AtletIS - Športový informačný systém

Archív článkov

Vyberte rok a mesiac, pre ktorý chcete zobraziť prehľad pretekov.

Rok
Mesiac
commonArticle.Name

Olympijského víťaza už netrápia slabiny, po oddychu a doliečenísa pustil od pondelka do prípravy na MS 2017 v Londýne

BRATISLAVA 26. mája 2017 (SITA)

   Úradujúci olympijský víťaz a majster sveta v chôdzi na 50 km Matej Tóth pre zranenie slabín vynechal v závere minulého týždňa 12. ročník Európskeho pohára v Poděbradoch, ale už je zdravotne v poriadku. "Problémy s nohou sú vyriešené, vlastne boli už aj v čase pretekov v Poděbradoch, ale nechceli sme riskovať. Na rozdiel od vlaňajška sme to nesilili, tentoraz sme to stopli včas. V pondelok som už aj začal prípravu na augustové majstrovstvá sveta v Londýne," poznamenal Matej Tóth na tlačovej besede k ME v cezpoľnom behu, ktorého je ambasádorom.

Najlepší športovec SR za rok 2016 sa plánuje predstaviť slovenskému publiku 17. júna na mítingu P - T - S v Šamoríne-Čilistove. "Ak sa nič nestane, budem tam štartovať," potvrdil Tóth, ktorého v areáli x-bionic® sphere čakajú preteky na 3000 m.

commonArticle.Name

Atlétky banskobystrickej Dukly sa v A-kategórii Európskeho pohára nepredstavia, EA súťaž v tureckom Mersine zrušila

NITRA 26. mája 2017 (SITA)

   Slovenský atletický mužský klubový šampión AC Stavbár Nitra bude v sobotu 27. mája takisto ako vlani bojovať v portugalskej Leirii v B-kategórii Európskeho pohára klubov. Nitrania budú mať v súťaži len 5 súperov: luxemburský CA Dudelange, Pyrintö Tampere z Fínska, holandský Haag Atletik (Hol.), Clonliffe Harriers A.C. z Írska a taliansky klub Atletica Riccardi.

Trojnásobný slovenský šampión, ktorý skončil vlani v „béčku“ EP klubov na 8. mieste, avšak len 11,5 bodu od štvrtého tímu, jediný od 7. a dva body od 6. miesta, cestoval do Portugalska v silnej zostave. Na 100 aj 200 m sa vo farbách Stavbára predstaví hosťujúci Ján Volko, ktorý pred dvoma týždňami v Prahe vyrovnal v behu na 100 m slovenský rekord časom 10,21 a na 200 m ho zlepšil na 20,66 sekundy. Práve na dvojstovke bol 20-ročný zverenec Nade Bendovej a Róberta Kresťanka úspešný v EP v Leirii, kde zabehol v protivetre 1,8 m/s tiež rekordných 20,69 sekundy. „V Leirii sa mi behá dobre, vlani som v silnom ´proťáku´zabehol slovenský rekord. Verím, že tam znova predvediem niečo zaujímavé,“ skonštatoval halový vicemajster Európy na 60 m Volko, ktorý pred rokom vyhral aj stovku za 10,42.

V nitrianskej prihláške na EP figurujú aj ďalší traja účastníci halových ME 2017 v Belehrade: štvorstovkár Denis Danáč (vlani si v Leirii utvoril osobné maximum 47,35), Matúš Talán (800 a 1500 m) i výškar Lukáš Beer. Z ďalších atlétov potom Ján Šuba (diaľka, trojskok), žrdkársky halový rekordér SR Ján Zmoray (vlani bol v EP tretí) či vrhačské duo Matej Gašaj - Michal Holica.

Najväčší slovenský klubový atletický úspech v histórii dosiahli v EP v roku 2008 v portugalskom Vila Real de Santo Antonio muži Spartaka Dubnica, ktorí v A-kategórii obsadili historické 3. miesto. Medzi kontinentálnou elitou v "áčku" štartovali dubnickí atléti dovedna päťkrát: 2006 - 6., 2007 - 5., 2008 - 3., 2009 - 7., 2011 - 8.

Slovenské ženské šampiónky z ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica (donedávna VŠC Dukla), hoci pôvodne vlani zostúpili z A-kategórie Európskeho pohára klubov do „béčka“, mali napokon znova štartovať medzi kontinentálnou elitou. Žiaľ, Európska atletika (EA) podujatie v tureckom Mersine neďaleko sýrskych hraníc zrušila pre nezáujem klubov. Mnohé sa totiž neprihlásili z obáv o bezpečnosť.

Doterajšie účinkovanie slovenských tímov v Európskom pohári klubov - prehľad (2005 - 2016):
MUŽI
2005 (Lagos, B-kategória) 1. Spartak Dubnica n/V. - postup do A-kategórie
2006 (Valencia, A-kategória): 6. Spartak Dubnica n/V.
2007 (Albufeira, A-kategória): 5. Spartak Dubnica n/V.
2008 (Vila Real de Santo Antonio, A-kategória): 3. Spartak Dubnica n/V.
2009 (Castellón, A-kategória): 7. Spartak Dubnica n/V. - zostup do B-kategórie
2010 (Bern, B-kategória): 1. Spartak Dubnica n/V. - postup do A-kategórie
2011 (Vila Real de Santo Antonio, A-kategória): 8. Spartak Dubnica n/V. - zostup do B-kategórie
2012 (Dubnica n/V., B-kategória): 5. Spartak Dubnica n/V.
2013 (Dubnica n/V., B-kategória): 6. Spartak Dubnica n/V.
2014 Spartak Dubnica n/V. sa neprihlásil do súťaže
2015 (Dubnica n/V., B-kategória): 10. Slávia UK Bratislava
2016 (Leiria, B-kategória): 8. AC Stavbár Nitra

ŽENY
2007 (Dubnica n/V., B-kategória): 2. Spartak Dubnica n/V. - postup do A-kategórie
2008 (Vila Real de Santo Antonio, A-kategória): 7. Spartak Dubnica n/V. - zostup do B-kategórie
2009 (Dubnica n/V., B-kategória): 1. Spartak Dubnica n/V. - postup do A-kategórie
2010 (Vila Real de Santo Antonio, A-kategória): 7. Spartak Dubnica n/V. - zostup do B-kategórie
2011 (Belehrad, B-kategória): 1. Spartak Dubnica n/V. - postup do A-kategórie (nevyužili)
2012 (Dubnica n/V., B-kategória): 5. Spartak Dubnica n/V.
2013 (Dubnica n/V., B-kategória): 1. Spartak Dubnica n/V. - postup do A-kategórie
2014 (Vila Real de Santo Antonio, A-kategória: 7. Spartak Dubnica n/V. - zostup do B-kategórie
2015 (Dubnica n/V., B-kategória): 4. VŠC Dukla Banská Bystrica
2016 (Mersin, A-kategória): 7. VŠC Dukla Banská Bystrica - zostup do B-kategórie

commonArticle.Name

Ledecká na mítingu v Linzi atakovala limit na ME do 23 rokov

BRATISLAVA 26. mája 2017 (SITA)

V uplynulých dňoch štartovalo viacero slovenských atlétov na podujatiach v zahraničí.

AUSTIN: V texaskom Houstone na kvalifikačných pretekoch o postup na prestížny univerzitný šampionát USA (I. divízia NCAA) dobehla talentovaná Michaela Pešková v II. rozbehu na 400 m prekážok druhá časom 59,75 a postúpila do piatkového finále. Trnavčanka Pešková, ktorá študuje na University of Nebraska v Lincolne, ešte pred odchodom do zámoria získala pod vedením trénera Eduarda Čordáša v roku 2013 v behu na 400 m prekážok striebro na Európskom olympijskom festivale mládeže, o rok neskôr taký istý kov na mládežníckych OH, v roku 2015 bola 6. na MEJ a vlani 5. na MSJ, druhá z Európaniek.

LINZ: Na mítingu v rakúskom Linzi obsadila Daniela Ledecká v behu na 400 m celkovo šiestu priečku časom 55,18 (bola 2. v I. behu) a len o 7 stotín zaostala za svojím osobným rekordom z minulého roka. K limitu na ME do 23 rokov v Bydgoszczi jej chýbalo iba 18 stotín. Zvíťazila Pírková z ČR časom 53,57 sekundy.

OSTRAVA: V českej súťaži dorastu v Ostrave splnil kladivár Daniel Danáč výkonom 67,21 m limit IAAF (67,00) pre účasť na MS do 17 rokov v kenskom Nairobi. Jakubovi Bendovi, ktorý na 200 m finišoval celkovo tretí časom 22,10 sekundy, ušiel limit IAAF na rovnaký šampionát o 5 stotiniek. Máličko chýbalo k limitu aj Jaroslavovi Gregušovi v hode diskom, hodil 49,62 m, iba o 38 cm menej, ako je nominačný B-limit na EYOF (50,00). V behu na 200 m si mimo bodovania súťažiaci Denis Danáč utvoril osobný rekord 21,50.

commonArticle.Name

Matej Tóth (ambasádor ME 2017 v cezpoľnom behu v Šamoríne): "Kros nemá u nás takú tradíciu, ale chceme do Šamorína pritiahnuť čo najviac divákov. Areál v Čilistove je pekné miesto, x-bionic® sphere by mohlo byť lákadlom, obzvlášť, keď sa tam predstaví kompletná európska špička. Navyše, ľudia si budú môcť aj sami vyskúšať súťažnú trať"

BRATISLAVA 25. mája 2017 (SITA)

   Do najvýznamnejšieho medzinárodného športového podujatia v tomto roku na Slovensku zostáva už len necelých 200 dní. Prípravy 24. majstrovstiev Európy v cezpoľnom behu v Šamoríne-Čilistove (10. 12. 2017) sú v plnom prúde.

"Myslím si, že sme na dobrej ceste, aby sme to zvládli k spokojnosti. Začiatkom apríla sme mali v dejisku, ktorým bude areál x-bionic® sphere, inšpekčnú návštevu s pozitívnym hodnotením. Tohtoročné ME môžu byť výnimočné z hľadiska kvality a účasti. Radi by sme prekonali doterajší rekordný počet 525 účastníkov z 36 krajín. Aj vzhľadom na to, že Šamorín má dobrú polohu v strede Európy, by sa nám to mohlo podariť. Navyše, prvýkrát v histórii bude súčasťou programu aj súťaž miešaných štafiet na 4 x 1,5 km. Televízny signál by malo preberať 20 krajín. Veríme, že v pozitívnom svetle spropagujeme Slovensko," povedal na štvrtkovej tlačovej besede prezident Slovenského atletického zväzu (SAZ) Peter Korčok.

K propagácii podujatia má prispieť svojou aktívnou účasťou aj úradujúci olympijský víťaz a svetový šampión v chôdzi na 50 km Matej Tóth. "Nebojte sa, nebudem na ME reprezentovať SR v cezpoľnom behu," s úsmevom na tvári uviedol Tóth, ktorý je ambasádorom podujatia. "Je pre mňa česť, že od prípravných fáz môžem byť členom tímu usporiadateľov. Je to pre mňa veľká skúsenosť a priznám, že som sa naviazal na toto podujatie. Preto si želám, aby dopadlo rovnako dobre ako kandidačný proces. Mojou úlohou bude spropagovať podujatie. Kros nemá u nás takú tradíciu, ale chceme do Šamorína pritiahnuť čo najviac divákov. Areál v Čilistove je pekné miesto, x-bionic® sphere by mohlo byť lákadlom, obzvlášť, keď sa tam predstaví kompletná európska špička. Navyše, ľudia si budú môcť aj sami vyskúšať súťažnú trať, na ktorej sa iba niekoľko okamihov predtým bojovalo o cenné kovy a spolu pobežíme 3 km," dodal najlepší športovec SR za rok 2016.

Beh pre verejnosť tesne po skončení nedeľňajších pretekov v rámci ME v cezpoľnom behu bude mať premiéru. Organizátori MS v krose 2019 v dánskom Aarhuse plánujú podobnú akciu pre amatérskych bežcov, ale Šamorín ich na európskej úrovni v tomto predbehol. Aj takáto akcia má prispieť k vyššej diváckej návštevnosti ako na predchádzajúcich krosových šampionátoch.

"V priestoroch jazdeckého areálu máme pripravené dva okruhy, jeden 500-metrový a jeden s dĺžkou na 1500 m. Snažili sme sa ich skoncipovať tak, aby diváci videli celú trať a mali ju takpovediac na dlani. Ku komfortu sledovania priebehu pretekov majú prispieť aj dve veľkoplošné obrazovky. Pretekárov nečaká len rovina, ale pripravili sme pre nich sedem prekvapení v podobe prekážok - umelo vytvorené kopčeky, kmene stromov, vodnú priekopu či časť trate po rozkyprenom piesku," informoval technický riaditeľ ME 2017 Marcel Matanin.

V porovnaní s minulosťou prešlo zmenou bodovanie krajín do súťaže družstiev, keď namiesto štyroch budú teraz bodovať len najlepší traja pretekári v jednotlivých behoch. Na štart sa však môžu postaviť až šiesti. Všeobecne sa očakáva konfrontácia medzi najlepšími britskými bežcami a reprezentantmi Turecka. Tí slovenskej strane potvrdili, že sa chystajú pricestovať v najsilnejšom zložení, nebudú teda chýbať tureckí obhajcovia zlatých medailí z talianskej Chie. Aras Kaya a Yasemin Canová v decembri 2016 triumfovali v hlavných kategóriách mužov a žien.

Slovenský atletický zväz plánuje obsadiť všetky disciplíny a mať zastúpenie aj v tímových súťažiach. Dovedna by mohlo SR reprezentovať 40 bežcov (6 x 6 + 4 v štafete). Cesta do nominácie povedie cez dvojicu kvalifikačných pretekov.

Spomenutú miešanú štafetu zaradili organizátori do programu až na jeho záver, bude tak vrcholom podujatia. A práve v nej má Slovensko šancu na najlepšie umiestnenie, keďže skúsený olympionik a rekordér na 800 m Jozef Repčík sa chce pripraviť na decembrové ME.

Ďalším zo slovenských reprezentantov, ktorí by sa mali predstaviť aj na ME 2017 v Šamoríne, je maratónec Boris Csiba. "Maratónska jar nám nevyšla podľa plánu, ale treba to už hodiť za hlavu a pripraviť sa na európsky šampionát. Koncepcia prípravy bola dohodnutá vlani na sústredení vo Vysokých Tatrách, kde sme sa všetci zaviazali smerovať ju k vyvrcholeniu v Šamoríne. Ideálne je pripravovať sa v podmienkach kompatibilných s traťou na šampionáte. Ak bude možnosť, rád by som si vyskúšal nejaké cezpoľné behy na okolí. Čaká ma iný typ prípravy, ako som bol zvyknutý, ale rovnako náročný. Pobežím podstatne menej ako pri maratóne, ale o to intenzívnejšie a práve tým to bude náročnejšie. Vlani som bežal úvodný kilometer za 2:55 min, čo nie je málo, ale aj tak som bol posledný. Lanská skúsenosť bol facka. Také časy, ako dosahujú najlepší na poli, my nebeháme ani na dráhe. Niekoho to môže demotivovať, mňa to, naopak, motivuje a na ME sa teším," poznamenal 36-ročný vytrvalec Csiba.

Decembrové ME v krose budú pre Slovensko výnimočné, keďže popri majstrovstvách sveta v polmaratóne, ktoré sa v roku 1997 konali v Košiciach, pôjde o najvýznamnejší atletický šampionát na území Slovenska v jeho histórii.

commonArticle.Name

Víťazka ženskej kategórie aprílového maratónu v Linzi mala pozitívny dopingový test na derivát EPO

VIEDEŇ 25. mája 2017 (SITA)

   Víťazka ženskej kategórie aprílového maratónu v Linzi mala pozitívny dopingový test na derivát EPO. Rakúska antidopingová komisia uviedla, že Danijele Kunovej z Chorvátska dočasne pozastavili činnosť, keďže neprešla skúškou po triumfe 9. apríla. Kunová triumfovala v čase 2:43:55 h.

commonArticle.Name

Nedeľné vystúpenie slovenskej chodeckej reprezentácie na 12. ročníku Európskeho pohára v Poděbradoch vyvoláva rozpaky

BRATISLAVA 24. mája 2017 (SITA)

   Nedeľné vystúpenie slovenskej chodeckej reprezentácie na 12. ročníku Európskeho pohára v Poděbradoch vyvoláva rozpaky. Hoci pre zranenia a choroby neštartovali najlepší Slováci (Matej Tóth, Anton Kučmín, Mária Czaková, Monika Hornáková) a pre materské povinnosti absentuje v celej sezóne i Mária Gáliková, výsledky v českom kúpeľnom mestečku boli slabšie, ako sa čakalo. Končili zväčša v závere výsledkových listín a s výnimkou 16-ročného Dubničana Ľubomíra Kubiša výrazne za osobnými rekordmi.

