Matej Dvoran (AFK Nové Mesto n/V.) 555
guľa (3 kg): Filip Fleischhacker (AC Stavbár Nitra) 12,96
loptička: Dalibor Kamenický (Slovan Levoča) 64,57
2000 m chôdza: Tomáš Horný (BCF Dukla B. Bystrica) 10:36,16
4 x 60 m: TJ Olympia Galanta (Klement, Takács, Róka, M. Repa) 31,33 - rekord SR

DIEVČATA

60 m (-3,7): Petra Krotáková (CVČ Lipt. Mikuláš) 8,31
150 m: Tamara Balajová (Slávia ŠG Trenčín) 19,86
600 m: Viktória Marčeková (AK ZŤS Martin) 1:45,64
1500 m: Barbora Gombárová (AK Spartak Dubnica) 5:02,97
60 m prek. (-0,8): Michaela Molnárová (AO ŠG Košice) 9,53 - rekord SR
výška: Michaela Molnárová (AO ŠG Košice) 161
diaľka: Renáta Vodnyanszká (Megy Sport Dun. Streda) 519
guľa (3 kg): Vesna Hynková (CVČ Lipt. Mikuláš) 10,31
loptička: Liana Melíšková (AC Nové Zámky) 62,05
2000 m chôdza: Paulína Avenová (ŠK ŠOG Nitra) 10:27,1
4 x 60 m: Slávia TU Košice (Lauffová, Bujňáková, Devaldová, Rusnáková) 32,23

commonArticle.Name

Výsledky sobotňajšieho 37. ročníka pretekov Beh cez hornoorešanské vŕšky - Memoriál Františka Hečka v Horných Orešanoch

HORNÉ OREŠANY 25. júna 2017 (SITA)

   Výsledky sobotňajšieho 37. ročníka pretekov Beh cez hornoorešanské vŕšky - Memoriál Františka Hečka v Horných Orešanoch (okr. Trnava):

Muži (10,3 km absolútne poradie): 1. Marek Hladík (www.autozeriavy.com) 35:20 min - traťový rekord, 2. Lukáš Soural (ČR/VS Univerzita Brno) 36:09, 3. Ján Križák (AŠK Grafobal Skalica) 37:10, 4. Boris Kotman (TJ Dynamo Dolný Kubín) 37:28, 5. Michal Puškár (bernohy.sk) 38:36, ... 20. Ľuboš Bogdányi (SITA Sport Team/Galanta) 43:51
Ženy (10,3 km absolútne poradie): 1. Martina Čibová (GCPsquad) 45:19, 2. Dana Janečková (AC Nové Zámky) 45:46, 3. Barbara Chrenková (Dubnica nad Váhom) 46:28, 4. Blažena Kocúriková (ŠK Jablonica) 47:12, 5. Jitka Hudáková (Ďurikam Team Trenčín) 47:13

commonArticle.Name

Trénerka Jána Volka Naďa Bendová: „V štafete sa Jankovi bežalo omnoho lepšie, už sa teším na nedeľnú dvojstovku“

TEL AVIV 25. júna 2017 (SITA)

   O jedno z dvoch slovenských víťazstiev v sobotných súbojoch v II. lige majstrovstiev Európy družstiev v atletike v Tel Avive sa postaral Ján Volko. Slovenský rekordér v šprintoch vyhral stovku za 10,21, hoci mu fúkal protivietor 2,1 m/s.

"Vzhľadom na okolnosti dosiahol Janko skvelý výkon," zhodnotila Volkovo vystúpenie v behu na 100 m trénerka Naďa Bendová. "Bolo naozaj veľmi teplo a už len rozcvička v tomto počasí je únavná. Na druhej strane je to však určite lepšie ako chlad a dážď, čo sme zažívali na väčšine doterajších tohtoročných súťaží. Vietor sa spočiatku zdal priaznivý, ale točil sa a práve na stovke zafúkalo proti. V prvých metroch, kde rovinku nechránila tribúna, zafúkalo zboku, pod tribúnou sa potom vietor otočil."

Pred štartom v II. lige ME tímov mal Volko, člen Národného športového centra, ešte povinnosti ako ambasádor športu v Bruseli. Dosť sa nacestoval a musel preto niekoľkokrát s trénerkou upraviť svoj tréning.

"Necítil sa pred pretekmi úplne v pohode, no piatková šesťdesiatka, deň pred telavivskou stovkou, už naznačila zlepšenie," dodala Naďa Bendová, ktorá Volka pripravuje spolu s kondičným koučom Róbertom Kresťankom. "Po zvážení všetkých okolností som tipovala, že Janko pobeží 10,21. Nemýlila som sa. Jeho beh bol silový a v posede. Bol taký už aj v rozcvičke, čo som pripisovala únave a cestovaniu. Samozrejme, vplyv na to mal aj protivietor, proti nemu sa inak bežať nedá."

Ján Volko bol ešte v závere sobotného programu finišman slovenského kvarteta na 4 x 100 m, ktoré časom 40,35 skončilo celkovo tretie. Iba tri slovenské štafety dosiahli v histórii lepší výkon ako štvorica Matúš, Turčáni, Danáč, Volko v sobotu v Tel Avive: reprezentácia SR (I. Kováč, Vanderka, Noskovič, Briňarský) 1. júla 2000 v Banskej Bystrici (39,81), reprezentácia SR (A. Benda, Petřvalský, Vanderka, Briňarský) 5. Júna 1998 v Budapešti (40,19) a banskobystrická Dukla (Chochlík, Ľ. Balošák, Jurík, Tomko) 25. mája 1985 v Prahe (40,22).

"V štafete sa Jankovi bežalo omnoho lepšie, bol to zasa jeho typický prejav. Už sa teším na nedeľnú dvojstovku," skonštatovala Naďa Bendová.

Volkove tohtoročné stovky: 13. mája Praha (1. kolo extraligy ČR) 10,23 v rozbehu a 10,21 vo finále, 27. mája Leiria (B-kategória EP klubov) 10,37, 30. mája Praha (Praga Academica) 10,39, 4. júna Bratislava (2. kolo ligy SR) 10,35, 5. júna Praha (Odložilov memoriál) 10,16 v rozbehu a 10,24 vo finále, 24. júna Tel Aviv (II. liga ME tímov) 10,21.

Poradie v II. lige ME tímov po prvom dni (po 21 disciplínach zo 40): 1. Maďarsko 195, 2. Slovensko 171, 3. Litva 157, 4. Slovinsko 146, 5. Chorvátsko 135, 6. Izrael 135, 7. Lotyšsko 131, 8. Srbsko 129, 9. Cyprus 122, 10. Rakúsko 119, 11. Island 107, 12. Moldavsko 88. Do I. ligy postúpia prvé tri tímy, do III. ligy zostúpia posledné tri tímy.

commonArticle.Name

Majstrovstvá USA akvalifikácia amerických atlétov na svetový šampionát v Londýne

SACRAMENTO 25. júna 2017 (SITA)

   Šampionát USA v atletike v Sacramente, ktorý je zároveň pre amerických atlétov kvalifikáciou na augustové MS v Londýne, priniesol v sobotu viacero špičkových výkonov. V mužskej žŕdke prekonal bronzový z OH 2016 v Riu Sam Kendricks rovných 600 cm a ako 18. v histórii sa stal členom elitného "šesťmetrového" klubu. Zároveň utvoril aj svetový výkon roka. O sezónne svetové maximá sa vo finálových disciplínach postarali aj Quanera Hayesová na 400 m (49,76) a Raven Saundersová v guli (19,76). Jednotkový výkon roka 12,47 utvorila v semifinále behu na 100 m prekážok Jasmin Stowersová, avšak vo finále skončila posledná (12,94), keď si prvenstvo vybojovala svetová rekordérka Kendra Harrisonová (12,60). Výbornú úroveň mala mužská štvorstovka: sedem z osem finalistov sa dostalo pod 45 sekúnd, víťazný Fred Kerley atakoval 44-sekundovú hranicu (44,03).

Výsledky:

Finále - muži, 400 m: F. Kerley 44,03, G. Roberts 44,22, London III. 44,47, Nellum 44,50, McQuay 44,51, 1500 m: R. Andrews 3:43,29, Centrowitz 3:44,41, žrď: Kendricks 600 - svetový výkon roka (SVR), Irwin 575, Ch. Nilsen 575, disk: Finley 63,03, oštep: Dolezal 81,77, ženy - 400 m: Q. Hayesová 49,72 - SVR, Ph. Francisová 49,96, Ellisová 50,00, Hastingsová 50,14, 1500 m: Simpsonová 4:06,33, 3000 m prek.: Coburnová 9:20,28, Frerichsová 9:22,23, Quigleyová 9:25,40, 100 m prek. (-1,7): K. Harrisonová 12,60, Aliová 12,68, Manningová 12,70, diaľka: Bartolettová 705 (+3,0), Reessová 698 (+2,1), Sh. Saundersová 692 (+3,0), guľa: R. Saundersová 19,76 - SVR, Bunchová 19,64, M. Cartertová 19,34.

Kvalifikácie - muži, 200 m – rozbehy: I. Young 20,29, Coleman 20,34, Dukes 20,49,... 7. T. Gay 20,60, 110 m prek. - rozbehy: A. Merritt 13,41, A. Harris 13,47, 400 m prek. - semifinále: K. Clement 48,61, Futch 48,63, B. Robinson 48,71, ženy - 200 m, rozbehy: D. Stevensová 22,55, A. Washingtonová 22,57, Bowieová 22,69, 100 m prek. - semifinále: Stowersová 12,47 - SVR, Aliová 12,52, K. Harrisonová 12,58, 400 m prek. - semifinále: Littleová 53,78, Molinová 53,84, Muhammadová 53,95.

commonArticle.Name

www.youtube.com/embed/feslG9NeJrE

Bratislava 25. júna 2017 (SAZ)

aaa

commonArticle.Name

www.youtube.com/embed/nr2XE8uFMwQ

Bratislava 25. júna 2017 (SAZ)

aaa

commonArticle.Name

Rýchly Volko, v II. lige ME družstiev v Tel Avive vyhral 100 m za 10,21, prvá aj Putalová na 400 m (52,45)

TEL AVIV 24. júna 2017 (SITA)

   Slovenskej reprezentácii, ktorá je nováčik, patrí po úvodnom dni (po 21 zo 40 disciplín) súbojov v II. lige majstrovstiev Európy družstiev v atletike v izraelskom Tel Avive 2. miesto so ziskom 170,5 bodu za Maďarskom (195) a pred Litvou (157). Najlepšie tri družstvá z dvanástich postúpia do I. ligy.

Činili sa najmä muži, z 10 sobotných disciplín sa až 8-krát umiestnili v prvej trojke (1 - 4 - 3). Ženy pridali štyri „medailové“ umiestenia (1 - 0 - 3). Na prvých priečkach skončili Ján Volko v behu na 100 m a Iveta Putalová na 400 m, druhé miesta si vybojovali Jozef Repčík na 1500 m, Matúš Bubeník vo výške, Matúš Olej v guli a Marcel Lomnický v kladive (zdolal ho Marghiev z Moldavska), tretí boli Peter Ďurec na 5000 m, Tomáš Veszelka v diaľke, štafeta mužov na 4 x 100 m v zložení Matúš, Turčáni, Danáč, Volko, Alexandra Bezeková na 100 m, Daniela Ledecká na 400 m prekážok a kapitánka tímu Dana Velďáková v trojskoku.

Halový vicemajster Európy v behu na 60 m Volko vyhral stovku časom 10,21 sekundy. Pozoruhodné je, že ho dosiahol v silnom protivetre 2,1 m/s. Pre 20-ročného šprintéra bratislavského klubu BK HNTN je to druhý najlepší čas na 100 m v kariére, rýchlejší bol len 5. júna na Odložilovom memoriáli v Prahe, kde zlepšil slovenský rekord na 10,16 sekundy. Volko zvíťazil v Tel Avive o 9 stotín pred Sakalauskasom z Litvy (10,30), tretí bol Chorvát Ivaškovič (10,44).

Víťazstvo a plný počet 12 bodov pre slovenský tím získala aj Iveta Putalová, ktorá vyhrala dramatickú štvorstovku za 52,45, le o 3 stotiny pred Cyperčankou Artymatovou, o 10 pred Salaškiovou zo Srbska a o 27 pred Slovinkou Horvatovou. Zverenka marcela Lopuchovského už vo štvrtých z piatich pretekov dosiahla čas pod 52,50. Nepodarilo sa jej to len na mítingu P - T - S v Šamoríne, kde sa však bežalo v silnom vetre. Dvadsaťdeväťročná Putalová zabehla v Tel Avive jedenásty raz v kariére štvorstovku pod 53 sekúnd, deviaty raz pod holým nebom. Za limitom 52,10 na augustové MS v Londýne zaostala len o 35 stotín.

Slováci sa v úvodný deň postarali aj o 6 slovenských výkonov roka. Postarali sa o ne Denis Danáč na 400 m (47,35 - aj vyrovnaný osobný rekord), Peter Ďurec na 5000 m (14:14,22 - aj osobný rekord), Matúš Bubeník vo výške (219), Katarína Beľová na 3000 m prek. (11:01,52 - aj osobný rekord) a aj obe štafety na 4 x 100 m (muži 40,35, ženy 45,32).

„Získali sme, ak nepočítam štafety, 20 bodov nad plán, čo je výborné. V tíme vládne naozaj výborná atmosféra, každý bojoval, čo mu sily stačili, o čom svedčia mnohé sezónne či osobné maximá i medailové umiestenia. Pretekári sú odhodlaní zabojovať v nedeľu o postup do I. ligy ME družstiev, kam sa kvalifikujú najlepšie tri z tucta tímov,“ uviedol šéftréner SAZ Martin Pupiš.

V II. lige ME družstiev v atletike v Tel Avive bojuje 12 tímov, okrem Slovenska ešte Rakúsko, Chorvátsko, Cyprus, Maďarsko, Island, Lotyšsko, Litva, Moldavsko, Srbsko, Slovinsko a Izrael.

Výsledky - sobota:

MUŽI

100 m (-2,1): 1. Ján Volko (SR) 10,21, 2. Sakalauskas (Lit.) 10,30

400 m: 1. Janezič (Slovin.) 45,47,... 7. Denis Danáč (SR) 47,35 - slovenský výkon roka a vyrovnaný osobný rekord

1500 m: 1. Bertasius (Lit.) 3:44,59, 2. Jozef Repčík (SR) 3:44,77

5000 m: 1. Khadiri (Cyp.) 14:13,22,... 3. Peter Ďurec (SR) 14:14,22 - slovenský výkon roka a osobný rekord

400 m prek.: 1. Koroknai (Maď.) 49,74,... 7. Jakub Bottlík (SR) 52,74

výška: 1. Constantinou (Cyp.) 221, 2. Matúš Bubeník (SR) 219 - slovenský výkon roka

diaľka: 1. Anič (Srb.) 791,... 3. Tomáš Veszelka (SR) 767

guľa: 1. Banevičius (Lit.) 19,29, 2. Matúš Olej (SR) 18,01

kladivo: 1. Marghiev (Mold.) 73,37, 2. Marcel Lomnický (SR) 73,26

4 x 100 m: 1. Maďarsko 39,97,... 3. Slovensko (Matúš, Turčáni, Danáč, Volko) 40,35 - slovenský výkon roka

ŽENY

100 m: 1. Kleiserová (Rak.) 11,53,... 3. Alexandra Bezeková (SR) 11,54

400 m: 1. Iveta Putalová (SR) 52,45, 2. Artymatová (Cyp.) 52,48

800 m: 1. Hinriksdóttir (Isl.) 2:02,57,... 5. Alexandra Štuková (SR) 2:06,25

3000 m: 1. Terzičová (Srb.) 9:15,85,... 12. Zuzana Durcová (SR) 10:13,22

3000 m prek.: 1. Kácserová (Maď.) 10:06,80,... 6. Katarína Beľová (SR) 11:01,52 - slovenský výkon roka a osobný rekord

400 m prek.: 1. A. Župinová (Slovin.) 56,80,... 3. Daniela Ledecká (SR) 59,06

žrď: 1. Šutejová (Slovin.) 450,... 9. Anna Mária Hrvolová (SR) 360 - slovenský výkon roka

trojskok: 1. Minenková (Izr.) 14,17,... 3. Dana Velďáková (SR) 13,66

disk: 1. Tomaševičová (Srb.) 59,47,... 12. Ivana Krištofičová (SR) 33,74

oštep: 1. Hjalmsdóttir (Isl.) 60,67,.. 12. Júlia Hanuliaková (SR) 40,24

4 x 100 m: 1. Maďarsko 44,81,... 4. Slovensko (Šibová, Putalová, Slaničková, Bezeková) 45,32 - slovenský výkon roka

Poradie po prvom dni (po 21 disciplínach zo 40): 1. Maďarsko 195, 2. Slovensko 170,5, 3. Litva 157, 4. Slovinsko 146, 5. Chorvátsko 135, 6. Izrael 134,5, 7. Lotyšsko 131, 8. Srbsko 129, 9. Cyprus 122, 10. Rakúsko 118,5, 11. Island 106,5, 12. Moldavsko 88. Do I. ligy postúpia prvé tri tímy, do III. ligy zostúpia posledné tri tímy.

commonArticle.Name

Superliga ME družstiev v atletike v Lille - sobotné výsledky

LILLE 24. júna 2017 (SITA)

   Po úvodnom dni elitnej kategórie ME družstiev (superliga) v atletike vo francúzskom Lille vedie Nemecko so 166 bodmi pred Poľskom (150,5) a Veľkou Britániou (144,5). O jediný nový individuálny rekord šampionátu sa postaral český oštepár Jakub Vadlejch, priateľ slovenskej viacbojárskej rekordérky Lucie Slaničkovej, ktorý v tretej sérii hodil 87,95 m. Jeho kolega z reprezentácie Tomáš Staněk v guli vyrovnal rekord ME v druhom pokuse, vrhol 21,63 m. Rekordné časy zabehli aj obe víťazné štafety na 4 x 100 m - Nemky v zložení Matheisová, Burghardtová, Lückenkemperová, Haaseová (42,47) a britské kvarteto Ujah, Hughes, Talbot, Aikines-Aryeetey (38,08).

Výsledky - sobota:

MUŽI

100 m (-0,7): 1. Aikines-Aryeetey (V. Brit.) 10,21, 2. Reus (Nem.) 10,27, 3. Martina (Hol.) 10,30
400 m: 1. Cowan (V. Brit.) 45,46, 2. Omelko (Poľ.) 45,53, 3. Re (Tal.) 45,56
1500 m: 1. Lewandowski (Poľ.) 3:53,40, 2. Wightman (V. Brit.) 3:53,72, 3. Benitz (Nem.) 3:54,28
5000 m: 1. Abadía (Šp.) 13:59,40, 2. Goolab (V. Brit.) 13:59,72, 3. Petros (Nem.) 13:59,83
400 m prek.: 1. Green (V. Brit.) 49,47, 2. S. Fernández (Šp.) 49,72, 3. Dobek (Poľ.) 49,79
výška: 1. Hanany (Fr.) 226, 2. Fassinotti (Tal.) 222, 3. Onnen (Nem.) 222
diaľka: 1. Bramble (V. Brit.) 800, 2. Cáceres (Šp.) 796, 3. Juška (ČR) 786
guľa: 1. Staněk (ČR) 21,63 - vyrovnaný rekord ME tímov, 2. Storl (Nem.) 21,23, 3. Bukowiecki (Poľ.) 20,83
oštep: 1. Vadlejch (ČR) 87,95 - rekord ME tímov, 2. Kiriazís (Gréc.) 86,33, 3. Röhler (Nem.) 84,22
4 x 100 m: 1. V. Británia 38,08 - rekord ME tímov, 2. Nemecko 38,30, 3. Francúzsko 38,68

ŽENY

100 m: 1. Zahiová (Fr.) 11,19, 2. Lückenkemperová (Nem.) 11,35, 3. Humphreysová (V. Brit.) 11,50
400 m: 1. Li. De Wittová (Hol.) 51,71, 2. Zemľaková (Ukr.) 51,88, 3. Müllerová (Nem.) 52,09
800 m: 1. Ľachovová (Ukr.) 2:03,09, 2. Santiustiová (Tal.) 2:03,56, 3. Guerrerová (Šp.) 2:03,70
3000 m: 1. Ennaouiová (Poľ.) 9:01,24, 2. Kleinová (Nem.) 9:01,64, 3. Vrzalová (ČR) 9:02,77
3000 m prek.: 1. Krauseová (Nem.) 9:27,02, 2. Waitová (V. Brit.) 9:43,33, 3. Sánchezová (Šp.) 9:43,51
400 m prek.: 1. Doylová (V. Brit.) 54,60, 2. Pedrosová (Tal.) 55,39, 3. Kolesnyčenkková (Ukr.) 55,51
žrď: 1. Stafnídiová (Gréc.) 470, 2. Žuková (Biel.) 460, 3. Guillonová-Romarinová (Fr.) 445
trojskok: 1. Papahrístouová (Gréc.) 14,24, 2. Gierischová (Nem.) 14,13, 3. Assaniová-Issoufová (Fr.) 14,00
disk: 1. Robertová-Michonová (Fr.) 62,62, 2. N. Müllerová (Nem.) 62,57, 3. Anagnostopoúlouová (Gréc.) 59,28
kladivo: 1. Malyšiková (Biel.) 74,56, 2. Kopronová (Poľ.) 73,06, 3. Šamlotinová (Ukr.) 70,02
4 x 100 m: 1. Nemecko 42,47 - rekord ME tímov, 2. Poľsko 43,07, 3. Ukrajina 43,09

Poradie po prvom dni (po 21 disciplínach): 1. Nemecko 166, 2. Poľsko 150,5, 3. V. Británia 144,5, 4. Francúzsko 134, 5. Taliansko 132, 6. Česko 127, 7. Španielsko 116, 8. Ukrajina 115, 9. Grécko 111,5, 10. Bielorusko 91, 11. Holandsko 90,5.

commonArticle.Name

Juniorské M-SR v atletike - výsledky

BRATISLAVA 24. júna 2017 (SITA)

   V úvodný deň juniorských majstrovstiev Slovenska v atletike v Bratislave na štadióne Mladá Garda sa najviac darilo nádejam ŠK ŠOG Nitra, ktoré si vybojovali päť titulov (bilancia 5 - 2 - 3). Na ďalších priečkach sú priebežne AK Spartak Dubnica (2 - 4 - 3), AC Stavbár Nitra (2 - 2 - 2) a Maratón AC Rača (2 - 0 - 0). Dve zlaté medaily získal Matúš Opavský (ŠK ŠOG Nitra), ktorý vyhral hladkú stovku v osobnom rekorde 10,76 (iba o stotinku zaostal za limitom EA na juniorské ME v talianskom Grossete /20. - 23. 7./ a pridal zlato aj ako člen víťazného kvarteta ŠK ŠOG Nitra na 4 x 100 m. V behu na 400 m splnila časom 55,72 jeho klubová kolegyňa Emma Zapletalová limit na MS do 17 rokov v Nairobi a ďalšia Nitrianka z ŠK ŠOG Simona Takácsová opäť dosiahla na 100 m prekážok čas lepší ako limit EA na MEJ - 14,28.

Víťazi disciplín:

JUNIORI

100 m: Matúš Opavský (ŠK ŠOG Nitra) 10,76
400 m: Boris Pribil (AC Malacky) 50,02
800 m: Miroslav Borovka (ŠK ŠOG Nitra) 1:57,09
3000 m prek.: Marek Jankovič (Maratón AC Rača) 9:59,04
110 m prek.: Patrik Dömötör (TJ Olympia Galanta) 14,91
žrď: Martin Ďuriško (UMB B. Bystrica) 360
diaľka: Jakub Benda (AC Stavbár Nitra) 657
disk (1,75 kg): Adrián Baran (MŠK Vranov n/T.) 50,24
kladivo (6 kg): Daniel Danáč (AC Stavbár Nitra) 57,80
4 x 100 m: ŠK ŠOG Nitra (Turányi, Brath, Opavský, Schnek) 44,08

JUNIORKY

100 m (+2,9 m/s): Patrícia Garčárová (TJ Tatran Sp. Nová Ves) 12,00
400 m: Emma Zapletalová (ŠK ŠOG Nitra) 55,72
1500 m: Lucia Beláková (AFK Nové Mesto n/V.) 4:48,29
3000 m prek.: Petra Turčeková (Maratón AC Rača) 12:01,52
100 m prek.: Simona Takácsová (ŠK ŠOG Nitra) 14,28
žrď: Petra Petláková (AK Spartak Dubnica) 310
diaľka: Tereza Rudzanová (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) 586
disk (1 kg): Andrea Feďová (AO ŠG Košice) 34,46
kladivo (4 kg): Nikola Ganobčíková (TJ Orava Dolný Kubín) 38,72
4 x 100 m: Ak Spartak Dubnica (Kubaščíková, Zápotočná, Žilková, Šimlovičová) 48,77

commonArticle.Name

MS v kategórii do 17 rokov v behu do vrchu v Gagliano del Capo - výsledky

GAGLIANO DEL CAPO 24. júna 2017 (SITA)

   Z pätice slovenských atletických nádejí na svetovom šampionáte v kategórii do 17 rokov v behu do vrchu (WMRA International Youth Cup 2017) v talianskom Gagliano del Capo si najlepšie počínala Zuzana Balažovjechová (Maratón AC Rača), ktorá v konkurencii 48 bežkýň obsadila v ťažkých podmienkach 35. miesto. Hneď za ňou finišovala Karin Suranová (AK Spartak Dubnica), jej klubová kolegyňa Edita Kadlečíková skončila na 41. mieste. Zlato si v pretekoch na 4 km vybojovala Nadia Battoclettiová z Talianska, ktorá spolu so svojimi kolegyňami ovládla s 18 bodmi aj tímovú súťaž pred Českom a Tureckom. Slovenské trio obsadilo so 112 bodmi 12. priečku z 13 klasifikovaných družstiev.

V konkurencii 54 chlapcov si z dvojice Slovákov na štarte počínal lepšie Ján Marko (ŠK Atléti Banská Štiavnica, tréner Róbert Petro), ktorého klasifikovali na 36. mieste. Lukáš Dóka (Maratón AC Rača) dobehol na 5,8 km dlhej trati na 50. pozícii. Z víťazstva sa tešil taliansky vytrvalec Alain Cavagna.

"Súťažilo sa v extrémne ťažkých podmienkach na morskom pobreží v skalnatom teréne s prudkými stúpaniami," informovala vedúca slovenskej výpravy, generálna sekretárka Slovenského atletického zväzu (SAZ) Anna Kirnová. "Situáciu bežcom komplikovala vyše 30-stupňová horúčava a veľká vlhkosť. Mnohí skolabovali, sanitkami ich odvážali do nemocnice. Naši bežci sa snažili, ale v súbojoch so špecialistami na beh do vrchu to nemali jednoduché."

Výsledky:
Chlapci (54 štartujúcich): 1. Alain Cavagna (Tal.),... 36. Ján Marko, 50. Lukáš Dóka (obaja SR).
Dievčatá (48 štartujúcich): 1. Naia Battoclettiová (Tal.),... 35. Zuzana Balažovjechová, 36. Karin Suranová, 41. Edita Kadlečíková (všetky SR), družstvá: 1. Taliansko,... 12. Slovensko.

commonArticle.Name

Výsledky zo sveta atletiky

BRATISLAVA 24. júna 2017 (SITA)

Výsledky zo sveta atletiky:

NAIROBI - Kenská kvalifikácia na MS - muži, 5000 m: C. Rutto 13:31,7, D. Kiplagat 13:31,7, ženy - 10 000 m: A. Jebetová 31:56,0, I. Cheptaiová 31:56,4.

ASUNCIÓN - Juhoamerický šampionát - muži, 100 m: Palomeque (Kol.) 10,11, De Barros (Braz.) 10,22, 400 m: George (Guayana) 45,42, 110 m prek. (+3,8): De Deus (Braz.) 13,42, výška: Yanez (Venez.) 231, disk: M. Ortega (Kol.) 63,82, ženy - 100 m (+3,4): Tenoriová 11,02, 400 m: Coutinhová (obe Braz.) 52,03, žrď: Penaidová (Venez.) 450, trojskok: N. Soaresová (Braz.) 14,42 (+4,2), Rojasová (Venez.) 14,36, disk: De Moraisová (Braz.) 64,68 - juhoamerický rekord, oštep: Ruizová (Kol.) 61,91.

PORT OF SPAIN - Šampionát Trinidadu a Tobaga - muži, 100 m: C. Greene (Antigua) 10,08, 110 m prek.: R. Walter (Trin. a T.) 13,30, ženy - 100 m: Ahyeová (Trin. a T.) 11,15.

NASSAU - Šampionát Bahám - muži, 400 m prek.: Gibson 49,42.

OSAKA - Šampionát Japonska - muži, 100 m: Sani Brown 10,06, Cambridge 10,08, Tada 10,10, Kirju 10,14, 400 m: Kitagawa 45,48, 400 m prek.: Abe 48,94, Koniši 49,03, ženy - 10 000 m: Macudová 31:39,41, A. Suzukiová 31:41,65, Uhearová 31:48,81.

RAMSTEIN - Míting - muži, výška: Przybylko (Nem.) 230.

CARQUEFOU - Míting - muži, 1500 m: Seurei (Keňa) 3:39,00, 5000 m: Balew (Bahr.) 13:15,20, Bouqantar (Mar.) 13:15,82, Habte (Erit.) 13:16,09.

commonArticle.Name

Majstrovstvá USA a kvalifikácia na svetový šampionát v atletike v Londýne

SACRAMENTO 24. júna 2017 (SITA)

   Ostro sledovaný šprint mužov na 100 m na majstrovstvách USA v atletike v Sacramente, ktoré sú súčasne aj kvalifikáciou ("Trials") na augustové MS v Londýne, vyhral veterán Justin Gatlin časom 9,95. Dostal sa ním na siedmu priečku v tohtoročných svetových tabuľkách. Za exmajstrom sveta a bývalým olympijským šampiónom finišoval líder tohtoročných svetových tabuliek Christian Coleman (9,98) a tretiu miestenku na MS si vybojoval Christopher Belcher (10,06).

Stovku žien vyhrala favorizovaná Tori Bowieová za 10,94, jediná z finalistiek sa dostala pod 11 sekúnd. Miesto v tíme USA na MS 2017 bude patriť ešte Deajah Stevensovej (11,08) a Ariane Washingtonovej (11,10). Špecialistka na 400 m Allyson Felixová finišovala vo finále stovky posledná ôsma za 11,28.

V semifinále štvorstovky si skvele počínal líder svetových tabuliek Fred Kerley, vyhral I. beh za 44,11. Jeho bratovi Malikovi nestačil ani čas pod 45 sekúnd (44,85) na postup do finále, keďže v úvodnom behu skončil až piaty a postupovala len prvá štvorica.

Výsledky:

Finále - muži, 100 m (-0,7): Gatlin 9,95, Coleman 9,98, Belcher 10,06, 5000 m: P. Chelimo 13:08,62, Jenkins 13:15,74, R. Hill 13:16,99, trojskok: Claye 17,91, Benard 17,48, D. Scott 17,25, desaťboj: Hardee 8225, Ziemek 8155, D. Williams 8131, ženy - 100 m: Bowieová 10,94, D. Stevensová 11,08, A. Washingtonová 11,10, 5000 m: Houlihanová 15:13,87, Rowburyová 15:14,08, Huddleová 15:15,29, výška: Cunninghamová 199, Pattersonová 191, McPhersonová 191.