„Európsky pohár nemôžem v žiadnom prípade hodnotiť ako úspešný, aj keď naše očakávania neboli vzhľadom na absencie našich opôr veľké,“ skonštatoval šéftréner slovenskej chodeckej reprezentácie Matej Spišiak. „Ich neúčasť sa podpísala pod slabší výsledok celého tímu.“

Šéftréner vyzdvihol účinkovanie troch z osmičky nominovaných reprezentantov: „Cením si limit Mira Úradníka na ME do 23 rokov, takisto osobák juniora Kubiša na 10-kilometrovej trati a aj bojovnosť už 39-ročného amatéra Milana Rízeka, ktorý zašiel svoj štandard aj napriek žalúdočným ťažkostiam.“

Za negatíva slovenského účinkovania v Poděbradoch označil Matej Spišiak fakt, že Slovákov neklasifikovali v tímovej súťaži mužov na 20 km, keďže jeho tretí člen Dušan Majdán preteky nedokončil, a taktiež diskvalifikáciu Lucie Čubaňovej na 20 km žien.

„Väčšine mládežníkov Európsky pohár nevyšiel, zaplatili nováčikovskú daň. Aj preto sme v tímových súťažiach juniorov a junioriek skončili medzi poslednými,“ povzdychol si Matej Spišiak. „Možno boli naši mladí príliš premotivovaní, čo sa negatívne prejavilo na ich koncentrácii i výkonoch. V tomto veku sa to občas stáva. Súčasný stav v našej chôdzi treba podrobiť analýze a prijať opatrenia, aby sa niečo podobné už nestalo na najbližších podujatiach, ktoré nás v tomto roku ešte čakajú.“

Slováci v Poděbradoch - prehľad umiestnení:

Muži (20 km, 68 štartujúcich): 38. Milan Rízek 1:28:05, 41. Miroslav Úradník 1:28:43 - limit na ME do 23 rokov, Dušan Majdán sa vzdal, družstvá: Slovensko neklasifikované.

Ženy (20 km, 52 štartujúcich): Luciu Čubaňovú diskvalifikovali.

Juniori (10 km, 38 štartujúcich): 27. Ľubomír Kubiš 46:05 - osobný rekord, 33. Daniel Kováč 48:32, družstvá: 11. Slovensko (Kubiš, Kováč) 54.

Juniorky (10 km, 37 štartujúcich): 29. Klaudia Žárska 53:32, 33. Ema Hačundová 55:24, družstvá: 11. Slovensko (Žárska, Hačundová) 62.

commonArticle.Name

Výsledky nedeľňajšieho behu Krasňanská kúria - jar 2017 na 17 km v Bratislave-Rači:

BRATISLAVA 24. mája 2017 (SITA)

Muži: 1. Boris Kotman (TJ Dynamo Dolný Kubín) 1:07:47 h, 2. Martin Halász (Bratislava) 1:08:55, 3. Gabriel Švajda (Ready2run-CEP Dvory nad Žitavou) 1:12:08

Ženy: 1. Zuzana Šimoniková (ShangriLa) 1:25:50, 2. Martina Čibová (SHEruns) 1:26:32, 3. Alexandra Lalová (Pezinok) 1:28:42

commonArticle.Name

www.youtube.com/embed/ztaOBnXDKRE

Dubnica 23. mája 2017 (SAZ)

aaa

commonArticle.Name

Štvorstovkárka Iveta Putalová zabehla na mítingu v Turnove svoj druhý najlepší čas v kariére

TURNOV 23. mája 2017 (SITA)

   Finalistka halových ME 2015 a halových MS 2016 v behu na 400 m Iveta Putalová vyhrala v utorok štvorstovku na Memoriáli Ludvíka Daněka v českom Turnove. Zverenka Marcela Lopuchovského triumfovala suverénne časom 52,41 sekundy a len o 23 stotín zaostala za svojím maximom z 10. júla 2015 z finálového behu na Svetovej univerziáde v juhokórejskom Kwangdžu. Za slovenským rekordom Jozefíny Čerchlanovej z roku 1974 zaostala o 43 stotín.

Putalová (BK HNTN Bratislava) zvíťazila vo svojej prvej tohtoročnej štvorstovke pod holým nebom pred Češkami Petržilkovou (54,68) a Ulrichovou (55,88). Bratislavčankin víťazný čas je jej druhý najlepší v kariére. Za limitom (52,10) na augustové MS v Londýne zaostala iba o 31 stotín sekundy.

"Náš cieľ bol čas okolo 53 sekúnd. Iveta má za sebou veľmi kvalitnú prípravu, dovolím si povedať, že takú ešte nikdy neabsolvovala. Výkon z Turnova je aj jej dôsledok," uviedol Putalovej tréner Marcel Lopuchovský. "Verím, že keď jej bude priať počasie, už 17. júna na mítingu Pravda - Televízia - Slovnaft v Šamoríne by mohla pokoriť hranicu 52 sekúnd.“

V Turnove triumfovala i viacbojárska špecialistka Lucia Slaničková (Spartak Dubnica), ktorá s podporou vetra +2,4 m/s skočila v druhom pokuse 640 cm. Hneď v úvodnom si však regulérnym skokom 637 cm vyrovnala osobný rekord z minulého roka. Ďalšia Slovenka Jana Velďáková obsadila 3. miesto výkonom 632 cm.

Výsledky:

MUŽI

100 m: 1. Veleba (ČR) 10,37,... 7. Jakub Matúš (SR) 10,88

200 m: 1. Jirka (ČR) 20,84,... 3. Jakub Matúš (SR) 21,78

800 m: 1. Mlynář (ČR) 1:49,76,... 6. Leonard Lendvorský (SR) 1:52,03

400 m prek.: 1. Müller (ČR) 50,44

žrď: 1. Balner (ČR) 560

diaľka: 1. Juška (ČR) 829 - európsky výkon roka,... 3. Tomáš Veszelka (SR) 748

guľa: 1. Staněk (ČR) 21,17

disk: 1. Wierig (Nem.) 64,73, 2. Malachowski 64,53, 3. Urbanek (obaja Poľ.) 63,70

oštep: 1. Vadlejch (ČR) 87,80

4 x 100 m: 1. Česko 39,41

ŽENY

100 m: 1. Seidlová (ČR) 11,69,... 8. Mária Šimlovičová (SR) 12,60, B-beh: 1. Martina Nagyová (SR) 12,47

200 m: 1. Procházková (ČR) 23,45

400 m: 1. Iveta Putalová (SR) 52,41, 2. Petržilková (ČR) 54,68

100 m prek.: 1. Koudelová (ČR) 13,74,... 3. Lucia Slaničková (SR) 14,12

diaľka: 1. Lucia Slaničková 640 (+2,4, reg. 637/+0,9), 2. Klučinová (ČR) 634, 3. Jana Velďáková (SR) 632,... 9. Eliška Chvílová (SR) 592

4 x 100 m: 1. Česko 44,07,... 3. Slovensko (Nagyová, Močáryová, Rizmanová, Šimlovičová) 47,34

commonArticle.Name

www.youtube.com/embed/s5d8WcHrjbM

Dubnica 23. mája 2017 (SAZ)

aaa

commonArticle.Name

Výsledky nedeľňajšieho behu Krasňanská kúria - jar 2017 na 17 km v Bratislave

BRATISLAVA 22. mája 2017 (SITA)

   Výsledky nedeľňajšieho behu Krasňanská kúria - jar 2017 na 17 km v Bratislave-Rači:

Muži: 1. Boris Kotman (TJ Dynamo Dolný Kubín) 1:07:47 h, 2. Martin Halász (Bratislava) 1:08:55, 3. Gabriel Švajda (Ready2run-CEP Dvory nad Žitavou) 1:12:08
Ženy: 1. Zuzana Šimoniková (ShangriLa) 1:25:50, 2. Martina Čibová (SHEruns) 1:26:32, 3. Alexandra Lalová (Pezinok) 1:28:42

commonArticle.Name

Majstrovstvá SR v behu na 100 km: titul pre Masníka

NITRA 22. mája 2017 (SITA)

   Majstrom Slovenska v ultravytrvalostnom behu na 100 km sa v Nitre stal Michal Masník, ktorý zvládol trať za 8:06:19 h. Za britský klub Thames Valley Harriers behajúci Slovák zároveň vyhral aj 12-hodinovku, keď dosiahol 144,499 km a v historických slovenských tabuľkách sa posunul z 3. na 2. miesto za trojnásobného majstra Európy v 24-hodinovom ultravytrvalostnom behu (1999, 2000, 2004) a dvojnásobného vicemajstra sveta Ľubomíra Hrma, ktorý má na konte 147,278 km z roku 2001. Masník, ktorého doterajšie maximum bolo 135,637 km z aprílových pretekov v anglickom Crawley, v tabuľkách predbehol Ivana Máčaja, ten zabehol v roku 2015 rovných 140 km.

„Vo svojej premiére na Slovensku som dosiahol svoj doteraz najväčší úspech - zvíťazil som, zabehol som si osobný rekord a zlepšil aj traťový rekord. Stovku som nebežal naplno, lebo som si predovšetkým držal svoje tempo určené na dvanásťhodinovku,“ uviedol Michal Masník.

Výsledky:
Beh na 100 km: 1. Michal Masník (Thames Valley Harriers) 8:06:19, 2. Juraj Macák (bernosport.sk) 8:45:46, 3. Peter Lešták (IAMES Bratislava) 9:16:34.
Beh na 12 hodín (absolútne poradie): 1. Michal Masník (Thames Valley Harriers) 144,499 km, 2. Vladimír Fabuš 114,400 km, 3. Peter Čižmár 111,200 km.

commonArticle.Name

Medzioblastné stretnutie dorastu v atletike: víťazstvá chlapcov "západu" a dievčat "stredu", celkovo triumfovali Stredoslováci

DUBNICA NAD VÁHOM 21. mája 2017 (SITA)

   Dorastenecký výber Stredoslovenského atletického zväzu obhájil v nedeľu v Dubnici nad Váhom v 2. ročníku medzioblastného stretnutia družstiev celkové prvenstvo so ziskom 418,5 bodu pred výberom "západu", ktorý zaostal o 17 bodov. Tretiu priečku si vybojovali atletické nádeje z východného Slovenska. Stredoslováci však neobhájili prvenstvo v kategórii chlapcov, keď o jediný bodík prehrali so západoslovenským výberom.

Víťazi disciplín:

DORASTENCI

100 m (+2,5 m/s): Benda (ZsAZ) 11,13

200 m (+2,9 m/s): Murcko (AZB) 22,87

400 m: Kvasnica (SsAZ) 51,81

800 m: Dráfi (ZsAZ) 2:00,12

1500 m: Paulíny (SsAZ) 4:05,81

3000 m: Ondrovič (AZB) 9:56,49

2000 m prek.: Hronček (SsAZ) 6:32,47

110 m prek.: Dömötör (ZsAZ) 14,73

400 m prek.: Labo (SsAZ) 56,15

výška: Stanko (VsAZ) 175

žrď: Ralík (ZsAZ) 390

diaľka: Palka (SsAZ) 585

trojskok: Olejár (VsAZ) 12,26

guľa (5 kg): Greguš (ZsAZ) 15,88

disk (1,5 kg): Greguš (ZsAZ) 48,56

kladivo (5 kg): Kucka (VsAZ) 51,33

oštep (700 g): Michalec (SsAZ) 56,07

3000 m chôdza: Hamzič (ZsAZ) 14:16,25

4 x 100 m: Atletický zväz Bratislavy 44,64

100-200-300-400 m: Stredoslovenský atletický zväz 2:07,86

Konečné poradie: 1. Západoslovenský atletický zväz 185, 2. Stredoslovenský atletický zväz 184, 3. Východoslovenský atletický zväz 161, 4. Atletický zväz Bratislavy 102.

DORASTENKY

100 m: Kovačovicová (ZsAZ) 12,35

200 m (+3,3 m/s): Kišková (SsAZ) 25,87

400 m: Žilková (SsAZ) 59,74

800 m: Paulínyová (SsAZ) 2:23,59

1500 m: Šišoláková (ZsAZ) 4:57,71

3000 m: Suranová (SsAZ) 11:06,53

2000 m prek.: Dunajská (SsAZ) 8:40,69

100 m prek.: Holešová (ZsAZ) 14,74

400 m prek.: Šedová SsAZ) 1:09,42

výška: Lenhartová (SsAZ) 160

žrď: Šajbenová (SsAZ) 290

diaľka: Lehocká (ZsAZ) 539

trojskok: Lehocká (ZsAZ) 11,26

guľa (3 kg): Vrecková (ZsAZ) 13,77

disk (1 kg): Vrecková (ZsAZ) 34,08

oštep (500 g): P. Hanuliaková (ZsAZ) 42,07

kladivo (3 kg): Kostková (SsAZ) 44,79

3000 m chôdza: Avenová (ZsAZ) 16:10,86

4 x 100 m: Západoslovenský atletický zväz 49,84

100-200-300-400 m: Stredoslovenský atletický zväz 2:22,71

Konečné poradie: 1. Stredoslovenský atletický zväz 234,5, 2. Západoslovenský atletický zväz 216,5, 3. Východoslovenský atletický zväz 123,5, 4. Atletický zväz Bratislavy 74,5.

 

Konečné poradie (dorastenci + dorastenky): 1. Stredoslovenský atletický zväz 418,5, 2. Západoslovenský atletický zväz 401,5, 3. Východoslovenský atletický zväz 284,5, 4. Atletický zväz Bratislavy 176,5.

commonArticle.Name

M-SR vo viacbojoch vKošiciach: Lajčákovej posun na 4. miesto historických tabuliek v sedemboji

KOŠICE 21. mája 2017 (SITA)

   O najhodnotnejší výkon na slovenskom šampionáte v atletických viacbojoch v Košiciach sa postarala Stanislava Lajčáková z banskobystrickej Dukly, ktorá v sedemboji žien nazbierala solídnych 5660 bodov.

Zverenka Michala Škvarku si vlaňajší osobný rekord zlepšila o 218 bodov a v historických slovenských tabuľkách poskočila zo 6. na 4. miesto za Podrackú (6046), Mokrášovú (5789) a Slaničkovú (5780). Odchovankyňa atletiky vo Svite zároveň splnila aj limit 5200 bodov na júlové ME do 23 rokov v Bydgoszczi. Nádejná atlétka, ktorá si v sedemboji vybojovala už svoj tretí domáci titul (2014, 2016, 2017), sa blysla aj na 100 m prekážok časom 13,35 sekundy, no 24-stotinové zlepšenie osobného maxima jej prekazil vietor tesne nad povolené 2 m/s.

V desaťboji mužov obhájil titul Ferenc Révész zo Slávie UK Bratislava. Nazbieral 5696 bodov, o vyše 200 viac ako pri lanskom prvenstve.

Výsledky:

Muži - desaťboj: 1. Ferenc Révész (Slávia UK Bratislava) 5696 (100 m: 11,86/+2,4, diaľka: 629/+3,2, guľa: 11,52, výška: 186, 400 m: 56,04, 110 m prek.: 18,52/+1,5, disk: 36,76, žrď: 355, oštep: 51,55, 1500 m: 5:35,78), 2. Igor Chlebovec (VŠC Dukla B. Bystrica) 5464, 3. Peter Samuelis (Atletika o. z. Košice) 5148.

Dorastenci - desaťboj: 1. Lukáš Straška (VŠC Dukla) 5258.

Starší žiaci - deväťboj: 1. Ľubomír Bujna (KĽŠ Kryha Bratislava) 3796.

Ženy - sedemboj: 1. Stanislava Lajčáková (VŠC Dukla B. Bystrica) 5660 (100 m prek.: 13,35/+2,4 m/s, výška: 161, guľa: 11,74, 200 m: 24,76/-1,3, diaľka: 583/+3,5, oštep: 43,68, 800 m: 2:25,36), 2. Baňovičová (Slávia UK Bratislava) 4417, 3. Tatiana Dunajská (VŠC Dukla) 3105.

Juniorky - sedemboj: 1. Kristína Víglaská (VŠC Dukla) 3717.

Dorastenky - sedemboj: 1. Tereza Rudzanová (VŠC Dukla) 4356.

Staršie žiačky - sedemboj: 1. Andrea Švecová (ŠK ŠOG Nitra) 4441.

commonArticle.Name

Európsky pohár v chôdzi v Poděbradoch

PODĚBRADY 21. mája 2017 (SITA)

   V súťaži juniorov na 12. ročníku Európskeho pohára v chôdzi v Poděbradoch sa z dvojice Slovákov, ktorí sú však vekom ešte len prvý rok dorastenci, si lepšie počínal Ľubomír Kubiš. Šestnásťročný Dubničan obsadil z 38 štartujúcich 27. miesto v osobnom rekorde 46:05 min, keď si predošlé maximum z marcovej Dudinskej päťdesiatky zlepšil o 11 sekúnd. Reprezentačná premiéra nevyšla nádejnému ešte len 15-ročnému Danielovi Kováčovi (ŠK ŠOG Nitra), skončil na 33. mieste. V tímovej súťaži patrilo slovenskej dvojici 11. miesto. Slovenskí juniori štartovali v EP v tímoch ôsmy raz, v Poděbradoch boli lepší ako v rokoch 2001 (12.) a 2013 (16.).

V súťaži mužov na 50 km triumfoval Ukrajinec Ivan Banzeruk v treťom tohtoročnom najlepšom európskom výkone 3:48:15 h s náskokom 23 sekúnd pred svojím krajanom Ihorom Hlavanom, piatym na MS 2013 aj 2015. Bronz si vybojoval 23-ročný Talian Michele Antonelli (3:49:07). Ukrajinci prvý raz v histórii Európskeho pohára suverénne vyhrali aj tímovú súťaž, dosiaľ boli najlepšie druhí (2013) a tretí (2015). Slovensko nemalo v pretekoch na 50 km zastúpenie. Úradujúci olympijský víťaz a majster sveta na päťdesiatke Matej Tóth mal pôvodne štartovať v pretekoch na 20 km, ale pre zranenie slabín napokon účasť v Poděbradoch odriekol.

V súťaži žien na 20 km jasne triumfovala Talianka Antonella Palmisanová v európskom výkone roka 1:27:57 h, keď iba o 6 sekúnd zaostala za svojím osobným rekordom. Štvrtá z OH 2016 v Riu a piata z MS 2015 v Pekingu zvíťazila s takmer dvojminútovým náskokom pred Portugalčankou Anou Cabecinhovou. Jediná Slovenka v štartovom poli Lucia Čubaňová (ďalšie nominované Mária Katerinka Czaková a Monika Hornáková neštartovali pre chorobu, pozn.) preteky nedokončila - diskvalifikovali ju.

Na 20 km mužov sa Slováci nepresadili, a keďže Dušan Majdán súťaž nedokončil, nemohli byť ani len klasifikovaní v tímovej súťaži. Najlepšie si počínal v amatérskych podmienkach pripravujúci sa 39-ročný Milan Rízek (AŠK Skalica), ktorý v konkurencii 68 štartujúcich obsadil solídne 38. miesto časom 1:28:05 h. V cieli 41. Miroslav Úradník (VŠC Dukla) splnil výkonom 1:28:43 h limit na júlové ME do 23 rokov v Bydgoszczi. Preteky vyhral líder tohtoročných európskych tabuliek Christopher Linke z Nemecka za 1:19:28 h, keď ako jediný sa dostal pod hranicu 1:20 h. Druhý skončil úradujúci majster sveta a Európy a obhajca prvenstva z Murcie 2015 Španiel Miguel Ángel López. V štartovom poli sa objavil aj ruský chodec Sergej Širobokov ako neutrálny atlét (Rusko má stále medzinárodný dištanc od IAAF, pozn.), skončil na 12. mieste časom 1:22:21 h.

Preteky junioriek na 10 km vyhrala Ruska Jana Smerdovová výkonom 46:39 min štartujúca v dôsledku medzinárodného dištancu svojej krajiny ako nezávisla atlétka. Slovenky zaostali za očakávaním a klasifikovali ich na zadných pozíciách (29. Žárska 53:32, 33. Hačundová 55:24). V súťaži družstiev skončilo slovenské duo na poslednom 11. mieste.

Výsledky:

Muži (20 km, 68 štartujúcich): 1. Christopher Linke (Nem.) 1:19:28 h, 2. Miguel Ángel López (Šp.) 1:20:21, 3. Perseus Karlström (Švéd.) 1:20:40, 4. Bosworth (V. Brit.) 1:21:21, 5. Žiukas (Lit.) 1:21:38, 6. Wright (Ír.) 1:21:48,... 38. Milan Rízek 1:28:05, 41. Miroslav Úradník 1:28:43 - limit na ME do 23 rokov, Dušan Majdán (všetci SR) sa vzdal.

Družstvá: 1. Španielsko (M. Á. López, D. García, Bermúdez/Martín) 30, 2. Nemecko (Linke, Brembach, Pohle/Hilbert) 35, 3. Írsko (Wright, Heffernan,McManamon) 45.

Muži (50 km, 27 štartujúcich): 1. Ivan Banzeruk 3:48:15 h, 2. Ihor Hlavan (obaja Ukr.) 3:48:38, 3. Michele Antonelli (Tal.) 3:49:07, 4. Boyce (Ír.) 3:49:49, 5. Caporaso (Tal.) 3:52:14, 6. Zakolnyckyj (Ukr.) 3:53:50.

Družstvá: 1. Ukrajina (Banzeruk, Hlavan, Zakolnyckyj/Hrečkovskyj) 8, 2. Taliansko (Antonelli, Caporaso, Agrusti/Tontodonati) 16, 3. Španielsko (Arcilla, Pajuelo, Corchete/B. Sánchez) 28.

Ženy (20 km, 52 štartujúcich): 1. Antonella Palmisanová (Tal.) 1:27:57 - európsky výkon roka, 2. Ana Cabecinhová (Portug.) 1:29:44, 3. Laura Garcíová-Carová (Šp.) 1:29:57, 4. Kašynová 1:30:11, 5. Borovská (obe Ukr.) 1:30:26, 6. Pérezová (Šp.) 1:30:52,... Luciu Čubaňovú (SR) disvalifikovali.

Družstvá: 1. Španielsko (Garcíová-Carová, Pérezová, Sánchezová-Pueblová/Canová) 18, 2. Taliansko (Palmisanová, Traplettiová, Colombiová/Di Vincenzová) 34, 3. Litva (Virbalyté-Dimšiené, Ž. Vaiciukevičiuté, M. Vaiciukevičiuté/Saltanovičová) 36.

Juniori (10 km, 38 štartujúcich): 1. Köpp (Nem.) 41:08, 2. Kaliada (Biel.) 41:19, 3. Niedzialek (Poľ.) 41:28,... 27. Ľubomír Kubiš 46:05 - osobný rekord, 33. Daniel Kováč (obaja SR) 48:32.

Družstvá: 1. Bielorusko (Kaliada, Kuzmič) 9, 2. Francúzsko (Kuster, Bournier/Gognies) 11, 3. Ukrajina (Šumik, Zabuženko/Kononeko) 14,... 11. Slovensko (Kubiš, Kováč) 54.

Juniorky (10 km, 37 štartujúcich): 1. Jana Smerdovová (nezávislý atlét/Rus.) 46:39, 2. Meryem Bekmezová (Tur.) 46:48, 3. Teresa Zureková (Nem.) 46:51,... 29. Klaudia Žárska 53:32, 33. Ema Hačundová (obe SR) 55:24.

Družstvá: 1. Španielsko (Peňová, Montejová/Chamosová) 10, 2. Grécko (Alikaniotiová, Bohóriová/Vaitsíová) 12, 3. Nemecko (Zureková, Richterová/Henzeová) 14,... 11. Slovensko (Žárska, Hačundová) 62.

commonArticle.Name

Piaty z olympijských hier v Riu 2016 aj ME v Amsterdame 2016 Marcel Lomnický obsadil v sobotnej súťaži kladivárov na špecializovanom vrhačskom mítingu v nemeckom Halle piatu priečku výkonom 74,94 m

HALLE 21. mája 2017 (SITA)

   Piaty z olympijských hier v Riu 2016 aj ME v Amsterdame 2016 Marcel Lomnický obsadil v sobotnej súťaži kladivárov na špecializovanom vrhačskom mítingu v nemeckom Halle piatu priečku výkonom 74,94 m. Dvadsaťdeväťročný atlét VŠC Dukla Banská Bystrica v treťom štarte v tomto roku dosiahol svoj najslabší výsledok. Sezónne maximum 77,92 m dosiahol na začiatku apríla v Coral Gables na Floride, minulú sobotu potom hodil ešte v poľských Kielciach 76,19 m. Lomnického sobotná séria v Halle: 74,94 - 74,51 - 73,90 - x - x - x.

Kladivársku súťaž mužov vyhral Lomnického sparingpartner Pawel Fajdek z Poľska vo svetovom výkone roka 82,31 m, ktorý dosiahol v piatej sérii. Osemdesiatmetrovú métu prekonal úradujúci majster sveta i Európy aj v záverečnom šiestom pokuse - 81,68 m. Za Fajdekom skončil druhý olympijský šampión z Ria Dilšod Nazarov z Tadžikistanu výkonom 77,11 m, tretí bol prekvapujúco Brit Nick Miller (76,81 m).

„Cítil som sa fajn, ale doplatil som na množstvo chýb v technike. Mal som niekoľko nádejných hodov, ale, žiaľ, mimo výseče. Jeden bol dokonca výrazne za 78 metrov, no dopadol asi meter mimo vymedzeného sektoru. Nevadí, teraz sa opäť na tri týždne zahĺbim do tréningu a verím, že o tri týždne na Kusocinského memoriáli v Štetíne, ktorý je súčasť kladivárskeho seriálu IAAF, to bude lepšie. Už teraz sa na tieto preteky teším,“ uviedol Marcel Lomnický.

Výsledky:

MUŽI

guľa: 1. Staněk (ČR) 21,35, 2. Storl (Nem.) 20,63, 3. Birkinhead (Aus.) 20,44

disk: 1. Stahl (Švéd.) 68,07, 2. Gudzius (Lit.) 66,70, 3. Weisshaidinger (Rak.) 66,52

kladivo: 1. Fajdek (Poľ.) 82,31 - svetový výkon roka, 2. Nazarov (Tadž.) 77,11, 3. Miller (V. Brit.) 76,81, 4. Marghiev (Mold.) 75,08, 5. Marcel Lomnický (SR) 74,94

oštep: 1. Seifert 81,10, 2. Hamann (obaja Nem.) 80,85, 3. Kosinskyj (Ukr.) 80,37

ŽENY

guľa: 1. Dongmová (Kamerun) 17,78

disk: 1. N. Müllerová (Nem.) 65,76, 2. Caballerová (Kuba) 65,59, 3. Rühová (Nem.) 63,90

kladivo: 1. Wlodarczyková (Poľ.) 76,32, 2. Čeng Wang 72,78, 3. Tching-tching Liou (obe Čína) 70,01

oštep: 1. Hussongová 61,91, 2. Molitorová (obe Nem.) 60,27, 3. Wessmannová (Švéd.) 60,18

 

commonArticle.Name

Míting atletického seriálu IAAF World Challenge vKawasaki - výsledky

KAWASAKI 21. mája 2017 (SITA)

   O jediný svetový výkon roka na druhom tohtoročnom mítingu atletického seriálu IAAF World Challenge sa v japonskom Kawasaki postaral kenský stípliar Jairus Birech, ktorý 3000 m prekážok zvládol za 8:19,54 min. Stovku mužov v protivetre 1,2 m/s vyhral bývalý olympijský šampión Justin Gatlin z USA za 10,28.

Výsledky:

MUŽI

100 m (-1,2 m/s): 1. Gatlin (USA) 10,28, 2. Cambridge 10,31, 3. Tada (obaja Jap.) 10,35

200 m (-2,0): 1. A. Brown (Kan.) 20,62, 2. Dukes (USA) 20,71

800 m: 1. Kitum (Keňa) 1:47,03, 2. Kawamoto (Jap.) 1:47,28

3000 m: 1. P. Tanui 7:52,67, 2. E. Keitany (obaja Keňa) 7:52,68

3000 m prek.: 1. Birech 8:19,54 - svetový výkon roka, 2. N. Bett (obaja Keňa) 8:21,71

110 m prek.: 1. Wen-ťün Sie (Čína) 13,51, 2. Trajkovič (Cyp.) 13,52

400 m prek.: 1. Downing (USA) 48,96, 2. Abe (Jap.) 49,20, 3. Mägi (Est.) 49,25

výška: 1. M. Mason (Kan.) 230, 2. Eto (Jap.) 230, 3. Jü Wang (Čína) 228

žrď: 1. Ogita (Jap.) 560

diaľka: 1. Ťia-nan Wang 814, 2. Čchang-čou Chuang (obaja Čína) 806, 3. Šimono (Jap.) 800

trojskok: 1. Žuej-tching Wu (Čína) 17,18, 2. Scott (USA) 16,97

oštep: 1. Röhler (Nem.) 86,55, 2. Š' Feng Chuang (Taiwan) 82,57, 3. Jílek (ČR) 82,46

ŽENY

100 m (-1,0): 1. Lalovová-Colliová (Bulh.) 11,40, 2. Meadowsová (USA) 11,44

200 m: 1. Lalovová-Colliová (Bulh.) 22,98

1500 m: 1. N. Jepkosgeiová (Keňa) 4:06,86, 2. L. Johnsonová (USA) 4:07,65

100 m prek.: 1. Q. Harrisonová (USA) 12,65

diaľka: 1. Bartolettová (USA) 679, 2. Proctorová (V. Brit.) 665

guľa: 1. J. Stevensová (USA) 18,48

kladivo: 1. Berryová (USA) 74,13, 2. Hitchonová (V. Brit.) 73,97, 3. Fiodorowová (Poľ.) 71,46

oštep: 1. Š'-jing Liou (Čína) 66,47, 2. K. Mitchellová (Aus.) 63,23, 3. Ebiharová (Jap.) 60,23

commonArticle.Name

Výsledky zo sveta atletiky

BRATISLAVA 21. mája 2017 (SITA)

   Výsledky zo sveta atletiky:

KINGSTON – Míting – muži, 100 m: Campbell (Jam.) 10,12, 200 m: Cotton (USA) 20,50, ženy – 100 m: Forbesová 11,13, 400 m: V. Chambersová (obe Jam.) 51,93.

FORT LAUDERDALE – Míting – muži, 200 m (+3,1): T. Gay (USA) 20,59.

TUCSON – Míting – muži, guľa: Walsh (N. Zél.) 21,64, D. Hill 21,25, Whiting 20,85, disk: T. Washington (všetci USA) 64,45, ženy – 400 m prek.: Molinová 54,10 – svetový výkon roka (SVR), kladivo: Priceová (obe USA) 74,40.

CHANIÁ – Míting – muži, 200 M: Tsákonas 20,65, ženy – trojskok: Papahrístouová (obaja Gréc.) 14,23.

BAKU – Islamské hry – muži, 1500 m: Mikhou (Bahr.) 3:36,64, 10 000 m: Cheroben (Bahr.) 27:38,76, Kigen Özbilen (Tur.) 27:41,99, Bouqantar (Mar.) 27:47,59, ženy – 10 000 m: Canová (Tur.) 31:18,20, 2. R. Chelimová (Bahr.) 31:37,81.

MARIETTA – Míting – muži, 800 m: Amankwah (Ghana) 1:44,80, Windle 1:45,02, Sowinski (obaja USA) 1:45,23.

TALLINN – Míting – muži, oštep: Kirt 82,84, ženy – oštep: Laasmová (obaja Est.) 61,37.

KARLSRUHE – Míting – ženy, 5000 m: Klosterhalfenová (Nem.) 14:51,38.

EPPINGEN – Míting – ženy, výška: Jungfleischová (Nem.) 191.

BAZILEJ – Míting – muži, 100 m: A. Wilson 10,16, ženy – 150 m a 300 m prek.: Sprungerová (obaja Švajč.) 17,26 a 39,29.

VARŠAVA – Míting – muži, guľa: Bukowiecki 20,68, oštep: Grzeszczuk 82,27, ženy – 300 m: Swietyová 36,58 – SVR, Dabrowská (všetci Poľ.) 36,96.

LODŽ – Míting – ženy, výška: Licwinková (Poľ.) 194 – vyrovnaný SVR

TORUŇ – Míting – muži, 110 m prek.: Czykier (Poľ.) 13,44.

GÖTEBORG – Polmaratón – muži: G. Yegon 1:00:19, ženy: F. Chemutaiová (Keňa) 1:07:58.

KARLOVE VARY – Polmaratón – muži: W. Kimitei (Keňa) 1:00:54, ženy: Y. Jelagatová (Keňa) 1:08:19.

commonArticle.Name

Míting Jamaica International Invitational vjamajskom Kingstone - výsledky

KINGSTON 21. mája 2017 (SITA)

   Úvodný míting atletického seriálu IAAF World Challenge (druhá najvyššia kategória po Diamantovej lige) Jamaica International Invitational v jamajskom Kingstone priniesol na ostro sledovanej stovke triumf exmajstra sveta Yohana Blaka. Štvrtý z lanskej olympiády dosiahol navlas rovnaký výkon ako v Riu – 9,93 sekundy. Pod 10 sekúnd sa dostal potom už len Američan Ronnie Baker, ktorý si časom 9,98 zlepšil osobný rekord.

V súboji generácií utvoril na 400 m prekážok Kyron McMaster svetový výkon roka 47,80, talentovaný Jamajčan Jaheel Hyde finišoval druhý v osobnom rekorde 48,52 a až tretí bol exmajster sveta Bershawn Jacskon (48,63). Na 200 m žien olympijská šampiónka z Ria Elaine Thompsonová v sólo pretekoch vyrovnala svetový výkon roka 22,09, ktorý patrí Američankám Bowieovej a Stevensovej.