Kvalifikácie - muži, 400 m - semifinále: F. Kerley 44,11, G. Roberts 44,33, Norman 44,60, 800 m - semifinále: Sowinski 1:45,48, Murphy 1:45,70, I. Harris 1:45,77, 3000 m prek. - rozbehy: H. Bor 8:32,68, 400 m prek. - rozbehy: B. Robinson 48,91, Downing 49,00, Holmes 49,27, ženy - 400 m, semifinále: Ph. Francisová 50,20, Ellisová 50,24, Wimbleyová 50,53, 800 m - semifinále: A. Wilsonová 1:58,94, Lipseyová 1:59,56, 100 m prek. - rozbehy: Q. Harrisonová 12,54, A. Johnsonová 12,71, Aliová 12,74, 400 m prek. - rozbehy: Muhammadová 54,36, K. Carterová 55,09, Molinová 55,13.

commonArticle.Name

Jamajský šampionát a kvalifikácia na MS v atletike

KINGSTON 24. júna 2017 (SITA)

   Na atletických majstrovstvách Jamajky v Kingstone, ktoré sú aj kvalifikáciou na MS v Londýne, utvorila víťazka behu žien na 100 m Elaine Thompsonová svetový výkon roka 10,71 sekundy. Triumfovala s obrovským, až 33-stotinovým, náskokom pred Simone Faceyovou (11,04). Pri neúčasti Usaina Bolta (pre MS má ako obhajca voľnú kartu) uspel na 100 m jeho tréningový kolega zo skupiny kouča Millsa Yohan Blake vo svojom sezónnom maxime 9,90, ktorým sa zaradil na druhú priečku tabuliek roka za Američana Colemana (9,82). Miestenky na MS si vybojovali aj Julian Forte (10,04, v semifinále osobný rekord 9,99) a Senoj-Jay Givans (10,05). Veterán Asafa Powell, ktorý sa do finále kvalifikoval z 2. miesta v II. semifinále (10,15), na radu lekárov pre bolesti achilovky nenastúpil na duel o medaily.

Výsledky:
Finále - muži, 100 m: Y. Blake 9,90, Forte 10,04, Givans 10,05, M. Campbell 10,07, 400 m prek.: Hyde 48,53, Mowatt 48,53, Cunningham 48,83, ženy - 100 m: E. Thompsonová 10,71 - svetový výkon roka, Faceyová 11,04, Levyová 11,06, 400 m prek.: Whyteová 54,29, R. Traceyová 54,49, Nugentová 54,54, disk: Knibbová 62,73.

commonArticle.Name

Výsledky zo sveta atletiky

23. júna 2017 (SITA)

Výsledky zo sveta atletiky:

KINGSTON - Šampionát Jamajky - finále, muži - trojskok: Pullen 16,83. Kvalifikácie - muži, 100 m - rozbehy: Forte 10,14, Skeen 10,17, Y. Blake 10,21, A. Powell 10,22, 400 m prek. - rozbehy: Mowatt 49,43, Hyde 49,46, Rowe 49,50, ženy - 100 m, rozbehy: E. Thompsonová 11,20, Faceyová 11,22, 400 m prek. - rozbehy: R. Traceyová 54,56, Nugentová 54,90, J. Russellová 54,91, Whytová 54,93.

SARANSK - Míting - muži, výška: Lysenko 234, diaľka: Kiselkov (obaja Rus.) 799.

KROPYVNYCKYJ - Míting - ženy, výška: Heraščenková 195, Levčenková (obe Ukr.) 191.

LEE VALLEY - Míting - ženy, 100 m: A. Nelsonová (V. Brit.) 11,30.

commonArticle.Name

Majstrovstvá USA a kvalifikácia atlétov USA na svetový šampionát v atletike v Londýne

SACRAMENTO 23. júna 2017 (SITA)

   Úvodný deň atletického šampionátu USA v Sacramente priniesol kvalitné šprinty i zaujímavé príbehy. Napríklad v rozbehoch na 800 m dosiahla tehotná (je v 4. mesiaci) Alysia Montanová čas 2:21,40 min a v rozbehu na 1500 m namerali Gabriele Grünewaldovej, ktorá je po chemoterapii, výkon 4:31,18 min. Tridsaťjedenročná Montanová čaká druhé dieťa v novembri, tehotná raz už na šampionáte USA štartovala. V roku 2014 bežala dokonca, keď už bola v ôsmom mesiaci.

V rozbehoch mužov na 100 m bol najrýchlejší univerzitný šampión USA (AA) Christian Coleman časom 9,93, pod 10 sekúnd sa dostal aj Isiah Young (9,97). Veteráni Justin Gatlin a Mike Rodgers zabehli 10,00. Z rozbehov nepostúpili exmajster sveta Tyson Gay (10,17) a bronzový z MS 2015 a halový majster sveta 2016 na 60 m Trayvon Bromell (10,22), ktorý však absolvoval len svoje prvé preteky v letnej sezóne. V rozbehoch žien na 100 m sa tri dostali pod 11 sekúnd - Tori Bowieová (10,90), Morolake Akinosunová 10,98 a Barbara Pierrová (10,99).

Výsledky:

Finále - muži, 10 000 m: Mead 29:01,44, kladivo: A. Young 73,50, ženy - 10 000 m: Huddleová 31:19,86, Sissonová 31:22,67, Infeldová 31:25,64, trojskok: Orjiová 14,26, disk: Lewisová-Smallwoodová 62,65, oštep: Wingerová 62,80

Kvalifikácie - muži, 100 m - rozbehy: Coleman 9,93, I. Young 9,97, Gatlin 10,00, Rodgers 10,00, Bacon 10,01, Belcher 10,02,... T. Gay 10,17, Bromell 10,22 - nepostúpili, 400 m - rozbehy: G. Roberts 44,63, Nellum 44,85, Ky. Collins 44,95, ženy - 100 m, rozbehy: Bowieová 10,90, Akinosunová 10,98, Pierrová 10,99, 400 m - rozbehy: Ellisová 50,81.

commonArticle.Name

Slovenská atletická reprezentácia bude cez víkend v konkurencii ďalších 11 krajín bojovať v izraelskom Tel Avive v II. lige majstrovstiev Európy miešaných družstiev

BRATISLAVA/TEL AVIV 23. júna 2017 (SITA)

   Slovenská atletická reprezentácia bude cez víkend bojovať v izraelskom Tel Avive v II. lige majstrovstiev Európy miešaných družstiev. Je v nej nováčik, postup si vybojovala pred dvoma rokmi na premiérových Európskych hrách v Baku, kde pôvodne III. ligu vyhrala, ale po dodatočnej diskvalifikácii azerbajdžanského kladivára Dmitrija Maršina za doping, ktoré premiešalo poradie, napokon klesla na 2. priečku za Rakúsko.

V Tel Avive bude bojovať 12 tímov, okrem Slovenska štartujú ešte Rakúsko, Chorvátsko, Cyprus, Maďarsko, Island, Lotyšsko, Litva, Moldavsko, Srbsko, Slovinsko a Izrael. Cieľ slovenskej reprezentácie je udržať sa v II. lige aj pre daľší ročník ME tímov.

"Myslím si, že máme natoľko kvalitný káder, aby sme mohli cieľ splniť," vraví šéftréner Slovenského atletického zväzu (SAZ) Martin Pupiš. "Urobil som si predbežnú prognózu podľa prihlášok a vychádza mi to tak, že by sme mohli skončiť okolo ôsmej priečky. Hlavný favorit na prvenstvo je Maďarsko, zostúpiť by podľa mojich prepočtov mali Island a Moldavsko. Ale to je len teória, rozhodne sa na ovále a v sektoroch."

Slovenská výprava nebude v Tel Avive štartovať v najsilnejšom zložení, chýbajú jej viaceré osvedčené opory. Strednotratiarka Lucia Hrivnák Klocová po zdravotných problémoch ešte nezačala sezónu a nie je ani isté, či v tomto roku bude ešte súťažiť. To isté je prípad vytrvalkyne-maratónkyne Kataríny Pejpkovej Berešovej, dvojnásobná vicemajsterka Európy a bronzová z MS 2009 v hode kladivom Martina Hrašnová po operácii kolena doháňa tréningové resty a uprednostnila prípravu pred súťažou, siedmy z ME 2016 v behu na 400 m prekážok Martin Kučera pre zranenie z halovej sezóny ešte stále nesúťaží. "Posledná absencia je výpadok prekážkarky na 400 m Michaely Peškovej, opäť sa jej ozval svalový priťahovač, ktorý ju trápi už od marca," informoval šéftréner SAZ Martin Pupiš a dodal: "Nahradiť by ju mala Daniela Ledecká. Žiadne iné zmeny zo zdravotných dôvodov sme nemuseli, našťastie, riešiť."

K oporám slovenskej reprezentácie by mali v Tel Avive patriť šprintér Ján Volko, skokan Tomáš Veszelka, kladivár Marcel Lomnický, šprintérky Alexandra Bezeková a Iveta Putalová či skokanské sestry Jana a Dana Velďákové. Kľúčové pre splnenie cieľa bude predviesť výkony na úrovni tohtosezónnych maxím a vyhnúť sa v každej z disciplín posledným dvom-trom priečkam. Dôležitý môže byť každučký získaný bod.

V Tel Avive sa predstaví viacero výborných atlétov: v izraelskom drese vicemajsterka sveta 2015 a Európy 2016 v trojskoku Minenková, pre Chorvátsko bude zbierať body zlatá z Ria 2016 v oštepe Kolaková, Maďarsko sa spolieha na halovú majsterku Európy v guli a bronzovú z Ria Mártonovú či vicemajstra kontinentu na 110 m prekážok Bajiho. V litovskom tíme bude súťažiť líder tohtoročných európskych tabuliek v disku Gudžius, v srbskom zasa Anič, halový vicemajster Európy v diaľke, či vytrvalkyňa Terzičová, dvojnásobná exmajsterka Európy na 1500 m v kategórii do 23 rokov.

Súboje v II. lige ME tímov sa v Tel Avive začnú (podľa programe zverejneného na webe podujatia) v sobotu 24. júna o 16.05 h miestneho času (na Slovensku je o hodinu menej) mužským kladivom a vyvrcholia v nedeľu 25. júna o 20.45 (19.45 h SELČ) mužskou štafetou na 4 x 400 m.

V ďalších kategóriách ME družstiev sa predstavia tieto tímy - superliga (Lille/Fr.): Bielorusko, Česko, Francúzsko, Nemecko, V. Británia, Grécko, Taliansko, Holandsko, Poľsko, Španielsko, Ukrajina, I. liga (Vaasa/Fín.): Belgicko, Bulharsko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Írsko, Nórsko, Portugalsko, Rumunsko, Švédsko, Švajčiarsko, Turecko, III. liga (Marsa/Malta): Asociácia malých štátov, Azerbajdžan, Albánsko, Andorra, Arménsko, Bosna a Hercegovina, Gruzínsko, Kosovo, Luxembursko, Macedónsko, Malta, Čierna Hora.

Slovensko na ME družstiev (od roku 2009, dovtedy EP):
2009 Banská Bystrica - 5. miesto v II. lige
2010 Belehrad - 5. miesto v II. lige
2011 Nový Sad - 8. miesto v II. lige (zostup)
2013 Banská Bystrica - 1. miesto v III. lige (postup)
2014 Riga - 7. miesto v II. lige (zostup)
2015 Baku - 2. miesto v III. lige (postup)

Nominácia SR na II. ligu ME družstiev v atletike (24. - 25. júna, Tel Aviv):

Muži - 100 a 200 m: Ján Volko, 400 m: Denis Danáč, 800 m: Matúš Talán, 1500 m: Jozef Repčík, 3000 m: Jozef Pelikán, 5000 m: Peter Ďurec, 3000 m prek.: Alexander Jablokov, 110 m prek.: Marco Adrien Drozda, 400 m prek.: Jakub Bottlík, výška: Matúš Bubeník, žrď: Ján Zmoray, diaľka a trojskok: Tomáš Veszelka, guľa: Matúš Olej, disk: Nikolas Broš, kladivo: Marcel Lomnický, oštep: Patrik Žeňúch, 4 x 100 m: Ján Volko, Jakub Matúš, Denis Danáč, Roman Turčáni, Tomáš Veszelka, Tomáš Benko, 4 x 400 m: Denis Danáč, Jozef Repčík, Matúš Talán, Jakub Bottlík, Jozef Pelikán, Marco Adrien Drozda.

Ženy - 100 a 200 m: Alexandra Bezeková, 400 m: Iveta Putalová, 800 m: Alexandra Štuková, 1500 a 3000 m prek.: Katarína Beľová, 3000 m: Zuzana Durcová, 5000 m: Lucia Janečková, 100 m prek.: Stanislava Lajčáková, 400 m prek.: Daniela Ledecká (za zranenú Michaelu Peškovú), výška: Tatiana Dunajská, žrď: Anna Mária Hrvolová, diaľka: Jana Velďáková, trojskok: Dana Velďáková, guľa: Patrícia Slošárová, disk: Ivana Krištofičová, kladivo: Nikola Lomnická, oštep: Júlia Hanuliaková, 4 x 100 m: Alexandra Bezeková, Iveta Putalová, Stanislava Lajčáková, Vladimíra Šibová, Jana Velďáková, Dana Velďáková, 4 x 400 m: Iveta Putalová, Alexandra Štuková, Daniela Ledecká, Lucia Slaničková, Michaela Pešková (?).

commonArticle.Name

Kladivárka Lomnická sa zlepšila

SZOMBATHELY 22. júna 2017 (SITA)

   Na 9. ročníku vrhačského Memoriálu Pála Németha v maďarskom Szombathelyi obsadila slovenská reprezentantka Nikola Lomnická (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) 2. miesto v súťaži kladivárok výkonom 66,26 m. Dvadsaťosemročná Nitrianka utvorila slovenské maximum roka, z pozície líderky tabuliek odsunula Veroniku Kaňuchovú (65,97 m). Zvíťazila Maďarka Réka Gyurátzová, ktorá výkonom 71,27 m utvorila nový národný rekord do 23 rokov.

commonArticle.Name

Na MS v behu do vrchu 17-ročných štartuje v sobotu aj slovenská pätica

BRATISLAVA 22. júna 2017 (SITA)

   Vo štvrtok ráno odletela z rakúskeho Schwechatu do talianskeho mesta Brindisi sedemčlenná výprava slovenských atletických reprezentantov smerujúca do talianskeho letoviska Gagliano del Capo, v ktorom sa v sobotu 24. júna uskutoční svetový šampionát v kategórii do 17 rokov v behu do vrchu (WMRA International Youth Cup 2017).

Na úvodné podujatie svetovej vrchárskej série WMRA, prvé z tohtoročných svetových a európskych atletických šampionátov EA a IAAF, sa v súlade s nominačnými kritériami SAZ kvalifikovala pätica pretekárov - Ján Marko (ŠK Atléti Banská Štiavnica), Lukáš Dóka (Maratón AC Rača), Karin Suranová (AK Spartak Dubnica n/V.), Edit Kadlečíková (AK Spartak Dubnica n/V.) a Zuzana Balažovjechová (Maratón AC Rača). Šéftrénerom skupiny je Róbert Petro, vedúcou výpravy Anna Kirnová.

Okrem individuálnych disciplín obsadí Slovensko aj súťaž družstiev v kategórii dievčat, ktorá je podmienená postavením trojčlenného tímu. Popri Slovákoch sa na 12. ročníku mládežníckeho vrchárskeho šampionátu zúčastní ďalších 15 krajín - Bulharsko, Česko, Anglicko, Francúzsko, Nemecko, Írsko, Poľsko, Rumunsko, Škótsko, Slovinsko, Turecko, USA, Wales a hosťujúce Taliansko.

Gagliano del Capo, mestečko s približne 5200 obyvateľmi, leží na Apúlijskom polostrove v juhovýchodnej časti Talianska v oblasti Salento v provincii Lecce. Preslávilo sa najmä početnými olivovými hájmi a festivalom umenia Capo d' Arte. Čo sa týka bežeckých tratí, tie sú vytýčené v bezprostrednej blízkosti mesta na okruhu dlhom približne 1800 metrov, s prevažne trávnatým a štrkovým podložím, z menšej časti tiež asfaltovým. Dievčatá majú v sobotu 24. júna na programe dva okruhy (3850 m, +250m /-130 m), chlapci o jeden viac (5300m, +340 /-220 m). Štart dievčat je plánovaný na 11.00 h, chlapci pobežia o pol hodinu neskôr.

commonArticle.Name

Tridsiatnik Usain Bolt sa nedávno súťažne rozlúčil s rodnou Jamajkou, keď v Kingstone zabehol stovku za 10,03 s.

PARÍŽ 22. júna 2017 (SITA)

    Osemnásobný olympijský víťaz a 11-násobný majster sveta Usain Bolt sa v rámci svojho rozlúčkového turné predstaví 21. júla na atletickom mítingu Diamantovej ligy IAAF v Monte Carle. Pre jamajskú šprintérsku legendu to bude záverečná príprava na svetový šampionát, ktorý sa začne 5. augusta v Londýne. Informuje o tom aj web firstpost.com.

Tridsiatnik Bolt sa nedávno súťažne rozlúčil s rodnou Jamajkou, keď v Kingstone zabehol stovku za 10,03 s. Na budúci týždeň v stredu príde na rad posledné zbohom aj vďačnému ostravskému publiku na mítingu Zlatá tretra, kde by sa mal tiež predstaviť na stovke .S držiteľom svetových rekordov na 100 aj 200 m a ako člen jamajskej štafety aj na 4x 100 m by mal v Ostrave súperiť aj najrýchlejší slovenský muž histórie, úradujúci halový vicemajster Európy z Belehradu 2017 Ján Volko.

commonArticle.Name

Všeruská atletická federácia (VFLA) informovala, že traja bežci dostali štvorročný dištanc

MOSKVA 22. júna 2017 (SITA)

   Všeruská atletická federácia (VFLA) informovala, že traja bežci dostali štvorročný dištanc, keďže v opakovaných testoch ich olympijských vzoriek našli stopy po steroidoch. Anastasii Kapačinskej, ktorá už prišla o olympijské striebro z Pekingu 2008 v štafete na 4 x 400 m, anulovali všetky ďalšie výsledky. Vďaka tomu dodatočne udelia Američanke Francene McCororyovej bronz na 400 m z MS 2011. Trestom sa nevyhli ani Denis Alexejev, bronzový olympijský medailista v štafete 4 x 400 m, a vytrvalkyňa Inga Abitovová, ktorá mala trest už aj v minulosti.

commonArticle.Name

Výsledky zo sveta atletiky

BRATISLAVA 21. júna 2017 (SITA)

VELENJE - Míting - muži, 100 m: Van Niekerk 9,94 (zlepšil si osobný rekord o 0,04), Erasmus 10,12, Bruintjies (všetci JAR) 10,14, 400 m: Makwala (Botsw.) 45,12, 800 m: Tuka (Bosna a H.) 1:45,34, guľa a disk: Mihaljevič (chor.) 20,14 a 62,38, oštep: Peacock (Aus.) 81,82, ženy - 400 m: Horvatová 52,18, Zupinová (obe Slovin.) 52,29, disk: Perkovičová (Chor.) -

PRAHA - Pražská žŕdka - muži: Kudlička (ČR) 570, ženy: Maláčová 461, Ptáčníková 456, Newmanová (Kan.) 450.

KODAŇ - Míting - muži, 100 m: Siame (Zambia) 10,23, 110 m prek.: Martinsen (Dán.) 13,50, Hough (Aus.) 13,59, 400 m prek.: Jagor (Est.) 50,16, ženy – 400 m prek.: Gudmundsdóttir 56,59, guľa: Gubová (Poľ.) 18,24.

WINDSOR - Míting - muži, 100 m: Smellie 10,12 (v rozbehu 9,98/+2,4), 200 m: Smellie 20,38, guľa: Nedow (obaja Kan.) 20,73.

PARDUBICE - Míting - muži, guľa: Prášil (ČR) 20,00.

commonArticle.Name

Výsledky zo sveta atletiky

BRATISLAVA 20. júna 2017 (SITA)

LEMESOS - Šampionát Cypru - muži, 110 m prek.: Trajkovič 13,51, ženy - 400 m: Artymatová 52,13.

NOVA GORICA - Míting - ženy, výška: Černjulová (Slovin.) 190.

SOFIA - Míting - muži, trojskok: Karailiev (Bul.) 17,05.

MONTERREY - Šampionát Mexika - muži, diaľka: Echevarria (Kuba) 817, trojskok: Duranona (Dominika) 17,02, 20 km chôdza: E. Sánchez (Mex.) 1:22:27, ženy - 400 m: R. Gómezová (Kuba) 51,59.

GREENSBORO - Míting - ženy, 400 m prek.: McLaughlinová (USA) 54,22.

PÁTRA - Šampionát Grécka - muži, 200 m (+2,5): Tsákonas 20,26, diaľka: Tentóglou 830, ženy - žrď: Stefanídiová 481.

CHULA VISTA - Míting - muži, výška: Robertson 230, žrď: Cunningham 575, ženy - výška: McPhersonová 194, diaľka: Reesová (všetci USA) 713 - svetový výkon roka, Netteyová (Kan.) 694 (+2,4, reg. 692), Toddová 684 (+2,4, reg. 683).

PILA - Míting - muži, žrď: Lisek 580, Wojciechowski (obaja Poľ.) 570, ženy - žrď: Maláčová (ČR) 455.

BIALYSTOK - Míting - muži, disk: Urbanek 64,56, ženy - 400 m: Dabrowská (obaja Poľ.) 52,01.

VROCLAV - Míting - muži, guľa: Szyszkowski (Poľ.) 20,92.

MINSK - Míting - muži, kladivo: Kalamojec (Biel.) 77,52.

ISTANBUL - Míting - ženy, kladivo: K. Kayová (Tur.) 70,65.

SAO BERNARDO DO CAMPO - Míting - muži, 400 m: Carvalho 45,45, H. Souza (obaja Braz.) 45,56.

commonArticle.Name

Výsledky - Memoriál Petra Suchána v behu na 10 000 m v Banskej Bystrici

BANSKÁ BYSTRICA 20. júna 2017 (SITA)

   Banskobystrická Dukla sa rozhodla uctiť si pamiatku svojho reprezentanta Petra Suchána, ktorý pred 40 rokmi patril k česko-slovenskej vytrvaleckej špičke. Jeho slovenský rekord na 10 000 metrov 28:27,2 min z roku 1974 vydržal celé desaťročie a ešte i dnes mu v historických slovenských tabuľkách patrí 4. miesto za Štefkom, Vankom a Vrábeľom.

Tohtoročný Memoriál Petra Suchána na banskobystrických Štiavničkách sa pokúsili využiť vytrvalci na dosiahnutie limitov na vrcholné medzinárodné podujatia, k čomu im usporiadatelia vyšli v ústrety, keď štart behu stanovili už na 8.00 h ráno. Žiaľ, nevedomky vybrali na preteky jeden z najhorúcejších dní roka, takže vedúca štvorica zo štartujúcej osmičky mužov, keď videla svoj márny boj s časom, s pribúdajúcim teplom postupne z behu odstupovala. Víťazom sa napokon stal Tomáš Kubej (AC Nové Zámky), ktorému sa ako jedinému podarilo priblížiť k hranici 34 minút, pred domácim Romanom Vajsom a Žilinčanom Lukášom Ďurecom, trénujúcim pod dohľadom bývalej výbornej čs. vytrvalkyne Aleny Siptákovej-Kučeríkovej.

Úspešnejšie si počínala trojica žien, medzi ktorými trochu nečakane zvíťazila Lucia Kovalančíková z domácej Dukly. Za svojím osobným rekordom z májových M-SR v Kysuckom Novom Meste zaostala iba o 10 sekúnd a o trištvrte minúty zdolala striebornú z tohto podujatia Zuzanu Durcovú (TJ Spartak Myjava). Tretie miesto si vybojovala Veronika Zrastáková z ŠK ŠOG Nitra.

"Žiaľ, horúce počasie, keď sa na slnku vyšplhala ortuť teplomera už pred štartom na viac ako 25° C, skrížilo plány vytrvalcov zabehnúť si slušné časy. Radi by sme však v nastúpenom trende krátkych atletických podujatí na bystrickom tartane pokračovali aj v budúcnosti," povedal Pavel Kováč, reprezentačný tréner pre behy mimo dráhy.

Výsledky - Memoriál Petra Suchána:

Muži - 10 000 m: 1. Tomáš Kubej (AC Nové Zámky) 34:04,19 min, 2. Roman Vajs (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 34:56,79, 3. Lukáš Ďurec (InterSport Žilina) 35:00,48.

Ženy - 10 000 m: 1. Lucia Kovalančíková (Dukla) 37:08,39, 2. Zuzana Durcová (TJ Spartak Myjava) 37:52,11, 3. Veronika Zrastáková (ŠK ŠOG Nitra) 38:33,04.

commonArticle.Name

52. ročník medzinárodného atletického mítingu P - T - S v Šamoríne získal 80 690 bodov

BRATISLAVA 20. júna 2017 (SITA)

   Minulotýždňový 52. ročník medzinárodného atletického mítingu P - T - S v Šamoríne, ktorého výkony ovplyvnil nezvyčajne silný vietor, získal v hodnotení súčtu kvality výkonov a účasti dovedna 80 690 bodov, čo je v náročných poveternostných podmienkach len o 205 bodov menej ako vlani. Spomedzi 399 hodnotených jednodňových mítingov je "péteeska" momentálne na 27. mieste na svete.


V tomto roku boli body za účasť 1855 (priebežne 18. miesto na svete) a za výkony 78 835 bodov. Po predošlom ročníku P - T - S boli cifry nasledovné: za účasť 1195, za výkony 79 700 bodov. Rekord mítingu nepadol, no zrodil sa rekord JAR v chôdzi na 3000 m zásluhou Leboganga a trojskokan Tomáš Veszelka vyrovnal výkonom 16,33 m slovenský rekord v kategórii do 23 rokov.

commonArticle.Name

Peter Korčok: "Z pohľadu športovej kvality silným vetrom míting trochu utrpel, ale výkony boli vzhľadom na podmienky dobré"

ŠAMORÍN 19. júna 2017 (SITA)

   Prezident Slovenského atletického zväzu Peter Korčok je z pozície šéfa mítingu P-T-S spokojný s jeho 52. ročníkom, ktorý sa v sobotu 17. júna konal v šamorínskom komplexe x-bionic sphere. "Z pohľadu organizátora sme urobili všetko pre to, aby podujatie dobre dopadlo. Mali sme možnosť vidieť množstvo spokojných divákov aj športovcov. Trochu nám neprialo počasie, rovnako ako vlani to nebolo ideálne. Verím, že 53. ročník sa nám môže vydariť aj z hľadiska počasia. Z pohľadu športovej kvality tým míting trochu utrpel, ale výkony boli vzhľadom na poveternostné podmienky dobré,“ povedal Peter Korčok, ktorého okrem silného vetra mrzela aj vynútená absencia chodeckého olympijského víťaza Mateja Tótha.

Do Šamorína počas víkendu zavítali okrem aktívnych športovcov aj niekdajší vynikajúci skokan o žrdi Sergej Bubka, šéf Európskej atletiky (EA) Svein Arne Hansen či v minulosti skvelý chodec Jozef Pribilinec. Nechýbala ani športová strelkyňa a členka Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Danka Barteková a mnoho ďalších slovenských reprezentantov z rôznych športových odvetví. "Šéf Európskej atletiky pán Hansen nás už teraz nahovára na to, čo všetko by sme tu mohli organizovať. Jednak sa mu veľmi páčilo, ako sme to zvládli, a pochválil aj samotný areál. Už diskutujeme o tom, čo všetko by mohlo prísť, keď zvládneme decembrové ME v krose a Európsky pohár vo vrhoch v roku 2019,“ prezradil Peter Korčok.

Ako šéf SAZ očakával, že sa niekto slovenskí atléti priblížia k limitom na MS. "Všetko ovplyvnil silný vietor. Iveta Putalová, Alex Bezeková aj ďalší však ukázali progres. Myslím si, že ak budú dobré podmienky v Tel Avive na ME družstiev, tak mnoho našich pretekárov ukáže, čo v nich naozaj je,“ dodal Korčok.

commonArticle.Name

Na medzinárodnom atletickom mítingu v slovinskom Maribore obsadil Denis Danáč (AC Stavbár Nitra) v behu na 400 m 2. miesto časom 48,25 sekundy.

MARIBOR 19. júna 2017 (SITA)

   Na medzinárodnom atletickom mítingu v slovinskom Maribore obsadil Denis Danáč (AC Stavbár Nitra) v behu na 400 m 2. miesto časom 48,25 sekundy. Zvíťazil Slovinec Jernej Jeras za 47,97. V skoku do diaľky skončil ďalší Nitran Ján Šuba štvrtý výkonom 704 cm, jeho klubový kolega Daniel Turcsányi obsadil 6. miesto (648 cm).

commonArticle.Name

www.youtube.com/embed/rJW6z46CvPU

Šamorín 19. júna 2017 (SAZ)

aaa

commonArticle.Name

www.youtube.com/embed/BoVdmEjZhzw

Šamorín 19. júna 2017 (SAZ)

aaa

commonArticle.Name

www.youtube.com/embed/HtfPZMMLO-0

Šamorín 18. júna 2017 (SAZ)

aaa

commonArticle.Name

www.youtube.com/embed/FqlWuZdXXmE

Šamorín 18. júna 2017 (SAZ)

aaa

commonArticle.Name

www.youtube.com/embed/2lZOq_guiFQ

Šamorín 18. júna 2017 (SAZ)

aaa

commonArticle.Name

www.youtube.com/embed/L_-dNaQOZkg

Šamorín 18. júna 2017 (SAZ)

aaa

commonArticle.Name

www.youtube.com/embed/4gC9dPIjYjI

Šamorín 18. júna 2017 (SAZ)

aaa

commonArticle.Name

Výsledky 8. ročníka Vranovskej desiatky v behu na 10 km vo Vranove nad Topľou

VRANOV NAD TOPĽOU 18. júna 2017 (SITA)

  Výsledky 8. ročníka Vranovskej desiatky v behu na 10 km vo Vranove nad Topľou:

1. Jozef Urban (Obal servis Košice - Magneti marelli) 34:47 min, 2. Anatolij Malyj (Malyj Team Ukrajina) 34:57, 3. Orest Babjak (JM Demolex Bardejov) 35:22

commonArticle.Name

Diamantová liga IAAF vŠtokholme - výsledky

ŠTOKHOLM 18. júna 2017 (SITA)

   Šiesty diel prestížnej atletickej Diamantovej ligy IAAF v Štokholme priniesol len jediný svetový výkon roka. Postaral sa oň Keňan Timothy Cheruiyot na 1500 m časom 3:30,77 min. Ani nie 16-ročný Nór Jakob Ingebrigtsen síce dobehol až posledný 11., ale zapísal sa do rekordných listín ako najlepší Európan histórie v kategórii 16-ročných časom 3:39,92.

Na 100 m prvá pätica dosiahla časy pod 10 sekúnd, no pomohol im k nim vietor +4,8 m/s, čo je výrazne nad povolenú hranicu 2 m/s. Víťazný Andre de Grasse z Kanady zabehol 9,69 sekundy, rýchlejší v histórii bol vo „veternej“ stovke len Tyson Gay (9,68). „Len som chcel bežať dnes pod 10 sekúnd, 9,69, hoci s vetrom, ma šokovalo,“ vyhlásil De Grasse. Vo výške Ruska Maria Lasickiené opäť prekonala 200 cm a v tomto roku má bilanciu 6 súťaží - 6 víťazstiev. V disku mužov, keď až štyria prekonali 67 m, prekvapujúco vyhral Jamajčan Dacres pred domácou hviezdou Stahlom (68,63 - 68,13). „Jamajka je krajina rýchlych šprintérov. Silní veľkí muži nie sú naša doména, ale môže sa to zmeniť,“ skonštatoval Dacres. V súťaži diskárok Kubánka Pérezová prerušila výkonom 67,92 cm víťaznú sériu Chorvátky Perkovičovej, zdolala ju o 17 cm.