Výsledky:

MUŽI

100 m: 1. Y. Blake (Jam.) 9,93, 2. Baker 9,98, 3. Rodgers (obaja USA) 10,02

200 m: 1. De Grasse (Kan.) 20,14, 2. L. Merritt (USA) 20,28, 3. Hughes (V. Brit.) 20,29

400 m: 1. Gaye (Jam.) 45,08, 2. K. Borlée (Belg.) 45,52, 3. McQuay (USA) 45,73

3000 m: 1. Rayner (Aus.) 7:52,70, 2. Bayer 7:52,79, 3. Dunbar (USA) 7:52,98

110 m prek.: 1. A. Harris 13,22, 2. Allen 13,28, 3. J. Eaton (všetci USA) 13,50

400 m prek.: 1. McMaster (Brit. Panen. ostr.) 47,80 – svetový výkon roka (SVR), 2. Hyde (Jam.) 48,52, 3. B. Jackson (USA) 48,63, 4. Culson (Portor.) 48,76

žrď: 1. Kendricks 580, 2. Cunningham (obaja USA) 550, 3. S. Barber (Kan.) 540

disk: 1. Dacres (Jam.) 66,36, 2. Evans (USA) 64,48, 3. Wright (Jam.) 62,53

ŽENY

100 m: 1. Akinosunová (USA) 11,06, 2. Ahyeová (Trin. a T.) 11,06, 3. A. Felixová (USA) 11,07

200 m: E. Thompsonová 22,09 – vyrovnaný SVR, 2. Sh. Jacksonová (obe Jam.) 22,61, 3. Solomonová (USA) 22,64

400 m: 1. Williamsová-Millsová (Jam.) 50,54, 2. Francisová 50,66, 3. Hastingsová (obe USA) 51,20

800 m: 1. Lipseyová (USA) 2:01,09, 2. Gouleová (Jam.) 2:01,80, 3. Ch. Williamsová (USA) 2:02,71

3000 m prek.: 1. Praughtová (Jam.) 9:31,85

100 m prek.: 1. Nelvisová 12,64, 2. Stowersová (obe USA) 12,68, 3. D. Williamsová (Jam.) 12,78

výška: 1. Spencerová (Sv. Lucia) 190, 2. Treasureová (Kan.) 190

trojskok: 1. Ibargüenová (Kol.) 14,43, 2. Sh. Thomasová (Jam.) 13,69

oštep: 1. Gleadleová (Kan.) 60,79

commonArticle.Name

Najstarší cestný beh na Slovensku s neprerušenou tradíciou, Beh k srdcu SNP, má za sebou už 52. ročník

MARTIN 21. mája 2017 (SITA)

   Najstarší cestný beh na Slovensku s neprerušenou tradíciou, Beh k srdcu SNP, má za sebou už 52. ročník. Usporiadatelia vzhľadom na nútenú správu mesta Martin, ktoré neposkytlo pri organizácii podujatia žiadnu pomoc, museli zvoliť náhradné riešenie, a tak tradičný polmaratón v centre mesta nahradil v tomto roku cestný beh na 10 km po nábreží rieky Turiec.

Na certifikovanú trať sa vydalo 81 účastníkov z troch krajín. Medzi nimi nechýbali olympionici Miroslav Vanko a Peter Tichý, štartérom pretekov bol ďalší olympionik Štefan Balošák.

V teplom, ale veternom počasí sa víťazom pretekov stal podľa očakávania tohtoročný majster SR v behu na 10 000 m Martinčan behajúci pod vedením kouča Milana Slivku za MKŠS Kysucké Nové Mesto Branislav Šarkan. Dlho s ním držal krok 4-násobný majster SR v maratóne (2007 - 2009) Imrich Pástor, ktorý napokon zvíťazil vo veteránskej kategórii. Tretie miesto si vybojoval ďalší veterán, slovenský Atlét roka 1998 Miroslav Vanko z domáceho AK ZŤS Martin. V kategórii žien s prevahou zvíťazila Katarína Paulínyová z rovnakého klubu.

Popri hlavnej súťaži sa opäť konal aj beh Zdravé mesto určený pre rekreačných bežcov a množstvo mládežníckych kategórií pre deti od 6 rokov.

Výsledky:

Muži (10 km): 1. Branislav Šarkan (MKŠS Kysucké Nové Mesto) 33:33, 2. Imrich Pástor (Obal-Servis Košice) 34:06, 3. Miroslav Vanko (AK ZŤS Martin) 34:25.

Ženy (10 km): 1. Katarína Paulínyová (AK ZŤS Martin) 40:30, 2. Radka Prívarová (AK Čadca) 43:07, 3. Lucia Ďuricová (AK ZŤS Martin) 48:32.

commonArticle.Name

Na medzinárodnom atletickom mítingu v nemeckom Tübingene obsadila slovenská reprezentantka Alexandra Štuková v behu na 800 m 6. miesto časom 2:04,60 min

TÜBINGEN 21. mája 2017 (SITA)

   Na medzinárodnom atletickom mítingu v nemeckom Tübingene finišoval slovenský reprezentant Jozef Repčík v behu na 800 m na 2. mieste časom 1:48,93 min. Tridsaťročného slovenského rekordéra predstihol o 25 stotín iba Nemec Benedikt Huber (1:48,68), tretí bol Belgičan Vandeputte (1:49,41). Slovenská reprezentantka Alexandra Štuková obsadila v behu na 800 m žien 6. miesto časom 2:04,60 min. Zvíťazila Nemka Christina Heringová za 2:02,30 pred dvojicou ukrajinských bežkýň, bronzovou z halových ME Oľhou Ľachovovou (2:02,50) a Olenou Sidorskou (2:03,76)

Z výsledkov:

MUŽI

800 m: 1. Huber (Nem.) 1:48,68, 2. Jozef Repčík (SR) 1:48,93, 3. Vandeputte (Belg.) 1:49,41

ŽENY

800 m: 1. Heringová (Nem.) 2:02,30, 2. Ľachovová 2:02,50, 3. Sidorská (obe Ukr.) 2:03,76,... 6. Alexandra Štuková (SR) 2:04,60

commonArticle.Name

Výsledky sobotňajšieho štafetového behu Volkswagen Slovakia Run and Fun v Bratislave:

BRATISLAVA 21. mája 2017 (SITA)

3 x 4 km (absolútne poradie): 1. Behame.sk (René Valent, Marek Jankovič, Alexander Jablokov) 40:08 min, 2. Bratislava Marathon Team (Ján Dömény, Matúš Kovalčík, Jakub Šiko) 41:57, 3. Behame.sk (Andrej Červeňan, Andrej Koleda, Juraj Golian) 44:01

3 x 8 km (absolútne poradie): 1. Hraj na tie nohy (Šimon Wahlandt, Peter Kováč, Jakub Šiko) 1:14:12, 2. Behame.sk (Konštantín Kocian, Pavol Bukovác, Andrij Ivanov) 1:16:47, 3. Behame.sk (Juraj Golian, Peter Mikoláš, Alexander Moravčík) 1:22:22

commonArticle.Name

Výsledky 4. ročníka Rudlovského šlapáka:

RUDLOV 21. mája 2017 (SITA)

Muži (absolútne poradie, 9,3 km): 1. Sergej Rasčupkin (Ukr., ŠK Banské) 39:33, 2. Filip Džubara (TJ Obal servis Košice) 41:37, 3. Anatolij Malyj (Ukr., Malyj team) 42:31

Ženy (absolútne poradie, 9,3 km): 1. Natalia Malá (Ukr., Malyj team) 49:31, 2. Zuzana Iľovová (MARAS Team Prešov) 51:53, 3. Mahuliena Krištanová (Code2B Košice) 54:02

commonArticle.Name

Výsledky 5. ročníka Oravského polmaratónu:

DOLNÝ KUBÍN 21. mája 2017 (SITA)

Muži (absolútne poradie): 1. Miroslav Ilavský (Jogging klub Dubnica) 1:15:41 h, 2. Tomáš Michalec (AŠK Fenix Braislava) 1:21:01, 3. Ján Červeň (Bežecký klub D. Kubín) 1:21:29

Ženy (absolútne poradie): 1. Miroslava Babinská (Babiná) 1:45:56, 2. Katarína Třísková (ČR) 1:47:44, 3. Lucia Forgáčová (Dubodiel) 1:52:39

commonArticle.Name

Výsledky sobotňajšieho 5. ročníka Behu Gáňom:

GÁŇ 21. mája 2017 (SITA)

Muži (8880 m, absolútne poradie): 1. Matúš Kompas (Slovan Duslo Šaľa) 30:12 min - rekord podujatia, 2. Michal Puškár (AŠK Slávia Trnava/bernohy.sk) 30:18, 3. Ladislav Kiss (Nový Život) 31:14, 4. Roman Šlúch (QSCert certifikáty ISO 9001) 31:26, 5. Gabriel Mácsodi (Chata Čertov 2017) 33:27, 6. Erik Hübner (Bratislava) 34:14

Ženy (8880 m, absolútne poradie): 1. Dagmar Vargová 38:29, 2. Alexandra Pastieriková (obe AK Bojničky) 39:09, 3. Jana Genčurová (Bernohy) 39:30, 4. Tatiana Lakatošová (Vinohradské strely) 40:54, 5. Mária Hutárová (Pavlice) 43:36, 6. Beáta Hrvolová (Galanta behá) 43:49

commonArticle.Name

Výsledky zo sveta atletiky

BRATISLAVA 20. mája 2017 (SITA)

Výsledky zo sveta atletiky:

TUCSON - Míting - muži, guľa: J. Kovacs (USA) 22,57 - svetový výkon roka (mal ešte pokusy 22,10 a 22,26), oštep: Ocampo (Mex.) 80,29, ženy - guľa: Riddicková 18,55, disk: Lewisová-Smallwoodová (obe USA) 62,91, kladivo: Weirová (Kan.) 72,50.

EAGLE ROCK - Míting - muži, 1500 m: Centrowitz (USA) 3:33,41, Farah 3:34,19, O´Hare (obaja V. Brit.) 3:34,35, Jenkins (USA) 3:36,51, 5000 m: Sh. Kipkorir (Keňa) 13:23,74, 3000 m prek.: H. Bor (Keňa) 8:23,08 - SVR, Hesselbjerg (Dán.) 8:27,89, ženy - 800 m: B. Martinezová (USA) 1:58,78, Traceyová (V. Brit.) 2:00,35, Pettyová (N. Zél.) 2:00,44, 1500 m: Reidová (Kan.) 4:07,07, 5000 m: Weightmanová (V. Brit.) 15:08,24.

BAKU - Islamské hry - muži, výška: Ghazal (Sýria) 228, diaľka: Berrabah (Mar.) 807, oštep: Magour (Kat.) 83,45, ženy - 400 m: Naserová 51,33, Adekoyová (obe Bahr.) 51,81.

ŤI-NAN - Míting - muži, trojskok: Ču Ja-ming 17,17, ženy - guľa: Kung Li-ťiao (obaja Čína) 19,18.

REDLANDS - Míting - muži, 100 (+5,0) a 200 m (+2,2): McClain (USA) 10,04 a 20,41.

CHESTER - Míting - muži, guľa: Nedow (Kan.) 20,72.

commonArticle.Name

Štvornásobný olympijský víťaz Mo Farah prehral v behu na 1500 m

EAGLE ROCK 20. mája 2017 (SITA)

   Diváci na mítingu USATF Distance Classic v americkom Eagle Rock videli epický duel olympijských víťazov z Ria de Janeiro, v ktorom šampión na tisícpäťstovke Matt Centrowitz zdolal už 4-násobného víťaza spod piatich kruhov Mo Faraha - ten v Riu 2016 aj Londýne 2012 triumfoval na 5000 i 10 000 m. Američan zabehol v Eagle Rocku v areáli Occidental College 1500 m za 3:33,41 min, legendárny Brit časom 3:34,19 zaostal o 78 stotín. Zo súboja tréningových partnerov vyťažil ďalší britský bežec Chris O´Hare osobný rekord 3:34,35 min.

commonArticle.Name

Na nedeľnom 12. ročníku Európskeho pohára vchôdzi bude štartovať osem slovenských reprezentantov, olympijský šampión Tóth chýba pre zranenie slabín

BRATISLAVA 19. mája 2017 (SITA)

   Slovenská výprava nebude mať na nedeľnom 12. ročníku Európskeho pohára v chôdzi v Poděbradoch veľké ambície. Zo šiestich olympionikov z Ria neštartuje z rôznych príčin až päť vrátane obhajcu striebra na 20 km z Murcie 2015 Mateja Tótha, ktorý má problémy so slabinami. Olympijský šampión a majster sveta na 50 km bol aj ambasádor podujatia, kde mal absolvovať prvý medzinárodný štart od lanského augustového triumfu na OH v Riu.

Z pôvodne nominovanej jedenástky vypadli pre chorobu aj Mária Katerinka Czaková a Monika Hornáková, takže slovenské ženské družstvo sa v tímovej súťaži nepredstaví. Z trojice chodkýň ostala v nominácii iba Lucia Čubaňová. Okrem mužského družstva (Majdán, Úradník, Rízek) bude mať Slovensko zastúpenie aj v tímových súťažiach juniorov (štartujú vekom ešte dorastenci Kubiš a Kováč) a junioriek (Hačundová, Žárska).

„Na Európsky pohár cestujeme so skromnými ambíciami, keďže nomináciu negatívne ovplyvnili zranenia a choroby našich popredných pretekárov,“ skonštatoval Matej Spišiak, šéftréner slovenskej chodeckej reprezentácie a osobný kouč Mateja Tótha. „Nepamätám si, či sme vôbec niekedy v histórii mali naraz taký veľký počet absencií z dôvodu zranenia či choroby. Taký je však šport, s nepriaznivou situáciou sa musíme vyrovnať. Potešilo by ma, keby sme sa z Európskeho pohára vrátili domov s nejakým splneným limitom na vrcholné podujatie, a keby sa všetci nominovaní aspoň priblížili k osobným či aspoň tohtosezónnym maximám.“

V súťaži mužov na 20 km patria k hlavným favoritom na prvenstvo líder európskych tabuliek Nemec Linke, Brit Bosworth a najmä obhajca prvenstva z Murcie 2015, úradujúci majster sveta a Európy Miguel Ángel López zo Španielska. Najlepší osobný rekord (1:18:26) má 18-ročný Rus Sergej Širobokov, majster sveta na 10 000 m do 17 rokov. On spolu s juniorkou Janou Smerdovovou budú zastupovať škandálmi postihnutú ruskú chôdzu, no vzhľadom na medzinárodný dištanc Ruska budú súťažiť len ako neutrálni atléti. Na 50 km má najväčšie šance na triumf Ukrajinec Ihor Hlavan, štvrtý pred dvoma rokmi v Murcii a aj na MS 2013 a 2015. Súťaž žien na 20 km je otvorená, Rusky majú dištanc a neštartuje ani Talianka Giorgiová, ktorá bola pred dvoma rokmi na EP druhá.

V doterajších 11 ročníkoch Európskeho pohára v chôdzi získalo Slovensko dovedna päť medailových umiestení. V individuálnych súťažiach bol Matej Tóth v predošlých troch ročníkoch v pretekoch na 20 km zakaždým na stupňoch víťazov - v Olhau 2011 vyhral, v Dudinciach 2013 bol tretí a v Murcii 2015 druhý. V tímových súťažiach bralo bronz družstvo mužov na 50 km v zložení Š. Malík, Korčok, Kalina, Mrázek v Dudinciach 1998 a takisto na tretej priečke skončilo trio žien Z. Malíková, Gáliková, Czaková v Metz 2009.

Slovenská nominácia na 12. ročník EP v chôdzi v Poděbradoch (21. 5. 2017):

MUŽI - 20 km: Dušan Majdán, Miroslav Úradník (obaja VŠC Dukla B. Bystrica), Milan Rízek (Atletika ŠK Skalica).
ŽENY - 20 km: Lucia Čubaňová (VŠC Dukla B. Bystrica).
JUNIORI - 10 km: Ľubomír Kubiš (Spartak Dubnica), Daniel Kováč (ŠK ŠOG Nitra).
JUNIORKY - 10 km: Ema Hačundová (MŠK Borský Mikuláš), Klaudia Žárska (Spartak Dubnica.

REALIZAČNÝ TÍM - VEDÚCI VÝPRAVY: Martin Pupiš. TRÉNERI: Matej Spišiak (aj technický vedúci výpravy), Ľuboš Machník, Peter Mečiar, Zdeno Medera, Jozef Pavelka, Ján Záhončík. FYZIOTERAPEUT: Denis Freudenfeld.

Program 12. ročníka EP v chôdzi v Poděbradoch (21. 5. 2017):
8.00 50 km muži (31 prihlásených)
10.00 10 km juniori (42 prihlásených)
13.00 20 km ženy (55 prihlásených)
16.00 20 km muži (74 prihlásených)
18.00 10 km juniorky (39 prihlásených)

Slovenské úspechy na EP v chôdzi:
JEDNOTLIVCI
1. MATEJ TÓTH (20 km, Olhao 2011)
2. MATEJ TÓTH (20 km, Murcia 2015)
3. MATEJ TÓTH (20 km, Dudince 2013)
4. IGOR KOLLÁR (20 km, La Coruňa 1996)
4. MIROSLAV ÚRADNÍK (10 km juniori, Murcia 2015)
7. PETER KORČOK (50 km, Miškovec 2005)
7. KLÁRA MALÍKOVÁ (10 km juniorky, Miškovec 2005)
9. ŠTEFAN MALÍK (50 km, Dudince 2001)
9. ZUZANA MALÍKOVÁ (10 km juniorky, Dudince 2001)
9. MILOŠ BÁTOVSKÝ (50 km, Miškovec 2005)
9. MATEJ TÓTH (20 km, Metz 2009)
9. PATRIK SPEVÁK (10 km juniori, Olhao 2011)
10. ŠTEFAN MALÍK (50 km, Dudince 1998)

DRUŽSTVÁ
3. TÍM MUŽOV NA 50 km (Š. Malík, Korčok, Kalina/Mrázek) 1998 Dudince
3. TÍM ŽIEN (Z. Malíková, Gáliková, Czaková) 2009 Metz
4. TÍM MUŽOV NA 20 km (Kollár, Mrázek, Tichý/Š. Malík) 1996 La Coruňa
4. TÍM MUŽOV NA 20 km (Tóth, Pupiš, Kučmín) 2005 Miškovec
5. TÍM MUŽOV NA 50 km (R. Benčík, Korčok, Mojžiš/Verkin) 1996 La Coruňa
5. TÍM MUŽOV NA 20 km (Tóth, Pupiš, Korčok) 2003 Čeboksary

Dejiská EP v chôdzi (1996 - 2017):
TRIKRÁT - SLOVENSKO (Dudince 1998, Dudince 2001, Dudince 2013)
DVAKRÁT - ŠPANIELSKO (La Coruňa 1996, Murcia 2015)
JEDENKRÁT - NEMECKO (Eisenhüttenstadt 2000), RUSKO (Čeboksary 2003), MAĎARSKO (Miškovec 2005), VEĽKÁ BRITÁNIA (Leamington 2007), FRANCÚZSKO (Metz 2009), PORTUGALSKO (Olhao 2011), ČESKO (Poděbrady 2017)

commonArticle.Name

VDubnici v nedeľu 2. ročník medzioblastného stretnutia dorastu v atletike, prvenstvo obhajujú Stredoslováci

DUBNICA NAD VÁHOM 19. mája 2017 (SITA)

   Po lanskom úspešnom premiérovom ročníku medzioblastného stretnutia atletických výberov dorastu (do 17 rokov) v Košiciach sa druhý diel uskutoční v nedeľu 21. mája v Dubnici nad Váhom. V každej disciplíne môžu za každý zo štyroch oblastných zväzov (západoslovenský, stredoslovenský, východoslovenský, Bratislava) nastúpiť po dvaja pretekári. Vlani dominovali v kategórii chlapcov aj dievčat jednoznačne atletické talenty zo Stredoslovenského atletického zväzu so ziskom 468 bodov. U chlapcov zvíťazili s 222 bodmi pred východniarmi, u dievčat s 246 bodmi pred západniarkami. Medzioblastné stretnutie dorastu v Dubnici nad Váhom sa začne v nedeľu 21. mája o 9.30 h.

commonArticle.Name

Cez víkend sa vKošiciach uskutočnia majstrovstvá Slovenska vatletických viacbojoch

KOŠICE 19. mája 2017 (SITA)

   Po šampionáte v behu na 10 000 m v Kysuckom Novom Meste rozdajú ďalšie tohtoročné slovenské dráhové atletické tituly cez víkend v Košiciach na domácom šampionáte vo viacbojoch.

V mužskom desaťboji je prihlásená šestica pretekárov vrátane obhajcu titulu Ferenca Révésza zo Slávie UK Bratislava a dvoch českých viacbojárov štartujúcich bez možnosti zasiahnuť do bojov o titul. Vlani si zlato vybojoval Révész súčtom 5471 bodov. Okrem neho sa na štadióne TU v Košiciach predstavia aj úradujúci halový majster SR v sedemboji Ondrej Bartoň, Igor Chlebovec a Peter Samuelis.

V súťaži žien v sedemboji sa predstaví pätica pretekárok. Nechýba ani obhajkyňa zlata Stanislava Lajčáková z banskobystrickej Dukly, ktorá v prípade triumfu získa už tretí titul, keďže bola najlepšia aj v roku 2014. Zverenka Michala Škvarku sa v tomto roku už blysla slovenským rekordom do 23 rokov na 100 m prekážok 13,59 sekundy. Lajčákovej osobný rekord v sedemboji z minulého roka má hodnotu 5442 bodov, lanský titul získala súčtom 5116 bodov. Medzi prihlásenými figuruje i tohtoročná halová majsterka SR v päťboji Monika Baňovičová a aj výškarská špecialistka Tatiana Dunajská.

Predbežne sa na viacbojársky šampionát v Košiciach prihlásilo v 8 kategóriách 34 súťažiacich. Najviac prihlásených je v sedemboji dorasteniek - sedem. Program na štadióne TU v Košiciach sa začne v sobotu 20. mája o 11.00 a pokračuje v nedeľu 21. mája o 9.00 h.

Majstri SR v desaťboji a sedemboji (2001 - 2016) - prehľad:
2016: Ferenc Révész (desaťboj) - Stanislava Lajčáková (sedemboj)
2015: Štefan Sedlák - Katarína Kuštárová
2014: Branislav Puvák - Stanislava Lajčáková
2013: Peter Horák - Lenka Poništová
2012: Marián Hammel - Monika Weigertová
2011: Lukáš Kaco - titul neudelili
2010: titul neudelili - titul neudelili
2009: Andrej Bician - Dana Horská
2008: Branislav Puvák - Lucia Slaničková
2007: Ondrej Hort - Silvia Koblíšková
2006: Ondrej Hort - Erika Kučerová
2005: Slaven Dizdarevič - titul neudelili
2004: Andrej Bician - Dana Velďáková
2003: Andrej Bician - Lucia Tomašeková
2002: Branislav Puvák - Lucia Tomašeková
2001: Branislav Puvák - Dana Velďáková

commonArticle.Name

Výsledky zo sveta atletiky

BRATISLAVA 19. mája 2017 (SITA)

BAIE MAHAULT - Míting - muži, 100 m: Rodgers (USA) 10,08, De Grasse (Kan.) 10,10, 400 m: L. Merritt 44,99, Dedewo (obaja USA) 45,14, 110 m prek.: A. Harris (USA) 13,18, trojskok: W. Claye 17,40 - svetový výkon roka (SVR), Benard (obaja SA) 17,15, guľa: Crouser (USA) 21,79, Richards (Jam.) 20,79, ženy - 200 m: Prandiniová (USA) 22,70, 800 m: Almanzová (Kuba) 2:00,26, 100 m prek.: Nelvisová 12,58, 400 m prek.: K. Carterová (UA) 54,53 - SVR, Traceyová (Jam.) 54,56, Stepterová (USA) 54,96, výška: Spencerová (Sv. Lucia) 192, diaľka: Reesová (USA) 698 - SVR, Ugenová (V. Brit.) 676, trojskok: Rojasová (Venez.) 14,67 - SVR, K. Williamsová (Jam.) 14,35.

BAKU - Islamské hry - muži, 200 m: Gulijev (Tur.) 20,08, 400 m: Abbas (bahr.) 45,54, W. George (Guayana) 45,69, 800 m: Smaili (Mar.) 1:45,78, trojskok: Babajev 17,15, Copello (obaja Azerb.) 16,90, ženy - 200 m: Odiongová (Bahr.) 22,95, 5000 m a 3000 m prek.: R. Jebetová (Bahr.) 14:53,41 a 9:15,41, 400 m prek.: Odekoyová (bahr.) 54,68, oštep: Tuguszová (Tur.) 67,21 - európsky rekord do 23 rokov.

ŤI-NAN - Míting - muži, 200 m: ie Ke 20,64, 110 m prek.: Ma Lej 13,55, žrď: Ting Pan-čchao 570, ženy - kladivo: Luo na (všetci Čína) 70,44.

OREM - Míting - muži, disk: N. Arrhenius (Švéd.) 65,01.

KROPYVNYCSKYJ - Míting - ženy, výška: Mahučichová (Ukr.) 190 (má len 15 rokov).

NAIROBI - Míting - muži, 800 m: Manangoi 1:44,8, J. Koech 1:45,0, Kinyor (všetci Keňa) 1:45,2.

PRETÓRIA - Míting - muži, 100 m: Erasmus (JAR) 10,08.

BIRŠTONAS - Míting - muži, disk: Gudzius (Lot.) 67,62.

commonArticle.Name

Kladivárka Lomnická vo Veszpréme 64,39 m

VESZPRÉM 19. mája 2017 (SITA)

   Slovenská reprezentantka Nikola Lomnická (VŠC Dukla B. Bystrica) obsadila na vrhačskom mítingu v maďarskom Veszpréme v súťaži kladivárok 1. miesto výkonom 64,39 m. Dvadsaťosemročná Lomnická je slovenská kladivárska dvojka za Martinou Hrašnovou, v roku 2014 si na mítingu v americkej Mariette zlepšila osobný rekord na 71,58 m a v tom istom roku na ME v Zürichu obsadila vo finále výborné 8. miesto.

Vyštudovala manažment športu a rekreológiu na University of Georgia v americkom Athense, v roku 2010 sa stala univerzitnou majsterkou USA (NCAA). Okrem toho bola ešte 10. na MS 2005 do 17 rokov, 13. na MSJ 2006, 10. na MEJ 2007, 5. na ME 2009 do 23 rokov a 6. na Svetovej univerziáde 2013.

commonArticle.Name

Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) čoskoro rozhodne, či desiatky Rusov môžu súťažiť ako neutrálni športovci

MONAKO 19. mája 2017 (SITA)

   Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) čoskoro rozhodne, či desiatky Rusov môžu súťažiť ako neutrálni športovci. IAAF uviedla, že dostala približne 120 žiadostí od ruských športovcov, ktorí chcú medzinárodne súperiť napriek pretrvávajúcemu plošnému zákazu štartu po dopingovej afére z roku 2015. Doteraz umožnili súťažiť dvanástim Rusom a ďalších sedemnásť odmietli. Príslušná komisia IAAF budúci týždeň posúdi približne polovicu zostávajúcich žiadostí.

commonArticle.Name

Na Európskom pohári v chôdzi v Poděbradoch bude chýbať aj chorá Mária Katerinka Czaková

BANSKÁ BYSTRICA 18. mája 2017 (SITA)

   Po zranenom olympijskom víťazovi a majstrovi sveta v chôdzi na 50 km Matejovi Tóthovi a chorej Monike Hornákovej napokon z pôvodnej 11-člennej slovenskej nominácie na nedeľný 12. ročník Európskeho pohára v českých Poděbradoch vypadla aj olympionička Mária Katerinka Czaková.

"Žiaľ, lazaret v našom tíme nemá konca. Zdravotný stav Mariky sa nezlepšil a po dohode s lekárom na Európsky pohár nepocestuje pre podozrenie na stafylokoka, v horšom prípade na salmonelózu," informoval Martin Pupiš, šéftréner Slovenského atletického zväzu (SAZ) a jeden z osobných koučov Katerinka Czakovej.

Zo šestice slovenských chodcov - olympionikov, ktorí štartovali vlani v Riu de Janeiro, sa na EP v Poděbradoch predstaví len Dušan Majdán. Pre zranenie neštartujú Matej Tóth a Anton Kučmín, Martin Tišťan ukončil kariéru, Máriu Gálikovú čakajú materské povinnosti a choroba stopla Moniku Hornákovú s Máriou Katerinka Czakovou.

V doterajších 11 ročníkoch EP získalo Slovensko dovedna päť medailových umiestení. V individuálnych súťažiach bol Matej Tóth v predchádzajúcich troch ročníkoch v pretekoch na 20 km zakaždým na stupňoch víťazov - v Olhau 2011 vyhral, v Dudinciach 2013 bol tretí a v Murcii 2015 druhý. V tímových súťažiach bralo bronz družstvo mužov na 50 km v zložení Š. Malík, Korčok, Kalina, Mrázek v Dudinciach 1998 a takisto na tretej priečke skončilo trio žien Z. Malíková, Gáliková, Czaková v Metz 2009.

Aktualizovaná slovenská nominácia na 12. ročník EP v chôdzi v českých Poděbradoch (21. 5. 2017):

MUŽI - 20 km: Dušan Majdán, Miroslav Úradník (obaja VŠC Dukla B. Bystrica), Milan Rízek (Atletika ŠK Skalica)

ŽENY - 20 km: Lucia Čubaňová (VŠC Dukla B. Bystrica).

JUNIORI - 10 km: Ľubomír Kubiš (Spartak Dubnica), Daniel Kováč (ŠK ŠOG Nitra).

JUNIORKY - 10 km: Ema Hačundová (MŠK Borský Mikuláš), Klaudia Žárska (Spartak Dubnica.

REALIZAČNÝ TÍM - VEDÚCI VÝPRAVY: Martin Pupiš. TRÉNERI: Matej Spišiak (aj technický vedúci výpravy), Ľuboš Machník, Peter Mečiar, Zdeno Medera, Jozef Pavelka, Ján Záhončík. FYZIOTERAPEUT: Denis Freudenfeld.

commonArticle.Name

Chorobu mu diagnostikovali v marci, momentálne 44-ročný halový majster sveta 2003 z Birminghamu podstupuje chemoterapiu v Mníchove a naplánovaná je aj transplantácia kmeňových buniek

MNÍCHOV 18. mája 2017 (SITA)

   Nemecký bývalý skokan o žrdi Tim Lobinger bojuje s leukémiou. Chorobu mu diagnostikovali v marci, momentálne 44-ročný halový majster sveta 2003 z Birminghamu podstupuje chemoterapiu v Mníchove a naplánovaná je aj transplantácia kmeňových buniek. Rodák z Rheinbachu Lobinger je aj dvojnásobným kontinentálnym šampiónom pod strechou (Valencia 1998 a Viedeň 2002). Osobný rekord rovných 6 metrov dosiahol 24. augusta 1997 v Kolíne nad Rýnom. Kariéru ukončil v roku 2012. Informáciu o vážnych zdravotných problémoch Lobingera priniesol napríklad web Frankfurter Allgemeine Zeitung.

http://www.faz.net/aktuell/sport/leichtathletik-tim-lobinger-an-leukaemie-erkrankt-15021628.html

commonArticle.Name

Strieborný medailista z halových ME v behu na 60 m z Belehradu 2017 Ján Volko sa môže 17. júna na mítingu P - T - S tešiť na kvalitných súperov

ŠAMORÍN 18. mája 2017 (SITA)

   Strieborný medailista z halových ME v behu na 60 m z Belehradu 2017 Ján Volko sa môže 17. júna tešiť na 52. ročníku medzinárodného atletického mítingu Pravda - Televízia - Slovnaft (P - T - S) na skvelú konkurenciu v behu na 200 m. Po víkendových pražských rekordoch hneď v úvode sezóny (10,21 a 20,66) bude jeho vystúpenie v šamorínskom športovom areáli ďalšou možnosťou na útok na limit na MS v Londýne (20,44). Kvalitní súperi môžu 20-ročnému členovi BK HNTN Bratislava v tejto snahe pomôcť.

Štart na mítingu P - T - S potvrdil strieborný z ME 2016 v Amsterdame na 200 m, reprezentant Turecka Ramil Gulijev (26 rokov). Jeho národný rekord z roku 2015 má hodnotu skvelých 19,88 sekundy. Finalista OH 2016 a MS 2015 má už na začiatku sezóny výbornú formu, v utorok vyhral 100 m na Islamských hrách v Baku v osobnom rekorde 10,06. Gulijev, ktorý do roku 2011 reprezentoval Azerbajdžan, Šamorín už pozná. Vlani na P - T - S finišoval v tíme Turecka na 4 x 100 m v národnom a mítingovom rekorde 38,69. Turci potom v sezóne svoj národný rekord ešte dvakrát posunuli až na 38,30.

Ďalším kvalitným menom pre šamorínsku dvojstovku je Kanaďan Brendon Rodney (25 rokov) s osobným maximom 19,96 z vlaňajška. Jeho najväčším úspechom je bronz zo štafety na 4 x 100 m na OH 2016 v Riu, kde bežal na treťom úseku a Kanaďania zabehli národný rekord 37,64. Vlaňajší kanadský šampión na 200 m napriek času 20,34 v individuálnej súťaži nepostúpil v Riu z rozbehu. Má aj bronz z MS 2015, individuálne sa na MS v Pekingu dostal do semifinále. V tomto roku získal zlato na IAAF World Relays na Bahamách, keď Kanada vyhrala štafetu na 4 x 200 m.

Slovenský atletický zväz (SAZ), ktorý je hlavný organizátor mítingu P - T - S, už dávnejšie ohlásil štart svetových kladivárskych jednotiek v Šamoríne, poľských reprezentantov Anity Wlodarczykovej a Pawla Fajdeka, ktorí s jasným náskokom vedú svetové tabuľky 2017.

commonArticle.Name

V rámci 18. ročníka celoslovenskej postupovej súťaže „Hľadáme nových olympionikov 2017“ absolvovali žiaci a žiačky základných škôl a gymnázií krajské kolá v Bratislavskom, Banskobystrickom, Prešovskom a Košickom kraji

BRATISLAVA 18. mája 2017 (SITA)

   V rámci 18. ročníka celoslovenskej postupovej súťaže „Hľadáme nových olympionikov 2017“ absolvovali žiaci a žiačky základných škôl a gymnázií krajské kolá v Bratislavskom, Banskobystrickom, Prešovskom a Košickom kraji.