Výsledky:

MUŽI

100 m (+4,8 m/s): 1. De Grasse (Kan.) 9,69, 2. Meité (Pobr. Slon.) 9,84, 3. Shields (Jam.) 9,89, 4. Pérez (Kuba) 9,92, 5. Reus (Nem.) 9,99

400 m: 1. Gardiner (Bah.) 44,58, 2. Thebe (Botsw.) 44,99, 3. K. Borlée (Belg.) 45,47

800 m (mimo DL): 1. Kupers (Hol.) 1:45,02, 2. English (Ír.) 1:45,42, 3. Van Rensburg (JAR) 1:45,73

1500 m: 1. T. Cheruiyot (Keňa) 3:30,77 - svetový výkon roka, 2. Mikhou (Bahr.) 3:31,49, 3. A. Kiprop (Keňa) 3:33,17

3000 m prek.: 1. El Bakkali (Mar.) 8:15,01, 2. Haileselassie (Erit.) 8:18,29, 3. N. Bett (Keňa) 8:21,98

110 m prek. (+3,5): 1. Ortega (Šp.) 13,09, 2. Šubenkov (nez. atl./Rus.) 13,10, 3. S. Brathwaite (Barb.) 13,25

400 m prek.: 1. Warholm (Nór.) 48,82, 2. Mägi (Est.) 49,16, 3. Copello (Tur.) 49,18

diaľka: 1. Manyonga 836 (+3,3), 2. Samaai (obaja JAR) 829, 3. Juška (ČR) 809

disk: 1. Dacres (Jam.) 68,63, 2. Stahl (Švéd.) 68,13, 3. Gudzius (Lit.) 67,29

ŽENY

200 m (+1,1): 1. Ahoureová (Pobr. Slon.) 22,68, 2. Emmanuelová (Kan.) 22,69, 3. Haaseová (Nem.) 22,76

800 m: 1. Niyonsabová (Bur.) 1:59,11, 2. Lindhová (Švéd.) 1:59,41, 3. Büchelová (Švajč.) 1:59,66

3000 m (mimo DL): 1. Bahtová (Švéd.) 8:47,07, 2. Gebruová (Et.) 8:47,26, 3. Abdulkadirová (Bahr.) 8:50,24

výška: 1. Lasickiené (nez. atl./Rus.) 200, 2. Licwinková (Poľ.) 197, 3. Skoogová (Švéd.) 194

žrď: 1. Büchlerová (Švajč.) 465, 2. Bengtssonová (Švéd.) 465, 3. Peinadová (Venez.) 465

disk: 1. Pérezová (Kuba) 67,92, 2. Perkovičová (Chor.) 67,75, 3. N. Müllerová (Nem.) 65,74

commonArticle.Name

Prezident Európskej atletiky (EA) Svein Arne Hansen je milo prekvapený z organizácie obnoveného atletického mítingu P-T-S

ŠAMORÍN 18. júna 2017 (SITA)

   Prezident Európskej atletiky (EA) Svein Arne Hansen je milo prekvapený z organizácie obnoveného atletického mítingu P-T-S a z celého areálu x-bionic sphere v Šamoríne, v ktorom sa toto podujatie aktuálne koná. Uviedol to niekoľko hodín pred začiatkom 52. ročníka tohto mítingu. "Som veľmi rád, že som späť na Slovensku pri príležitosti mítingu PTS. Našiel som tu vynikajúce centrum vo veľmi peknom prostredí, vo svete takých veľa nie je,“ povedal nórsky funkcionár a pokračoval: "Veľakrát som bol na PTS v Bratislave. Každý atlét chcel v časoch minulých štartovať na tomto podujatí. Som šťastný, že tu máme druhú edíciu obnoveného mítingu. Športovci, tréneri aj manažéri stále pozitívne hovoria o tomto podujatí a tomto areáli. Gratulujem SAZ, že sa im podarilo obnoviť míting PTS.“ Hansen priznal, že na šamorínskom mítingu sa najviac teší na dvojstovku aj so slovenským šprintérom Jánom Volkom.

Počas slávnostného otvorenia mítingu P-T-S v sobotu popoludní Svein Arne Hansen dodatočne odovzdá bronzovú medailu z ME 2010 Lucii Hrivnák Klocovej. "Športovci by mali dostávať medaily na štadiónoch. Je hanba a škoda, že takto ju dostane až po siedmich rokoch. Verím, že v budúcnosti sa tieto veci podarí vyriešiť, aby sme tieto udalosti a čas minimalizovali. Je to však ešte dlhá cesta, no pripravujeme isté kroky,“ povedal prezident EA, ktorý nechcel príliš hovoriť o návrhu úpravy pravidiel v súvislosti so svetovými maximami v jednotlivých disciplínach.

Prezident Slovenského atletického zväzu (SAZ) Peter Korčok ako šéf organizačného tímu mítingu P-T-S rád privítal v areáli x-bionic sphere v Šamoríne hlavu európskej atletiky. „Svein bol vždy fanúšikom nášho mítingu. Keď sme sa pred rokom vrátili k jeho organizácii, hneď sme bežali sme za ním s touto skvelou novinkou,“ prezradil Peter Korčok.

commonArticle.Name

Lucia Slaničková nazbierala vsedemboji 6103 bodov azlepšila 23-ročný rekord Marcely Podrackej

KLADNO 18. júna 2017 (SITA)

Lucia Slaničková (AK Spartak Dubnica) utvorila na medzinárodnom viacbojárskom mítingu TNT Express v Kladne, ktorý sa počíta do seriálu IAAF, slovenský rekord v sedemboji žien súčtom 6103 bodov, ktorý jej stačil na celkové 6. miesto. Dvadsaťosemročná v Prahe žijúca Slovenka zlepšila 23-ročné historické maximum Marcely Podrackej (6046) z 9. augusta 1994 na ME v Helsinkách o 57 bodov. Osobný rekord 5780 bodov z roku 2012 si zlepšila o úctyhodných 323 bodov.

Slaničková, ktorú od jesene trénuje bývalý výborný česko-slovenský šprintér František Ptáčník, si na ceste za novým rekordom zlepšila až štyri osobné rekordy - na 100 m prekážok (13,97), vo výške (177), v oštepe (43,81) a na 800 m (2:11,71). Na dvojstovke (24,30) ju o osobák obral vietor len tri desatiny nad povolené 2 m/s. Deviata z halových ME 2017 v Belehrade sa nezlepšila v guli (11,08) a v diaľke (631), pričom netrafila ani odrazovú dosku.

Už pred záverečnou osemstovkou bolo jasné, že Slaničková útočí na Podrackej rekord. Mala na konte 5163 bodov a na prekonanie historického maxima aspoň o 1 bod jej stačilo dosiahnuť čas 2:15,59 min.

Slaničková, ktorá je aj slovenská rekordérka v behu na 400 m prekážok (56,96 v roku 2014) a v halovom päťboji (4409 v roku 2017), má šancu kvalifikovať sa na augustové MS v Londýne. Limit je síce 6200 bodov, ale v renkingu 32 možných účastníčok je momentálne presne na 32. mieste, poslednom zaručujúcom štart.

"Som veľmi rada, že som sa vlani na jeseň vrátila k viacbojom a môj prvý štart v sedemboji po piatich rokoch priniesol hneď takýto výsledok.Prvý raz v živote nad 6000 bodov a hneď o 103 viac. teraz sa už teším na Európsky pohár vo viacbojoch v španielskom Monzóne 1. a 2. júla, kde chcem ešte čosi pridať a zabojovať o majstrovstvá sveta v Londýne," uviedla Lucia Slaničková.

Zvíťazila Kateřina Cachová so 6337 bodmi pred ďalšou Češkou Eliškou Klučinovou (6285) a Koalovou z Burkiny Faso (6230). Druhá Slovenka Stanislava Lajčáková (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) sedemboj nedokončila, nenastúpila na záverečný beh na 800 m. V behu na 100 m prekážok (vietor +1,9 m/s) utvorila časom 13,35 slovenský rekord do 23 rokov, vlastné maximum z 13. 5. 2017 v Prahe zlepšila zverenka Michala Škvarku o 24 stotín. Taký istý výkon zabehla aj na májových M-SR vo viacbojoch v Košiciach, avšak do chrbta jej fúkal vietor o 4 desatiny nad povolené 2 m/s. Lajčákovej čiastkové kladnianske výkony v šiestich disciplínach (súčet 4618 bodov): 100 m prek.: 13,35/+1,9 m/s, výška: 159, guľa: 10,87, 200 m: 24,85/0,0, diaľka: 549/+1,2, oštep: 37,95.

V desaťboji mužov zvíťazil Alžírčan Larbi Bourrada s 8120 bodmi pred Willemom Coertzem z JAR (7804) a Nórom Martinom Roem (7741).

commonArticle.Name

Výsledky sobotňajšieho Polmaratónu Košice - Seňa (21,1 km)

KOŠICE 18. júna 2017 (SITA)

Výsledky sobotňajšieho Polmaratónu Košice - Seňa (21,1 km):

Absolútne poradie muži: 1. Tibor Sahajda (Labaš s.r.o.) 1:08:55 h, 2. Imrich Pástor (AK Slávia TU Košice) +1:14 min, 3. Viktor Starodubcev (Ukr.) +1:50

Absolútne poradie ženy: 1. Zuzana Korotvicková (BK Steel Košice) 1:28:35 h, 2. Natalija Malajová (Ukr.) +2:09 min, 3. Gabriela Slafkovská (pro-body triatlon team) +4:44

commonArticle.Name

Výsledky zo sveta atletiky

BRATISLAVA 18. júna 2017 (SITA)

 PÁTRA - Grécky šampionát - muži, 100 m: Tsákonas 10,18, 110 m prek.: Douvalidis 13,50, žrď: Filippidis 575, kladivo: Anastasákis 74,76, ženy - 400 m: I. Vasilíouová 52,33, trojskok: Papahrístouová 14,07

KUORTANE - Míting - muži, oštep: Röhler 84,71, Vetter (obaja Nem.) 83,70, Pitkämäki 8317, ženy - žrď: Mullinová (nez. atl./Rus.) 467

BEDFORD - Britský šampionát do 23 rokov - muži, 100 m: Edoburun 10,12, Arthur 10,18, ženy - výška: Lekeová 194

LEIDEN - Míting - muži, 200 m: Bonevacia (Hol.) 20,77, 10 000 m: Cherop (Ug.) 27:39,45, Dazza (Mar.) 27:39,79, Mande (Ug.) 27:46,27

BAD LANGENSALZA - Míting - muži, diaľka: Visser (JAR) 822, ženy - diaľka: Salmanová-Rathová (Nem.) 669

NADDERUD - Míting - ženy, oštep: Borgeová (Nór.) 63,28

BLOIS - Míting - ženy, žrď: Guillonová-Romainová (Fr.) 460

LILLEBONNE - Míting - muži, 100 m: Bassaw (Fr.) 10,20, Taftian (Irán) 10,24, 200 m: Bassaw 20,45

LISABON - Míting - muži, žrď: D. Ferreira (Portug.) 571, trojskok: Pichardo (Kuba) 17,04, guľa: Arnaudov (Portug.) 20,72

commonArticle.Name

Výroky slovenských atlétov na 52. ročníku mítingu Pravda - Televízia - Slovnaft v Šamoríne:

ŠAMORÍN 18. júna 2017 (SITA)

Nikola Lomnická (kladivo žien, 7. miesto výkonom 64,17 m): „Počasie mi veľmi neprekážalo, aj keď bol silnejší vietor. Nie som spokojná, určite mám na lepší výkon. Na pretekoch však asi veľmi chcem, a potom sa mi kazí technika.“

Martina Hrašnová ( kladivo žien, 8. miesto výkonom 60,88 m): „Veľmi ma mrzí, že to bolo až také zlé, no poveternostné podmienky ideálne. V tréningoch som nehádzala zle, ale oproti štandardu mám za sebou približne desatinu hodov. Som sklamaná, ale čo sa dá robiť. Stále nie som fit, robím čo môžem.“

Lucia Hrivnák Klocová (odovzdali jej dodatočný bronzu na 800 m z ME 2010): „Vybehli mi slzy, pretože som dostala originálny darček. Veľmi sa teším, že som získala túto medailu, pretože mám v živej pamäti, že vtedy mi cenný kov unikol veľmi tesne o pár stotín. Mám radosť, že som medailu získala čistou cestou, ako všetky, ktoré mám doma.“

Tomáš Veszelka (trojskok mužov, 3. miesto výkonom 16,36 m): „Som veľmi prekvapený, že som skončil tak ďaleko. Výborne sa mi však behalo a dopredu ma hnali aj priaznivci. Škoda druhého pokusu, tam som skočil 16,50, ale s prešľapom.“

Alexandra Bezeková (200 m žien, 4. miesto výkonom 23,67 s): „Chcela som bežať rýchlejšie, ale v takom silnom protivetre v úvode sa to nedá. Môj cieľ bol zlepšiť si osobné maximum.“

Ján Volko (200 m mužov, 3. miesto výkonom 20,58 s): „Na viac to dnes nešlo. Bol to boj s vetrom, nie som zvyknutý na taký silný. Favoriti ma potiahli vpred, ale v závere mi chýbali sily a ušli mi.“

Alexandra Štuková (800 m žien, 8. miesto výkonom 2:05,89 min): „V úvode pretekov som sa držala v závese, pretože som sa chcela vyhnúť vetru. Kateřina Hálová nasadila primerané tempo, ale vietor bol nepríjemný. S časom nie som spokojná, no na dané počasie je to fajn.“

Marcel Lomnický (kladivo mužov, 3. miesto výkonom 74,86 m): „Bolo to extrémne náročné. Nie je to ono, ako keď je horúco. Kruh je síce vybrúsený, ale stále ešte pomalý. Celkovo sme mali ťažké podmienky. Napriek tomu si myslím, že som dosiahol hodnotný výkon.“

Jakub Bottlík (400 m prek. muži, 7. miesto výkonom 53,59 s): „Pred dvoma týždňami som sa dozvedel o tomto štarte, tak som sa na to trochu pripravoval. Bežať s týmito borcami je veľká skúsenosť. Rovnako ako pred rokom aj teraz mi to dalo veľmi veľa.“

Jozef Repčík (800 m mužov, 9. miesto výkonom 1:48,27 min): „Tento čas nie je to, v čo som dúfal. Neviem, prečo sa to stalo, prišiel som sem nabudený. Škoda vetra, ale aj s ním sa dá behať, čo dokázal víťazný Nijel Amos. Musím byť realista, asi sa nemôžem porovnávať s olympijským medailistom.“

Iveta Putalová (400 m žien, 6. miesto výkonom 53,54 s): „Fúkal silný vietor, ale aj takéto nepriaznivé počasie patrí k tomuto športu. Snažila som sa o čo najlepší čas a limit na MS, takýto vietor však bol nad moje možnosti. Chcela som sa čo najviac potiahnuť za kvalitnými súperkami.“

Matúš Bubeník (výška mužov, 7. miesto výkonom 215 cm): „Bol to môj prvý štart, z mojej strany to bolo také ‘unavené‘. Skončili sme hrubú prípravu a telo sa do toho potrebuje dostať. Cítim sa dobre a myslím si, že to pôjde nahor. Čakal som, že dosiahnem viac, pred domácim publikom som sa chcel ukázať.“

Jana Velďáková (diaľka žien, 3. miesto výkonom 644 sm): „Boli to nervy. Milimetrové prešľapy akoby som priťahovala a začali sa stávať mojou súčasťou. Cítila som sa fajn, no ku koncu súťaže mi dochádzali sily.“

commonArticle.Name

O najhodnotnejší výkon na 52. ročníku medzinárodného atletického mítingu P - T - S v Šamoríne sa postaral úradujúci vicemajster Európy v behu na 200 m Turek azerbajdžanského pôvodu Ramil Gulijev

ŠAMORÍN 18. júna 2017 (SITA)

   O najhodnotnejší výkon na 52. ročníku medzinárodného atletického mítingu P - T - S v Šamoríne sa postaral úradujúci vicemajster Európy v behu na 200 m Turek azerbajdžanského pôvodu Ramil Gulijev. Sobotnú dvojstovku vyhral vynikajúcim časom 19,98, ktorý je o 14 stotín lepší ako rekord mítingu Nigérijčana Adenikena z roku 1993. Z historických tabuliek mítingu ho však nevymazal, lebo v cieľovej rovinke mu fúkal do chrbta vietor-uragán +7,1 m/s, pričom povolené sú maximálne dva metre.

„Keď som sem prišiel, s trénerom sme povedali, že sa pokúsime o nový rekord mítingu. Vydal som zo seba maximum, ale v úvode sme mali silný protivietor, v závere nám však vietor pomohol,“ povedal 27-ročný Gulijev.

Nebyť prisilného vetra rekordný by bol aj čas Jána Volka, ktorý finišoval tretí za 20,58 a okrem Gulijeva ho zdolal už len Kanaďan Rodney (20,29), olympijský medailista v štafete na 4 x 100 m. Zverenec trénerského dua Naďa Bendová - Róbert Kresťanko dosiahol o 8 stotín lepší čas ako je jeho slovenský rekord 20,66 z 13. mája tohto roka v Prahe.

„Viac sa nedalo. Bol to boj s vetrom, nie som zvyknutý na taký silný,“ povedal halový vicemajster Európy na 60 m Ján Volko „Po štarte som upaľoval vpred proti veternej stene spolu s favoritmi, no v závere mi už došli sily, bola to náročná dvojstovka.“

V kladive, ktoré sa počítalo do seriálu IAAF, vyhrali poľskí favoriti. Medzi ženami svetová rekordérka Anita Wlodarczyková dosiahla v piatej sérii dosiahla 75,45 m a jasne zdolala Skydanovú z Azerbajdžanu (72,47) i Číňanku Wang Čeng (72,20). Dvojica Sloveniek uzatvárala osemčlenné štartové pole: siedma bola Nikola Lomnická dosiahla 64,17 m a ôsma dvojnásobná vicemajsterka Európy Martina Hrašnová, ktorá sa po operácii ľavého kolena len vracia do plnohodnotného tréningu a na P – T – S absolvovala súťažnú premiéru (60,88 m).

Tridsaťjedenročná Poľka Wlodarczyková vyhrala v Šamoríne už svoje 36. preteky za sebou, no nebola spokojná. „Nemala som svoj deň,“ krčila ramenami svetová rekordérka, ktorá si trúfala na rekord mítingu 77,70 m a tajne dúfala v prekonanie hranice 80 metrov.

„Výkon tesne nad 60 metrov je máličko, nemyslela som si, že to dopadne až takto zle,“ povzdychla si Martina Hrašnová, ktorá len v máji začala s plnohodnotným kladivárskym tréningom. „Snívala som som o 68 metroch, lebo v tomto týždni som na tréningu hodila šesťdesiatšesť. Hoci viem, že mám ďaleko od formy, považovala som za dôležité prísť na péteesku a vyjadriť podporu tomuto podujatiu i organizátorom.“

Víťaz mužského kladiva Pawel Fajdek bol nespokojný s výkonom 78,67 m - chcel totiž prekonať osemdesiatku. „Kruh bol príliš pomalý, som veľmi nahnevaný,“ vravel po pretekoch úradujúci majster sveta i Európy. Slovák Marcel Lomický skončil tretí výkonom 74,86 m. „Dnešná súťaž bola extrémne náročná. Hoci som nechal kruh vybrúsiť, stále bol pomalý. Takmer 75 metrov v takýchto náročných podmienkach je hodnotný výkon,“ tvrdil piaty z olympiády v Riu i z ME 2016 v Amsterdame.

Okrem Volka a Lomnického skončili na tretej priečke ešte ďalší traja slovenskí atléti - trojskokan Tomáš Veszelka veterným výkonom 16,36 m, keď najdlhším "neveterným" pokusom (štvrtým) vyrovnal vlastný rekord SR do 23 rokov („Škoda prešľapu v druhom pokuse, mohlo to byť za 16 a pol metra“), v chôdzi na 3000 m Milan Rízek a v diaľke žien vďaka poslednému pokusu 644 cm Jana Velďáková („Prvý raz to bol Memoriál Evky Šuranovej, na jej počesť som chcela zabojovať o prvenstvo“).

Na 43-ročný slovenský rekord Jozefíny Čerchlanovej 51,98 na 400 m pôvodne pomýšľala aj Iveta Putalová, no v silnom vetre napokon bojovala sama so sebou a nevyšiel jej ani zámer dostať sa do prvej trojice. Prvý raz v sezóne sa nedostala pod 53 sekúnd (53,54) a finišovala až šiesta. „Chcela som sa čo najviac potiahnuť za súperkami, ale, žiaľ, v takomto vetre sa mi to nepodarilo,“ skonštatovala zverenka Marcela Lopuchovského. V mužskej výške absolvoval premiéru v letnej sezóne piaty z halových ME 2017 v Belehrade Matúš Bubeník - skončil siedmy výkonom 215 cm, keď nad jeho sily bolo o 5 cm viac. V behu na 800 m finišoval Jozef Repčík v slovenskom výkone roka 1:48,27 min deviaty tesne za ôsmym majstrom sveta z Moskvy 2013 Etiópčanom Amanom.

Žiaľ, na poslednú chvíľu odriekol účasť na P - T - S zlatý olympijský medailista z Ria 2016 v chôdzi na 50 km Matej Tóth. „Je nám veľmi ľúto, ale Matej z dôvodu fyzickej a mentálnej vyťaženosti nebude súťažiť,“ vysvetlil Tóthovu absenciu prezident SAZ a šéf organizačného výboru podujatia Peter Korčok.

Počas slávnostného otvorenia 52. ročníka P - T - S prezident Európskej atletiky (EA) Svein Arne Hansen odovzdal slovenskej reprezentantke Lucii Hrivnák Klocovej bronzovú medailu za beh na 800 m na ME 2010 v Barcelone, kde pôvodne skončila štvrtá. Po dodatočnej diskvalifikácii Rusky Savinovovej za doping jej po siedmich rokoch pripadol bronz.

„Chvejem sa, akoby to bolo v roku 2010. Prirodzene, vtedy by boli moje emócie silnejšie, ale teším sa, že som sa toho dočkala. Teší ma, že odovzdávanie medaily malo slávnostný rámec a bronz som dostala od prezidenta Európskej atletiky,“ uviedla Lucia Hrivnák Klocová po prebratí medaily.

Výkony na perfektne pripravený míting moderného strihu, na ktorý sa do športového areálu x-bionic® sphere prišlo pozrieť približne 3000 divákov, výrazne ovplyvnil silný nárazový vietor.

Výsledky:

MUŽI

200 m (+7,1 m/s): 1. Gulijev (Tur.) 19,98, 2. Rodney (Kan.) 20,29, 3. Ján Volko (SR) 20,58

800 m: 1. Amos (Botsw.) 1:45,74, 2. Hamada (Egypt) 1:46,66, 3. Tuka (Bosna a H.) 1:47,06,... 9. Jozef Repčík 1:48,27 - slovenský výkon roka, 13. Matúš Talán (obaja SR) 1:51,16

3000 m: 1. Chata 7:53,20, 2. T. Girma (obaja Et.) 7:53,81, 3. Özbilen (Tur.) 7:56,30,... 9. Peter Ďurec (SR) 8:50,24

400 m prek.: 1. Flannery 50,98, 2. Rodgers (obaja V. Brit.) 51,13, 3. Hanekom (JAR) 51,18,... 7. Jakub Bottlík (SR) 53,59

výška: 1. Ivanov (Bul.) 224, 2. Ghazal (Sýria) 224, 3. Castro (Portor.) 220,... 7. Matúš Bubeník (SR) 215 - slovenský výkon roka

trojskok: 1. Swiderski (Poľ.) 16,53, 2. A. Díaz (Kuba) 16,46, 3. Tomáš Veszelka 16,36 (+3,5, reg. 16,33 - vyrovnaný rekord SR do 23 rokov a slovenský výkon roka),... 7. Martin Koch 15,37, 8. Ján Šuba (všetci SR) 15,16

kladivo: 1. Fajdek 78,67, 2. Nowicki (obaja Poľ.) 76,04, 3. Marcel Lomnický 74,86,... 8. Libor Charfreitag (obaja SR) 67,11

3000 m chôdza: 1. Shange (JAR) 11:14,49, 2. Losev (Ukr.) 11:27,46, 3. Milan Rízek 11:37,87 - slovenský výkon roka, 4. Miroslav Úradník 11:44,75, 5. Dominik Černý (všetci SR) 11:56,52

4 x 100 m: 1. JAR (Bruintjies, Roto, Munyai, Simbine) 39,80, 2. ČR do 23 rokov 40,91, 3. Slovensko „B“ (Opavský, Lánik, Benda, Pribil) 42,76, Slovensko „A“ (Bujna, Turčáni, Matúš, Volko) diskvalifikované

ŽENY

200 m (+2,5): 1. Kielbasinská (Poľ.) 23,25, 2. Pírková (ČR) 23,41, 3. Bazolová (POrtug.) 23,41, 4. Alexandra Bezeková (SR) 23,67

400 m: 1. Baumgartová 52,43, 2. Holubová (obe Poľ.) 52,87, 3. A. Bryžinová (Ukr.) 53,17,... 6. Iveta Putalová 53,54, 8. Daniela Ledecká (obe SR) 56,10

800 m: 1. Traceyová (V. Brit.) 2:04,25, 2. Adenechová (Et.) 2:04,51, 3. Ajoková (Uganda) 2:04,77,... 7. Alexandra Štuková (SR) 2:05,89

diaľka (Memoriál Evy Šuranovej): 1. Klišinová 675 (+5,1, reg. 667), 2. Hryšutinová (Ukr.) 658 (+2,5, reg. 645), 3. Jana Velďáková (SR) 644

kladivo: 1. Wlodarczyková (Poľ.) 75,45, 2. Skydanová (Azerb.) 72,47, 3. Wang Čeng (Čína) 72,20,... 7. Nikola Lomnická 64,17, 8. Martina Hrašnová (obe SR) 60,63

Vložené behy:

Muži - 100 m, A-beh (+3,0): 1. Opavský 10,75, 2. Puchovský 10,88, 3. Benda 10,98, B-beh (+3,1): 1. Záleský (ČR) 10,37,... 3. Turčáni 10,75, 4. Bujna 10,75, 5. Rigler (všetci SR) 10,86.

Ženy - 100 m prek. (+3,6): 1. Takácsová 14,15, 2. Baňovičová 14,17, 3. Šibová (všetky SR) 14,21.

commonArticle.Name

Úvodnú súťaž 52. ročníka medzinárodného atletického mítingu P – T – S v Šamoríne, hod kladivom žien, vyhrala favoritka Anita Wlodarczyková

ŠAMORÍN 18. júna 2017 (SITA)

Úvodnú súťaž 52. ročníka medzinárodného atletického mítingu P – T – S v Šamoríne, hod kladivom žien, vyhrala favoritka Anita Wlodarczyková. V piatej sérii dosiahla 75,45 m a jasne zdolala Skydanovú z Azerbajdžanu (72,47) i Číňanku Wang Čeng (72,20). Dvojica Sloveniek uzatvárala osemčlenné štartové pole súťaže, ktorá sa počítala do kladivárskeho seriálu IAAF Hammer Throw Challenge: siedma Nikola Lomnická dosiahla 64,17 m a dvojnásobná vicemajsterka Európy Martina Hrašnová, ktorá sa po operácii ľavého kolena len vracia do plnohodnotného tréningu a na P – T – S, absolvovala súťažnú premiéru, hodila 60,88 m.

Tridsaťjedenročná Poľka Wlodarczyková vyhrala v Šamoríne už svoje 36. preteky za sebou, no nebola spokojná. „Nemala som svoj deň,“ krčila ramenami svetová rekordérka, ktorá si trúfala na rekord mítingu 77,70 m a tajne dúfala v prekonanie hranice 80-metrov. Jej séria: x - 75,11 - 73,86 - 74,86 - 75,45 - x.

„Výkon tesne nad 60 metrov je máličko, nemyslela som si, že to dopadne až takto zle,“ povzdychla si Martina Hrašnová, ktorá len v máji začala s plnohodnotným kladivárskym tréningom. „Snívala som som o 68 metroch, lebo v tomto týždni som na tréningu hodila šesťdesiatšesť. Hoci viem, že mám ďaleko od formy, považovala som za dôležité prísť na péteesku a vyjadriť podporu tomuto podujatiu i organizátorom.“

Nikola Lomnická sa tiež trápi. Po troch neplatných hodoch sa v piatom dostala na 64,17 m, ale chcela viac. „Pre mňa je kľúčové hodiť aspoň 69 metrov, čo by mi dávalo šancu kvalifikovať sa na londýnsky svetový šampionát. Na tréningu som už toľko hodila. Žiaľ, na pretekoch sa mi to nedarí. Neviem sa uvoľniť. Všetko je to v mojej hlave,“ vravela Lomnická sebakriticky.

Počas slávnostného otvorenia 52. ročníka P - T - S prezident Európskej atletiky (EA) Svein Arne Hansen odovzdal slovenskej reprezentantke Lucii Hrivnák Klocovej bronzovú medailu za beh na 800 m na ME 2010 v Barcelone, kde pôvodne skončila štvrtá. Po dodatočnej diskvalifikácii Rusky Savinovovej za doping jej po siedmich rokoch pripadol bronz. „Chvejem sa, akoby to bolo v roku 2010, emócie i spomienky by boli silnejšie, ale teším sa, že som sa dočkala,“ uviedla Lucia Hrivnák Klocová po prebratí medaily.

Výsledky:

ŽENY

kladivo: 1. Wlodarczyková (Poľ.) 75,11, 2. Skydanová (Azerb.) 72,47, 3. Wang Čeng (Čína) 72,20,... 7. Nikola Lomnická 64,17, 8. Martina Hrašnová (obe SR) 60,88

Vložené behy:

Muži - 100 m, A-beh (+3,0): 1. Opavský 10,75, 2. Puchovský 10,88, 3. Benda 10,98, B-beh (+3,1): 1. Záleský (ČR) 10,37,... 3. Turčáni 10,75, 4. Bujna 10,75, 5. Rigler (všetci SR) 10,86.

Ženy - 100 m prek. (+3,6): 1. Takácsová 14,15, 2. Baňovičová 14,17, 3. Šibová (všetky SR) 14,21.

commonArticle.Name

Niekdajší vynikajúci skokan o žrdi a v súčasnosti viceprezident Medzinárodnej asociácie atletických federácií, legendárny Sergej Bubka, nechýba medzi hosťami 52. ročníka atletického mítingu P-T-S

ŠAMORÍN 18. júna 2017 (SITA)

   Niekdajší vynikajúci skokan o žrdi a v súčasnosti viceprezident Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF), legendárny Sergej Bubka, nechýba medzi hosťami 52. ročníka atletického mítingu P-T-S v Šamoríne. Na slávnu „péteesku“ má 53-ročný Ukrajinec má fantastické spomienky. "Zažil som tu veľa krásnych okamihov. Na tomto krásnom mítingu som toho naskákal dosť, nikdy nezabudnem na dva svetové rekordy, špeciálne na svoj prvý vonkajší 585 cm v máji 1984,“ povedal na úvod Sergej Bubka, čestný občan Bratislavy. Práve v hlavnom meste SR sa konalo úvodných 50 ročníkov mítingu.

„Na tento rekord si spomínam, organizátori sa o nás dobre starali, absolvoval som dosť kvalitných tréningov. Snažil som sa byť v dobrej forme a pokúšal som sa o rekord. Bol to nezabudnuteľný okamih. Bolo dôležité, aby som prekonal prvý svetový rekord vonku. Bol som rád, že som potom pridával centimetre. Nemyslel som napríklad na šesťmetrovú hranicu ani na nejaké iné maximum,“ pokračoval olympijský víťaz zo Soulu 1988 a desaťnásobný majster sveta, z toho štyrikrát v hale.

Zaujímavosťou je, že Sergej Bubka na mítingu P-T-S v Bratislave nevyhral len raz, nad jeho sily bol vtedy jeho brat Vasilij. V roku 1988 pred OH v Soule predviedol slovenskému publiku 605 cm, keď v tréningoch skákal ešte o päť centimetrov vyššie.