Uvedené krajské kolá priniesli zaujímavé súboje a pekný výkony zúčastnených pretekárov. Dokonca, na krajskom kole v Bratislave bol prítomný jeden z našich tohtoročných patrónov – Ján Volko, ktorý na radosť všetkých pretekárov osobne odovzdával ceny.

Poznáme prvú polovicu postupujúcich pretekárov na celoslovenské finále v disciplínach 60 m dievčat a chlapcov, a taktiež v behu na 600 m dievčat, resp. 1000 m chlapcov.

Ďalšie krajské kolá, na ktoré sa môžu pretekári stále prihlásiť pokračujú v nasledovných termínoch:

23.5.2017 – Trnavský kraj (Trnava)

24.5.2017 – Trenčiansky kraj (Dubnica nad Váhom)

30.5.2017 – Žilinský Kraj (Kysucké Nové Mesto)

8.6.2017 – Nitriansky kraj (Nové Zámky)

Celoslovenské finále sa uskutoční 9.9.2017 v Dubnici nad Váhom v rámci finále Atletickej ligy 2017. Finalisti súťaže budú mať príležitosť osobne sa stretnúť s našimi patrónmi súťaže – Jánom Volkom a Jozefom Repčíkom na spoločnej besede v deň konania podujatia.

commonArticle.Name

Prezident IAAF Sebastian Coe by bol ozdobou osláv 20. výročia konania majstrovstiev sveta v polmaratóne

KOŠICE 17. mája 2017 (SITA)

   Organizátori Medzinárodného maratónu mieru rozposlali pozvánky na 94. ročník podujatia a na zoznam želaných hostí zaradili aj šéfa svetovej atletiky Sebastiana Coa. Motivovalo ich k tomu 20. výročie konania IAAF majstrovstiev sveta v polmaratóne, ktoré Košice hostili 4. októbra 1997. Medzi hosťami bol vtedy prítomný aj vtedajší šéf Medzinárodnej asociácie atletických federácií Primo Nebiolo. "Pozvanie adresované z rúk prezidenta Slovenského atletického zväzu Petra Korčoka, primátora mesta Košice Richarda Rašiho, prezidenta Maratónskeho klubu Košice Jána Sudzinu a riaditeľa Medzinárodného maratónu mieru Branislava Koniara mieri do sídla IAAF v Monaku, aby podčiarklo nielen úspech šampionátu v roku 1997, ale tiež zvýraznilo nezastupiteľnú rolu Medzinárodného maratónu mieru pri budovaní pilierov svetovej atletiky," uvádza sa v tlačovej správe organizátorov.

commonArticle.Name

Výsledky zo sveta atletiky

BRATISLAVA 16. mája 2017 (SITA)

EUGENE - Míting - muži, 100 (+2,2) a 200 m (+2,8): K. King 10,09 a 20,27, 400 m: M. Norman 45,125, 110 m prek.: A. Davis (všetci USA) 13,50, 400 m prek.: Benjamin (Antigua) 49,52, ženy - 100 m: D. Stevensová 11,05, A. Washingtonová 11,10, Cunliffová 11,11, 200 m: D. Stevensová 22,09 - vyrovnaný svetový výkon roka, D. Hillová 22,41, Cunliffová 22,60, 400 m: Ellisová (všetky USA) 50,66, 400 m prek.: Watsonová (Kan.) 55,01, 4 x 100 m: Oregon 42,01.

DILLÍ - Míting - muži, 400 m: Anans 45,32, oštep: D. Singh (obaja India) 81,53.

GIFU - Míting - muži, 10 000 m: Chumo (Keňa) 27:54,19.

HONGKONG - Míting - muži, diaľka: Š' Jü-chao (Čína) 18.

ASHFORD - Míting - muži, 400 m prek.: J. Green (V. Brit.) 49,54.

GREENSBORO - Míting - muži, 200 m: Hester 20,43, 110 m prek.: J. Eaton (obaja USA) 13,56, 400 m prek.: A. Clarke (Jam.) 49,71, guľa: Mozia (Nig.) 20,36.

ATLANTA - Míting - muži, 100 m (+2,6): Charleston 10,07, 400 m: Ways 45,55, ženy - 200 a 400 m: Wimbleyová 22,54 a 50,40, 800 m: Greenová (všetci USA) 2:01,28, 100 m prek.: Gayeová-Williamsová (Jam.) 12,96.

HOUSTON - Míting - muži, 100 a 200 m (+2,1): Hall (USA) 10,19 a 19,96.

WICHITA - Míting - muži, 100 (+2,2) a 200 m (+4,1): Carnes (USA) 9,97 a 20,42.

ARLINGTON - Míting - muži, 100 a 200 m: bacon (USA) 10,00 a 20,35.

STATE COLLEGE - Míting - muži, 100 m (+4,8): D. Marsahall 10,05, 200 m (+5,7): Moffett 19,87, N. Gray 19,96, 400 m: Page 45,59, 110 m prek. (+6,2): Mallett 13,24, ženy - 200 m (+2,7): B. Brownová (všetci USA) 22,30.

EL PASO - Míting - muži, 100 a 200 m: J. Morris (Montserrat) 10,15 a 20,28, 400 m: E. Korir (Keňa) 44,53.

LAWRENCE - Míting - muži, 100 m (+5,3): J. Miller (USA) 10,03, Givans (Jam.) 10,03, 200 m (+4,0): Willis (USA) 20,10, ženy - 100 m(+3,0): Danielsová 11,12, 200 m (+3,4): Bennettová (obe USA) 22,47, 400 m: Gordonová (Jam.) 51,40,.

TA-LIEN - Maratón - muži: Ngelel 2:13:48, ženy: Mukhwanová (obaja Keňa) 2:32:58.

commonArticle.Name

Austrálska antidopingová agentúra je pobúrená, stávková spoločnosť kritiku odmíeta

SYDNEY 16. mája 2017 (SITA)

    Steroidová aféra okolo kanadského šprintéra Bena Johnsona môže aj po bezmála troch desaťročiach vyvolať vášne, najmä keď si niekto na nej postaví svoju reklamnú kampaň. Austrálska antidopingová agentúra (ASADA) vzniesla oficiálnu sťažnosť na reklamný spot stávkovej spoločnosti Sportsbet, ktorú zaradili do televízneho vysielania minulý týždeň. Johnson v nej žartuje o svojom treste a divákom tvrdí, že nová mobilná aplikácia bude "steroidom v Androide". Podľa ASADA reklama vysiela odkaz v duchu normálnosti užívania zakázaných látok a vysmieva sa poctivým športovcom. Ako nevhodnú ju odsúdil aj minister zdravotníctva a športu Greg Hunt, pridali sa tiež ďalší politici. Sportsbet kritiku odmieta a spot nemieni stiahnuť. "Dostali sme prevažne pozitívnu odozvu verejnosti, ktorá chápe, že ide o jazykový žart," reagovala spoločnosť.

Bena Johnsona usvedčili z dopingu na olympijských hrách 1988 v Soule po víťazstve v behu na 100 m. Zlatú medailu musel vrátiť.

commonArticle.Name

Slovensko na EP vchôdzi v Poděbradoch bez Tótha a Hornákovej

BANSKÁ BYSTRICA 16. mája 2017 (SITA)

   Olympijský víťaz a majster sveta v chôdzi na 50 km Matej Tóth napokon pre zranenie slabín nebude štartovať v nedeľu 21. mája v 12. ročníku Európskeho pohára v Poděbradoch. Informuje o tom utorkové vydanie denníka Šport. Tóth sa mal predstaviť v pretekoch na 20 km, kde mal obhajovať individuálnu druhú priečku z EP 2015 v Murcii, v tíme spoločne s Rízekom, Majdánom a Úradníkom.

"Maťo pocítil problémy už minulý týždeň na tréningu a okamžite ich začal riešiť. On i jeho realizačný tím verili, že sa dá včas do poriadku a stihne aj Európsky pohár, lebo bez neho bude náš dvadsiatkársky tím výrazne slabší,“ citoval Šport šéftrénera Slovenského atletického zväzu Martina Pupiša. "Žiaľ, lekár Ernest Caban mu odporučil, aby sa v najbližších dňoch vyvaroval intenzívnej záťaži, čo znamenalo aj koniec Maťových ambícií štartovať v Poděbradoch. Dobrá správa však je, že jeho účasť na augustových majstrovstvách sveta v Londýne nie je ohrozená,“

Matej Tóth štartoval od svojho triumfu na OH 2016 v Riu prvý raz len nedávno, 22. apríla, keď po 246-dňovej súťažnej pauze suverénne vyhral Záhorácku dvadsiatku v Borskom Mikuláši za 1:24:38 h.

Ako informuje Šport, okrem Tótha vypadla z 11-člennej slovenskej nominácie na EP pre chorobu aj Monika Hornáková, ktorá mala štartovať v súťaži žien na 20 km. Slovensko tak postaví len tri tímy - mužský na 20 km a dva juniorské. Ženský do bojov v EP nezasiahne.

V doterajších 11 ročníkoch EP získalo Slovensko dovedna päť medailových umiestení. V individuálnych súťažiach bol Matej Tóth v predošlých troch ročníkoch v pretekoch na 20 km zakaždým na stupňoch víťazov - v Olhau 2011 vyhral, v Dudinciach 2013 bol tretí a v Murcii 2015 druhý. V tímových súťažiach bralo bronz družstvo mužov na 50 km v zložení Š. Malík, Korčok, Kalina, Mrázek v Dudinciach 1998 a takisto na tretej priečke skončilo trio žien Z. Malíková, Gáliková, Czaková v Metz 2009.

Aktualizovaná slovenská nominácia na 12. ročník EP v chôdzi v Poděbradoch (21. 5. 2017):

MUŽI - 20 km: Dušan Majdán, Miroslav Úradník (obaja VŠC Dukla B. Bystrica), Milan Rízek (Atletika ŠK Skalica)

ŽENY - 20 km: Mária Czaková, Lucia Čubaňová (obe VŠC Dukla B. Bystrica).

JUNIORI - 10 km: Ľubomír Kubiš (Spartak Dubnica), Daniel Kováč (ŠK ŠOG Nitra).

JUNIORKY - 10 km: Ema Hačundová (MŠK Borský Mikuláš), Klaudia Žárska (Spartak Dubnica.

REALIZAČNÝ TÍM - VEDÚCI VÝPRAVY: Martin Pupiš. TRÉNERI: Matej Spišiak (/aj technický vedúci výpravy), Ľuboš Machník, Peter Mečiar, Zdeno Medera, Jozef Pavelka, Ján Záhončík. FYZIOTERAPEUT: Denis Freudenfeld.

commonArticle.Name

Výsledky zo sveta atletiky

BRATISLAVA 15. mája 2017 (SITA)

UNIVERSITY PARK - Míting (šampionát konferencie Big 10) - ženy, 400 m prek.: Blacková (USA) 56,01,... 6. PEŠKOVÁ (SR) 59,08.

COLUMBIA - Míting - muži, 100 m: Coleman (USA) 9,97, Mitchell-Blake (V. Brit.) 9,99, 200 m: Coleman 19,98, Mitchell-Blake 20,09, Richards (Trin. a T.) 20,22, 400 m: F. Kerley (USA) 44,30, Allen (Jam.) 44,52, 800 m: Dixon 1:45,71, 110 m prek.: D. Williams (obaja USA) 13,37, 400 m prek.: Mowatt (Jam.) 48,79, Futch (USA) 48,82, 4 x 400 m: Texas AM 3:00,72 - svetový výkon roka (SVR), ženy - 100 m: Hobbsová 11,12, 200 m: Jeffersonová 22,74, trojskok: Orjiová (všetky USA) 13,95.

ST. MARTIN - Míting - muži, 100 m: Matadi (Lib.) 10,19, 200 m: Dukes 20,37, 400 m: Dedewo 45,30, 110 m prek.: A. Harris (všetci USA) 13,26, diaľka: Echevarria (Kuba) 819, Torneus (Švéd.) 804, ženy - 200 m: K. Duncanová 22,54, 100 m prek.: Nelvisová (obe USA) 12,59, trojskok: K. Williamsová (Jam.) 14,32.

MONTGERON - Míting - muži, 110 m prek.: Darien 13,33, trojskok: Pontvianne (obaja Fr.) 17,13.

ALMATY - Míting - muži, 100 a 200 m: Grigoriev 10,26 a 20,58, ženy - trojskok: Rypakovová (obaja Kaz.) 14,45 - SVR.

UMAN - Míting - muži, kladivo: Reheda 74,40, ženy - kladivo: Klymecová (obaja Ukr.) 70,00.

ADLER - Míting - muži, guľa: Lesnoj 0,86, Afonin 20,68, kladivo: Pronkin 77,80, ženy - oštep: Rebriková (všetci Rus.) 62,80.

ATÉNY - Míting - ženy, trojskok: Papahrístouová (Gréc.) 14,19.

ZENICA - Míting - muži, guľa: Pezer (Bosna a H.) 20,89.

HANNOVER - Míting - muži, výška: Onnen (Nem.) 230.

KINGSTON - Míting - muži, 200 m: M. Francis (V. Brit.) 20,44, guľa: Richards (Jam.) 21,15, ženy - 400 m: Royová 51,75, 400 m prek.: J. Russellová (obe Jam.) 55,41.

PLIEZHAUSEN - Míting - muži, 600 m: Van Diepen (Hol.) 1:16,58, 3000 m: Fehr (Nem.) 8:04,70,... 12. PELIKÁN (SR) 8:29,63, ženy - 600 m: Heringová (Nem.) 1:27,68

HOUSTON - Míting - muži, 100 m: Hall-Thompson (USA) 10,11.

LOGAN - Míting - muži, 200 m: Trimble 20,33, ženy - 100 a 200 m: A. Hendersonová (obaja USA) 11,05 a 22,54.

STATE COLLEGE - Míting - muži, diaška: Moffett (USA) 800.

ARLINGTON - Míting - muži, 100 m: Bacon (USA) 10,15.

EL PASO - Míting - muži, 200 m: J. Morris (Montserrat) 20,48.

LAWRENCE - Míting - muži, 100 (+3,8) a 200 m (+3,4): Willis (USA) 10,03 a 20,07, ženy - 400 m: Gordonová (Jam.) 51,71, diaľka: Conleyová (USA) 676 (+3,8).

EUGENE - Míting - ženy, 100 a 200 m: D. Stevensová (USA) 11,09 a 22,70.

CLERMONT - Míting - ženy, 100 m: Baptistová (Trin. a T.) 11,10, Haaseová (Nem.) 11,16.

PROVO - Míting - muži, 200 m: Tsumba (Zimb.) 20,49.

RIGA - Maratón - muži: Munywoki (Keňa) 2:12:14, ženy: B. Dabová (/Et.) 2:31:22.

BUKUREŠŤ - Polmaratón - muži: A. Tesfaye (Et.) 1:01:09, ženy: Bobocelová (Rum.) 1:11:43.

YATTA - Polmaratón - muži: Nyokaye (Keňa) 1:01:40, ženy: F. Cheyechová (Keňa) 1:09:53..

LIMA - Panamerický pohár v chôdzi - muži, 50 km: Villanueva (Ekv.) 3:51:35, L. F. López 3:51:35, J. Arevalo (obaja Kol.) 3:58:28, ženy - 50 km: Da Rosová (Braz.) 4:39:28.

commonArticle.Name

Výsledky zo sveta atletiky

BRATISLAVA 14. mája 2017 (SITA)

COLUMBIA - Míting - muži, 100 m: Coleman (USA) 10,03, Mitchell-Blake (V. Brit.) 10,07, Skeen (Jam.) 10,08, 400 m: F. Kerley (UA) 44,09 – svetový výkon roka (SVR), Allen (Jam.) 45,25, diaľka: Ward 813, disk: B. Williams (obaja USA) 65,13, desaťboj: Victor (Grenada) 8539 - SVR, ženy - 100 m: Hobbsová 11,02, 400 m: Harperová 51,36, diaľka: Burksová 682 - SVR, Saundersová (všetky USA) 675.

OFFENBURG - Míting - muži, oštep: Hofmann 88,79, Hamann 86,71, Vetter 83,39, Röhler (všetci Nem.) 83,22, ženy - oštep: Molitorová (Nem.) 62,26.

KIELCE - Míting - muži, guľa: Bukowiecki 21,51, kladivo: Fajdek 81,51, Nowicki (všetci Poľ.) 78,54, LOMNICKÝ (SR) 76,19, ženy - kladivo: Fiodorowová 72,82, Kopronová (obe Poľ.) 72,24.

WIESBADEN - Míting - muži, disk: Kanter (Est.) 65,87, Wierig (Nem.) 65,56, Pettersson (Švéd.) 64,77, ženy - disk: Vitová 63,47, Ruhová (obe Nem.) 63,05.

SZEKSZÁRD - Míting - muži, kladivo: Halász (Maď.) 76,05.

BREST - Míting - ženy, oštep: Chaladovičová (Biel.) 63,72.

LOGAN - Míting - ženy, 100 m (+3,0): Smithová-Barnettová 10,94, 200 m (+3,2): A. Hendersonová (obe USa) 22,58.

LIMA - Panamerický pohár v chôdzi - muži, 20 km: Arevalo (Kol.) 1:21:01, Thorne (Kan.) 1:21:16, Pineda (Mex.) 1:22:00, ženy - 20 km: G. Gonzalezová (Mex.) 1:28:09, K. Garcíová (Peru) 1:29:15, Pereuová (Ekv.) 1:30:00.

commonArticle.Name

Dosiahol čas 9:35,13 min

VIEDEŇ 13. mája 2017 (SITA)

   Na špecializovanom prekážkovom atletickom mítingu vo Viedni - Maria Enzersdorfe obsadil slovenský reprezentant Alexander Jablokov (Slávia UK Bratislava) na trati 3000 m celkovo 4. miesto časom 9:35,13 min. Zvíťazil Rakúšan Jürgen Aigner za 9:05,15 min.

commonArticle.Name

Z výsledkov hosťujúcich slovenských atlétov v 1. kole I. českej atletickej ligy

BRATISLAVA 13. mája 2017 (SITA)

Z výsledkov hosťujúcich slovenských atlétov v 1. kole I. českej atletickej ligy (druhá najvyššia súťaž):

České Budějovice (A-skupina):

Ženy - 1500 m: 8. Beľová 4:47,60, 3000 m prek.: 1. Beľová 11:15,16.

Hradec Králové (B-skupina):

Muži - 110 m prek.: 8. Bician 15,98, oštep: 8. Samuelis 47,16.

Ženy - 400 m prek.: 3. Bučičová 1:06,56, disk: 2. Jakubcová 41,82, kladivo: 3. K. Čaklošová 47,12, 6. Jakubcová 40,22.

Olomouc (C-skupina):

Muži - 400 m: 5. Timoranský 50,65, 110 m prek.: 2. Drozda 15,28, 400 m prek.: 1. Drozda 54,08, žrď: 1. T. Krajňák 490, guľa a disk: 1. Olej 17,44 a 45,97, oštep: 2. Chlebovec 56,04.

Ženy - 100 m: 3. Šimlovičová 12,60, 5. B. Tomková 12,86, 200 m: 1. Šimlovičová 25,22, 3. B. Tomková 25,33, 400 m: 5. Malatincová 59,39, 100 m prek.: 1. Baňovičová 14,78, výška: 5. Z. Karaffová 162, mimo bodovania: 1. T. Dunajská 180, diaľka: 4. Baňovičová 534.

commonArticle.Name

Rýchly Volko v českej atletickej extralige v Prahe 10,21 na 100 m a 20,66 na 200 m

PRAHA 13. mája 2017 (SITA)

   Halový vicemajster Európy v behu na 60 m z Belehradu Ján Volko (BK HNTN Bratislava) je v úvode letnej atletickej sezóny vo vynikajúcej forme. V 1. kole českej extraligy, kde hosťuje za AK Olomouc, utvoril na pražskej Juliske v behu na 200 m v daždi slovenský rekord časom 20,66 sekundy (vietor +0,1 m/s). O tri stotinky zlepšil vlastné národné maximum 20,69 z 28. mája 2016 z portugalskej Leirie. Zverenec trénerského dua Naďa Bendová - Róbert Kresťanko o 17 stotín zdolal štvorstovkárskeho špecialistu, trojnásobného halového majstra Európy Pavla Masláka.

Pred rekordnou dvojstovkou 20-ročný Volko vyrovnal vo finále behu na 100 m slovenský rekord 10,21 sekundy Adama Závackého z 18. mája 2013 v Hodoníne, keď mu do chrbta fúkal priaznivý vietor +1,0 m/s. Zároveň utvoril aj slovenský rekord do 23 rokov, keď vlastné predošlé maximum zo sobotného rozbehu (10,23/+0,8 m/s) zlepšil o dve stotinky.

Ján Volko si v sobotnej pražskej letnej súťažnej premiére zlepšil osobný rekord na stovke z 26. 5. 2016 v rakúskom St. Pöltene až o neuveriteľných 12 stotín. Vo finále zvíťazil s náskokom 8 stotín pred Zdeňkom Stromšíkom, tretí bol Dominik Záleský (10,36) a až štvrtý Pavel Maslák (10,37). Volko bez problémov splnil limity (10,60 a 21,45) na júlové ME do 23 rokov v poľskej Bydgoszczi a aj na augustovú univerziádu na Taiwane.

Ján Volko: "Cítim sa dobre, aj keď trochu unavený. Štartoval som v podstate z plného tréningu a dosiahnuť takéto časy je naozaj čosi neskutočné. Nečakal som to. Každopádne som veľmi šťastný a rád, že to vyšlo napriek tomu, že na 200 m pršalo a fúkal v zákrute protivietor. Myslím si, že môžem byť nadmieru spokojný. Bežať s dvojnásobným halovým majstrom sveta Maslákom bola pre mňa pocta a ani neviem, ako som ho zdolal. Cítil som ho za sebou celý čas, asi som bol dnes lepší."

Trénerka Naďa Bendová: "Moja túžba bola, aby Janko dnes splnil limity na ME do 23 rokov. Z tréningových časov viem, že je rýchlostne na úrovni halovej sezóny, ale len nedávno sme ukončili objemový tréning a iba teraz prechádzame do intenzity a špeciálnej prípravy. Najmä pre psychickú záťaž a naozaj enormné úsilie, ktoré vynakladá na štúdium, som naozaj s malou dušičkou čakala, aký bude mať vstup do sezóny. Verila som mu, čakala som výkon okolo 10,40 sekundy."

Darilo sa aj ďalším Slovákom. Tretiu priečku na 100 m prekážok okorenila solídnym osobným rekordom a rekordom SR do 23 rokov 13,59 sekundy Stanislava Lajčáková z banskobystrickej Dukly. Zverenka Michala Škvarku zlepšila Bobkovej maximum z 2. júla 2000 v Banskej Bystrici o 4 stotiny, svoj minuloročný osobák si posunula o úctyhodné dve desatiny.

V behu na 800 m triumfoval Jozef Repčík časom 1:51,95 min, na 5000 m triumfoval Peter Ďurec za 14:42,74, Jana Velďáková bola najlepšia v diaľke (653 cm), jej sestra - dvojča Dana v trojskoku (13,41 m) a Tomáš Veszelka vyhral mužskú diaľku výkonom 756 cm, keď znova splnil limit na ME do 23 rokov (750 cm) a limitom okorenil aj druhú priečku v trojskoku (15,57 m).

Na 800 m žien finišovala Alexandra Štuková druhá za 2:05,11 (druhá bola aj na 400 m časom 54,41) pred bronzovou z lanských ME do 17 rokov Gabrielou Gajanovou, ktorá si časom 2:06,76 min výrazne zlepšila doterajší osobný rekord 2:09,21 a splnila ostrý limit SAZ na MEJ v Grossete. Limit na ME do 23 rokov splnil na stovke časom 10,52 aj Volkov sparingpartner Jakub Matúš, na 100 m prekážok sa z nominačného výkonu na MEJ 14,30 sekundy tešila Simona Takácsová, zverenka trénerskej dvojice Martin Illéš - Jaroslav Broďáni. Katarína Kuštárová pridala limity na ME "23" na 100 m prekážok (13,80 - posun na 3. miesto v historických tabuľkách SR) a 400 m prekážok (59,95), keď ako deviata Slovenka v histórii pokorila hranicu jednej minúty.

Výsledky Slovákov:

MUŽI

100 m: 1. Volko 10,21 - vyrovnaný rekord SR a rekord SR do 23 rokov (v rozbehu 10,23 - rekord SR do 23 rokov), 8. (2. v B-finále) Matúš 10,52 - limit na ME do 23 rokov (v rozbehu 10,58)

200 m: 1. Volko 20,66 - rekord SR a rekord SR do 23 rokov, 10. Danáč 21,96

400 m: 6. Danáč 47,80, 9. (mimo bodovania) Bottlík 48,63, 16. Ma. Talán 49,62

800 m: 1. Repčík 1:51,95, 6. Ma. Talán 1:53,25

5000 m: 1. Ďurec 14:42,74

diaľka: 1. Veszelka 756 - limit na ME do 23 rokov, 7. Šuba 726

trojskok: 2. Veszelka 15,57 - limit na ME do 23 rokov, 6. Šuba 14,90

ŽENY

100 m: 4. Bezeková 11,83 (v rozbehu 11,71, v rozbehoch Putalová 12,23, Ďurkechová 12,33)

200 m: 5. Bezeková 24,04, 7. Putalová 24,24, 17. (mimo bodovania) Slaničková 24,96

400 m: 2. Štuková 54,41, 4. (mimo bodovania) Ledecká 55,28, 10. Gajanová 57,62

800 m: 2. Štuková 2:05,11, 3. Gajanová 2:06,76 - limit na MEJ

5000 m: 7. (mimo bodovania) Durcová 18:49,04

100 m prek.: 3. Lajčáková 13,59 - rekord SR do 23 rokov a limit na ME do 23 rokov, 4. (mimo bodovania) Kuštárová 13,80 - limit na ME do 23 rokov, 5. Slaničková 14,14, 6. Šibová 14,20, 10. (mimo bodovania) Takácsová 14,30 - limit na MEJ,

400 m prek.: 3. Kuštárová 59,95 - limit na ME do 23 rokov, 7. Holleyová 1:01,75

žrď: 9. Kálnayová 320

diaľka: 1. J. Velďáková 653, 2. Slaničková 633, 3. D. Velďáková 620, 10. Chvílová 564

trojskok: 1. D. Velďáková 13,41, 3. Ďurkechová 12,49, 8. Chvílová 12,08

commonArticle.Name

Výsledky sobotňajšieho 8. ročníka Žiarskeho mestského polmaratónu v Žiari nad Hronom

ŽIAR NAD HRONOM 13. mája 2017 (SITA)

   Výsledky sobotňajšieho 8. ročníka Žiarskeho mestského polmaratónu v Žiari nad Hronom (4 x 5274 m):

Muži: 1. Tibor Sahajda (TJ Obal Servis Košice - Labaš s.r.o.) 1:09:24,2 h, 2. Viktor Starodubcev (Ukr.) 1:11:38,5, 3. Volodymyr Timašov (Ukr.) 1:13:19,3
Ženy: 1. Maria Gudaková (Ukr.) 1:21:52,3 h, 2. Lucia Janečková (BMSC Bardejov) 1:28:30,2, 3. Sylvia Sebestianová (BK Jozefa Gabčíka Žilina) 1:29:08,5

commonArticle.Name

Kladivár Marcel Lomnický tretí na mítingu v poľskom meste Kielce

KIELCE 13. mája 2017 (SITA)

   Na 8. ročníku atletického Memoriálu Zdislawa Furmanka v poľskom meste Kielce obsadil kladivár Marcel Lomnický 3. miesto výkonom 76,19 m za Poliakmi Fajdekom (81,51 m) a Nowickým (78,54 m). Piaty z OH 2016 v Riu a ME 2016 v Amsterdame hádzal druhý raz v sezóne, za svojím maximom 77,92 m zo začiatku apríla v americkom Coral Gables zaostal o 1,73 m.

"Po náročnej príprave som tieto preteky prežil, s výkonom aj technikou som spokojný. Nečakal som veľký výkon, hod nad 76 metrov ma preto potešil. Hádzalo sa mi fajn, predviedol som vyrovnanú sériu. Počasie však nebolo ideálne: bolo len 13 stupňov a trochu pofukovalo. Len v piatok som ukončil ďalší náročný trojtýždňový tréningový kemp. Teraz si konečne trochu oddýchnem a verím, že ďaleké hody prídu už na budúci týždeň v nemeckom Halle," uviedol 29-ročný kladivár VŠC Dukla Banská Bystrica, ktorý sa od jesene pripravuje spoločne s majstrom sveta, Európy a svetovou jednotkou, Poliakom Pawlom Fajdekom.

commonArticle.Name

Atletická Diamantová liga v Šanghaji: 4 svetové výkony roka, Šubenkovov prvý štart od roku 2015

ŠANGHAJ 13. mája 2017 (SITA)

   Druhé podujatie 14-dielneho prestížneho atletického seriálu Diamantová liga IAAF v čínskom Šanghaji prinieslo viacero špičkových výkonov vrátane štyroch nových svetových výkonov roka. Postarali sa o ne výhradne ženy - na 100 m olympijská šampiónka z Ria Jamajčanka Elaine Thompsonová dosiahla v miernom protivetre 0,3 m/s výborných 10,78 sekundy, na 400 m Shaunae Millerová-Uibová z Bahám (49,77), na 1500 m Keňanka Faith Kipyegonová (3:59,22) a na 5000 m jej krajanka Hellen Obiriová (14:22,47). V mužských disciplínach 19-ročný mladík Noah Lyles z USA, debutant v seriáli Diamantovej ligy, vyhral 200 m vo vyrovnanom svetovom výkone roka 19,90 a o 19 stotín si zlepšil osobné maximum.

Šanghajský míting neprial olympijským šampiónom z Ria de Janeiro 2016. Vo svojich disciplínach prehrali kenský osemstovkár David Rudisha, ktorého predstihli až traja krajania (K. Bett, R. Biwott), F. Rotich), Kerron Clement z USA bol na 400 m prekážok tiež až štvrtý, kanadský výškar Derek Drouin neskočil svoj základ 220 cm, v žrdi patrila Thiagovi Brazovi tiež len štvrtá priečka, v diaľke obsadil Jeff Henderson z USA 6. miesto a v hode diskom Christoph Harting piate.

V diaľke utvoril strieborný z Ria Juhoafričan Luvo Manyonga v poslednom šiestom pokuse rekord Diamantovej ligy výkonom 861 cm a iba o 4 cm zaostal za svojím osobným i svetovým sezónnym maximom. Na 110 m prekážok sa prvý raz od roku 2015 predstavil majster sveta z Pekingu Rus Sergej Šubenkov, ktorý má počas dištancu Ruska od IAAF výnimku a už môže štartovať na medzinárodnej scéne. Skončil piaty za 13,35 sekundy.

Výsledky:

MUŽI

100 m (mimo DL): 1. Ping-tchien Su (Čína) 10,09, 2. Rodgers (USA) 10,13, 3. Meité (Pobr. Slon.) 10,15

200 m: 1. Lyles 19,90 - vyrovnaný svetový výkon roka (SVR), 2. L. Merritt (obaja USA) 20,27, 3. Gemili (V. Brit.) 20,35

800 m: 1. K. Bett 1:44,70, 2. R. Biwott 1:45,15, 3. F. Rotich 1:45,17, 4. Rudisha (Keňa) 1:45,36

110 m prek.: 1. McLeod (Jam.) 13,09, 2. Ortega (Šp.) 13,15, 3. Wen-ťün sie (Čína) 13,31,... 5. Šubenkov (Rus.) 13,35

400 m prek.: 1. B. Jackson (USA) 48,63, 2. Van Zyl (JAR) 49,35, 3. Mägi (Est.) 49,38

výška: 1. M. Baršim (Katar) 233, 2. Jü Wang (Čína) 230, 3. Procenko (Ukr.) 227

žrď: 1. Kendricks (USA) 588, 2. R. Lavillenie (Fr.) 583, 3. Barber (Kan.) 560

diaľka: 1. Manyonga (JAR) 861 - rekord DL, 2. Sing-lung Kao 822, 3. Čchang-čou Chuang (obaja Čína) 820

disk: 1. Milanov (Belg.) 64,94, 2. Malachowski (Poľ.) 64,36, 3. Stahl (Švéd.) 64,14

ŽENY

100 m: 1. E. Thompsonová (Jam.) 10,78 - SVR, 2. Bowieová (USA) 11,04, 3. Ta Louová (Pobr. Slon.) 11,07

400 m: 1. Millerová-Uibová (Bah.) 49,77 - SVR, 2. Hastingsová (USA) 50,74, 3. Zemľaková (Ukr.) 50,89

1500 m: 1. Kipyegonová (Keňa) 3:59,22 - SVR, 2. Seyaumová 4:00,52, 3. Sadová (obe Et.) 4:03,10

5000 m: 1. Obiriová (Keňa) 14:22,47 - SVR, 2. Teferiová 14:31,76, 3. Gideyová (obe Et.) 14:36,84

3000 m prek. (mimo DL): 1. R. Jebetová (Bahr.) 9:04,78, 2. Kiyengová 9:06,72, 3. Chespolová (obe Keňa) 9:07,08

guľa: 1. Li-ťiao Kung (Čína) 19,46, 2. Bunchová (USA) 18,98, 3. Mártonová (Maď.) 18,69

disk: 1. Perkovičová (Chorv.) 66,94, 2. Stevensová (Aus.) 66,47, 3. Caballerová (Kuba) 65,76

commonArticle.Name

Slovenskí atléti študujúci v USA úspešní na konferenčných šampionátoch

BRATISLAVA 13. mája 2017 (SITA)

   Na konferenčných univerzitných šampionátoch v atletike v USA sa darilo aj slovenským pretekárom študujúcim v zámorí. Veronika Kaňuchová, študentka Floridskej štátnej univerzity (FSU) so sídlom v Tallahassee, zvíťazila v súťaži kladivárok na šampionáte Atlantic Coast Conference (ACC) v Atlante výkonom 64,01 m pred Češkou Pavlou Kuklovou (63,13) a Emmou Thorovou zo Švédska (62,94).