Čestný člen Medzinárodného olympijského výboru (MOV) do Šamorína zavítal už druhýkrát, pri jeho premiérovej návšteve však ešte nebol funkčný atletický areál. "Teraz je už všetko dostavané a vyzerá to vynikajúco. Myslím si, že je tu skvelé prostredie, areál sa ďalej rozvíja. Je to fantastické miesto pre mladých športovcov,“ povedal o šamorínskom x-bionic sphere Sergej Bubka.

commonArticle.Name

Zlatý olympijský medailista v chôdzi Matej Tóth sa v sobotu nepredstaví na 52. ročníku atletického mítingu P-T-S v Šamoríne

ŠAMORÍN 18. júna 2017 (SITA)

   Zlatý olympijský medailista v chôdzi Matej Tóth sa v sobotu nepredstaví na 52. ročníku atletického mítingu P-T-S v Šamoríne. O absencii fenomenálneho chodca referoval prezident Slovenského atletického zväzu (SAZ) Peter Korčok. „Je nám veľmi ľúto, že Matej z dôvodu fyzickej a mentálnej vyťaženosti nebude súťažiť,“ povedal šéf organizačného výboru podujatia.

commonArticle.Name

Slovenským dorasteneckým atletickým výberom sa v medzištátnom štvorstretnutí v maďarskom Miskolci vôbec nedarilo

MISKOLC 18. júna 2017 (SITA)

   Slovenským dorasteneckým atletickým výberom sa v medzištátnom štvorstretnutí v maďarskom Miskolci vôbec nedarilo. Chlapci aj dievčatá skončili na štvrtých pričkach s veľkou stratou za predposledným Slovinskom. Dorastenci (101 bodov) zaostali o 37 bodov, dorastenky (92,5) dokonca až o 66,5. V oboch kategóriách triumfovali české atletické nádeje, čo znamenalo aj ich celkové prvenstvo.

Slováci nezískali ani jedno individuálne víťazstvo, medailové pozície si vybojovali iba piati. Druhé priečky si vybojovali Daniel Danáč v kladive (65,65 m) a Andrea Švecová na 400 m (57,09), tretí skončili Andrej Paulíny na 1500 m (4:05,51), oštepár Patrik Michalec (60,75 m) a Lucia Šišoláková na 2000 m prekážok (7:12,25), ktorá zlepšila slovenský dorastenecký rekord Eriky Baginovej z roku 2012 o takmer 12 sekúnd. V behu na 200 m splnili Emma Zapletalová (24,75) a Lenka Kovačovicová (25,07) „mäkší“ limit IAAF na júlové MS do 17 rokov v kenskom Nairobi.

Výsledky štvorstretnutia:

Celkovo: 1. Česko 431 b., 2. Maďarsko 371,5, 3. Slovinsko 297, 4. Slovensko 193,5.

Dorastenci: 1. Česko 221, 2. Maďarsko 185, 3. Slovinsko 138, 4. Slovensko 101.

Dorastenky: 1. Česko 210, 2. Maďarsko 186,5, 3. Slovinsko 159, 4. Slovensko 92,5.

commonArticle.Name

www.youtube.com/embed/iGkUokIeYDo

Šamorín 18. júna 2017 (SAZ)

aaa

commonArticle.Name

www.youtube.com/embed/SYo_4LoNGSs

Šamorín 18. júna 2017 (SAZ)

aaa

commonArticle.Name

www.youtube.com/embed/-jPv9k4UVV0

Šamorín 18. júna 2017 (SAZ)

aaa

commonArticle.Name

www.youtube.com/embed/4bMsTWrZjv0

Šamorín 18. júna 2017 (SAZ)

aaa

commonArticle.Name

www.youtube.com/embed/mOtA85qRXas

Šamorín 18. júna 2017 (SAZ)

aaa

commonArticle.Name

www.youtube.com/embed/C4icZ-5VepQ

Šamorín 18. júna 2017 (SAZ)

aaa

commonArticle.Name

www.youtube.com/embed/de-gmV4dezE

Šamorín 17. júna 2017 (SAZ)

aaa

commonArticle.Name

Kladivári sa tešia na rýchlejší kruh v dejisku 52. ročníka mítingu Pravda - Televízia - Slovnaft v Šamoríne

ŠAMORÍN 16. júna 2017 (SITA)

   Poľská kladivárka Anita Wlodarczyková bude po roku opäť jednou z najväčších osobností obnoveného mítingu Pravda - Televízia - Slovnaft, ktorý sa uskutoční v sobotu 17. júna v modernom športovom komplexe x-bionic® sphere v Šamoríne. Pred rokom Wlodarczyková výkonom 77,70 m stanovila základný rekord mítingu, teraz poškuľuje po 80 m. Kto iný by mal mať túto ambíciu, ak nie prvá žena histórie, ktorá prehodila kladivo cez túto hranicu. Hodnota jej svetového rekordu je 82,98 m. V tomto roku Wlodarczyková vládne svetovým tabuľkám zatiaľ výkonom 79,73 m z májovej Dauhy.

"Čakám na 80 m, a možno už zajtra sa aj dočkám. Techniku mám dobrú, ale chýba mi lepšie zrýchlenie v kruhu," vravela Wlodarczyková v dobrej nálade novinárom. "Kruh by mal byť po úprave lepší ako pred rokom, takže uvidíme. Z vlaňajška si tento míting pamätám ako veľmi príjemný so skvelou atmosférou a množstvom ľudí," doplnila Wlodarczyková. Tridsaťjedenročná Poľka je dvojnásobná olympijská víťazka, dvojnásobná majsterka sveta a trojnásobná európska šampiónka, okrem toho aj a najmä držiteľka svetového rekordu. Čo ju ešte poháňa vpred a motivuje do ďalších víťazstiev? "Nie je to ľahké. Musím sa motivovať a povzbudzovať. Som súťaživý typ a bola by som rada, keby som mala v každých pretekoch i kvalitné súperky. Myslím si, že ešte mám na to, aby som prekonala svetový rekord," skonštatovala Wlodarczyková.

V mužskej súťaži kladivárov bude hlavným favoritom rovnako poľský zástupca. Pawel Fajdek vedie svetové tabuľky výkonom 82,40 m, ktorý dosiahol pred tromi dňami vo fínskom Turku. Najlepší Slovák Marcel Lomnický tam nemal platný pokus, ale v tomto roku si už pripísal 77,92 m z amerického Coral Gables na Floride.

"Fyzicky som dobre pripravený, no v predchádzajúcich pretekoch som sa trápil technicky. Dúfam, ze pred domácim publikom budem mať lepší deň. Rád by som sa priblížil k sezónnemu maximu, možno ho aj prekonal," referoval Lomnický. Na otázku, či si v Šamoríne trúfa aj zvíťaziť, piaty najlepší kladivár OH 2016 v Riu de Janeiro odpovedal rezolútne - nie. "Zaujíma ma druhé miesto, keďže Pawel Fajdek je výrazne lepší ako všetci ostatní a tí hádžu približne 76 metrov." Pred rokom bol Lomnický v Šamoríne druhý (76,67 m) za Dilšodom Nazarovom z Tadžikistanu, neskorším šampiónom z Ria. Vtedy sa pretekári sťažovali na pomalý kruh. Aké to bude teraz? "Pred rokom bol kruh nový a trošku pomalý. Hádzalo sa mi však dobre. Minulý týždeň som sem prišiel a trochu som ho vybrúsil, teraz je hladší. Dúfam, že aj výkony budú lepšie," dodal Lomnický.

Päťdesiaty druhý ročník atletického mítingu P - T - S sa uskutoční v športovom areáli x-bionic® sphere v Šamoríne v sobotu 17. júna 2017, súťaže v hlavnom programe sa rozbehnú o 13.15 h práve hodom kladivom. Vstup pre divákov je voľný.

commonArticle.Name

www.youtube.com/embed/LZZ0KrKGReE

Bratislava 16. júna 2017 (SAZ)

aaa

commonArticle.Name

Prestížna atletická Diamantová liga IAAF pokračovala vo štvrtok piatym dielom, mítingom Bislett Games v Osle

OSLO 16. júna 2017 (SITA)

   Prestížna atletická Diamantová liga IAAF pokračovala vo štvrtok piatym dielom, mítingom Bislett Games v Osle. Priniesol iba jediný svetový výkon roka. Mutaz Baršim sa na druhý raz preniesol ponad 238 cm a o centimetrík zlepšil aj rekord podujatia.

Štadión sa však dostal do varu najmä počas tradičnej Míle snov, ktorú tentoraz bežali juniori. Ešte ani nie 16-ročný Nór Jakob Ingebrigtsen zabehol najlepší výkon histórie v kategórii 16-ročných – 3:56,27 min. Vlastné predošlé maximum z DL v Eugene zlepšil o 1,80 sekundy. „To je šialené! Atmosféra, ktorú vytvorili diváci, bola neuveriteľná. Viem, že dokážem bežať ešte rýchlejšie,“ rozplýval sa nadšene najmladší z míliarskej rodiny Ingebrigtsenovcov. Jeho brat Filip finišoval na 1500 m štvrtý (3:36,74), keď Brit Wightman šokujúco zdolal tohtoročnú tabuľkovú dvojku Keňana Managoia.

Po triumfe na 200 m v Ríme zvíťazil Kanaďan Andre de Grasse aj v Osle – na stovke. Nedostal sa však pod 10 sekúnd (10,01). Líder európskych tabuliek roka Francúz Vicaut „doklusal“ posledný ôsmy za 10,68.

Na 800 m žien finišovala prvá trojica – Caster Semenyová, Francine Niyonsabová, Margaret Wambuiová – v rovnakom poradí ako na olympiáde v Riu. Výkon roka 1:56,61 min však odolal, Juhoafričanka Semenyová zaostala o 0,98 sekundy. V ženskom disku olympijská šampiónka Chorvátka Sandra Perkovičová predĺžila svoju víťaznú sériu, vyhrala výkonom 66,79 m o 55 cm pred Kubánkou Pérezovou.

Výsledky:

MUŽI

100 m: 1. De Grasse (Kan.) 10,01, 2. Ujah (V. Brit.) 10,02, 3. Meité (Pobr. Slon.) 10,03

400 m: 1. Thebe (Botsw.) 44,95, 2. Hudson-Smith (V. Brit.) 45,16. 3. Maslák (ČR) 45,52

1500 m: 1. Wightman (V. Brit.) 3:34,17, 2. Manangoi (Keňa) 3:34,30, 3. Lewandowski (Poľ.) 3:34,60

1 míľa (Míľa snov – juniori, mimo DL): 1. J. Ingebrigtsen (Nór.) 3:56,27 – najlepší výkon histórie 16-ročných, 2. Akankam 3:57,66, 3. Ben Zahra (obaja Mar.) 3:58,58

400 m prek.: 1. Warholm (Nór.) 48,25, 2. Copello (Tur.) 48,44, 3. Barr (Ír.) 48,95

výška: 1. M. Baršim (Kat.) 238 – svetový výkon roka, 2. Bondarenko (Ukr.) 229, 3. Seliverstov (Biel.) a Drouin (Kan.) po 225

disk: 1. Stahl (Švéd.) 68,06, 2. Dacres (Jam.) 67,10, 3. Milanov (Belg.) 66,39

ŽENY

200 m: 1. Schippersová (Hol.) 22,31, 2. Ahoureová (Pobr. Slon.) 22,74, 3. Faceyová (Jam.) 22,77

800 m: 1. Semenyová (JAR) 1:57,59, 2. Nyonsabová (Burundi) 1:58,18, 3. Wambuiová (Keňa) 1:59,17

3000 m prek.: 1. Jerutová (Keňa) 9:17,27, 2. S. Assefová (Et.) 9:17,34, 3. Schlumpfová (Švajč.) 9:21,65

100 m prek.: 1. Dutkiewiczová (Nem.) 12,73, 2. Castlinová (USA) 12,75, 3. Pedersenová (Nór.) 12,75

žrď: 1. Y. Silvová (Kuba) 481, 2. Sidorovová (nez. atl./Rus.) 475, 3. Ryzihová (Nem.) 475

diaľka: 1. Bartolettová (USA) 679, 2. Klišinová (nez. atl./Rus.) 675, 3. Rathová (Nem.) 663

disk: 1. Perkovičová (Chorv.) 66,79, 2. Pérezová 66,24, 3. Caballerová (obe Kuba) 63,29

commonArticle.Name

www.youtube.com/embed/ekhBtJMg0u4

Bratislava 15. júna 2017 (SAZ)

aaa

commonArticle.Name

Medziročný nárast prihlásených sa v prvom polroku 2017 ustálil na zhruba 40 percent

KOŠICE 15. júna 2017 (SITA)

V poradí 94. ročník Medzinárodného maratónu mieru (MMM) sa uskutoční 1. októbra 2017, ale organizátori najstaršieho podujatia svojho druhu v Európe už teraz myslia na to, ako ho skvalitniť po všetkých stránkach. Najmä keď si mesto i celé atletické hnutie v tomto roku pripomenú aj 20 rokov od konania IAAF majstrovstiev sveta v polmaratóne, ktoré sa v Košiciach uskutočnili 4. októbra 1997. Na dosiaľ jediný atletický svetový šampionát na území Slovenska vyslalo vtedy svoju bežeckú elitu 45 krajín a živé televízne vysielanie pokrylo doslova celú planétu. Medzi hosťami bol prítomný aj vtedajší šéf IAAF Primo Nebiolo, preto nikoho neprekvapí, ak po 20 rokoch smerovala pozvánka zo strany organizátorov, mesta Košice i Slovenského atletického zväzu na meno Sebastian Coe do rúk súčasného prezidenta IAAF.

Ani v roku 2017 nebude v programe MMM chýbať návrat do minulosti a pripomenutie si niektorej z veľkých osobností svetového maratónskeho diania. Nadchádzajúci ročník bude v projekte "Po stopách maratónskych legiend" venovaný fenomenálnemu Emilovi Zátopkovi. "Hoci v Košiciach nikdy nebežal, navštívil ich niekoľkokrát a jeho výnimočné bežecké počiny si od organizátorov košického maratónu takúto poctu určite zaslúžia," uviedli organizátori v tlačovej správe. Zátopek naposledy navštívil Medzinárodný maratón mieru spolu s manželkou Danou presne pred štvrťstoročím.

MMM má aj charitatívny rozmer, program "Bež so srdcom" pripravovaný s cieľom pomôcť vybraným projektom a inštitúciám, si dosiaľ v procese registrácie získal priazeň takmer 500 darcov. Všetci budú mať možnosť vyzdvihnúť si spolu so štartovým číslom i symbol tohto programu a organizátori im poďakujú i viacerými ďalšími benefitmi. Program tento rok podporí napríklad Spoločnosť detskej onkológie, Oázu - Nádej pre lepší život či projekt Atletika patrí deťom.

Už od otvorenia registračného portálu MMM 2017 organizátori evidovali trend ďalšieho zvyšovania záujmu o účasť na MMM. Medziročný nárast sa v prvom polroku 2017 ustálil na zhruba 40 percent a pri tomto vývoji sa dá očakávať, že stop stav, ktorý bol v posledných rokoch vyhlasovaný na začiatku septembra, sa môže presunúť hlbšie do augustových dní. K 15. júnu je evidovaných 1326 maratóncov, 2305 polmaratóncov, 889 minimaratóncov, 178 inline korčuliarov a 312 účastníkov štafety 4 x 1/4. "Celkový počet registrovaných účastníkov však neporastie neobmedzene. Vlani ich bolo 12 093 a pre rok 2017 možno jeho posunutie smerom nahor očakávať z bezpečnostných a kapacitných dôvodov iba v stovkách," píše sa v tlačovej správe.

Medzi prioritné úlohy zaradili Košičania organizačné, materiálne a personálne posilnenie činnosti občerstvovacích staníc a ďalšie zmeny pri realizácii dobehu pretekárov do cieľa na Hlavnej ulici.

commonArticle.Name

FOTO: Pavol Uhrin / FOTOSPORT.SK

Jeden z najrýchlejších Európanov Ramil Gulijev je už v Šamoríne

BRATISLAVA 15. júna 2017 (SITA)

Jednou z prvých hviezd 52. ročníka mítingu Pravda - Televízia - Slovnaft, ktorá zavítala do Šamorína, bol vicemajster Európy v behu na 200 m Ramil Gulijev z Turecka. Na slovenský míting dorazil z fínskeho Turku, kde v utorok vyhral beh na 100 m časom 10,02 sekundy. Vo štvrtok predpoludním si na spoločnom tréningu s halovým vicemajstrom Európy na 60 m Jánom Volkom vyskúšali atletický ovál v športovom areáli x-bionic sphere.

"Trochu som po pretekoch v Turku unavený, ale do soboty je času dosť aj na oddych. V Šamoríne som štartoval už vlani, areál sa mi veľmi páči. Chcel by som sa predviesť v dobrom svetle a bežať rýchlo,“ povedal po tréningu 27-ročný Gulijev, ktorý pochádza z Azerbajdžanu.

Čo to znamená premenené na výkon? „V Turku som si zlepšil osobný rekord na 100 m na 10,02, dúfam, že si zlepším maximum aj na 200 m,“ vyhlásil. V Gulijevovom prípade to znamená čas lepší ako 19,88! Rekord mítingu Nigérijčana Olapadeho Adenikena je preto vo veľkom ohrození.

Gulijev by v tomto roku chcel získať na augustových MS v Londýne na 200 m medailu a túži raz zabehnúť stovku pod 10 sekúnd. Preferuje však dvojnásobnú trať. „Nie som silový bežec, preto mám radšej 200 metrov a na tejto trati mám aj lepšie výsledky,“ povedal bývalý juniorský majster Európy.

V Šamoríne vo štvrtok trénoval aj Ján Volko, ktorý sa v sobotu na 200 m pokúsi o slovenský rekord. Jeho aktuálne maximum má hodnotu 20,66. „Dnešný tréning naznačil, že som v dobrej forme, azda to v sobotu vyjde. O rekord sa určite pokúsim, uvidíme, aké budú poveternostné podmienky,“ uvažoval Volko.

Zverenec trénerského dua Naďa Bendová - Róbert Kresťanko verí, že mu ku kvalitnému času pomôžu fanúšikovia i kvalitní súperi. „S rýchlymi šprintérmi sa mi behá dobre, verím, že sa vyhecujem ku kvalitnému času,“ dúfal najrýchlejší Slovák.

V závere sobotného programu beží Volko v slovenskom kvartete ešte aj štafetu na 4 x 100 m. „Uvidíme, ako to dopadne, lebo nebudeme v najkvalitnejšom zložení, no rozhodne do toho dáme všetko. Celkom sa na štafetu teším,“ podotkol.

Organizátori P - T - S evidujú v aktuálnej štartovej listine vyše 130 atlétov z 38 krajín (5 kontinentov) vrátane Rusky Klišinovej, ktorá štartuje ako nezávislá atlétka pod neutrálnou vlajkou. Pred sobotným mítingom potešili stredajšie víťazstvá a dobrá forma Burunďana Gakemeho a Ajokovej z Ugandy na 800 m v španielskej Huelve.

Do štartovej listiny P - T - S pribudla na 800 m juniorská majsterka sveta 2016 a líderka tohtoročných svetových juniorských tabuliek (2:01,42) Adanech Feyisová z Etiópie, na 3000 m mužov Turek kenského pôvodu Ilham Tanui Özbilen (strieborný na HMS 2012 a HME 2013 a 2015, finalista OH 2012), v behu žien je prírastkom Lorene Bazolová, Portugalčanka pôvodom z Konga.

Päťdesiaty druhý ročník atletického mítingu P – T – S sa uskutoční v športovom areáli x-bionic sphere v Šamoríne v sobotu 17. júna 2017, súťaže sa začnú už o 13.15 h hodom kladivom žien so svetovou rekordérkou Anitou Wlodarczykovou. Vstup je voľný.

commonArticle.Name

FOTO: Pavol Uhrin

Vdvoch disciplínach existuje reálna šanca na slovenský rekord - na 200 m mužov a 400 m žien

BRATISLAVA 15. júna 2017 (SITA)

Z predbežnej štartovej listiny vyplýva, že v hlavnom programe sobotného 52. ročníka medzinárodného atletického mítingu Pravda - Televízia - Slovnaft (P - T - S) v Šamoríne bude štartovať 27 slovenských atlétov - 6 žien a 21 mužov. Okrem toho figurujú 17. júna v štartovke štafety mužov na 4 x 100 m aj dve slovenské kvartetá.

V dvoch disciplínach existuje reálna šanca na slovenský rekord. Na 200 m mužov môže Ján Volko v silnej konkurencii prekonať vlastné maximum 20,66 z 13. mája v Prahe a na 400 m žien sa Iveta Putalová pokúsi o vymazanie rekordu SR Jozefíny Čerchlanovej, ktorá ešte 27. júla 1974 zabehla štvorstovku za 51,98 sekundy.

Na 800 m bude mať slovenský rekordér Jozef Repčík v konkurencii Amana či Amosa šancu výraznejšie si zlepšiť tohtosezónne maximum a o to isté sa bude snažiť aj nádejný Matúš Talán. V behu na 3000 m, ktorý bude akousi promo akciou k decembrovým ME v krose, nemá Peter Ďurec veľkú šancu, no súperi ho môžu potiahnuť k osobnému rekordu. To isté platí aj o Jakubovi Bottlíkovi na 400 m prekážok či Tomášovi Veszelkovi v trojskoku, kde štartuje štvorica "17-metrových" pretekárov. Vo výške bude mať letnú premiéru piaty z halových ME 2017 v Belehrade Matúš Bubeník.

V mužskom kladive si Marcel Lomnický pokúsi napraviť chuť po sérii nie veľmi vydarených pretekov a exmajster Európy Libor Charfreitag sa vynasnaží posunúť si tohtosezónne maximum 71,00 m tak, aby mal šancu dostať sa na MS v Londýne aspoň na základe renkingu. V chôdzi na 3000 m by mal štartovať olympijský víťaz na 50 km z Ria de Janeiro Matej Tóth a popri ňom celá plejáda jeho nasledovníkov.

"Vlani sme sa s nadšením po dlhej odmlke pustili do obnovovania péteesky. Zámer bol propagovať prostredníctvom špičkových pretekov atletiku a umožniť našim najlepším súťažiť v kvalitnej konkurencii,“ zdôraznil v tlačovej správe organizátorov prezident Slovenského atletického zväzu (SAZ) a šéf organizačného výboru mítingu P - T - S Peter Korčok.

commonArticle.Name

Pace Sports Management vzal pod svoje ochranné krídla štvorstovkára Freda Kerleyho

LONDÝN 14. júna 2017 (SITA)

    Výkonný riaditeľ manažérskej firmy Pace Sports Management Ricky Simms má nos na talenty, z ktorých sa stávajú neskôr veľké atletické hviezdy. Usain Bolt je toho jasný príklad. Teraz, keď sa jamajský "blesk" chystá do atletického dôchodku, Pace Sports Management vzal pod svoje ochranné krídla štvorstovkára Freda Kerleyho. Dvadsaťdvaročný Američan nedávno získal titul univerzitného šampióna USA, keď už v rozbehu dosiahol skvelých 43,70 sekundy a týmto časom sa zaradil na siedmu priečku historických svetových tabuliek a prvú v tomto roku. Kerley zároveň zlepšil univerzitný rekord USA olympijského víťaza z Barcelony 1992 Quincyho Wattsa o tri desatiny.

"Fred má za sebou perfektnú sezónu a pred sebou skvelú budúcnosť," vyhlásil Ricky Simms pre informačný servis EME NEWS. "Mám o ňom výborné referencie nielen ako o atlétovi, ale aj ako človeku. Má potenciál, aby sa stal veľkou osobnosťou svetovej atletiky."

commonArticle.Name

Na "péteesku" do Šamorína aj bronzový z ME 2016 v skoku do výšky Chris Baker

BRATISLAVA 14. júna 2017 (SITA)

   Organizátori sobotného 52. ročníka atletického mítingu Pravda - Televízia - Slovnaft v Šamoríne by v mužskej výške radi videli výkon aspoň 230 cm, preto angažovali ďalšieho medailistu z vrcholného podujatia. V x-bionic® sphere bude štartovať aj bronzový z vlaňajších majstrovstiev Európy v Amsterdame Chris Baker. Dvadsaťšesťročný Brit má osobný rekord 236 cm z haly a bude veľkým súperom strieborného z MS 2015 Číňana Čang Kuo-weja s osobným maximom 238 cm (v tomto roku 231 cm) či sýrskeho rekordéra Majededdina Ghazala s najlepším výkonom 236 cm.

Päťdesiaty druhý ročník atletického mítingu P - T - S sa uskutoční v Šamoríne v sobotu 17. júna 2017, súťaže v hlavnom programe sa začnú o 13.15 h hodom kladivom žien. Vstup pre divákov je voľný.

commonArticle.Name

Gulijev v Turku 10,02 na 100 m, Fajdek zlepšil v kladive svetový výkon roka na 82,40

BRATISLAVA 14. júna 2017 (SITA)

   Päťdesiaty druhý ročník mítingu Pravda - Televízia - Slovnaft v športovom areáli x-bionic® sphere v Šamoríne sa blíži míľovými krokmi. Forma hviezd sobotného podujatia sľubuje výbornú atletiku. Viacerí z tých, čo sa predstavia na P - T - S, štartovali v utorok vo fínskom Turku na mítingu venovanom bežeckej legende Paavovi Nurmimu a predviedli parádne výkony.

Turecký dvojstovkár pochádzajúci z Azerbajdžanu Ramil Gulijev vyhral stovku v osobnom rekorde 10,02. Iba päť Európanov bielej pleti dosiahlo v najkratšom šprinte lepší čas ako 27-ročný študent pedagogiky na univerzite Dumlupinar v západotureckom 24-tisícovom meste Küthaya. Vicemajster Európy 2016 a finalista OH v Riu na 200 m Gulijev si zlepšil svoje maximum o 4 stotiny a naznačil, že jeho pokus o rekord "péteesky" na 200 m 20,12 Nigérijčana Adenikena spred 24 rokov nemusí byť márny. Práve Gulijev bude jeden z prvých atlétov, ktorí pricestuje do Šamorína. Organizátori ho očakávajú už v stredu večer. V Turku si solídne počínal aj ďalší účastník šamorínskej dvojstovky Juhoafričan Emile Erasmus, na 100 m finišoval tretí za 10,13.

Aj forma poľského kladivára Pawla Fajdeka naznačuje, že Litvinovov rekord P - T - S 80,90 m môže byť od soboty 17. júna minulosť. Majster sveta a Európy hodil 82,40 m a o 9 cm zlepšil vlastné tohtosezónne svetové maximum. Fajdek nemá vážnu konkurenciu, v tomto roku už šesťkrát prekonal métu 80 metrov a lídrom tabuliek je bezmála so 4-metrovým náskokom. Žiaľ, jeho tréningový kolega Slovák Marcel Lomnický mal v Turku tri nevydarené pokusy a v štartovom poli 11 kladivárov ho neklasifikovali.

"Cítil som sa výborne a vo forme, ale technicky mi to v posledných dňoch vôbec nejde. Trikrát som trafil do vrhačskej klietky. Napriek chladnému počasiu sa dalo hodiť ďaleko, čo ukázal Pawel Fajdek, ktorý prekonal v pohode osemdesiatku," skonštatoval 29-ročný Lomnický.

Ďalšie umiestenia kladivárov, ktorí budú v sobotu v Šamoríne bojovať o body do prestížneho seriálu IAAF: Poliak Nowicki skončil druhý (76,71), Lingua Z Talianska štvrtý (75,72), Katarčan El Seify šiesty (75,14) a olympijský víťaz z Londýna 2012 Maďar Pars ôsmy (73,67).

Na 400 m prekážok obsadila prvé dve priečky v zhodnom čase 49,78 "šamorínska dvojica" Jack Green (V. Brit.) a Patryk Dobek (Poľ.), na 800 m - v tejto disciplíne sa predstaví aj v Šamoríne - skončila Poľka Sofia Ennaouiová druhá (2:02,02).

commonArticle.Name

Výsledky zo sveta atletiky

BRATISLAVA 14. júna 2017 (SITA)

TURKU - Míting - muži, 100 m: Gulijev (Tur.) 10,02, 400 m: Yousif (V. Brit.) 45,81, 3000 m: Mikhou (Bahr.) 7:44,36, 110 m prek.: Darien (Fr.) 13,22, Baji (Maď.) 13,35, Alkana (JAR) 13,35, 400 m prek.: Green (V. Brit.) 49,78, žrď: R. Lavillenie (Fr.) 581, kladivo: Fajdek (Poľ.) 82,40 - svetový výkon roka (SVR), oštep: Röhler 88,29, Vetter (obaja Nem.) 87,88, Walcott (Trin. a T.) 86,48, Magour (Kat.) 85,23, ženy - 100 m: Haaseová (Nem.) 11,21, výška: Lasickiené (Rus.) 195, trojskok: Ibargüenová (Kol.) 13,97, oštep: Chaladovičová (Biel.) 65,03, Robertsová (Aus.) 64,06.

PORTLAND - Míting - muži, 1000 m: C. Murphy 2:17,17 - SVR, 1500 m: Jenkins 3:37,55, 3000 m prek.: Kebenei 8:18,55, ženy - 800 m: Graceová 1:59,30, 1500 m: B. Martinezová 4:03,15,, Hallová 4:04,37, 5000 m: Rowburyová 15:12,52,... Pingová (všetci USA) 16:25,63 (najlepší svetový výkon histórie v kategórii 13-ročných).

HAMILTON - Míting - muži, oštep: Burnell (N. Zél.) 82,44.

SAO BERNARDO - Šampionát Brazílie - muži, 200 m: A. Gomes 20,15, De Barros 20,61, D. Silva 20,61, 400 m prek.: Teles 48,94, ženy - 200 m: Rosová 22,93, trojskok: Soaresová 14,56, T. Silvová 14,13.

MEDELLIN - Šampionát Kolumbie - muži, 200 m: Valoyes 20,11, Palomeque 20,32.

BUENOS AIRES - Míting - ženy, kladivo: Dahlgrenová (Arg.) 70,17.

HIRACUKA - Míting - muži, 100 m: Tada 10,08 (v semifinále 9,94/+4,5), 200 m: Jamašita (obaja Jap.) 20,59, diaľka: Hung-Min Lin (Taiwan) 810.

NAIROBI - Kenský šampionát - muži, 400 m: Omae 45,19, 800 m: P. Langat 1:45,00, B. Kipyegon 1:45,40.

HAVANA - Míting - muži, 400 m prek.: Gaspar 49,35, Zamora (obaja Kuba) 49,58.

commonArticle.Name

Kladivárovi Marcelovi Lomnickému sa na atletickom mítingu Paavo Nurmi Games v Turku vôbec nedarilo

TURKU 13. júna 2017 (SITA)

   Slovenskému kladivárovi Marcelovi Lomnickému (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) sa na atletickom mítingu Paavo Nurmi Games vo fínskom Turku vôbec nedarilo. V súťaži, ktorá sa počítala do prestížneho seriálu IAAF, nemal ani jeden platný pokus a po troch „ikskách“ už ďalšie tri hody nemohol v 11-člennom štartovom poli absolvovať.

"Cítil som sa výborne a vo forme, ale technicky mi to v posledných dňoch vôbec nejde. Trikrát som trafil do vrhačskej klietky. Aj napriek chladnému počasiu sa dnes dalo hodiť ďaleko, čo ukázal aj Pawel Fajdek, ktorý prekonal v pohode osemdesiatku," uviedol 29-ročný Lomnický.

Piaty z OH 2016 v Riu de Janeiro i ME 2016 v Amsterdame absolvoval v Turku piate tohtoročné preteky. V Coral Gables na Floride hodil 77,92 m, v poľských Kielciach 76,19 m, v nemeckom Halle 74,94 a minulú sobotu v poľskom Štetíne 74,33 m.

Víťazný Poliak Pawel Fajdek, s ktorým Lomnický od jesene trénuje, utvoril v šiestom pokuse svetový výkon roka 82,40 m. Vlastné predošlé maximum zlepšil o 9 cm. Na ďalších priečkach skončili Poliak Nowicki (76,71) a Barejša z Bieloruska (76,56). Nedarilo sa ani predchádzajúcim dvom olympijským víťazom - londýnsky Maďar Pars bol ôsmy (73,67) a riodejaneirský Nazarov z Tadžikistanu piaty (75,69).

commonArticle.Name

Šumkinovej anulovali všetky výsledky od mája 2011, vrátane účasti na troch svetových šampionátoch a letných olympijských hrách 2012 v Londýne.

KYJEV 13. júna 2017 (SITA)

   Ukrajinská chodkyňa Olena Šumkinová dostala 3,5-ročný trest od Ukrajinskej atletickej federácie z dôvodu podozrivých dát v biologickom pase. Šumkinovej anulovali všetky výsledky od mája 2011, vrátane účasti na troch svetových šampionátoch a letných olympijských hrách 2012 v Londýne. Šumkinová reprezentovala aj Rusko, ale v roku 2010 zmenila národnú príslušnosť pre doživotný dištanc jej trénera Viktora Čegina, ktorý bol obvinený ako spolupáchateľ pri dopingu viac ako 20 športovcov, ktorých trénoval, vrátane olympijských zlatých medailistov.

commonArticle.Name

Nominácia slovenského atletického družstva na II. ligu ME tímov v atletike v Tel Avive (24. - 25. 6. 2017)

BRATISLAVA 13. júna 2017 (SITA)

   Výkonný výbor Slovenského atletického zväzu (SAZ) schválil na návrh trénerskej rady nomináciu slovenského tímu na II. ligu ME družstiev v izraelskom Tel Avive (24. - 25. 6.). Súpermi Slovenska budú Rakúsko, Chorvátsko, Cyprus, Maďarsko, Island, Lotyšsko, Litva, Moldavsko, Srbsko, Slovinsko a Izrael. Výprava odlieta do Tel Avivu v stredu 21. júna. Spolu je v nej 44 športovcov (22 mužov, 22 žien), 13 členov realizačného tímu a 1 tréner-samoplatca.

"Pri nominácii nám narobila problémy naša silná disciplína - mužská výška. Matúš Bubeník ešte vonku neskákal a Lukáš Beer má zdravotné problémy, ktoré sú vážnejšie, ako sa zdalo. Žiaľ, vyzerá to tak, že jeho liečba bude trvať asi dva mesiace,“ uviedol na margo nominácie šéftréner SAZ Martin Pupiš. "Určite by nám veľmi pomohlo, ak by sme mali v plnej kondícii k dispozícii aj prekážkara na 400 m Martina Kučeru, strednotratiarku Luciu Hrivnák Klocovú, kladivárku Martinu Hrašnovú či vytrvalkyňu Katarínu Pejpkovú Berešovú. Napriek týmto výpadkom si však myslím, že tím má svoju silu. Dôležité bude, aby všetci zabrali naplno. Keďže Izrael je na európske pomery ďaleko, zvolili sme skorší odchod, aby sa všetci v pokoji aklimatizovali. Neskôr pricestujú do Tel Avivu pretekári pôsobiaci v Prahe - Ďurec so Slaničkovou, potom súrodenci Lomnickí a Ján Volko s trénerkou Bendovou, ktorí majú v Bruseli povinnosti zo strany Národného športového centra.“

V trojskoku mužov sú v nominácii zapísaní predbežne dvaja. "Až na mieste sa podľa stavu rozhodneme, či bude skákať Veszelka alebo Šuba. Podobne je to v oboch behoch na 3000 m, kde to momentálne vyzerá na Pelikána a Durcovú. Pri štafetách je to vždy tak, že sa volí zostava podľa aktuálnej situácie. Cieľ je udržať sa v II. lige, nakoľko sme v nej nováčik a moja predstava je, aby sme skončili niekde v strede medzi 6. a 8. miestom z 12 družstiev," dodal M. Pupiš

Nominácia na II. ligu ME družstiev v atletike (24. - 25. 6. 2017, Tel Aviv):

MUŽI - 100 a 200 m: Ján Volko, 400 m: Denis Danáč, 800 m: Matúš Talán, 1500 m: Jozef Repčík, 3000 m: Jozef Pelikán/Peter Ďurec, 5000 m: Peter Ďurec, 3000 m prek.: Alexander Jablokov, 110 m prek.: Marco Adrien Drozda, 400 m prek.: Jakub Bottlík, výška: Matúš Bubeník, žrď: Ján Zmoray, trojskok: Tomáš Veszelka/Ján Šuba, diaľka: Tomáš Veszelka, guľa: Matúš Olej, disk: Nikolas Broš, kladivo: Marcel Lomnický, oštep: Patrik Žeňúch, 4 x 100 m: Ján Volko, Jakub Matúš, Denis Danáč, Roman Turčáni, Tomáš Veszelka, Tomáš Benko, 4 x 400 m: Denis Danáč, Jozef Repčík, Matúš Talán, Jakub Bottlík, Jozef Pelikán, Marco Adrien Drozda

ŽENY - 100 a 200 m: Alexandra Bezeková, 400 m: Iveta Putalová, 800 m: Alexandra Štuková, 1500 m: Katarína Beľová, 3000 m: Zuzana Durcová/Lucia Janečková, 3000 m prek.: Katarína Beľová, 100 m prek.: Stanislava Lajčáková, 400 m prek.: Michaela Pešková, výška: Tatiana Dunajská, žrď: Anna Mária Hrvolová, diaľka: Jana Velďáková, trojskok: Dana Velďáková, guľa: Patrícia Slošárová, disk: Ivana Krištofičová, kladivo: Nikola Lomnická, oštep: Júlia Hanuliaková, 4 x 100 m: Alexandra Bezeková, Iveta Putalová, Stanislava Lajčáková, Vladimíra Šibová, Jana Velďáková, Dana Velďáková, 4 x 400 m: Iveta Putalová, Michaela Pešková, Alexandra Štuková, Daniela Ledecká, Lucia Slaničková.

Realizačný tím - vedúci výpravy: Vladimír Gubrický, technický vedúci: Martin Pupiš, lekár výpravy: Pavol Hajmássy, fyzioterapeuti: Radovan Jambor + 1, tréneri: Marcel Lopuchovský (vedúci družstva žien), Tomáš Benko (ako náhradník do štafety a vedúci družstva mužov), Pavel Pankuch, Radoslav Dubovský, Naďa Bendová, Michal Škvarka, Štefan Mereš, Rastislav Miško, Jozef Parička, Dušan Dedeček (samoplatca/platí si celé náklady).

commonArticle.Name

Popri prezidentovi Európskej atletiky Sveinovi Arnemu Hansenovi zavíta na sobotný 52. ročník mítingu P – T – S aj prvý viceprezident Medzinárodnej asociácie atletických federácií Sergej Bubka

BRATISLAVA 13. júna 2017 (SAZ)

Popri prezidentovi Európskej atletiky (EA) Sveinovi Arnemu Hansenovi zavíta na sobotný 52. ročník medzinárodného atletického mítingu Pravda – Televízia – Slovnaft (P – T – S) 17. júna v Šamoríne aj prvý viceprezident Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF), legendárny skokan o žrdi a čestný občan Bratislavy Sergej Bubka. Medzi hosťami bude i majster sveta 1983 v hode diskom Imrich Bugár. Počas slávnostného otvorenia P – T – S sa uskutoční ceremoniál odovzdania bronzovej medaily pre Luciu Hrivnák Klocovú z ME 2010 v Barcelone, ktorú získala dodatočne po diskvalifikácii Rusky Marie Savinovovej.

Organizátori sa tešia na účasť takmer 130 atlétov z 33 krajín všetkých kontinentov, plus ako nezávislá atlétka štartuje ruská skokanka do diaľky Daria Klišinová. V porovnaní s minulým rokom kvalita štartového poľa na P – T – S stúpla. V športovom areáli x-bionic® sphere v Šamoríne sa v sobotu 17. júna 2017 predstaví 7 olympijských medailistov (do štartovej listiny pribudol strieborný z OH 2012 na 800 m Nijel Amos z Botswany), vrátane troch šampiónov (Wlodarczyková, Tóth, Pars), 11 medailistov z MS a ďalších 20 medailistov z kontinentálnych šampionátov vrátane slovenskej špičky. Súťaže v hode kladivom budú prvýkrát súčasťou prestížneho seriálu IAAF Hammer Throw Challenge.

„V každej disciplíne privítame výnimočných športovcov. Verím, že všetci diváci, ktorí v sobotu prídu do Šamorína, uvidia špičkové výkony a užijú si príjemnú sobotu,“ povedal prezident Slovenského atletického zväzu (SAZ) i šéf organizačného výboru P – T – S Peter Korčok. Zo slovenského pohľadu bude zaujímavých viacero disciplín, no diváci sa môžu tešiť aj na olympijského víťaza v chôdzi na 50 km Mateja Tótha, ktorý sa predstaví v pretekoch na 3000 m. „Sme radi, že sa nám podarilo vložiť do programu aj chôdzu. Bude to Matejova posledná súťaž pred augustovými MS v Londýne, kde bude obhajovať zlato z Pekingu 2015,“ poznamenal Korčok.

Rozpočet 52. ročníka P – T – S je od 270 do 290-tisíc eur. „Chceme sa v hodnotení mítingov posunúť vyššie ako bolo vlaňajšie 53. miesto z vyše 500 podujatí na svete,“ skonštatoval viceprezident SAZ i organizačného výboru mítingu Ladislav Asványi, ktorý má na starosti ekonomické aspekty podujatia. „Značnú časť rozpočtu sa snažíme zabezpečiť z vlastného marketingu. Veľmi nás teší veľký spoločenský záujem o toto podujatie.“

Veľkú radosť z organizovania ďalšieho ročníka podujatia má predseda predstavenstva šamorínskeho športového komplexu x-bionic® sphere Juraj Bača, niekdajší výborný slovenský reprezentant a olympijský medailista v rýchlostnej kanoistike. „Teším sa, že preteky budú v našom areáli. Verím, že tribúny budú plné a prekonáme vlaňajší rekord 3600 divákov,“ povedal Bača a oznámil, že x-bionic® sphere vypísal za prípadný svetový rekord na 52. ročníku P – T – S špeciálnu prémiu 10-tisíc eur.

Z takmer troch desiatok slovenských atlétov, ktorí sa v Šamoríne predstavia, pobežia na modrom ovále Iveta Putalová na 400-metrovej trati  a osemstovkárka Alexandra Štuková.

„Cítim sa dobre, natrénované mám. Budem mať kvalitné súperky, preto očakávam aspoň splnenie limitu 52,10 na MS v Londýne,“ zaželala si Putalová. Štuková chce tiež atakovať osobný rekord, jej maximum na 800 m je 2:02,91. ,„Najlepšie by bolo, ak by som si v Šamoríne zlepšila osobný rekord. Verím, že kvalitné súperky ma k nemu potiahnu,“ prezradila svoj cieľ.

Päťdesiaty druhý ročník atletického mítingu P – T – S sa uskutoční v športovom areáli x-bionic® sphere v Šamoríne v sobotu 17. júna 2017, súťaže v hlavnom programe so 14 disciplínami sa začnú o 13.15 h hodom kladivom. Vstup pre divákov je voľný. RTVS vysiela z podujatia priamy prenos. Ešte pred pretekmi sa dopoludní od 9.00 do 11.30 h uskutočnia súťaže v rámci „Detskej péteesky“.

DISCIPLÍNY MÍTINGU JEDNOU VETOU

MUŽI

200 m: Ján Volko tentoraz v dobrej dráhe so snahou atakovať slovenský rekord (20,66) v konkurencii troch šprintérov s osobnými rekordmi pod 20 sekúnd (Gulijev, Rodney a rekordér mítingu P – T – S na 100 m Ogunode), Gulijev si vyžiadal prémiu za prekonanie rekordu mítingu 20,12.

800 m: Nečakane kvalitné štartové pole, sú v ňom majster sveta 2013 Aman, bronzový z MS 2015 Tuka a strieborný z OH 2012 Amos, čo je pre slovenské duo Repčík – Talán šanca na rýchle časy, očakáva sa útok na rekord mítingu 1:44,70 z vlaňajška.

3000 m: Touto disciplínou si pripomenieme, že v decembri budú v Šamoríne ME v krose. Vlaňajší víťaz 1500 m Cheboi z Kene v súboji s Etiópčanmi sľúbil atakovať rekord mítingu, kvalitných 7:39,19. Nebude to jednoduché.

400 m prek.: Kubanec Omar Cisneros má na konte 47,92, ale vo forme je aj majster Afriky Cornel Fredericks, finalista MS 2015 Patryk Dobek či najlepší Brit Jack Green.

VÝŠKA: Ázijský duel strieborného medailistu MS 2015 Čang Kuo-weja s finalistom OH 2016 Majedom Ghazalom zo Sýrie, Slováka Matúša bubeníka čaká vstup do sezóny. Padne 230 cm?

TROJSKOK: Hneď v úvode mítingu parádna konkurencia, Kubánci Andy Díaz (17,40) a juniorský majster sveta 2016 Lazaro Martínez (17,24), Francúz Yoann Rapinier (17,45) a Talian Daniele Greco (17,47). Konkurencia ako stvorená pre nový osobný rekord Tomáša Veszelku.

KLADIVO: Suverénny líder svetových tabuliek, majster sveta a Európy Pawel Fajdek by mohol divákom venovať rekord mítingu (80,90). Predstaví sa aj olympijský víťaz 2012 Krisztián Pars a medailista MS 2015 a OH 2016 Wojciech Nowicki. Marcel Lomnický sa doma môže ukázať, šamorínsky kruh už bol skontrolovať.

3000 M CHÔDZA: Miláčik slovenského športu Matej Tóth má v pláne jediný štart pred MS v Londýne, práve na P – T – S v Šamoríne. Na mítingu bude štartovať z plnej prípravy.

4x100 m: Silná Juhoafrická republika proti Čechom a Maďarom v najsilnejšom zložení.

ŽENY

200 m: Alexandra Bezeková v životnej forme môže v dobrej dráhe atakovať ďalšie zlepšenie osobáku 23,46, jej súperky budú Talianka Gloria Hooperová (22,89) a medailistka z OH 2012 v štafete Ukrajinka Yelizaveta Bryzginová.

400 m: Iveta Putalová s ambíciami na limit na MS (52,10) i rekord SR (51,98) v konkurencii s Lydiou Jeleovou z Botswany (tento rok zlepšenie na 50,32) a Ukrajinkou Anastasiou Bryzginovou, ktorá sa minulý víkend zlepšila na 51,89.

800 m: Finalistky z OH 2016 na 1500 m Maročanka Rababe Arafiová (aj štvrtá z MS 2015 na 800 m) a Poľka Sofia Ennaouiová pobežia kratšiu vzdialenosť, prekvapením môže byť nové meno z Ugandy Dorcus Ajoková. Alexandra Štuková sa pokúsi o čo najlepší výkon blízko jej osobného maxima.

DIAĽKA: Premiérový Memoriál Evy Šuranovej ozdobia medailistky ME a HME Ruska Daria Klišinová a Britka Lorraine Ugenová. Jana Velďáková naznačila v posledných súťažiach nárast formy. Zaujímavosťou bude štart 14-ročného supertalentu z Francúzska Heather Arnetonovej, jej 657 cm z haly je svetový rekord v tejto vekovej kategórii.

KLADIVO: Anita Wlodarczyková nemá konkurenciu, bojuje zväčša sama so sebou. Olympijská víťazka a majsterka sveta vždy myslí na ďaleké hody. Organizátori by brali aj zlepšenie jej rekordu mítingu z vlaňajška (77,70 m).

commonArticle.Name

www.youtube.com/embed/2hjS1S75zFE

Bratislava 13. júna 2017 (SAZ)

aaa

commonArticle.Name

Výsledky zo sveta atletiky

BRATISLAVA 12. júna 2017 (SITA)

EUGENE - Univerzitný šampionát USA (NCAA) - ženy, 100 m: Briscová 10,96, 200 m: K. Jeffersonová 22,02, 400 m: Gordonová (Jam.) 50,51, 100 m prek.: Amusanová (Nig.) 12,57, 400 m prek.: Watsonová (Kan.) 54,52, 4 x 400 m: Oregon 3:23,13 - svetový výkon roka (SVR).

TŘINEC - Šampionát ČR - muži, 200 m: Maslák 20,46, guľa: Staněk 21,61, oštep: Vadlejch 87,07, ženy - oštep: Špotáková 64,09.

VAGOS - Portugalský šampionát - muži, 200 m (+5,0): Lima 20,47, ženy - trojskok: Mamonová 14,40 (+4,2).

SZÉKESFEHÉRVÁR - Maďarský šampionát - muži, 110 m prek.: Baji 13,29, kladivo: Halász 75,32, Pars 74,85.

MONTVERDE - Míting - muži, 100 m (+2,2): T. Gay 9,94, I. Young 9,95, 400 m: Spratling (všetci USA 45,39, ženy - 100 m: Ahoureová (Pobr. Slon.) 10,83, Campbellová-Brownová (Jam.) 10,84, výška: Loweová (USA) 194.

MESA - Míting - muži, 100 a 200 m: M. Washington (USA) 10,07 a 20,32, diaľka: Crawford (obaja USA) 812, ženy - 100 m: Calvertová (Jam.) 10,94.

ERZURUM - Míting - muži, 100 m: Gulijev 10,06, Harvey (obaja Tur.) 10,15.

PORTLAND - Míting - ženy, 10 000 m: Flanaganová (USA) 31:38,68.

JENA - Míting - muži, oštep: Röhler (Nem.) 83,64, ženy - oštep: Kolaková (Chorv.) 62,52.

REGENSBURG - Míting - muži, 200 m: Menga 20,36, Reus (obaja Nem.) 20,63, 4 x 100 m: Nemecko 38,60.

GÖTTINGEN - Míting - ženy, trojskok: Eckhartdová (Nem.) 14,35.

NIKÍTI - Míting - muži, kladivo: Anastasákis (Gréc.) 77,72

FLORO - Míting - muži, 400 m: Warholm (Nór.) 44,87

ŽENEVA - Míting - muži, 200 m: John (Fr.) 20,31, Vanderbemden (Belg. 20,45, Meba-Zeze (Fr.) 20,47, 400 m prek.: Hann (Fr.) 48,40, Hussein (Švajč.) 49,02, ženy - 400 m prek.: Fontaniveová 54,56, Sprungerová (obe Švajč.) 54,63.

SMOLENSK - Míting - muži, desaťboj: Škureňov 8601 - SVR, Lukjanenko 8130, Makarenko (všetci Rus.) 8113.

JERINO - Míting - muži, výška: Uchov 232, Lysenko 230, diaľka: Meňkov 819, guľa: Afonin (všetci Rus.) 21,04.

CASTELLÓN - Míting - muži, 100 m: Y. Pérez (Kuba) 10,10, trojskok: Torrijos (Šp.) 16,96, ženy - trojskok: Rojasová (Venez.) 14,62.

CESSANGE - Míting - kladivo: Bigot (Fr.) 77,46.

VALMIERA - Míting - muži, oštep: Kirt (Est.) 84,08, ženy - oštep: Palameiková (Lot.) 62,47.

ZWEIBRÜCKEN - Míting - muži, žrď: Vloon (Hol.) 585.

commonArticle.Name

Výsledky nedeľňajšieho Záhoráckeho maratónu a polmaratónu v Senici

SENICA 12. júna 2017 (SITA)

Výsledky nedeľňajšieho Záhoráckeho maratónu a polmaratónu v Senici:

MARATÓN
Muži: 1. Michal Puškár (bernohy.sk) 2:44:39 h, 2. Petr Harnoš (ČR) 2:50:22, 3. Ján Moravec (TJ Spartak Myjava) 2:51:53
Ženy: 1. Marie Delingerová (ČR) 3:42:23 h, 2. Alžbeta Tiszová (TMS International Košice) 3:58:07, 3. Eva Seidlová (AK Tlmače) 4:03:43

POLMARATÓN
Muži: 1. Lukáš Soural 1:13:07 h, 2. Luděk Durďák (obaja ČR) 1:15:29, 3. Andrej Psota (AŠK Grafobal Skalica) 1:18:30
Ženy: 1. Romana Komarňanská (BMSC) 1:27:37 h, 2. Blažena Kocúriková (ŠK Jablonica) 1:33:50, 3. Erika Farkašová (Senica) 1:34:23

commonArticle.Name

Na medzinárodnom atletickom mítingu v gréckom Nikiti sa na stupne víťazov prebojovali dvaja slovenskí reprezentanti

NIKITI 12. júna 2017 (SITA)

   Na medzinárodnom atletickom mítingu v gréckom Nikiti sa na stupne víťazov prebojovali dvaja slovenskí reprezentanti. Daniel Vanek (Slávia Trnava) obsadil vo vrhu guľou 2. miesto výkonom 18,37 m. Tridsaťštyriročný vrhač, ktorý sa vrátil na atletickú scénu po vyše päťročnej odmlke minulú nedeľu v 2. kole slovenskej ligy v Bratislave, si zlepšil svoje tohtosezónne maximum zo spomenutého podujatia o 8 cm.

Exmajster Európy v hode kladivom Libor Charfreitag (Slávia Trnava) skončil v Nikiti tretí výkonom 69,96 m, avšak tohtosezónne maximum 71,00 m si nezlepšil.

commonArticle.Name

Výsledky nedeľňajšieho 34. ročníka behu Ondrašovská horička v Liptovskej Ondrašovej

LIPTOVSKÁ ONDRAŠOVÁ 12. júna 2017 (SITA)

Výsledky nedeľňajšieho 34. ročníka behu Ondrašovská horička v Liptovskej Ondrašovej:

Muži (14 000 m): 1. Branislav Šarkan (MKŠS AK Kysucké Nové Mesto) 52:20 min, 2. Pavol Orolín (VK Poprad) 53:52, 3. Miroslav Gad (ŠK Copy servis Liptovský Mikuláš) 53:57
Ženy (7600 m): 1. Adela Esentierová (ČR) 31:55 min, 2. Katarína Paulínyová (AK ZŤS Martin) 32:04, 3. Katarína Lamiová (All4run Košice) 33:19

commonArticle.Name

www.youtube.com/embed/b2c_KI_poHM

Dubnica 12. júna 2017 (SAZ)

aaa

commonArticle.Name

www.youtube.com/embed/f7do-pdVZqk

Dubnica 12. júna 2017 (SAZ)

M

commonArticle.Name

Iveta Putalová šiesta na mítingu v Hengele, zabehla svoj druhý najlepší čas v kariére

HENGELO 11. júna 2017 (SITA)

   Na mítingu IAAF World Challenge v holandskom Hengele si výborne počínali obaja slovenskí účastníci. Ján Volko (BK HNTN Bratislava) bežiaci v prvej dráhe obsadil v behu na 200 m v náročných podmienkach (dážď, protivietor) výborné 4. miesto časom 20,73 sekundy a len o 7 stotín zaostal za vlastným rekordom SR z 13. mája 2017 v Prahe na Juliske v českej extralige. Volka zdolali len veľké šprintérske hviezdy: Brit Danny Talbot (20,36), bronzový na 200 m na ME 2012 aj 2016, bronzový z MS 2015 v Pekingu Anaso Jobodwana z JAR (20,62) a majster Európy na 200 m z Zürichu 2014 Brit Adam Gemili (20,64). Za zverencom trénerskej dvojice Naďa Bendová - Róbert Kresťanko však skončil Holanďan Churandy Martina, majster Európy 2012 na 200 m a 2016 na 100 m.

Dvadsaťročný Volko zabehol v tretej tohtoročnej dvojstovke svoj štvrtý najlepší výkon v kariére, rýchlejší bol len pri spomenutom slovenskom rekorde 20,66 a dvakrát vlani - v B-kategórii Európskeho pohára klubov v Leirii (20,69) a na Zlatej tretre v Ostrave (20,70). Ďalší štart ho čaká v sobotu 17. júna v Šamoríne na mítingu Pravda - Televízia - Slovnaft a pobeží aj proti výbornému Turkovi Gulijevovi či Kanaďanovi Rodneymu. Limit na augustové MS v Londýne je 20,44 sekundy. "S umiestnením som spokojný, čas zodpovedá prvej dráhe a protivetru. Stálo ma to však viac síl ako zvyčajne, rovnako predpretekový rytmus som nemal štandardný. Takže som rád, že som to zvládol. Už sa teším domov. Snáď už organizátori mítingov budú pri mojom mene uvažovať o výhodnejšej dráhe," uviedol na facebooku Ján Volko.

Štvrtá na 400 m na halových ME 2015 v Prahe a šiesta na halových MS 2016 v Portlande Iveta Putalová potvrdila výbornú letnú formu aj v nedeľu. V Hengele obsadila 6. miesto časom 52,34 sekundy, čo je jej druhý najlepší výkon v kariére. Rýchlejšie zvládla 400 m len vo finále na Svetovej univerziáde v juhokórejskom Kwangdžu 2015 (52,18).

Dvadsaťdeväťročná Putalová zabehla v Hengele jubilejný desiaty raz štvorstovku pod 53 sekúnd, ôsmy raz pod holým nebom. Za limitom 52,10 na augustové MS v Londýne zaostala zverenka Marcela Lopuchovského len 24 stotín, od 33-ročného rekordu SR Jozefíny Čerchlanovej ju delilo 36 stotín. Zvíťazila Poľka Justyna Swietyová časom 51,15 sekundy pred Carline Muirovou z Kanady (51,65) a Holanďankou Lisanne de Witteovou (51,93). Ivetu Putalovú čaká najbližší štart v sobotu 17. júna v Šamoríne na 52. ročníku mítingu Pravda - Televízia - Slovnaft.

"Dážď mi až tak neprekážal, škoda vetra, ale ten sme mali všetky rovnaké, nemôžem sa na to vyhovárať. Verím, že na péteeske padne - ak už nie slovenský rekord - aspoň limit na svetový šampionát," uviedla Iveta Putalová. "Z troch tohtoročných štvorstoviek bola pocitovo najlepšia prvá v Turnove. Ešte som necítila tlak, nevedela som odhadnúť do čoho idem a bežala som uvoľnene. S pribúdajúcimi pretekmi už rastie napätie a aj očakávania kvalitného času. S výsledkom z Hengela som však spokojná."

Putalovej tréner Marcel Lopuchovský vyzdvihol stabilnú a kvalitnú formu svojej zverenky. V Turnove bežala 400 m za 52,41, v Rehlingene len o štyri stotinky pomalšie a teraz v Hengele 52,34. "Čo by sme dali vlani za takéto tri štvorstovky," povzdychol si tréner. "Hengelskú rozbehla zo všetkých troch tohtosezónnych najrýchlejšie: dvojstovku za 24,6 a trojstovku, keď už bežala v protivetre, za 37,6. Sily jej zostali aj v závere, to je cenný poznatok. Myslím si, že potrebujeme ešte trochu času, musíme byť trpezliví. Verím, že limit na MS aj slovenský rekord padnú."

Výsledky:

MUŽI

200 m (-1,2): 1. Talbot (V. Brit.) 20,36, 2. Jobodwana (JAR) 20,62, 3. Gemili (V. Brit.) 20,64, 4. Ján Volko (SR) 20,73, 5. Martina (Hol.) 20,76

400 m: 1. Janežič (Slovin.) 45,43, 2. Nkobolo (Botsw.) 45,71, 3. Bonevacia (Hol.) 45,95

800 m: 1. Kupers (Hol.) 1:44,99, 2. Kinyamal (Keňa) 1:45,65, 3. Langford (V. Brit.) 1:45,91

1500 m: 1. Mikhou (Bahr.) 3:31,34 - svetový výkon roka (SVR), 2. Kejelcha (Et.) 3:32,94, 3. Musagala (Ug.) 3:33,65

10 000 m: 1. Hadis 27:08,26 - SVR, 2. J. Mekonnen 27:09,08, 3. Alamirew (všetci Et.) 27:19,86

3000 m prek.: 1. Wale 8:12,28, 2. T. Seboka 8:13,22, 3. Beyo (všetci Et.) 8:13,24

110 m prek.: 1. Alkana (JAR) 13,47, 2. Manga (Fr.) 13,49, 3. Cabral (Kan.) 13,52

diaľka: 1. Manyonga 862, 2. Samaai (obaja JAR) 834, 3. Forbes (Jam.) 829

disk: 1. Gudzius (Lit.) 66,34, 2. Dacres (Jam.) 65,71, 3. Stahl (Švéd.) 64,44

ŽENY

100 m (-1,3): 1. Schippersová (Hol.) 11,08, 2. Okagbareová (Nig.) 11,16

400 m: 1. Swietyová (Poľ.) 51,15, 2. C. Muirová (Kan.) 51,65, 3. Li. De Witteová (Hol.) 51,93, 4. Jeleová (Botsw.) 52,09, 5. La. De Witteová (Hol.) 52,28, 6. Iveta Putalová (SR) 52,34

1500 m: 1. Hassanová (Hol.) 3:56,12 - SVR, 2. Sadová (Et.) 4:00,98, 3. W. Chebetová (Keňa) 4:01,32

10 000 m: 1. G. Burková 30:40,87 - SVR, 2. Teferiová 30:41,68, 3. Olijrová (všetky Et.) 30:44,57

3000 m prek.: 1. S. Assefová 9:07,06, 2. Adamuová (obe Et.) 9:28,67

100 m prek.: 1. Dutkiewiczová (Nem.) 12,86, 2. Castlinová (USA) 12,92

výška: 1. Lasickiené (Rus.) 204 - SVR (trikrát sa pokúšala o svetový rekord 210 cm), 2. Jungfleischová (Nem.) a Okunevová (Ukr.) obe 190

žrď: 1. Morrisová (USA) 465, 2. Mullinová (Rus.) 465, 3. Peinadová (Venez.) 455

oštep: 1. Chaladovičová (Biel.) 63,90, 2. Hussongová (Nem.) 61,25

4 x 100 m: 1. Nemecko 42,25, 2. Holandsko 43,02, 3. Ukrajina 43,22

commonArticle.Name

Podujatie v behu na 7 kilometrov rozdelili organizátori štyrmi prekážkovými zónami

BRATISLAVA 11. júna 2017 (SITA)

   Peter Žiška a Bronislava Mrákavová sa stali víťazmi 1. ročníka pretekov Urban City Race v Bratislave, ktoré skombinovali beh na 7 km a prekonanie štyroch sérií prekážkových zón.

Urban City Race 2017 v Bratislave - nedeľňajšie výsledky:
Muži: 1. Peter Žiška 31:23 min, 2. Richard Chrappa 33:32, 3. Vladimír Kováč 34:17
Ženy: 1. Bronislava Mrákavová 40:14 min, 2. Lucka Krajčovič 40:25, 3. Blanka Plačková 41:38

commonArticle.Name

Guliar Olej si zlepšil osobný rekord pod holým nebom na 18,61 m

TŘINEC 11. júna 2017 (SITA)

   Na majstrovstvách Česka v atletike v Třinci si slovenský reprezentant Matúš Olej (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) zlepšil vo vrhu guľou osobný rekord pod holým nebom na 18,61 m. Doteraz mal na konte najviac 18,24 m z augusta 2015 v Banskej Bystrici.

Za svojím absolútnym maximom z 19. 2. 2017 v hale v Bratislave zaostal 25-ročný vrhač, ktorý bojuje o nomináciu na II. ligu ME tímov v Tel Avive, iba o 5 cm. Olejova séria: 18,27 - x - 18,61 - 18,31 - x - 18,51 m. Zvíťazil Tomáš Staněk, ktorý v druhej sérii vrhol výborných 21,61 m. Hranicu 21 m potom prekonal ešte vo štvrtom pokuse (21,01).

commonArticle.Name

Štuková vyhrala osemstovku na mítingu v nemeckom Regensburgu

REGENSBURG 11. júna 2017 (SITA)

   Slovenská reprezentantka Alexandra Štuková (BK HNTN Bratislava) zvíťazila na atletickom mítingu v nemeckom Regensburgu v behu na 800 m časom 2:08,05 min. Zverenka trénera Štefana Mereša zdolala Rakúšanku Carinu Schrempfovú (2:09,21) a Nemku Marthu Sauterovú (2:09,66). V behu mužov na 1500 m obsadil Jozef Pelikán (Slávia UK Bratislava) 5. miesto časom 3:47,05 min, triumfoval Felix Wammetsberger z Nemecka za 3:45,81 min.

commonArticle.Name

Slovenská ženská šprintérska jednotka Alexandra Bezeková (Atletika o. z. Košice) si výborne počínala na atletických majstrovstvách Česka

TŘINEC 11. júna 2017 (SITA)

   Slovenská ženská šprintérska jednotka Alexandra Bezeková (Atletika o. z. Košice) si výborne počínala na atletických majstrovstvách Česka v Třinci. V rozbehoch na 200 m si časom 23,46 sekundy (vietor 0,0 m/s) o 9 stotín zlepšila osobný rekord z 20. mája minulého roka v Ostrave.

Dvadsaťštyriročná zverenka Rastislava Miška zároveň splnila aj limit 23,60 na augustovú Svetovú univerziádu 2017 na Taiwane. Bezeková bola v rozbehoch najrýchlejšia zo všetkých, vo finále však už ako pretekárka mimo Česka nemôže štartovať. Bezeková vyhrala II. rozbeh úplne jasne pred Helenou Jiranovou (23,81).

Košická šprintérka si v historických tabuľkách SR na 200 m upevnila druhú priečku za rekordérkou Luciou Ivanovou (23,06 v Prahe 2003). Limit na augustové MS v Londýne je 23,10 sekundy.

commonArticle.Name

Dorastenecký rekord SR dievčat ŠK ŠOG Nitra v štafete na 100 - 200 - 300 - 400 m

DUBNICA NAD VÁHOM 11. júna 2017 (SITA)

   Slovenský atletický šampionát dorastu v Dubnici nad Váhom sa niesol v znamení úspechov nitrianskych nádejí. V medailovej bilancii triumfoval ŠK ŠOG so 6 zlatými, 6 striebornými a 7 bronzovými medailami pred AC Stavbár s bilanciou 6 - 1 - 2. Na ďalších pozíciách v medailovom hodnotení skončili AK Spartak Dubnica nad Váhom (5 - 7 - 8), Slávia ŠG Trenčín (4 - 5 - 1), ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica (2 - 4 - 5), Slávia STU Bratislava (2 - 1 - 0) a AK ZŤS Martin (2 - 0 - 1).

Najúspešnejším účastníkom šampionátu sa stal Jakub Benda (AC Stavbár Nitra) s tromi individuálnymi prvenstvami. Vyhral stovku (10,86 s vetrom), dvojstovku (22,09 s vetrom) a diaľku (660). Tri zlaté získali aj Nitrianky z ŠK ŠOG Lenka Kovačovicová a Andrea Švecová, ktoré k víťazstvám na 100 m, resp. 400 m pridali aj štafetové triumfy na 4 x 100 m a 100 - 200 - 300 - 400 m. ŠK ŠOG v zložení Kovačovicová, Zapletalová, Lehocká, Švecová utvorili časom 2:14,82 min klubový slovenský rekord. Doterajšie maximum 2:15,89 min patrilo z roku 2014 z Dubnice nad Váhom štvorici trnavskej Slávie.

Víťazi disciplín - nedeľa:

DORASTENCI

200 m: 1. Jakub Benda (AC Stavbár Nitra) 22,09

1500 m: 1. Ján Marko (ŠK Atléti BS Banská Štiavnica) 4:06,68

2000 m prek.: 1. Kristián Saluga (Slovan Levoča) 6:38,66

400 m prek: 1. Dávid Labo (AK Spartak Dubnica) 56,07

výška: 1. Jozef Škultéty (Slávia TU Košice) 196

trojskok: 1. Denis Hlaváč (Akademik TU Košice) 13,13

oštep (700 g): 1. Patrik Michalec (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) 61,48

100 - 200 - 300 - 400 m: 1. Slávia STU Bratislava (Frajberg, Beladič, Belluš, Cidorík) 2:05,08

DORASTENKY

200 m (+2,7 m/s): 1. Emma Zapletalová (ŠK ŠOG Nitra) 24,70

1500 m: 1. Karin Suranová (AK Spartak Dubnica) 5:00,97

2000 m prek.: 1. Lucia Šišoláková (TJ Olympia Galanta) 7:33,16

400 m prek.: 1. Paula Ácsová (ŠK ŠOG Nitra) 1:04,44

výška: 1. Kristína Haršányová (Slávia Trnava) 163

trojskok: 1. Silvia Kaliašová (Slávia ŠG Trenčín) 11,24

oštep (500 g): 1. Júlia Hanuliaková (Slávia ŠG Trenčín 41,98

100 - 200 - 300 - 400 m: 1. ŠK ŠOG Nitra (Kovačovicová, Zapletalová, Lehocká, Švecová) 2:14,82 - klubový rekord SR

commonArticle.Name

Víťazstvo kladivára Kružliaka na pretekoch v New Yorku

NEW YORK 11. júna 2017 (SITA)

   Na atletickom mítingu na štadióne Icahn v New Yorku zvíťazil slovenský kladivár Tomáš Kružliak (AC Stavbár Nitra) výkonom 68,10 m. Niekdajší univerzitný šampión USA zdolal druhého v poradí Morgana Shiga, ktorý dosiahol 64,65 m, bezmála o štyri metre.

commonArticle.Name

Osemnásobný olympijský víťaz a 11-násobný majster sveta v šprintoch Usain Bolt sa v sobotu večer súťažne rozlúčil s Jamajkou

KINGSTON 11. júna 2017 (SITA)

   Osemnásobný olympijský víťaz a 11-násobný majster sveta v šprintoch Usain Bolt sa v sobotu večer rozlúčil s Jamajkou víťazstvom v behu na 100 m časom 10,03 sekundy. Preteky na mítingu Racers Grand Prix na Národnom štadióne v Kingstone boli pre 30-ročného najrýchlejšieho muža planéty posledné na jamajskej pôde v kariére. Bolt totiž po augustových MS 2017 definitívne končí.

Špeciálnu stovku, ktorú organizátori nazvali "Salute to a Legend" (v preklade Pozdravte legendu), vyhral domáci "blesk" s náskokom 12 stotín pred Minziem a ďalším Jamajčanom Ashmeadom (10,18). "Nikdy som pred stovkou nebol taký nervózny ako teraz,“ povedal Bolt. "Atmosféra, podpora ľudí v hľadisku, bolo to naozaj úžasné. Nemám slov. Od juniorských majstrovstiev sveta pred 15 rokmi ma Jamajčania vždy podporovali. Nikdy som si nemyslel, že sa dopracujem až k takýmto úspechom. Mal som jediný cieľ - stať sa olympijským víťazom na 200 metrov.“ Najrýchlejší na stovke však napokon nebol Bolt, ale jeho tréningový kolega Yohan Blake, ktorý v sobotu večer v ďalšom behu jediný pokoril 10-sekundovú hranicu - 9,97.

Pre Bolta boli sobotné preteky pred vyše 30 000 divákmi druhé individuálne v tomto roku. Predtým v polovici februára triumfoval v behu na 150 m (15,28) v austrálskom Melbourne v rámci nového projektu Nitro Athletics. Okrem toho štartoval trikrát aj v miešanej štafete medzinárodného All-Stars tímu na 4 x 100 m.

Kingstonská rozlúčková stovka bola pre Usaina Bolta už 41. individuálne víťazstvo za sebou či už vo finále alebo v kvalifikačných behoch od prehry s Američanom Justinom Gatlinom na Diamantovej lige v Ríme v júni 2013. Jeho výkon 10,03 je o dve stotinky lepší ako jeho premiérový na 100 m v olympijskom roku 2016, keď začal sezónu časom 10,05. Pod jeho formu sa tentoraz negatívne podpísalo úmrtie jeho priateľa, bývalého výškara Germaina Masona, pri nehode motocykla koncom apríla. Bolt podľa jamajských médií vynechal viacero tréningov.

Na jamajskej rozlúčke s Boltom sa zúčastnili viaceré svetové atletické hviezdy ako Mo Farah, Wayde van Niekerk (na 200 m utvoril svetový výkon roka 19,84), David Rudisha (prehral s krajanom Tarbeiom), Christian Taylor či Allyson Felixová. Nechýbal ani prezident Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) Sebastian Coe.

Výsledky:

MUŽI

100 m - I. beh (Salute to a Legend): 1. Bolt 10,03, 2. Minzie 10,15, 3. Ashmeade (všetci Jam.) 10,18

100 m - II. beh: 1. Y. Blake (Jam.) 9,97, 2. Simbine (JAR) 10,00, 3. Bledman (Trin. a T.) 10,22

200 m: 1. Van Niekerk (JAR) 19,84 - svetový výkon roka, 2. Dwyer 20,11, 3. Weir (obaja Jam.) 20,18

400 m: 1. Gaye (Jam.) 44,73, 2. L. Gordon 45,18, 3. Cedenio (obaja Trin. a T.) 45,57

800 m: 1. Tarbei 1:44,86, 2. Rudisha (obaja Keňa) 1:44,90, 3. Sowinski (USA) 1:45,27

3000 m: 1. Farah (V. Brit.) 7:41,20, 2. Tiernan (Aus.) 7:41,62, 3. K. Campbell (Jam.) 7:41,87

110 m prek.: 1. Levy (Jam.) 13,17, 2. D. Allen (USA) 13,26, 3. Parchment (Jam.) 13,34

400 m prek.: 1. Downing (USA) 48,13, 2. Hyde (Jam.) 48,82, 3. Dutch (USA) 49,00

Trojskok: 1. Ch. Taylor (USA) 17,20

Guľa: 1. Whiting (USA) 21,11, 2. Richards (Jam.) 21,11, 3. Roberts (USA) 20,44

ŽENY

100 m: 1. Baptistová (Trin. a T.) 11,13, 2. Prandiniová (USA) 11,16

200 m: 1. Prandiniová 22,57, 2. K. Duncanová (obe USA) 22,61

400 m: 1. A. Felixová 50,52, 2. Okolová (obe USA) 50,72

100 m prek. (-1,4): 1. Nelvisová (USA) 12,78, 2. D. Williamsová (Jam.) 12,81

400 m prek.: 1. Littleová (USA) 54,21, 2. Muhammadová (obe USA) 54,59, 3. Traceyová (Jam.) 54,61

commonArticle.Name

www.youtube.com/embed/lPQ9P0aiJ-o

Bratislava 11. júna 2017 (SAZ)

aaa

commonArticle.Name

www.youtube.com/embed/SsT-kfcvIb8

Dubnica 11. júna 2017 (SAZ)

aaa

commonArticle.Name

www.youtube.com/embed/w4RPjxNG0g0

Dubnica 10. júna 2017 (SAZ)

aaa

commonArticle.Name

Výsledky piatkových bežeckých pretekov Trnavská 13 Run v Trnave

TRNAVA 10. júna 2017 (SITA)

Výsledky piatkových bežeckých pretekov Trnavská 13 Run v Trnave:

Muži (absolútne poradie, 13 km): 1. Luboš Miklovič (Horná Streda) 48:15 min, 2. Peter Lužák (Trnava) 50:36, 3. Ľuboš Bogdányi (SITA Sport Team/Galanta) 52:01
Ženy (absolútne poradie, 13 km): 1. Dagmar Vargová (AK Bojničky) 57:49, 2. Tatiana Lakatošová (Vinohradské strely) 1:00:09, 3. Jana Genčurová (Bernohy/Trnava) 1:00:11

commonArticle.Name

Majstrovstvá SR dorastu v atletike - sobotné výsledky

DUBNICA NAD VÁHOM 10. júna 2017 (SITA)

   Najviac titulov v úvodný deň majstrovstiev Slovenska dorastu v atletike v Dubnici nad Váhom si vybojovali nádeje z AC Stavbár Nitra – až päť (bilancia 5 - 1 - 2). Za nimi skončila domáca Dubnica (3 - 5 - 5) a tretí najúspešnejší klub bol ŠK ŠOG Nitra (3 - 3 - 5). Dve individuálne prvenstvá získali „stavbáristi“ Jakub Benda, ktorý vyhral stovku (10,86 s vetrom) a diaľku (660), a tiež vrhač Jaroslav Greguš, ktorý bol najlepší v guli (15,33) aj disku (46,19). Dve zlaté získali aj Nitrianky z ŠK ŠOG Lenka Kovačovicová a Andrea Švecová, ktoré k víťazstvám na 100 m, resp. 400 m pridali aj štafetový triumf na 4 x 100 m.

Víťazi disciplín:

DORASTENCI

100 m (+3,4 m/s): 1. Jakub Benda (AC Stavbár Nitra) 10,86

400 m: 1. Marek Havlík (AC Malacky) 51,22

800 m: 1. Lukáš Hronček (AK Svetlošák Banská Bystrica) 2:00,24

3000 m: 1. Andrej Paulíny (AK ZŤS Martin) 9:38,68

110 m prek: 1. Marek Beláň (AK Spartak Dubnica) 14,55

žrď: 1. Maroš Ralík (AC Stavbár Nitra) 400

diaľka: 1. Jakub Benda (AC Stavbár Nitra) 660

guľa (5 kg): 1. Jaroslav Greguš (AC Stavbár Nitra) 15,33

disk (1,5 kg): 1. Jaroslav Greguš (AC Stavbár Nitra) 46,19

kladivo (5 kg): 1. Miloslav Konopka (AC Nové Zámky) 65,00

5000 m chôdza: 1. Ľubomír Kubiš (AK Spartak Dubnica) 22:13,85

4 x 100 m: 1. Slávia STU Bratislava (Cidorík, Belluš, Beladič, Lúža) 45,85

DORASTENKY

100 m (+2,6 m/s): 1. Lenka Kovačovicová (ŠK ŠOG Nitra) 12,08

400 m: 1. Andrea Švecová (ŠK ŠOG Nitra) 56,91

800 m: 1. Anita Stachová (Slávia ŠG Trenčín) 2:22,81

3000 m: 1. Katarína Jesenská (AK ZŤS Martin) 10:40,03

100 m prek. (+2,8 m/s): 1. Natália Gyomraiová (TJ tatran Sp. Nová Ves) 14,40

žrď: 1. Klára Šajbenová (AK Spartak Dubnica) 295

diaľka: 1. Tereza Rudzanová (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) 575

guľa (3 kg): 1. Natália Váleková (Atletika ŠK Skalica) 13,93

disk (1 kg): 1. Michaela Vrecková (Slávia ŠG Trenčín) 34,70

kladivo (3 kg): 1. Ganobčíková (TJ Orava Dolný Kubín) 49,27

5000 m chôdza: 1. Lucia Rusková (BCF Dukla B. Bystrica) 28:09,16

4 x 100 m: 1. ŠK ŠOG Nitra (Kovačovicová, Lehocká, Zapletalová, Švecová) 48,30

commonArticle.Name

EP vbehu na 10000 m - výsledky

MINSK 10. júna 2017 (SITA)

   V Európskom pohári v behu na 10 000 m v bieloruskom Minsku triumfovali Španiel Antonio Abadía časom 28:31,16 min a Sara Moreirová z Portugalska (32:03,57 min). V tímových súťažiach zvíťazili Španieli a Bielorusky.

Výsledky:

Muži - 10 000 m: 1. Antonio Abadía 28:31,16, 2. Juan Pérez 28:35,69, 3. Carlos Mayo (všetci Šp.) 28:48,41, 4. Aras Kaya (Tur.) 29:03,13, 5. Stefano la Rosa 29:08,05, 6. Ahmed el Mazoury (obaja Tal.) 29:09,93
Družstvá: 1. Španielsko 1:25:55,26, 2. Taliansko 1:27:36,53, 3. Ukrajina 1:29:03,26

Ženy - 10 000 m: 1. Moreirová (Portug.) 32:03,57, 2. Mazuronoková (Biel.) 32:13,73, 3. Aydemirová Tur.) 32:41,03, 4. Möckenhauptová (Nem.) 32:46,37, 5. Kudzeličová 32:48,62, 6. Ivanovová (obe Biel.) 32:54,98
Družstvá: 1. Bielorusko 1:37:57,33, 2. Portugalsko 1:39:42,84, 3. Ukrajina 1:41:25,00

commonArticle.Name

Kladivár Lomnický v Štetíne 74,33 m, skončil piaty, Repčíka predstihli traja Poliaci a Austrálčan Bol

ŠTETÍN 10. júna 2017 (SITA)

   Slovenskému kladivárovi Marcelovi Lomnickému (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) sa na 63. ročníku atletického Memoriálu Janusza Kusocinského v poľskom Štetíne príliš nedarilo. V súťaži, ktorá sa počítala do prestížneho seriálu IAAF, obsadil z osmičky pretekárov 5. miesto výkonom 74,33 m z piatej série. "Včera dali organizátori na povrch kruhu akési lepidlo, vôbec sa v ňom nedalo poriadne hádzať," posťažoval sa Lomnický. "Čistá katastrofa. Verím, že v utorok vo fínskom Turku to bude konečne lepšie."

Dvadsaťdeväťročný Lomnický, piaty z OH 2016 v Riu de Janeiro, dosiahol vo svojom štvrtom tohtosezónnom štarte najslabší výkon (Coral Gables 77,92, Kielce 76,19, Halle 74,94). Jeho štetínska séria: 70,43 - x - x - 72,16 - 74,33 - x. Zvíťazil majster sveta a Európy Poliak Pawel Fajdek výkonnom 80,53 m, olympijský šampión z Ria Dilšod Nazarov z Tadžikistanu obsadil až 4. miesto výkonom 75,57 m.

V behu na 800 m skončil slovenský rekordér Jozef Repčík (BK HNTN Bratislava) piaty časom 1:49,08 min, keď ho predstihlo poľské trio Lewandowski (1:47,06), Kszczot (1:47,55), Rozmys (1:47,67) a Austrálčan Bol (1:47,75).

Výsledky:

MUŽI

100 m (+2,5 m/s): 1. Kopec (Poľ.) 10,37

400 m: 1. Omelko (Poľ.) 45,86, 2. Yousif (V. Brit.) 45,95

800 m: 1. Lewandowski 1:47,06, 2. Kszczot 1:47,55, 3. Rozmys (všetci Poľ.) 1:47,67,... 5. Jozef Repčík (SR) 1:49,08

110 m prek. (+2,6 m/s): 1. Czykier (Poľ.) 13,31

výška: 1. Theiner (Poľ.) 225

žrď: 1. Lisek (Poľ.) 570

guľa: 1. Storl (Nem.) 21,18, 2. Haratyk (Poľ.) 20,78

disk: 1. Gudzius (Lit.) 68,16, 2. Malachowski (Poľ.) 64,82, 3. Djouhan (Fr.) 63,95

kladivo: 1. Fajdek 80,53, 2. Nowicki (obaja Poľ.) 76,16, 3. Miller (V. Brit.) 76,00,... 5. Marcel Lomnický (SR) 74,33

oštep: 1. Chmielak (Poľ.) 76,95

ŽENY

400 m: 1. Zemľaková (Ukr.) 51,78, 2. Swietyová 51,82, 3. Wyciszkiewiczová (obe Poľ.) 52,57

800 m: 1. Pryščepová (Ukr.) 2:02,68

1500 m: 1. Ennaouiová 4:05,03, 2. Urbaniková (obe Poľ.) 4:07,62

400 m prek.: 1. Adekoyová (Bahr.) 55,41, 2. Linkiewiczová (Poľ.) 55,58, 3. Kolesničenková (Ukr.) 56,09

diaľka: 1. Stratiová (Tal.) 663

kladivo: 1. Wlodarczyková (Poľ.) 77,07, 2. Skydanová (Azerb.) 74,12, 3. Kopronová (Poľ.) 71,88

commonArticle.Name

Rýchla Bezeková, v Třinci 11,53 na 100 m

TŘINEC 10. júna 2017 (SITA)

   Slovenská ženská šprintérska jednotka Alexandra Bezeková (Atletika o. z. Košice) dosiahla v rozbehoch na 100 metrov na majstrovstvách Česka v Třinci výkon 11,53 sekundy, keď využila solídnu štartovú reakciu 0,159 sekundy i vietor do chrbta 1,3 m/s. Dvadsaťštyriročná zverenka Rastislava Miška, ktorá splnila limit 11,54 na Svetovú univerziádu 2017 na Taiwane, bola v rozbehoch najrýchlejšia zo všetkých, vo finále však už nemôže štartovať. Bezeková za svojím osobným rekordom 11,50 z 26. mája 2016 v rakúskom St. Pöltene zaostala len o 3 stotiny sekundy.

commonArticle.Name

Výsledky piatkového behu Štefánik trail od mohyly M. R. Štefánika k jeho sochenanámestíM.R. Štefánikav Bratislave

BRATISLAVA 10. júna 2017 (SITA)

 Výsledky piatkového behu Štefánik trail od mohyly M. R. Štefánika k jeho soche na námestí M.R. Štefánika v Bratislave:

Jednotlivci (144,2 km): 1. Richard Zvolánek 16:14:41 h, 2. René Mráz (obaja SR) +59:21 min, 3. Ondřej Tabarka (ČR) +1:20:24 h
Štafety (140,4 km): 1. OMES Running Team 11:09:30 h, 2. P'art of Heart Elite +30:04 min, 3. KOBRA - Klub orienťákov Bratislavy +31:18

commonArticle.Name

Výsledky sobotňajšieho 12. ročníka Behu na chatu pri Zelenom plese vo Vysokých Tatrách

POPRAD 10. júna 2017 (SITA)

Výsledky sobotňajšieho 12. ročníka Behu na chatu pri Zelenom plese vo Vysokých Tatrách:

Muži: 1. Jozef Urban (Obalservis Košice) 37:31 min, 2. Pavol Orolin (BK Poprad) 38:45, 3. Filip Džubara (Obalservis Košice) 38:50
Ženy: 1. Petra Fašungová (Prievidza) 46:35 min, 2. Aneta Smerčiaková (KBL Jasná Liptovský Mikuláš) 49:52, 3. Timea Mihoková (BK Poprad) 50:25

commonArticle.Name

Novinkou vprograme atletických súťaží na OH 2020 vTokiu bude miešaná štafeta na 4 x 400 m

LAUSANNE 10. júna 2017 (SITA)

   Novinkou v programe atletických súťaží na OH 2020 v Tokiu bude miešaná štafeta na 4 x 400 m. Pobežia dvaja muži a dve ženy v ľubovoľnom poradí. Zaradenie tejto disciplíny schválila exekutíva Medzinárodného olympijského výboru (MOV) na zasadnutí v Lausanne. Takáto štafeta mala premiéru už v apríli na neoficiálnych štafetových MS v Nassau na Bahamách (IAAF World Relays), kde triumfovali domáci v zostave Gardiner, Millerová-Uibová, Strachanová, Mathieu časom 3:14,42 s takmer 3-sekundovým náskokom pred USA.

"Chceme, aby hry v Tokiu boli sviežejšie, mladšie, s väčšou účasťou žien," uviedol na margo mnohých zmien v programe tokijskej olympiády športový riaditeľ MOV Kit McConnell.

Na zaradenie nových disciplín v iných športoch však doplatila atletika, ktorá prišla až o 105 účastníckych miest. V porovnaní s OH v Riu prišli vtedajšie športy dovedna až o 285 miesteniek. "IAAF je prirodzene nespokojná s redukciou počtu miest pre atletiku na OH 2020 v Tokiu. Chápeme snahu MOV o rodovú rovnosť, no takéto rozhodnutie môže mať vplyv na počet zúčastnených krajín na hrách. V Riu malo 10 štátov zastúpenie výhradne iba v atletike. Pri znížení počtu účastníkov budeme musieť prehodnotiť kvalifikačný systém, čo môže mať vplyv práve ne nižšie zapojenie krajín do atletických súťaží na olympijských hrách,“ uvádza sa v stanovisku Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF).

commonArticle.Name

Výsledky zo sveta atletiky

BRATISLAVA 10. júna 2017 (SITA)

Výsledky zo sveta atletiky:

EUGENE - Univerzitný šampionát USA (NCAA) - muži, 100 m (-2,1 m/s): Coleman 10,04, C. Burrell 10,12, Belcher (všetci USA) 10,19, 200 m (-3,1): Coleman 20,25, Mitchell-Blake (V. Brit.) 20,29, 400 m: F. Kerley 44,10, Allen 44,69, M. Cherry (všetci USA) 44,77, 800 m: E. Korir (Keňa) 1:45,03, I. Harris (SA) 1:45,40, 3000 m prek.: Kibichiy (Keňa) 8:28,40, 110 m prek. (-2,0): Holloway 13,49, 400 m prek.: Futch (USA) 48,32, Benjamin (Antigua) 48,33, Mowatt (Jam.) 48,49, diaľka: Bates (USA) 805, guľa a disk: Mihaljevič (Chor.) 21,30 a 63,76, desaťboj: Victor (Gren.) 8390, 4 x 100 m: Houston 38,34, Auburn 38,48, 4 x 400 m: Texas AM 2:59,98 (v rozbehu 2:59,95 – svetový výkon roka /SVR/), Arkansas 3:01,84, ženy - 200 m: D. Stevensová (USA) 22,31, 400 m: Gordonová (Jam.) 50,39, 400 m prek.: Watsonová (Kan.) 54,88, diaľka: Hallová (USA) 673, guľa: Thomasová (Jam.) 19,15

OSTERODE - Míting - muži, guľa: Storl (Nem.) 21,31.

LAHTI - Míting - ženy, oštep: Viljoenová (JAR) 62,18.

ZENICA - Míting - muži, guľa: Zunič (Chor.) 21,42, Alič (Bosna a H.) 20,82, ženy - kladivo: Tavernierová (Fr.) 69,00.

NAIROBI - Kenský šampionát - ženy, 10 000 m: Aprotová 31:50,5.

ALYTUS - Chodecký míting - muži, 20 km: Tomala (Poľ.) 1:24:41, ženy - 20 km: Virbalyté-Dimsiene (Lit.) 1:33:54.

ANKARA - Míting - muži, 100 m: Gulijev 9,9 (ručne), kladivo: Apak (obaja Tur.) 78,00, ženy - 400 m: Holubová (Poľ.) 52,57, kladivo: Kayová (Tur.) 71,37.

PIERRE-BENITE - Míting - muži, trojskok: Donati (Tal.) 17,32 - európsky výkon roka a veteránsky svetový rekord nad 40 rokov.

commonArticle.Name

Na prestížnych univerzitných majstrovstvách USA v atletike obsadila v premiére na tomto šampionáte Slovenka Veronika Kaňuchová v súťaži kladivárok 5. miesto

EUGENE 10. júna 2017 (SITA)

   Na prestížnych univerzitných majstrovstvách USA v atletike (I. divízia NCAA) obsadila v premiére na tomto šampionáte Slovenka Veronika Kaňuchová v súťaži kladivárok 5. miesto výkonom 65,97 m. Študentke Floridskej štátnej univerzity (FSU) so sídlom v Tallahasseec chýbalo na tretiu priečku Nórky Nedbergovej 1,45 m. Výkon na úrovni osobného rekordu 69,48 m z vlaňajška by jej stačil na druhú priečku za suverénnou víťazkou Američankou Maggie Ewenovou (73,32 m).

"Od prvého po posledný pokus som sa sústredila na seba, vedela som, čo mám robiť. Nemala som čo stratiť, mohla som len získať,“ podotkla pre web FSU 24-ročná kladivárka banskobystrickej Dukly. Kaňuchová sa do atletickej histórie Floridskej štátnej univerzity zapísala tým, že bola prvá kladivárka z FSU, ktorá sa predstavila na celoamerickom šampionáte NCAA.

Zverenka jamajského kouča Doriana Scotta zatiaľ medailu nezískala, no v budúcich rokoch a môže pridať k slovenskej kladivárskej štvorici s cenným kovom z univerzitného šampionátu USA. Medailu na NCAA získali Libor Charfreitag, ktorý v rokoch 1998 a 2000 zvíťazil (2002 - 2., 1999 - 3.), Marcel Lomnický bol prvý v roku 2009 (2010 - 3., 2011 - 2.), jeho sestra Nikola o rok neskôr (2011 - 3.) a Tomáš Kružliak si pripísal na konto triumf v roku 2013.

commonArticle.Name

Slovenská atletika zaznamenala ďalší diplomatický úspech, Šamorín bude dejiskom Európskeho pohára 2019 vo vrhoch

BRATISLAVA 9. júna 2017 (SITA)

   Slovenská atletika zaznamenala ďalší diplomatický úspech. Rada Európskej atletiky (EA) pridelila organizáciu 19. ročníka Európskeho pohára vo vrhoch v roku 2019 Šamorínu. Podujatie sa uskutoční v modernom športovom komplexe x-bionic® sphere. Slovenskému atletickému zväzu (SAZ) to v piatok oznámil výkonný riaditeľ EA Christian Milz.

„Želáme Slovenskému atletickému zväzu úspešné zorganizovanie tohto podujatia,“ napísala SAZ-u šéfka EA pre kandidatúry a špeciálne projekty Célia Mendesová.

„Keď sme zvažovali, kedy a kde usporiadať ďalšie významné podujatie, rozhodli sme sa pre EP vo vrhoch 2019 a Šamorín z dvoch dôvodov: takéto podujatie u nás môže prispieť k ďalšiemu rozvoju vrhačských disciplín na Slovensku a môže byť ďalším medzičlánkom pri naplnení našej dlhodobej vízie zorganizovať v budúcnosti u nás dráhové mládežnícke ME, s najväčšou pravdepodobnosťou pre kategóriu do 17 rokov,“ uviedol prezident SAZ Peter Korčok. „V prospech Šamorína zavážil aj fakt, že organizačný tím, ktorý pripravuje decembrové ME v krose a každoročne aj míting Pravda - Televízia - Slovnaft, bude môcť kontinuálne pracovať na príprave ďalšieho významného podujatia.“

Na Európskom pohári vo vrhoch štartujú každoročne v marci najlepší kontinentálni vrhač - guliari, diskári, kladivári a oštepári. Súťažia muži, ženy, pretekári a pretekárky do 23 rokov.

Slovensko organizovalo doposiaľ štyri veľké atletické podujatia: v roku 1997 v Košiciach MS v polmaratóne a v Dudinciach trikrát Európsky pohár v chôdzi (1998, 2001, 2013). V tomto roku v decembri bude šamorínsky x-bionic® sphere dejiskom majstrovstiev Európy v cezpoľnom behu (krose). SAZ bude v roku 2021 zabezpečovať aj atletické súťaže v rámci Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF) v Košiciach.

V histórii Európskeho pohára vo vrhoch, ktorý sa už tradične koná v marci, získalo Slovensko zatiaľ dve bronzové medaily. V Pule 2002 si vybojovali tretiu priečku oštepár Marián Bokor a kladivár Miloslav Konopka. V tomto roku sa EP uskutočnil v Las Palmase na Kanárskych ostrovoch, na budúci rok bude organizátorom podujatia 10. a 11. marca 2018 portugalská Leiria.

commonArticle.Name

Diamantová liga IAAF v Ríme - výsledky

RÍM 8. júna 2017 (SITA)

   Prestížny atletický seriál Diamantová liga IAAF pokračoval vo štvrtok štvrtým podujatím, mítingom Golden Gala na Olympijskom štadióne v Ríme. V behu na 3000 m prekážok utvoril olympijský víťaz z Ria Conseslus Kipruto svetový výkon roka 8:04,63 min, avšak Keňana poriadne ponaháňal marocký stípliar El Bakkali, ktorý zaostal len o 54 stotín a časom 8:05,17 si utvoril osobný rekord. Doterajší líder svetových tabuliek Keňa Birech bol tretí. Až dvanásti bežci sa dostali pod hranicu svetovej extratriedy 8:20 min. Stovku, ktorá nemala štatút „diamantovej“ disciplíny, vyhral bývalý juniorský majster Európy Brit Ujah. Nedostal sa však pod 10 sekúnd, stačilo mu 10,02. Až nadalších dvoch priečkach skončili zhodným výkonom 10,05 favoriti s tohtosezónnym maximom pod 10 sekúnd (Vicaut 9,97, Baker z USA 9,98).

V trojskoku úradujúca olympijská šampiónka a majsterka sveta 33-ročná Ibargüenová z Kolumbie prehrala s o 12 rokov mladšou halovou majsterkou sveta Venezuelčankou Rojasovou, ktorá vo štvrtej sérii dosiahla 14,82 m a v piatej 14,84. Suverénka posledných sezón Ibargüenová odpovedala ž v poslednom šiestom pokuse sezónnym maximom 14,78, ale na 27. Víťazstvo na „diamantovom“ mítingu to bolo málo.

V guli žien sa líderka svetových tabuliek Anita Mártonová nedostala na stupne víťazov (4.), triumfovala Číňanka Li-ťiao Kung výkonom 19,56 m. Na jednotkový výkon roka jej chýbalo iba 7 cm.

Výsledky:

MUŽI

100 m (mimo DL): 1. Ujah (V. Brit.) 10,02, 2. Vicaut (Fr.) 10,05, 3. Baker (USA) 10,05

800 m: 1. Kszczot (Poľ.) 1:45,96, 2. K. Bett (Keňa) 1:46,00, 3. Brazier (USA) 1:46,08

3000 m prek.: 1. C. Kipruto (Keňa) 8:04,63 - svetový výkon roka, 2. El Bakkali (Mar.) 8:05,17, 3. J. Birech (Keňa) 8:07,84

400 m prek. (mimo DL): 1. Lambrughi (Tal.) 49,41

ŽENY

400 m: 1. Hastingsová (USA) 50,52, 2. Williamsová-Millsová (Jam.) 51,04, 3. Zemľaková (Ukr.) 51,08

400 m prek (mimo DL): 1. J. Russellová (Jam.) 54,14, 2. Petersenová (Dán.) 54,35, 3. Nelová (JAR) 54,58, 4. Hejnová (ČR) 55,27

trojskok: 1. Rojasová (Venez.) 14,84, 2. Ibargüenová (Kol.) 14,78, 3. Rypakovová (Kaz.) 14,64

guľa: 1. Li-ťiao Kung (Čína) 19,56, 2. Bunchová 18,95, 3. Carterová (obe USA) 18,86

commonArticle.Name

Rýchly študent Coleman, 100 m zabehol za 9,82

EUGENE 8. júna 2017 (SITA)

   Na prestížnom univerzitnom atletickom šampionáte USA (I. divízia NCAA) v Eugene utvoril Christian Coleman svetový výkon roka v semifinále šprintu na 100 m časom 9,82 sekundy. Dvadsaťjedenročný Američan sa dostal na deviatu priečku historických svetových tabuliek a štvrtú v amerických. Študent University of Tennessee zlepšil rekord NCAA Makushu zo Zimbabwe o 7 stotín sekundy. Aj vo zvyšných dvoch semifinálových stovkách sa zrodili výborné časy - víťazi Cameron Burrell a Christopher Belcher dosiahli zhodne 9,93 sekundy. Finále stovky je v Eugene naplánované na piatok.

commonArticle.Name

V sobotu 3. júna zomrel v Žiline vo veku 84 rokov dvojnásobný majster Slovenska a trojnásobný slovenský rekordér v trojskoku Libor Hodoň

ŽILINA 8. júna 2017 (SITA)

   V sobotu 3. júna zomrel v Žiline vo veku 84 rokov dvojnásobný majster Slovenska a trojnásobný slovenský rekordér v trojskoku z 50. rokov 20. storočia Libor Hodoň. Žilinský rodák (29. 4. 1933) bol všestranný športovec - výborný hokejista, hádzanár, basketbalista i volejbalista, neskôr hokejový tréner.

Libor Hodoň sa s atletikou zoznámil na priemyslovke v Púchove, ale s výnimkou krátkeho obdobia v Dome armády Bratislava pôsobil v žilinských kluboch Iskra a Dynamo. V drese Dynama získal tituly majstra Slovenska v trojskoku 1956 (13,87) a 1957 (14,19), slovenským tabuľkovým lídrom bol v rokoch 1954 (13,85), 1956 (14,01) a 1957 (14,19). Trikrát v kariére zlepšil slovenský rekord: 13,41 (1953), 13,85 (1954) a 14,19 (1957). Česť jeho pamiatke.

commonArticle.Name

www.youtube.com/embed/PKRLqg_-dZk

Bratislava 8. júna 2017 (SAZ)

AAA

commonArticle.Name

Austrálčan prichádza na čelo nezávislej inštitúcie zo sféry austrálskeho futbalu

MONAKO 8. júna 2017 (SITA)

   Útvar atletickej integrity (AIU) bude z poverenia Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) viesť Brett Clothier. Austrálčan prichádza na čelo nezávislej inštitúcie zo sféry austrálskeho futbalu, kde vyšetroval rozsiahly dopingový škandál s účasťou 34 hráčov. V AIU bude mať ešte širšie právomoci, jeho úlohou bude riešiť okrem dopingových prípadov aj kauzy týkajúce sa stávkových podvodov, manipulácie s výsledkami súťaží, podvody s vekom športovcov či spory okolo zmeny štátnej príslušnosti.

Clothier bude mať miesto aj v päťčlennej rade integrity na čele s bývalým generálnym riaditeľom Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) Davidom Howmanom, ktorá bude kontrolovať činnosť AIU.

commonArticle.Name

Etiópčan Mohamed Aman získal zlato v Moskve 2013 a môže sa pochváliť osobným a zároveň národným rekordom 1:42,37

BRATISLAVA 8. júna 2017 (SITA)

   Vlani na obnovenom medzinárodnom atletickom mítingu Pravda - Televízia - Slovnaft (P - T - S) legendárny Kubánec Alberto Juantorena na vlastné oči videl, ako Keňan Nicholas Kipkoech prekonal jeho rekord pretekov na 800 m (1:44,97 min) z roku 1978. V tomto roku sa črtá znova šanca na osemstovkársky rekord. Štart na P - T - S v Šamoríne v komplexe x-bionic sphere totiž v sobotu 17. júna potvrdili dvaja medailisti z majstrovstiev sveta.

Etiópčan Mohamed Aman získal zlato v Moskve 2013 a môže sa pochváliť osobným a zároveň národným rekordom 1:42,37, ktorý ho v historických tabuľkách radí na 9. miesto na svete. Na MS 2015 v Pekingu bol nečakane bronzový 26-ročný Amel Tuka z Bosny a Hercegoviny (1:42,51). Vlaňajšok však pre Tuku znamenal sklamanie, lebo stroskotal už v semifinále. Súboj Aman - Tuka bude ďalším vrcholom pretekov, zo slovenskej špičky dostane šancu národný rekordér Jozef Repčík i muž z nastupujúcej generácie Matúš Talán.

Organizátori by v mužskej výške radi videli výkon aspoň 230 cm, preto angažovali ďalšieho medailistu z pekinských MS 2015, atraktívneho Číňana Čang Kuo-weja s osobným maximom 238 cm. Strieborný z Pekingu v tejto sezóne zatiaľ skočil 231 cm. Jeho hlavný súper bude ďalší ázijský výškar, rekordér zo Sýrie Majed Ghazal s najlepším výkonom 236 cm. Na OH v Riu bol siedmy a v tejto sezóne už skočil 230 cm. Vo vojnou zmietanej krajine je najlepším atlétom súčasnosti.

Osobné rekordy nad 230 cm majú v štartovej listine nielen Slovák Matúš Bubeník, ktorý práve na P - T - S absolvuje letnú premiéru, ale aj mexický rekordér Edgar Rivera (230 cm v hale). Štartovku dopĺňajú rekordér Portorika Joel Castro (229 cm) a najlepší Bulhar Tihomir Ivanov (229 cm). Okrem Bubeníka sa predstaví aj ďalší slovenský výškar Lukáš Beer (228 cm).

Organizátori 52. ročníka šamorínskeho mítingu P - T - S už dávnejšie ohlásili účasť kladivárskych hviezd Anity Wlodarczykovej a Pawla Fajdeka, ktorí s výrazným náskokom vedú svetové tabuľky 2017. Súťaže v kladive budú započítavané do prestížneho seriálu IAAF. Na premiérový Memoriál Evy Šuranovej v skoku do diaľky prídu európske hviezdy Daria Klišinová z Ruska a Britka Lorraine Ugenová.

Na 200 m bude mať výborných súperov halový vicemajster Európy 2017 na 60 m Ján Volko, keďže do Šamorína prídu olympijský medailista Brendon Rodney z Kanady a strieborný z ME 2016 Ramil Gulijev z Turecka. Samozrejme, na „péteeske“ nebude chýbať ani slovenská špička, účasť prisľúbili okrem Volka aj Matej Tóth, Iveta Putalová, Marcel Lomnický, Jana Velďáková, premiérový štart v sezóne absolvuje kladivárska rekordérka Martina Hrašnová.

Päťdesiaty druhý ročník atletického mítingu P - T - S sa uskutoční v športovom areáli x-bionic sphere v Šamoríne v sobotu 17. júna 2017, súťaže v hlavnom programe sa začnú o 13.15 h hodom kladivom. Vstup pre divákov je voľný.

commonArticle.Name

Andre De Grasse: "Pokúsim sa o to, aby som bol najlepší už počas tohto roka. Myslím si, že šancu na to mám na stovke aj dvojstovke"

RÍM 7. júna 2017 (SITA)

   Kanaďan Andre De Grasse sa chce stať najlepším šprintérom na svete už počas aktuálnej sezóny, nie až po skončení kariéry fenomenálneho Usaina Bolta. Jamajčan sa chystá odísť do športového dôchodku po augustových MS.

Dvadsaťdvaročný trojnásobný olympijský medailista z Ria 2016 to povedal v talianskom Ríme pred štvrtkovým mítingom Golden Gala, ktoré je súčasťou prestížnej Diamantovej ligy. "Pokúsim sa o to, aby som bol najlepší už počas tohto roka. Myslím si, že šancu na to mám na stovke aj dvojstovke," povedal De Grasse. Je nepravdepodobné, že sa mladý Kanaďan a osemnásobný olympijský šampión stretnú na súťažnom ovále na niektorom z mítingov. De Grasse už myslí na augustové majstrovstvá sveta v Londýne.

Andre De Grasse statočne vzdoroval Usainovi Boltovi už na OH 2016 v Riu de Janeiro, na stovke skončil napokon tretí a na dvojnásobnej vzdialenosti finišoval druhý.

commonArticle.Name

www.youtube.com/embed/hJb4KmzzGLo

Bratislava 7. júna 2017 (SAZ)

aaa

commonArticle.Name

www.youtube.com/embed/CHWCP3VUato

Bratislava 7. júna 2017 (SAZ)

aaa

commonArticle.Name

Najvyšší súd v Španielsku zamietol odvolanie dopingovej hriešničky Marty Domínguezovej

MADRID 6. júna 2017 (SITA)

   Najvyšší súd v Španielsku zamietol odvolanie atlétky Marty Domínguezovej, ktorá tvrdí, že krvné dopingové testy porušujú jej právo na súkromie. Štyridsaťjedenročná Španielska prišla o titul majsterky sveta z roku 2009 v behu na 3000 m prekážok a predvlani dostala trojročný dištanc za krvný doping, keď Športový arbitrážny súd (CAS) dal za pravdu Svetovej antidopingovej agentúre (WADA) a Medzinárodnej asociácii atletických federácií (IAAF).

Domínguezová vo svojom odvolaní tvrdila, že IAAF porušila právo na súkromie a ochranu osobných údajov pri testovaní v období 2009 - 2013. "Kto športuje na vrcholovej úrovni, zúčastňuje sa na pretekoch organizovaných oficiálnymi atletickými federáciami, nemôže byť oslobodený od dopingových kontrol," uvádza sa v stanovisku súdu. Toto rozhodnutie potvrdilo dva predchádzajúce verdikty nižších súdnych inštancií v Španielsku.

commonArticle.Name

Čestným predsedom organizačného výboru MS 2017 v behu do vrchu veteránov v Pruskom je olympijský víťaz v boxe z roku 1952 v Helsinkách Ján Zachara, ktorý veľmi často chodí medzi organizátorov podujatia

BRATISLAVA 6. júna 2017 (SITA)

   Únia behov do vrchu v spolupráci so Slovenským atletickým zväzom (SAZ) chystajú na sobotu 2. septembra 2017 v poradí 17. majstrovstvá sveta veteránov v behu do vrchu v Pruskom (okr. Ilava). Súťažné trate sú situované v peknom prostredí Vršatca, kde svetový šampionát veteránov pripravili už v roku 2000.

"Prvýkrát sme si takéto podujatie vyskúšali pred 17 rokmi, odvtedy svet pokročil dopredu, vyvinuli sa nové modernejšie technológie, zdokonalili sa komunikačné možnosti, veríme, že tých začiatočníckych chýb, ktorých sme sa dopustili pred 17 rokmi, sa už tentoraz vyvarujeme," povedal pre agentúru SITA prezident organizačného výboru pretekov Ján Bakyta z Dubnice nad Váhom. Slovenským organizátorom šampionát veteránov schválili na kongrese pred dvoma rokmi vo Walese, odvtedy mali čas pripraviť celé zázemie podujatia. "Plánovaný rozpočet, s ktorým momentálne pracujeme, je 60 000 eur, pričom výhodou veteránskeho šampionátu je to, že účastníci si pobytové náklady platia sami. My ako organizátori im iba ponúkame viac možností ubytovania. Tento rok budú účastníci bývať v Dubnici, Ilave a okolí, snažili sme sa ich ubytovať v okruhu desiatich kilometrov od Pruského," pokračoval Ján Bakyta.

V prvú septembrovú sobotu od 11.00 h by sa na tratiach na úbočí Vršatca malo predstaviť okolo pol tisícky účastníkov behu v rámci svetového šampionátu veteránov, plus dvesto záujemcov o otvorený beh pre verejnosť a detský malý Vršatec (9.30). Usporiadatelia šampionátu už v týchto dňoch majú prihlásených 286 pretekárov zo 16 krajín a 180 klubov. Veľký záujem je nie iba medzi bežcami - veteránmi zo Slovenska a Česka, odkiaľ ich príde najviac, ale aj z Britských ostrovov, Nórska a ďalších krajín. "Napríklad z Nórska sa k nám chystá veľká skupina osemnástich bežcov. Možno do 21. augusta 2017, keď je uzávierka prihlášok, sa počet Nórov ešte zvýši. Na šampionát sa môže prihlásiť každý bežec starší ako 35 rokov, ktorému zdravotný stav umožňuje absolvovať 9,6 km behu do vrchu s prevýšením 500 metrov, a ktorý zaplatí štartovné a pobytové náklady. Štart pretekov je v nadmorskej výške 245 metrov, cieľ vo výške 745 metrov, záverečný úsek trate je vzhľadom na profil trate najnáročnejší," zdôraznil riaditeľ organizačného výboru MS v behu do vrchu veteránov Ľubomír Šimák. Na trati budú dve občerstvovacie stanice, po 4 km a po 8 km, pričom na týchto miestach budú aj zdravotnícke stanovištia. Jedno bude aj v mieste štartu a jedno v cieli. "Šampionát behu do vrchu je obmedzený iba hornou vekovou hranicou. Podľa medzinárodných pravidiel nemôže oficiálnu súťaž bežať účastník starší ako 80 rokov. Keďže tieto pravidlá musíme rešpektovať, niekdajšia 8-násobná majsterka sveta medzi veteránkami Mária Marcibálová z Čadce sa prihlásila iba do otvoreného behu pre verejnosť, lebo už prekročila hornú vekovú hranicu. Ona už v roku 2000 práve v Pruskom obsadila 2. miesto na MS veteránov medzi ženami do 65 rokov," pripomenul Ján Bakyta najčastejšiu medailistku v slovenskom drese z tohto svetového podujatia. Okrem nej sa na stupne víťazov zo Slovákov najčastejšie dostali známe vytrvalkyne Ľudmila Melicherová, Anna Balošáková či maratónec Marcel Matanin. Práve on by mal štartovať v Pruskom aj tento rok. Okrem neho medzi medailové nádeje medzi mužmi patria aj Miroslav Vanko, Zdenko Koleda, Milan Celerin, Bohuš Melicherčík, medzi ženami najmä Silvia Schwaiger Olejárová, ktorá v minulosti viackrát útočila na stupne víťazov na MS v behu do vrchu aj v hlavnej kategórii žien. Tento rok sa prvýkrát predstaví medzi veteránkami nad 35 rokov. Bez šance na dobrý výsledok nie je ani Dana Janečková z Nových Zámkov. Pravidelnými medailistami v súťaži družstiev na ME v behu do vrchu v minulosti boli reprezentanti SR v behu na lyžiach Martin Bajčičák a Ivan Bátory. Čestným predsedom organizačného výboru MS 2017 v behu do vrchu v Pruskom je olympijský víťaz v boxe z roku 1952 v Helsinkách Ján Zachara, ktorý veľmi často chodí medzi organizátorov podujatia.

"Sme radi, že na Slovensku sú schopní organizátori, ktorí dokážu pripraviť takéto veľké medzinárodné podujatie," uviedol prezident Slovenského atletického zväzu Peter Korčok. Ako prvý muž slovenskej atletiky pripomenul, aj takéto podujatie pomôže zviditeľniť Slovensko vo svete, dokáže prezentovať zanietenie a elán ľudí, ktorí sa pri organizácii MS veteránov v behu do vrchu angažujú.

commonArticle.Name

S držiteľom svetových rekordov na 100 aj 200 m a ako člen jamajskej štafety aj na 4x 100 m by mal na Mestskom štadióne vo Vítkoviciach súperiť aj najrýchlejší slovenský muž histórie, úradujúci halový vicemajster Európy z Belehradu 2017 dvadsaťročný Ján Volko

OSTRAVA 6. júna 2017 (SITA)

   Jamajský superšprintér Usain Bolt už deviatykrát nebude chýbať na atletickom mítingu Zlatá tretra v Ostrave. Multišampión a multirekordér Bolt sa v stredu 28. júna predstaví vďačnému ostravskému publiku v behu na 100 m. Bude to jeho prvý európsky štart v sezóne, po ktorej plánuje ukončiť kariéru.

Od roku 2006, keď na sever Moravy Bolt zavítal po prvý raz, chýbal na najväčšom atletickom podujatí v stredoeurópskom priestore iba trikrát (2007, 2013, 2014). Organizátori podujatia potvrdili jeho štart aj v tohtoročnej edícii. "Zlatá tretra je vždy jeden z prvých mítingov, ktorý si zapíšem do plánu. Som rád, že aj tento rok pobežím v Ostrave. Bol to prvý míting, ktorý ma ako juniora pozval na štart, preto sa hodí, aby som aj pri ukončení kariéry Ostravu navštívil," odkázal Usain Bolt fanúšikom na webe Zlatatretra.cz.

O vysokej kvalite 56. ročníka Zlatej tretry svedčia mená ďalších siedmich olympijských víťazov z Ria de Janeiro 2016, ktorí sa v dňoch 27. a 28. júna predstavia na Mestskom štadióne v Ostrave-Vítkoviciach. Sú nimi Mo Farah, Wayde Van Niekerk, Christian Taylor, Thomas Rohler, Anita Wlodarczyková, David Rudisha a Conseslus Kipruto.

Osemnásobný olympijský víťaz a 11-násobný majster sveta Bolt chodí do Ostravy pravidelne, predstavil sa tam už na stovke, dvojstovke a raz aj na trojstovke. "O jeho deviatom ostravskom štarte najžiadanejšieho atléta planéty sme rokovali od minuloročného triumfu na olympiáde v Riu. Tento víkend nám definitívne potvrdil, že je pripravený súťažiť a rád do svojej obľúbenej Ostravy priletí. Privítali sme ho tu prvýkrát ako neznámeho nádejného chlapca z Jamajky, lúčiť sa s ním budeme ako s najväčšou hviezdou svetovej atletiky," povedal za organizátorov Miroslav Černošek.

S držiteľom svetových rekordov na 100 aj 200 m a ako člen jamajskej štafety aj na 4x 100 m by mal v Ostrave súperiť aj najrýchlejší slovenský muž histórie, úradujúci halový vicemajster Európy z Belehradu 2017 dvadsaťročný Ján Volko. "Pre divákov to bude posledná príležitosť vidieť ho súťažiť v Česku. Je skvelé, že sa nám aj v tomto roku podarilo dohodnúť jeho účasť. Bude to príležitosť pre celý región rozlúčiť sa s Boltom. Už teraz sa na jeho štart aj rozlúčku chystáme," uviedol dlhoročný riaditeľ mítingu Zlatá tretra Jan Železný.

Usain Bolt v Ostrave na Zlatej tretre (2006 - 2017):
2006: 1. na 200 m 20,28, rekord mítingu
2008: 1. na 200 m 19,83, rekord mítingu
2009: 1. na 100 m 9,77 (+2,1), najrýchlejší čas histórie mítingu
2010: 1. na 300 m 30,97, rekord mítingu, druhý najlepší čas histórie, "nížinný" svetový rekord
2011: 1. na 100 m 9,91, druhý najlepší v historických tabuľkách mítingu, medzičas na 100 y 9,14 je druhý najlepší v histórii
2012: 1. na 100 m 10,04, po dlhom čase nepokoril hranicu 10 sekúnd
2015: 1. na 200 m 20,13 v chladnom a upršanom počasí s vypusteným záverom
2016: 1. na 100 m 9,98
2017: ??? na 100 m ???

commonArticle.Name

www.youtube.com/embed/QX5gbt0eRzk

Bratislava 6. júna 2017 (SAZ)

aaa

commonArticle.Name

Výsledky pondelkovej Dubnickej hodinovky 2017 na tartane v Dubnici nad Váhom

DUBNICA NAD VÁHOM 6. júna 2017 (SITA)

   Výsledky pondelkovej Dubnickej hodinovky 2017 na tartane v Dubnici nad Váhom:

Muži: 1. Miroslav Ilavský (Jogging klub Dubnica nad Váhom) 17 299 m, 2. Štefan Štefina (AK Spartak Dubnica nad Váhom) 15 742, 3. Milan Plevak (Bežecký klub Lysá pod Makytou) 15 702

Ženy: 1. Lubomíra Maníková (AK Spartak Dubnica nad Váhom) 14 677 m, Iveta Hulvátová (Jogging klub Dubnica nad Váhom) 14 199, 3. Barbara Chrenková (AK Spartak Dubnica nad Váhom) 13 772

commonArticle.Name

Halový vicemajster Európy na 60 m Ján Volko je vo výbornej forme, na Odložilovom memoriáli zabehol už v rozbehu 100 ma za 10,16

PRAHA 5. júna 2017 (SITA)

Halový vicemajster Európy na 60 m Ján Volko (BK HNTN Bratislava) je vo výbornej forme. Na pondelkovom 24. ročníku Memoriálu Josefa Odložila v Prahe na Juliske utvoril už v rozbehoch nový slovenský rekord v behu na 100 metrov skvelým časom 10,16 sekundy (vietor + 1,4 m/s). Svoje vlastné národné maximum z 13. mája z 1. kola českej extraligy na rovnakom mieste zlepšil o úctyhodných 5 stotín sekundy.

Doterajší rekord 10,21 držal spolu s Adamom Závackým. Zverenca trénerského dua Naďa Bendová - Róbert Kresťanko delia od mimoriadne prísneho limitu (10,12) na augustové MS v Londýne len štyri stotinky sekundy.

Volko skončil v I. rozbehu tretí za Mositom Lehatom z Leshota (10,12) a Britom Harrym Aikinesom-Aryeeteym (10,14) a postúpil priamo do finále. V druhom rozbehu bol od slovenského rekordéra rýchlejší len víťazný Japonec Jošihide Kirju, ktorému namerali 10,14.

Vo finále potom 20-ročný študent STU v Bratislave finišoval šiesty za 10,24, čo je jeho štvrtý najlepší čas v kariére. Z Európanov ho zdolal iba Brit Aikines-Aryeetey (10,18). Zvíťazil Mosito Lehata z Leshota za 10,11, o jeho prvenstve pred Japoncom Jošihidom Kirjum rozhodli pri zhodnom výkone meranom na stotinky až tisíciny.

Volkova trénerka Naďa Bendová: „Dnes sme mali ideálne podmienky, lepšie sme si ani nemohli želať. Na Juliske je dráha veľmi rýchla, fúkal ideálny vietor do chrbta a zišla sa skvelá konkurencia. Vedela som, že model, ktorý sme s Robom Kresťankom zvolili, mu asi bude vyhovovať. Zafungovalo to, čo je pred júlovými ME do 23 rokov v Bydgoszczi výborné zistenie. Z výborného času sme šťastní, no príprava na vrchol roka, ME do 23 rokov, pokračuje ďalej. To najťažšie máme ešte pred sebou.“

V behu na 1500 m, ktorý bol Memoriálom Josefa Odložila, finišoval slovenský reprezentant Jozef Repčík (BK HNTN Bratislava) na 14. mieste v osobnom rekorde 3:41,99 min. V historických slovenských tabuľkách sa zaradil na siedmu priečku. Slovenský rekord patrí časom 3:39,4 min Ivanovi Kováčovi, ktorý ho dosiahol ešte 30. 5. 1974 v Bratislave.

Pre slovenského rekordéra na 800 m to bola veľká medzinárodná premiéra pod holým nebom na tejto trati. Halovú absolvoval vo februári v Ostrave, zabehol výkon 3:42,79 min a len o 29 stotín mu ušiel slovenský rekord. Tridsaťročný zverenec Petra Žňavu mal vonku doteraz osobný rekord na 1500 m len 3:54,37 z 30. 5. 2010 v Berne.

Víťaz pražskej tisícpäťstovky Sadik Mikhou utvoril časom 3:32,32 min rekord podujatia. Až dvanásti bežci z dvadsiatky na štarte sa dostali pod hranicu 3:40 min. V diaľke žien skončila Jana Velďáková (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) na druhej priečke výkonom 643 cm z tretej série, tretia bola viacbojárska špecialistka Lucia Slaničková (AK Spartak Dubnica) so 632 cm. Slovenky predstihla Slovinka Neja Filipičová, ktorá skočila 647 cm. V behu na 800 m obsadila Alexandra Štuková (BK HNTN Bratislava) 9. miesto časom 2:04,85 min.

Výsledky:

MUŽI

100 m: 1. Lehata (Leshoto) 10,11, 2. Kirju (Jap.) 10,11, 3. Roto (JAR) 10,15, 4. Gittens (Barb.) 10,16, 5. Aikines-Aryeetey (V. Brit.) 10,18, 6. Ján Volko (SR) 10,24 (v 3. v I. rozbehu 10,16 - slovenský rekord)

400 m: 1. Janežič (Slovin.) 45,23, 2. Maslák (ČR) 45,51, 3. Blair-Sanford (Izr.) 45,54

1500 m (Memoriál J. Odložila): 1. Mikhou (Bahr.) 3:32,32, 2. Tesfaye (Bahr.) 3:34,71, 3. El Kaam (Mar.) 3:34,86,... 14. Jozef Repčík (SR) 3:41,99

110 m prek.: 1. Alkana (JAR) 13,11, 2. Baji (Maď.) 13,24, 3. Czykier (Poľ.) 13,35

400 m prek.: 1. Hann (Fr.) 49,02, 2. J. Green (V. Brit.) 49,10, 3. C. Fredericks (JAR) 49,42

žrď: 1. Kudlička (ČR) 570, 2. V. Lavillenie (Fr.) 570, 3. Renner (Slovin.) 545

guľa: 1. Staněk (ČR) 20,98, 2. Mohamed (Egypt) 20,22, 3. Prášil (ČR) 20,07

oštep: 1. Vadlejch (ČR) 87,21, 2. Mardare (Mold.) 83,71, 3. Jílek (ČR) 78,77

ŽENY

800 m: 1. Ľachovová (Ukr.) 2:00,75, 2. Santiustiová (Tal.) 2:01,04, 3. Hinriksdóttir (Isl.) 2:01,17,... 9. Alexandra Štuková (SR) 2:04,85

3000 m prek.: 1. N. Tanuiová 9:22,32, 2. D. Jepkemeiová (obe Keňa) 9:23,54, 3. Richardssonová (Fín.) 9:41,73

100 m prek. (národný program): 1. Cachová (ČR) 13,46,... 5. Lucia Slaničková (SR) 14,10

400 m prek.: 1. Nelová (JAR) 54,66, 2. Linkiewiczová (Poľ.) 55,42, 3. Anacharsisová (Fr.) 56,45

diaľka: 1. Filipičová (Slovin.) 647, 2. Jana Velďáková 643, 3. Lucia Slaničková (obe SR) 632

kladivo: 1. Kopronová (Poľ.) 73,98, 2. Skydanová (Azerb.) 71,56, 3. Fiodorowová (Poľ.) 71,14

oštep: 1. Špotáková (ČR) 62,88, 2. Ratejová (Slovin.) 62,55, 3. Chaladovičová (Biel.) 62,29

commonArticle.Name

Výsledky 21. ročníka Behu na Zniev, ktorý bol zároveň majstrovstvami Slovenska v behu do vrchu

KLÁŠTOR POD ZNIEVOM 5. júna 2017 (SITA)

Výsledky 21. ročníka Behu na Zniev, ktorý bol zároveň majstrovstvami Slovenska v behu do vrchu:

5650 m

  
   Muži (absolútne poradie): 1. Jozef Hlavčo (Salom/Suunto Liptovský Mikuláš) 28:33 min, 2. Miroslav Vanko (AK ZTS Martin) 28:41, 3. Jaroslav Szabo (TJ Obal servis Košice) 29:35
  
   Ženy (absolútne poradie): 1. Silvia Schwaiger (Jogging klub Dubnica nad Váhom) 31:49, 2. Zuzana Durcová (AO TJ Spartak Myjava) 34:25, 3. Lucia Kovalančíková (ŠK Dukla Banská Bystrica) 35:04

commonArticle.Name

Putalová má formu, v Rehlingene skončila na 400 m druhá za 52,45

REHLINGEN 5. júna 2017 (SITA)

Štvrtá na 400 m na halových ME 2015 v Prahe a šiesta na halových MS 2016 v Portlande Iveta Putalová potvrdila dobrú formu na začiatku letnej sezóny. Na 53. ročníku medzinárodného atletického mítingu v nemeckom Rehlingene obsadila v behu na 400 m 2. miesto časom 52,45 sekundy. Zverenka Marcela Lopuchovského dosiahla svoj tretí najlepší výkon v kariére. Rýchlejšie bežala len vo finále na Svetovej univerziáde v juhokórejskom Kwangdžu 2015 (52,18) a v tomto roku 23. mája v Turnove (52,41).

"V týchto pretekoch som chcela bežať zasa o niečo rýchlejšie ako v Turnove, ale nakoniec z toho bol čas 52,45, s ktorým som celkom spokojná. Verím, že v nedeľu na mítingu v Hengele to bude zase lepšie. V závere štvorstovky som mala ešte relatívne dosť síl, preto ma trocha mrzí, že som viac ´nezatiahla´. Dúfam, že v Hengele si všetko vynahradím,“ uviedla po pretekoch v Rehlingene Iveta Putalová.

Tréner Marcel Lopuchovský: "Iveta bežala skoro navlas rovnaký čas ako v Turnove pred dvoma týždňami, dnes skoro v ideálnýyh podmienkach, len vietor sa stále točil. Organizácia pretekov bola na vysokej úrovni, plné hľadisko a to sa jej veľmi páči, je to pre ňu pozitívny doping. V porovnaní s minulými rokmi začína prvých 200 m veľmi opatrne: 200 m za 25,0, dnes bežala 300 m za 37,8, v Turnove za 38,0. Teší ma, že dokáže zabehnúť posledných 100 m pod 15 sekúnd, čo naznačuje, že je veľmi dobre pripravená v rýchlostnej vytrvalosti. Potešilo ma, že sa nezľakla silných súperiek, väčšina mala zabehnutých 400 m hlboko pod 52 sekúnd.Na začiatok sezóny som spokojný a verím, že 17. júna na P - T - S v Šamoríne ju domáce publikum poženie pod 52 sekúnd."

Dvadsaťdeväťročná Putalová dosiahla v Rehlingene svoj deviaty výkon pod 53 sekúnd, siedmy pod holým nebom. Za limitom na augustové MS v Londýne zaostala len o 35 stotín. V pondelkových pretekoch zvíťazila Holanďanka Lisanne de Witteová za 52,18, za slovenskou štvorstovkárkou dobehla na tretej priečke Catia Azevedová (52,71) z Portugalska.

Z výsledkov:

Muži - 100 m (+2,2): McClean (USA) 10,16, Shields (Jam.) 10,23, Lawrence (USA) 10,23, 400 m: Nkobolo (Botsw.) 45,62, 800 m: N. Kipkoech (Keňa) 1:46,41, 1500 m: Lettin 3:38,65, C. Cheboi (obaja Keňa) 3:39,08, 3000 m prek.: E. Bett (Keňa) 8:26,44, 400 m prek.: Hussein (Švajč.) 49,34, žrď: Lisek (Poľ.) 570, disk: R. Harting (Nem.) 64,99, oštep: Hofmann (Nem.) 84,15.

Ženy - 400 m: L. de Witteová (Hol.) 52,18, Iveta PUTALOVÁ (SR) 52,45, Azevedová (Portug.) 52,71, 800 m: N. Jepkosgeiová (Keňa) 1:59,95, 400 m prek.: Baumannová (Nem.) 56,05, výška: Spencerová (Sv. Lucia) 190, žrď: Saxerová (USA) 450.

commonArticle.Name

www.youtube.com/embed/xYa72vvGVvc

Bratislava 5. júna 2017 (SAZ)

aaa

commonArticle.Name

Výsledky z pretekov

BRATISLAVA 5. júna 2017 (SITA)

V druhom kole atletickej ligy na štadióne Mladá Garda v Bratislave nezvíťazili obhajcovia titulu muži AC Stavbár Nitra a ženy ŠK Dukla Banská Bystrica (oba tímy skončili tretie), ale obe družstvá ŠK ŠOG Nitra. Muži nazbierali 183 bodov, ženy ešte o 17 viac. V oboch kategóriách skončili na druhej priečke tímy Slávie UK Bratislava.

Z individuálnych výkonov zaujala stovka Jána Volka za 10,35 sekundy, čo bol rekord podujatia. Pre halového vicemajstra Európy na 60 m z Belehradu 2017 to bol prvý štart na Slovensku od marcového životného úspechu. Volko zvíťazil s obrovským náskokom 54 stotín!

„Pre štart v lige som sa rozhodol až v týždni. Meškanie programu v dôsledku dažďa je síce diskomfort, ale môj beh to nejako negatívne neovplyvnilo. Bol to celkom dobrý beh, len na konci som sa akoby rozhojdal dopredu - dozadu, v tom bol trochu zvláštny. Inak všetko vyšlo, ako malo,“ uviedol Ján Volko.

V guli mužov sa po vyše päťročnej súťažnej pauze objavil v kruhu Daniel Vanek. Zvíťazil s prehľadom výkonom 18,29 m a zdolal hladko slovenskú jednotku Matúša Oleja (17,82). Vanek, piaty diskár z MSJ 2002 v Kingstone, štartoval naposledy na pretekoch vo februári 2012 v americkom Allendale v hale (vrhol 19,07 m), kde vtedy študoval na Grand Valley State University.

„Úprimne? Neviem, čo povedať na môj výkon. Atletika je už len môj koníček, trénujem s Liborom Charfreitagom už len popri práci. Vrátil som sa ke nej vlani na jeseň. Chcel som sa trochu rozhýbať. Škoda počasia, mohol som dnes hodiť viac. Verím, že v lepších podmienkach a bez prerušenia súťaže v dôsledku počasia sa dostanem k 19 metrom. Ak si nebodaj vybojujem nomináciu na II. ligu ME tímov, určite ju neodmietnem. Budem rád,“ poznamenal 34-ročný Vanek, výkonom 19,75 m piaty najlepší slovenský guliar a výkonom 61,59 m tretí najlepší diskár v histórii.

Darilo sa aj Vanekovmu sparingpartnerovi Liborovi Charfreitagovi. Exmajster Európy vyhral kladivársku súťaž (z technických príčin sa uskutočnila v Trnave) v rekorde mítingu 71,00 m. K tohtosezónnemu maximu z 1. kola ligy v Košiciach pridal 62 cm. „Tréningy naznačovali, že by to mohlo byť aj za 74 metrov, takže z výkonu som trochu sklamaný. Náladu si pokúsim napraviť si o týždeň v nedeľu na mítingu v gréckom Nikiti,“ uviedol 39-ročný Charfreitag. V ženskom kladive sa o základný rekord bratislavských pretekov postarala finalistka ME 2014 Nikola Lomnická hodom 64,12 m.

O dva rekordy podujatia sa postaral víťazka oboch šprintov Alexandra Bezeková. Na 100 m najlepší výkon časom 11,64 vyrovnala, na 200 m ho z 24,03 zlepšila na 23,86. Za nové rekordy vypísali organizátori prémiu 30 eur.

Hlavnú disciplínu 2. kola ligy v Bratislave, 33. ročník Memoriálu Tomáša Babiaka v hode oštepom mužov, vyhral majster sveta 2013 z Moskvy Vítězslav Veselý z Česka výkonom 72,50 m z poslednej série, keď prekonal slovenskú jednotku a trojnásobného víťaza memoriálu (2013, 2015, 2016) Patrika Žeňúcha (71,28 m). „Ideálny scenár bol najprv zlepšiť rekord Babiakovho memoriálu, a potom prípadne pridať limit 83,00 m na MS v Londýne. Žiaľ, nešli mi nohy,“ skonštatoval 34-ročný Veselý s osobným rekordom 88,34 m. Rekord Babiakovho memoriálu patrí od 20. mája 2000 Mariánovi Bokorovi výkonom 81,09 m.

Okrem Bezekovej dve individuálne víťazstvá zaznamenali Daniela Ledecká (400m a 400 m prek.), skokan Tomáš Veszelka (diaľka 734, trojskok 15,70) a Denis Danáč, ktorý okrem svojej hlavnej disciplíny štvorstovky (47,79) vyhral aj beh na 200 m v osobnom rekorde 21,49. Z ďalších výkonov zaujalo zlepšenie sa Jakuba Bottlíka na 400 m prekážok na 52,43. Na 1500 m držal tempo s Talánom a Pelikánom ešte len 16-ročný Andrej Paulíny (AK ZŤS Martin), ktorý časom 3:58,90 splnil limit na Európsky olympijský festival mládeže (EYOF) v Györi a len štyri desatinky mu chýbali k limitu IAAF na tohtoročné MS do 17 rokov v Nairobi. Rýchlejšie ako Paulíny, ktorého trénuje Pavel Slouka, zvládli 1500 m na Slovensku zatiaľ len dvaja 16-roční strednotratiari – Marián Hunčík (3:56,07 v roku 1982) a Pavel Kováč (3:58,8 v roku 1990).

Druhé kolo ligy ovplyvnila nepriazeň počasia. Preteky nabrali časový sklz pre neustále husté dažďové prehánky a súťaže v skoku o žrdi sa ani neuskutočnili.

Výsledky:

MUŽI

100 m (+1,9): 1. Volko (AC Stavbár Nitra) 10,35, 2. Turčáni 10,89, 3. Bujna (obaja Slávia UK Bratislava) 10,98

200 m: 1. Danáč (Stavbár) 21,49, 2. Turčáni (Slávia UK) 22,08, 3. Lánik (Slávia Trnava) 22,31

400 m: 1. Danáč (Stavbár) 47,79, 2. César (ČR) 48,14, 3. Bottlík (Slávia UK) 48,78

800 m (Cena Pavla Gleska, mimo ligy): 1. Beloš (AK ZŤS Martin) 1:59,86

1500 m: 1. Talán (Stavbár) 3:57,31, 2. Pelikán (Slávia UK) 3:57,44, 3. Paulíny (Martin) 3:58,90

5000 m: 1. Kopiar (AC Malacky) 15:48,28, 2. Kubej (AK Spartak Dubnica) 15:50,78, 3. Š. Wahlandt (HNTN Bratislava) 15:56,03

3000 m prek.: 1. Jablokov (Slávia UK) 9:40,44, 2. M. Borovka 9:42,81, 3. Mazúch (obaja ŠK SOG Nitra) 9:53,73

110 m prek.: 1. Pokorný (Stavbár/ČR) 14,50, 2. Drozda (Slávia UK) 14,97, 3. Schmöger (Dubnica) 15,53

400 m prek.: 1. Bottlík (Slávia UK) 52,43, 2. Koreň 56,02, 3. Mazúch (obaja ŠOG Nitra) 57,90

diaľka (Cena Štefana Molnára, mimo ligy): 1. Veszelka (ŠK Dukla B. Bystrica) 734, 2. Turcsányi (Stavbár) 669, 3. Lučka (Slávia UK) 604

trojskok: 1. Veszelka (Dukla) 15,70, 2. Šuba 15,14, 3. A. Tóth (obaja Stavbár) 14,21

guľa: 1. Vanek (Trnava) 18,29, 2. Olej (Dukla) 17,82, 3. Baran (ŠOG Nitra) 15,73

disk: 1. Gondor (Slávia UK/ČR) 54,72, 2. Broš (ŠOG Nitra) 51,90, 3. Vanek (Trnava) 50,05

kladivo: 1. Charfreitag (Trnava) 71,00, 2. Koukal ml. 53,82, 3. Mistrík (obaja Dubnica) 42,78

oštep (Babiakov memoriál): 1. Veselý (ČR) 72,50, 2. Žeňúch 71,28, 3. Kubinec (obaja Dukla) 68,45

4 x 100 m: 1. Stavbár Nitra (Danáč, Benda, Pokorný, Volko) 43,11, 2. Slávia UK Bratislava 43,35, 3. ŠK Dukla B. Bystrica) 43,68

Poradie v 2. kole: 1. ŠK ŠOG Nitra 183, 2. Slávia UK Bratislava 150, 3. AC Stavbár Nitra 132, 4. ŠK Dukla B. Bystrica 117, 5. Slávia STU Bratislava 56, 6. AK Spartak Dubnica 49, 7. Slávia TU Košice 17.

Poradie po 2. kole: 1. AC Stavbár Nitra 12, 2. ŠK ŠOG Nitra 11 (316), 3. Slávia UK Bratislava 11 (288,5), 4. ŠK Dukla Banská Bystrica 10, 5. Slávia STU Bratislava 6, 6. AK Spartak Dubnica 3 (83), 7. Slávia TU Košice 3 (79,5).

ŽENY

100 m: 1. Bezeková (Slávia UK) 11,64, 2. Kovačovicová (ŠOG Nitra) 12,28, 3. Garčárová (Tatran Sp. N. Ves) 12,32

200 m: 1. Bezeková (Slávia UK) 23,86, 2. Garčárová (Tatran Sp. N. Ves) 25,18, 3. Kolářová (ČR) 25,45

400 m: 1. Ledecká 56,02, 2. Zapletalová (obe ŠOG Nitra) 56,91, 3. Žilková (Dubnica) 59,54

1500 m: 1. Vlčáková (Dukla) 4:40,87, 2. Keszeghová (Slávia STU Bratislava) 4:45,86, 3. Beláková (AFK Nové Mesto n/V.) 4:46,45

5000 m: 1. Maníková (Dubnica) 17:31,28, 2. L. Janečková 17:34,87, 3. Zrastáková (obe ŠOG Nitra) 18:35,86

3000 m prek.: 1. Kopecká 13:00,63, 2. Bitarová 13:16,68, 3. Ondrušová (všetky ŠOG Nitra) 14:13,52

100 m prek.: 1. Takácsová (ŠOG Nitra) 14,32, 2. Baňovičová (Slávia UK) 14,45, 3. Svrčková (Slávia STU) 14,94

400 m prek.: 1. Ledecká (ŠOG Nitra) 59,90, 2. Sklenská (ČR) 1:03,49, 3. Škovranová (Tatran Sp. N. Ves) 1:04,66

výška (mimo ligy): 1. Zavilinská (Junior Holíč) 165

diaľka (mimo ligy): 1. Hladíková (Dukla) 558

trojskok: 1. Májková (Dubnica/ČR) 13,44, 2. Chvílová (Dukla) 12,18, 3. Reicheltová (ČR) 11,99

guľa: 1. Slošárová (Dukla) 13,93, 2. Vrecková (Slávia ŠG Trenčín) 11,35, 3. Weigertová (Slávia UK) 10,95

disk: 1. Slošárová (Dukla) 42,27, 2. Smreková (Tatran Sp. N. Ves) 41,64, 3. Jakubcová (ŠOG Nitra) 39,43

kladivo: 1. Lomnická (obe Dukla) 64,12, 2. Jakubcová (ŠOG Nitra) 40,51, 3. Vrecková (Trenčín) 37,91

oštep: 1. Drápalová (ČR) 47,67, 2. Mokrá (ŠG Trenčín) 38,67, 3. Hamráková (Akademik TU Košice) 38,62

4 x 100 m: 1. Slávia UK 49,43, 2. ŠOG Nitra „B“ 50,22, 3. ŠOG Nitra „A“ 50,29

Poradie v 2. kole: 1. ŠK ŠOG Nitra 200, 2. Slávia UK Bratislava 122, 3. ŠK Dukla B. Bystrica 117, 4. AK Spartak Dubnica 93, 5. Tatran Sp. N. Ves 71, 6. Slávia ŠG Trenčín 52, 7. Slávia STU Bratislava 47.

Poradie po 2. kole: 1. ŠK ŠOG Nitra 13, 2. ŠK Dukla B. Bystrica 12, 3. Slávia UK Bratislava 11, 4. AK Spartak Dubnica 7, 5. Tatran Spišská Nová Ves 6, 7. Slávia ŠG Trenčín 4, 7. Slávia STU Bratislava 2.

commonArticle.Name

www.youtube.com/embed/h8wWtjdpSgw

Bratislava 5. júna 2017 (SAZ)

A

commonArticle.Name

Výsledky nedeľňajších bežeckých pretekov

VYŠNÁ ŠEBASTOVÁ 4. júna 2017 (SITA)

Výsledky nedeľňajších bežeckých pretekov Šebešská pätnástka vo Vyšnej Šebastovej (15 km):

Muži: 1. Tibor Sahajda (TJ Obal Servis Košice - Labaš s.r.o.) 49:32 min - nový traťový rekord, 2. Marek Mockovčiak (TJ Obal Servis Košice) 57:03, 3. Tomáš Kamas (TJ Tatran Spišská Nová Ves) 57:20

Ženy: 1. Eva Hrušovská (Nižná Šebastová) 1:09:24 h, 2. Alena Farkašová (AC Michalovce) 1:10:45, 3. Erika Ondrijová (MTC Vyšná Šebastová) 1:13:15

commonArticle.Name

Výsledky z pretekov

BUDAPEŠŤ 3. júna 2017 (SITA)

Slovenská ženská šprintérska jednotka Alexandra Bezeková (Atletika o. z. Košice) zvíťazila v behu na 100 metrov na otvorených medzinárodných majstrovstvách Budapešti v atletike výkonom 11,58 sekundy (vietor +0,3 m/s). Dvadsaťštyriročná zverenka Rastislava Miška triumfovala s náskokom 12 stotín pred Rakúšankou Violou Kleiserovou (11,70) a českou šprintérkou Klárou Seidlovou (11,74). Bezeková však bola rýchlejšia ako vo finále už v rozbehu, kde časom 11,56 (+0,7 m/s) zaostala za svojím osobným rekordom z 26. 5. 2016 v rakúskom St. Pöltene o 6 stotín sekundy. „Škoda, že mi nezafúkalo trošku silnejšie, mohol to byť osobný rekord,“ skonštatovala po pretekoch Alexandra Bezeková.

V hode kladivom sa predstavila finalistka ME 2014 v Zürichu v hode kladivom Nikola Lomnická, ktorá obsadila 2. miesto výkonom 65,23 m zo záverečného pokusu. Budapeštianska séria kladivárky banskobystrickej Dukly: x - 60,92 - 61,51 - x - 64,28 - 65,23. Zvíťazila maďarská reprezentantka Réka Gyurátzová, ktorá hodila 66,80 m.

commonArticle.Name

Výsledky z pretekov

MARSEILLE 3. júna 2017 (SITA)

Na 11. ročníku medzinárodného atletického mítingu vo francúzskom Marseille si solídne počínala slovenská trojskokanská rekordérka Dana Velďáková. Dvojnásobná bronzová medailistka z halových ME obsadila 3. miesto výkonom 13,82 m (vietor +0,4 m/s) z druhej série. Zvíťazila Nemka Kristin Gierischová, ktorá dosiahla 14,16 m, pred Francúzkou Jeanine Assaniissoufovou (14,03 m). Tridsaťpäťročná Velďáková si výrazne o 41 cm zlepšila tohtosezónne maximum z úvodného kola českej extraligy. „Vzhľadom na okolonosti som spokojná: skákalo sa neskoro večer, vietor sa točil, dokonca aj pršalo. Na úvod medzinárodnej sezóny je marseillský výsledok dobrý začiatok,“ skonštatovala Dana Velďáková, ktorá predviedla sériu: 13,70 - 13,82 - 13,66 - x - 13,44 - 13,57.

commonArticle.Name

Výsledky pretekov

BRATISLAVA 3. júna 2017 (SITA)

V sobotňajších súbojoch 2. kola v I. českej atletickej lige (druhá najvyššia súťaž) zaznamenali hosťujúci Slováci celkovo 6 prvenstiev. V A-skupine v Starej Boleslavi vyhrala Beľová beh na 1500 m, v C-skupine v Třinci boli úspešní Drozda na 110 m prekážok, Krajňák v žrdi, Olej v guli a disku a Holleyová na 400 m.

commonArticle.Name

Výsledky behu

ŠTRBSKÉ PLESO 3. júna 2017 (SITA)

Výsledky 5. ročníka Rajec High Tatras Night Runu v okolí Štrbského plesa:

10 km (absolútne poradie)

Muži: 1. Pavol Orolin (Bežecký klub Poprad) 36:21, 2. Konštantín Kocian (behame.sk) 36:23, 3. Tomáš Gemza (ŠK Štrba/ŠKP Bratislava) 36:29
  
Ženy: 1. Tímea Mihoková (Bežecký klub Poprad) 42:44, 2. Martina Szocsová (Ladies Thaibox) 43:56, 3. Petra Prekopová 44:55

commonArticle.Name

Výsledky behu

BANSKÁ ŠTIAVNICA 3. júna 2017 (SITA)

Výsledky 31. ročníka behu Trate Mládeže na 20 km z Hronskej Breznice do Banskej Štiavnice:

Muži (absolútne poradie): 1. Anatolij Malyj (Ukr.) 1:16:52 h, 2. Marek Vidlička (ŠKP Levice) 1:19:43, 3. Jakub Mészáros (ŠK Atóm Levice) 1:21:07

Ženy: 1. Soňa Krnáčová (Pyxida Čierne Kľačany) 1:36:24 h, 2. Mária Rodaková (Adidas runners BA) 1:50:09, 3. Renáta Balková (Banská Štiavnica) 2:05:49

commonArticle.Name

Výsledky zo sveta atletiky

SAO BERNARDO DO CAMPO 3. júna 2017 (SITA)

O najhodnotnejšie výkony na mítingu atletického seriálu IAAF World Challenge v brazílskom Sao Bernarde do Campo sa postarali vrhači. V mužskej gulia dosiahol Darlan Romani 21,82 m a v hode kladivom žien, ktorý sa počítal do seriálu IAAF, dosiahla olympijská šampiónka a svetová rekordérka Anita Wlodarczyková z Poľska rovných 78 metrov.

commonArticle.Name

Výsledky zo sveta atletiky

BRATISLAVA 3. júna 2017 (SITA)

EGG HARBOUR – Míting – ženy, 400 m prek.: McLaughlinová (USA) 54,03 – juniorský svetový rekord (doteraz McLaughlinová 54,15).

ANDUJAR – Míting – muži, 100 a 200 m: Gulijev (Tur.) 10,16 a 20,10, 800 m: Kinyor 1:45,34, 2000 m prek.: B. Kigen (obaja Keňa) 5:18,67, trojskok: Torrijos (Šp.) 16,79, guľa: Birkinhead (Aus.) 20,50, ženy – 800 m: Ajoková (Ug.) 2:01,17, 1500 m: Terzičová (Srb.) 4:08,98, trojskok: Rojasová (Venez.) 14,96 – svetový výkon roka (SVR).

BYDGOSZCZ – Míting – muži, 100 m: McLean (USA) 10,16, Gittens (Barb.) 10,18, 110 m prek.: Czykier (Poľ.) 13,28, King (V. Brit.) 13,48, 400 m prek.: Lahlou (Alž.) 49,34, žrď: Wojciechowski (Poľ.) 570, ženy – 400 m: Swietyová 51,72, 600 m: Józwiková (obe Poľ.) 1:26,74 – SVR.

SCHÖNEBECK – Míting – muži, guľa: Staněk (ČR) 22,01 – rekord ČR, Storl 21,01, disk: Wierig 63,97, ženy – disk: Müllerová 64,31, Vitová (všetci Nem.) 63,80.

INNSBRUCK – Míting – muži, diaľka: Rehm (Nem.) 813, Juška (ČR) 800.

NIJMEGEN – Míting – muži, 1500 m: Andre (Braz.) 3:35,28, Matthews (Aus.) 3:5,60, ženy – 800 m: Verstegenová (Hol.) 2:00,10, 5000 m: Chesangová (Keňa) 15:17,91.

AARHUS – Míting – muži, 100 m: De Escofet (V. Brit.) 10,21, ženy – 400 m prek.: Petersenová (Dán.) 55,82.

CONCORD – Míting – muži, 1 míľa: Torrence (Peru) 3:53,21, 3000 m: Campbell (Jam.) 7:44,90, ženy – 1 míľa: Tullyová 4:30,22 – SVR, 3000 m: Hallová (obe USA) 8:05,55..

PATIALA – Míting – muži, oštep: Chopra 85,63, D. Singh (obaja India) 83,82

commonArticle.Name

AO Slávia STU Bratislava oslávi 55. výročie založenia klubu aj organizovaním 2. kola ligy a 33. ročníka Babiakovho memoriálu

BRATISLAVA 2. júna 2017 (SITA)

Atletická liga zavíta v nedeľu 4. júna na štadión na Mladej Garde v Bratislave, kde sa od 12.15 h uskutoční jej 2. kolo. Podujatie je súčasť osláv 55. výročia vzniku usporiadateľského klubu Slávia STU Bratislava (predtým SVŠT), kde v období rokov 1962 - 2017 vyrástlo viacero špičkových slovenských atlétov a atlétok vrátane bronzovej diaľkarky na OH 1972 Evy Šuranovej, majsterky Európy 1966 Anny Chmelkovej, bronzovej výškarky na ME 1969 Márie Mračnovej či víťaza Svetovej univerziády 2013 v behu na 400 m prekážok Martina kučeru.

Favoritmi 2. kola a rovnako i celej ligy sú obhajcovia titulov, muži AC Stavbár Nitra a ženy ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica. Oba tímy suverénne dominovali v úvodnom košickom kole. V tíme Nitry by sa mal predstaviť halový vicemajster Európy na 60 m Ján Volko, ktorý v 1. kole neštartoval. Predbežne je prihlásený na stovku. Na Mladej Garde by sa mali predstaviť i ďalší slovenskí reprezentanti, v zozname štartujúcich figurovali v piatok predpoludním Ledecká, Janečková, Zavilinská, Danáč, Repčík, Talán, Zmoray, Veszelka, Charfreitag (kladivo sa hádže v Trnave) či Žeňúch. Zaujímavosťou je návrat niekdajšieho bezmála 20-metrového guliara a 60-metrového diskára Daniela Vaneka, ktorý si po dlhšej odmlke vyskúša obe disciplíny.

V úvodnom kole slovenskej atletickej ligy triumfovali muži AC Stavbár Nitra pred banskobystrickou Duklou a Sláviou UK Bratislava, v ženskej súťaži boli najlepšie „dukláčky“ Pred ŠK ŠOG Nitra a AK Spartak Dubnica, ktorému však pre neoprávnený štart jednej z pretekárok odobrali hlavný bod a klesol na štvrtú priečku za Sláviu UK.

Hlavnou disciplínou 2. kola ligy bude hod oštepom mužov, 33. ročník Memoriálu Tomáša Babiaka. „Okrem slovenských atlétov očakávame pretekárov z Česka, Rakúska, Ukrajiny, Poľska a dokonca je prihlásený aj jeden Macedónec. Počasie má byť letné, očakávame preto kvalitné výkony,“ poznamenal tajomník AO Slávia STU Bratislava Branislav Droščák. „Čo sa týka Babiakovho memoriálu, predpokladáme tradične silnú účasť Banskobystričanov z Dukly. Prihlásení sú Žeňúch, Slezák, Kubinec, Chlebovec a aj Bartoň z ŠK ŠOG Nitra. Je možné, že sa napokon objaví niekto z kvalitných českých oštepárov z manažérskej skupiny Alfonsa Jucka.“ Hovorí sa o prípadnom štarte exmajstra sveta z Moskvy 2013 Vítězslava Veselého s osobným rekordom 88,34 m.

Zo Slovákov má najväčšiu nádej na prvenstvo trojnásobný víťaz podujatia (2013, 2015, 2016) Patrik Žeňúch. Zverenec Jozefa Hanušovského triumfoval vlani výkonom 71,63 m. Rekord Babiakovho memoriálu patrí od 20. mája 2000 Mariánovi Bokorovi výkonom 81,09 m.

Aj ďalšie dve disciplíny sa uskutočnia na počesť významných osobností z histórie Slávie STU Bratislava. Beh mužov na 800 m bude Cena Pavla Gleska a súťaž diaľkarov Cena Štefana Molnára. Každý rekord mítingu odmenia organizátori podujatia na čele s riaditeľom pretekov Zdeňkom Národom prémiou 30 eur. V každej ligovej disciplíne zinkasuje najlepšia trojica v zmysle súťažného poriadku SAZ 70, 50 a 30 eur, ak hodnota výkonu bude podľa bodovacích tabuliek 1000 a viac bodov. V opačnom prípade je výška odmeny polovičná. „Víťazi všetkých disciplín dostanú športový ruksak a športovú mikinu,“ dodal Branislav Droščák.

Bratislavské súťaže 2. kola ligy sa začnú o 12.20 h trojskokom a žrďou žien, vyvrcholia o 17.20 h štafetami na 4 x 100 m. Memoriál Tomáša Babiaka v oštepe je na programe od 15.10 h

Poradie ligy po 1. kole - muži: 1. AC Stavbár Nitra 7 hl. bodov (177,5), 2. VŠC Dukla B. Bystrica 6 (146), 3. Slávia UK Bratislava 5 (138,5), 4. ŠK ŠOG Nitra 4 (133), 5. Slávia STU Bratislava 3 (93,5), 6. Slávia TU Košice 2 (62,5), 7. AK Spartak Dubnica 1 (34).

Poradie ligy po 1. kole - ženy: 1. VŠC Dukla B. Bystrica 7 (189), 2. ŠK ŠOG Nitra 6 (153,5), 3. Slávia UK Bratislava 5 (98), 4. AK Spartak Dubnica 3 (90,5), 5. Tatran Spišská Nová Ves 3 (71), 6. Slávia ŠG Trenčín 2 (48), 7. Slávia STU Bratislava 1 (47).

commonArticle.Name

Isinbajevová zostane radovou členkou dozornej rady

MOSKVA 1. júna 2017 (SITA, AP)

Bývalá ruská atlétka Jelena Isinbajevová v súlade s avízami z polovice mája odišla z vedenia národnej antidopingovej agentúry RUSADA. Potvrdila to pre R-Sport.

Isinbajevová zostane radovou členkou dozornej rady a predznamenala: "Ako úzko spolupracujúci tím tento rok dosiahneme plný súlad s kódexom WADA."

Držiteľka svetového rekordu a dvojnásobná olympijská víťazka v skoku o žrdi musela opustiť svoju pozíciu šéfky dozornej rady pre dopingový škandál ruských športovcov. O jej koniec sa postarala Svetová antidopingová agentúra (WADA), ktorá oznámila, že 31. mája Isinbajevová skončí vo svojej funkcii. Personálnu zmenu vtedy potvrdil zástupca generálneho riaditeľa WADA Rob Koehler počas prezentácie správy o stave zmien po dopingovom škandále v ruskom športe. Koehler vo svojom raporte Isinbajevovú priamo nemenoval, spomenul len "osobu, na ktorú sa každý sťažuje". "Aby bolo jasné, k 31. máju táto osoba skončí," vyhlásil.

WADA pozastavila činnosť RUSADA v novembri 2015 po prevalení škandálu, už skôr odobrala akreditáciu moskovskému laboratóriu zodpovednému za analýzu vzoriek. WADA tiež navrhla dištanc pre ruských atlétov, ktorý napokon Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) aj uložila a Isinbajevová a spol. sa nemohli zúčastniť na olympijských hrách 2016 v Riu de Janeiro. Žrdkárka ukončila svoju aktívnu kariéru a v Riu ju zvolili za členku komisie športovcov Medzinárodného olympijského výboru (MOV).

commonArticle.Name

Na 52. ročník mítingu P - T - S v Šamoríne prídu aj diaľkárske hviezdy Klišinová a Ugenová

BRATISLAVA 1. júna 2017 (SITA)

Na blížiacom sa 52. ročníku medzinárodného atletického mítingu Pravda - Televízia - Slovnaft (P - T - S) bude mať v sobotu 17. júna premiéru Memoriál Evy Šuranovej v skoku do diaľky. Jediná slovenská ženská olympijská medailistka v atletike (bronzová v Mníchove 1972) nás opustila vlani 31. decembra, preto organizátori zo Slovenského atletického zväzu neváhali a po dohode s rodinou zosnulej atlétky bude ženská diaľka už v tomto roku spomienka na zosnulú legendu.

Napokon, skok do diaľky má na mítingu P - T - S bohatú tradíciu. Eva Šuranová vyhrala túto disciplínu trikrát (1967, 1972 a 1976), Heike Drechslerová ešte za slobodna ako Dauteová skočila juniorský svetový rekord 714 cm (1983) a na Slovensku žijúca Galina Čisťjaková drží stále rekord podujatia 735 cm z roku 1990.

Tohtoročné štartové pole v šamorínskom komplexe x-bionic® sphere ponúka dve výrazné postavy tejto disciplíny. Ruska Daria Klišinová bola jediná atlétka zo svojej krajiny, ktorá štartovala na OH v Riu (ako nezávislá pretekárka), lebo väčšinu roka trávi mimo Ruska, najčastejšie na Floride. Dvadsaťšesťročná blondína je dvojnásobná halová majsterka Európy, má aj bronz z ME v roku 2014, na svetovom fóre bola vo finále na OH 2016 aj MS 2015. V tomto roku jej tesne ušla medaila na HME v Belehrade, ale skočila kvalitných 684 cm a letnú sezónu začala štvrtým miestom a výkonom 670 cm na Diamantovej lige v Eugene. Osobný rekord 705 cm má z Ostravy, keď tam vyhrala v roku 2011 ME do 23 rokov.

O rok mladšia je Britka Lorraine Ugenová, bronzová z tohtoročných halových ME, kde si vytvorila absolútne maximum 697 cm a zároveň zlepšila aj britský halový rekord. Na konte má aj bronz z halových MS 2016. V olympijskom finále bola vlani až jedenásta, ale z MS 2015 má v zbierke úspechov 5. miesto. Tohtoročnú letnú sezónu už ozdobila výkonom 678 cm a o jedno miesto bola lepšia ako Klišinová na eugenskej DL.

Slovenská jednotka a viacnásobná národná šampiónka Jana Velďáková bude mať v Šamoríne ťažké súperky. Skákať bude aj 21-ročná Ukrajinka Maryna Bechová (v minulosti medailistka MEJ) s osobným rekordom 693 cm a ďalšia Britka, ôsma z Ria 2016 a strieborná na ME 2016 v Amsterdame Jazmin Sawyersová s maximom 675 cm.

Organizátori šamorínskej P - T - S už dávnejšie ohlásili účasť kladivárskych hviezd Anity Wlodarczykovej a Pawla Fajdeka, ktorí s výrazným náskokom vedú svetové tabuľky 2017. Na 200 m bude mať výborných súperov halový vicemajster Európy 2017 na 60 m Ján Volko, keďže do Šamorína prídu olympijský medailista Brendon Rodney z Kanady a strieborný z ME 2016 Ramil Gulijev z Turecka. Samozrejme, na „péteeske" nebude chýbať ani slovenská špička, účasť prisľúbili okrem Volka aj olympijský víťaz Matej Tóth, Iveta Putalová, Marcel Lomnický, premiérový štart v sezóne absolvuje kladivárska rekordérka Martina Hrašnová.

Päťdesiaty druhý ročník atletického mítingu P - T - S sa uskutoční v športovom areáli x-bionic® sphere v Šamoríne v sobotu 17. júna 2017, súťaže v hlavnom programe sa začnú o 13.15 h hodom kladivom, ktorý sa počíta do prestížneho seriálu IAAF. Vstup pre divákov je voľný.