Sedembojárka Lucia Mokrášová z Texaskej univerzity v El Pase skončila na šampionáte Conference USA v El Pase druhá súčtom 5525 bodov za Elizabeth Dadzieovou z Ghany (5832). Čiastkové výkony všestrannej atlétky dubnického Spartaka: 100 m prek.: 13,78 (2,0 m/s) - výška: 164 - guľa: 13,53 - 200 m: 24,66 (+0,3 m/s) - diaľka: 552 (+2,8 m/s) - oštep: 39,79 - 800 m: 2:30,86. V súťaži kladivárov bol Karol Končoš z z Texaskej univerzity tretí výkonom 64,29 m za Srbom Veselinovičom (67,79) a Američanom Riddlem (64,94).

Piata z lanských juniorských MS na 400 m prekážok Michaela Pešková, ktorá študuje na University of Nebraska v Lincolne, postúpila na šampionáte konferencie Big Ten v University Parku, dosiahla čas 59,22 sekundy.

commonArticle.Name

Nádejná 17-ročná oštepárka Slávie ŠG Trenčín Júlia Hanuliaková sa vpriebehu týždňa už druhý raz zapísala do rekordných dorasteneckých listín

TRNAVA 11. mája 2017 (SITA)

   Nádejná 17-ročná oštepárka Slávie ŠG Trenčín Júlia Hanuliaková sa v priebehu týždňa už druhý raz zapísala do rekordných listín. Na štvrtkovej Olympiáde stredoškolákov SR Gaudeamus Igitur 2017 v Trnave poslala 500-gramový oštep do vzdialenosti 47,32 m a o 17 cm zlepšila vlastný slovenský dorastenecký rekord, ktorý dosiahla minulú sobotu v Břeclavi v českej dorasteneckej súťaži družstiev, kde hosťuje za AK Olymp Brno.

commonArticle.Name

Vnominácii na EP vchôdzi v Poděbradoch nechýba ani olympijský víťaz Matej Tóth

BRATISLAVA 11. mája 2017 (SITA)

   Na 12. ročníku Európskeho pohára v chôdzi v Poděbradoch (21. mája) bude slovenské farby reprezentovať 11 pretekárov vrátane olympijského víťaza a majstra sveta na 50 km Mateja Tótha. Pre Spišiakovho zverenca vo VŠC Dukla Banská Bystrica to bude prvý medzinárodný štart od lanského augustového triumfu na OH v Riu. Tóth sa predstaví v pretekoch na 20 km a spolu s ním aj trio Milan Rízek, Dušan Majdán, Miroslav Úradník. Slovensko postaví aj ďalšie tri tímy - ženský na 20 km a v oboch juniorských kategóriách.

V doterajších 11 ročníkoch získalo Slovensko dovedna päť medailových umiestení. V individuálnych súťažiach bol Matej Tóth v predošlých troch ročníkoch v pretekoch na 20 km zakaždým na stupňoch víťazov - v Olhau 2011 vyhral, v Dudinciach 2013 bol tretí a v Murcii 2015 druhý. V tímových súťažiach bralo bronz družstvo mužov na 50 km v zložení Š. Malík, Korčok, Kalina, Mrázek v Dudinciach 1998 a takisto na tretej priečke skončilo trio žien Z. Malíková, Gáliková, Czaková v Metz 2009.

Program 12. ročníka EP v chôdzi v Poděbradoch (21. 5. 2017):
8.00 50 km muži
10.00 10 km juniori
13.00 20 km ženy
16.00 20 km muži
18.00 10 km juniorky

Slovenská nominácia na 12. ročník EP v chôdzi v Poděbradoch (21. 5. 2017):
MUŽI - 20 km: Matej Tóth, Dušan Majdán, Miroslav Úradník (všetci VŠC Dukla B. Bystrica), Milan Rízek (Atletika ŠK Skalica)
ŽENY - 20 km: Mária Czaková, Monika Hornáková, Lucia Čubaňová (všetky VŠC Dukla B. Bystrica).
JUNIORI - 10 km: Ľubomír Kubiš (Spartak Dubnica), Daniel Kováč (ŠK ŠOG Nitra).
JUNIORKY - 10 km: Ema Hačundová (MŠK Borský Mikuláš), Klaudia Žárska (Spartak Dubnica.
REALIZAČNÝ TÍM - VEDÚCI VÝPRAVY: Martin Pupiš. TRÉNERI: Matej Spišiak (/aj technický vedúci výpravy), Ľuboš Machník, Peter Mečiar, Zdeno Medera, Jozef Pavelka, Ján Záhončík. FYZIOTERAPEUT: Denis Freudenfeld.

Slovenské úspechy na EP v chôdzi:
JEDNOTLIVCI:
1. MATEJ TÓTH (20 km, Olhao 2011)
2. MATEJ TÓTH (20 km, Murcia 2015)
3. MATEJ TÓTH (20 km, Dudince 2013)
4. IGOR KOLLÁR (20 km, La Coruňa 1996)
4. MIROSLAV ÚRADNÍK (10 km juniori, Murcia 2015)
7. PETER KORČOK (50 km, Miškovec 2005)
7. KLÁRA MALÍKOVÁ (10 km juniorky, Miškovec 2005)
9. ŠTEFAN MALÍK (50 km, Dudince 2001)
9. ZUZANA MALÍKOVÁ (10 km juniorky, Dudince 2001)
9. MILOŠ BÁTOVSKÝ (50 km, Miškovec 2005)
9. MATEJ TÓTH (20 km, Metz 2009)
9. PATRIK SPEVÁK (10 km juniori, Olhao 2011)
10. ŠTEFAN MALÍK (50 km, Dudince 1998)

DRUŽSTVÁ:
3. TÍM MUŽOV NA 50 km (Š. Malík, Korčok, Kalina/Mrázek) 1998 Dudince
3. TÍM ŽIEN (Z. Malíková, Gáliková, Czaková) 2009 Metz
4. TÍM MUŽOV NA 20 km (Kollár, Mrázek, Tichý/Š. Malík) 1996 La Coruňa
4. TÍM MUŽOV NA 20 km (Tóth, Pupiš, Kučmín) 2005 Miškovec
5. TÍM MUŽOV NA 50 km (R. Benčík, Korčok, Mojžiš/Verkin) 1996 La Coruňa
5. TÍM MUŽOV NA 20 km (Tóth, Pupiš, Korčok) 2003 Čeboksary

Dejiská EP v chôdzi (1996 - 2017):
TRIKRÁT - SLOVENSKO (Dudince 1998, Dudince 2001, Dudince 2013)
DVAKRÁT - ŠPANIELSKO (La Coruňa 1996, Murcia 2015)
JEDENKRÁT - NEMECKO (Eisenhüttenstadt 2000), RUSKO (Čeboksary 2003), MAĎARSKO (Miškovec 2005), VEĽKÁ BRITÁNIA (Leamington 2007), FRANCÚZSKO (Metz 2009), PORTUGALSKO (Olhao 2011), ČESKO (Poděbrady 2017)

commonArticle.Name

Šesť medailí Anne Matúšovej a päť do jednej rodiny - Hrašnovej trénera Jiřího Koukala

BRATISLAVA 11. mája 2017 (SITA)

   Na IX. svetových veteránskych hrách v novozélandskom Aucklande získali slovenskí atléti a atlétky 18 medailí, o štyri viac ako na predošlej veteránskej "olympiáde" pred štyrmi rokmi v Turíne. Až osem z nich je zlatých, pričom štyri doviezla „univerzálna“ Anna Matúšová. Medailovú zbierku dopĺňajú tri striebra a sedem bronzov.

Šesťdesiatjedenročná učiteľka piešťanského Gymnázia Pierra de Coubertina Anna Matúšová vyhrala v kategórii W60 skok do výšky (126 cm), vrh guľou (8,69 m), hod bremenom (13,70 m), ba aj vrhačský päťboj (3563 b.) a druhá skončila v hode kladivom (30,59 m). Navyše bola členkou striebornej štafety na 4 x 100 m v kategórii W240+ (číslovka znamená minimálny celkový vek všetkých členiek, čas 1:19,10 min), ktorú s ňou tvorili ďalšie Slovenky Jozefína Líšková, Annamária Halmová a Češka Miloslava Ročňáková (súhrnný vek 267 rokov).

„Pre štafety platí pravidlo, že v jednej môžu byť atléti z rôznych krajín i vekových kategórií. Konkrétne túto prihlasovala pani Ročňáková, a keďže ju prihlásila ako českú, hoci prevahu mali Slovenky, v našej oficiálnej bilancii ju neuvádzame,“ vysvetlil šéf komisie veteránov Slovenského atletického zväzu Milan Belianský.

Päť medailí skončilo v rodine Jiřího Koukala, už 52 rokov v Banskej Bystrici žijúceho rodáka z Chrudimska, jedného z dvojice trénerov najlepšej slovenskej kladivárky Martiny Hrašnovej. Otec získal dve a jeho syn s rovnakým krstným menom v premiére na veteránskej olympiáde dokonca tri medaily, všetky zlaté. Koukal junior v najmladšej kategórii (M30) vyhral nielen hod kladivom (58,10), ale aj hod bremenom (17,21) a vrh guľou (11,73).

Syn sa „potatil“, vyhral slovenský juniorský šampionát v hode kladivom 2001, na seniorskom, ktorý otec vyhral štyrikrát (1968, 1970, 1973 a 1976), však skončil „len“ trikrát tretí, a ani osobným rekordom (62,86 v r. 2003) nedosiahol jeho úroveň (67,10). Ako veterán ho však už tromfol: Koukal senior na hrách v Turíne 2013 získal zlato v kladive a bronz v bremene, teraz v hode kladivom striebro (38,77) a v hode bremenom bronz (14,10).

Zo Svetových veteránskych hier 2017 sa vrátil s dvoma medailami aj vrhač Spartaka Dubnica nad Váhom Ľubomír Donoval: v kategórii 50-ročných vyhral hod oštepom (50,08) a vo vrhu guľou skončil tretí (13,58). Striebro na 3000 m prek. nad 55 rokov získal Piešťanec Eduard Kučkovský (11:51,23). Bronzovou kráľovnou sa stala zvolenská sedemdesiatnička Danica Sokolíková, štyrikrát tretia: v disku (16,39), kladive (24,30), bremene (8,30) aj vo vrhačskom päťboji (2709 b.). Bronz v diaľke získala ešte Trnavčanka Jozefína Líšková (W60, 191), pod dievčenským menom Hallová skvelá čs. prekážkarka.

commonArticle.Name

Preteky Olympijských nádejí v atletike - výsledky

HODONÍN 9. mája 2017 (SITA)

   Z výsledkov slovenských atlétov na pretekoch Olympijských nádejí v moravskom Hodoníne:

Dorastenci - 100 m (-2,9): 4. Murcko 11,50 (v rozbehu 11,49), 200 m: 4. Murcko 22,86, 800 m: 4. Marko 1:59,37, 400 m prek.: 2. Labo 57,94.
Dorastenky - výška: 3. Lenhartová 160, disk: 1. Ganobčíková 31,24, kladivo: 2. Ganobčíková 43,75.

commonArticle.Name

Rekordný oštep dorastenky Hanuliakovej

BŘECLAV 9. mája 2017 (SITA)

   V českej dorasteneckej súťaži družstiev v atletike v Břeclavi utvorila talentovaná Júlia Hanuliaková zo Slávie ŠG Trenčín slovenský dorastenecký rekord v hode oštepom (500 g) výkonom 47,15 m. Sedemnásťročná vrhačka hosťujúca za AK Olymp Brno zlepšila vlastné slovenské maximum 44,72 m z minulého roka výrazne o 2,43 m.

commonArticle.Name

Európska atletika (EA) zverejnila kvalifikačné limity apribližný počet štartujúcich pre jednotlivé disciplíny na ME 2018 vBerlíne

BANSKÁ BYSTRICA 9. mája 2017 (SITA)

   Európska atletika (EA) zverejnila kvalifikačné limity a približný počet štartujúcich pre jednotlivé disciplíny na ME 2018 v Berlíne (7. - 12. 8. 2018). Výkony musia byť dosiahnuté od 1. 1. 2017 do 30. 7. 2018, štafetové však do 22. 7. 2018. Právo štartu majú aj obhajcovia titulov z ME 2016 v Amsterdame, prvá trojica z EP v behu na 10 000 m v rokoch 2017 a 2018 plus atléti zo starého kontinentu, ktorí skončia na mítingoch EA Premium v prvej trojke a na mítingoch EA Classic zvíťazia. V jednej disciplíne môžu štartovať maximálne traja pretekári z krajiny. Ak v disciplíne krajina nemá limitára, môže nominovať jedného pretekára. Jeho účasť však musí odobriť technický delegát EA podľa celkového počtu kvalifikovaných atlétov. V štafetách nie sú limity. Účasť si vybojuje v každej disciplíne 16 najlepších kvartet na základe súčtu časov dosiahnutých v kvalifikačnom období.

„Z môjho pohľadu sú limity primerané, preto verím, že už po tejto sezóne budeme mať aspoň 20 berlínskych limitárov. Na posledných ME v Amsterdame sme mali dve štafety, takže dúfam, že vďaka zvýšenej pozornosti, ktorú štafetám venujeme, budeme mať aspoň takéto zastúpenie aj na mE 2018. Myslím, že naša atletike má na to, aby v krátkom období vyslala na ME aj tri či dokonca všetky štyri štafety. Ak by sa to podarilo, počet našich pretekárov by mohol byť až okolo 30. Za nešťastné považujem pravidlo, ktoré bolo veľmi kritizované aj na ME 2016, že 12 tabuľkovo najlepší v disciplínach do 400 m budú nasadzovaní priamo do semifinále,“ uviedol šéftréner Slovenského atletického zväzu (SAZ) Martin Pupiš.

Limity na ME v atletike v Berlíne (7. - 12. 8. 2018):

100 m: 10,35 (muži) - 11,50 (ženy)

200 m: 20,90 - 23,50

400 m: 46,70 - 53,40

800 m: 1:47,60 - 2:02,50

1500 m: 3:40,00 - 4:12,00

5000 m: 13:42,00 - 15:40,00

10 000 m: 28:55,00 - 33:20,00

maratón: bez limitu - bez limitu

3000 m prek.: 8:40,00 - 9:55,00

110/100 m prek.: 13,85 - 13,25

400 m prek.: 50,70 - 57,70

výška: 226 - 190

žrď: 555 - 445

diaľka: 795 - 660

trojskok: 16,60 - 13,90

guľa: 19,90 - 16,50

disk: 63,50 - 56,00

kladivo: 74,00 - 69,00

oštep: 80,00 - 59,00

desaťboj/sedemboj: 7850 - 5900

20 km chôdza: 1:25:00 - 1:37:00

50 km chôdza: 4:08:00

commonArticle.Name

Polmaratón v Starej Bystrici - výsledky

STARÁ BYSTRICA 9. mája 2017 (SITA)

   Polmaratón v Starej Bystrici vyhral Miroslav Ilavský z Jogging klubu Dubnica nad Váhom časom 1:13:11 h s veľkým náskokom pred bývalým slovenských chodeckým reprezentantom a dvojnásobným olympionikom Petroch Tichým (1:1950). Spomedzi žien bola najlepšia Adéla Esentierová z ostravského klbu Baláž Extreme-team, ktorá dosiahla výkon 1:30:01 h.

Výsledky:

Muži: 1. Miroslav Ilavský (Jogging klub Dubnica n/V.) 1:13:11, 2. Peter Tichý st. (ŠKP Čadca) 1:19:50, 3. Peter Piroha (Teplička nad Váhom) 1:19:59.

Ženy: 1. Adéla Esentierová (ČR) 1:30:01, 2. Monika Sladková (Omes Running team) 1:38:21, 3. Dominika VAnáková (MK Rajec)1:40:40.

commonArticle.Name

Výsledky zo sveta atletiky

BRATISLAVA 9. mája 2017 (SITA)

LILLE - Maratón - muži: B. Kipyego 2:12:41, Sraj (Et.) 2:13:20, S. Kiptoo (Keňa) 2:14:54.

TUNG-JING - Maratón - muži: Esmael (Et.) 2:14:19, ženy: Gebreslaseaová (Et.) 2:25:01.

ŽENEVA - Maratón - muži: W. Yegon 2:10:31, Magut 2:11:37, D. Maiyo (všetci Keňa) 2:14:04,... 8. VEREŠ (SR) 2:32:55, ženy: Motuová (Et.) 2:40:46.

MAINZ - Maratón - muži: I. Babaryka (Ukr.) 2:19:34, ženy: Baniová (Mar.) 2:44:46.

SALZBURG - Maratón - muži: H. Rutto (Keňa) 2:17:49, ženy: T. Szabóová (Maď.) 2:54:06.

VANCOUVER - Maratón – muži: D. Kipkoech (Keňa) 2:19:09, ženy: G. Tarusová (Keňa) 2:39:38.

PITTSBURGH - Maratón - muži: Chemtai (Keňa) 2:15:25, ženy: Hailemaryamová (Et.) 2:36:20.

VOLGOGRAD - Maratón - muži: Kiseľov 2:14.36, ženy: Prokopievová (obaja Rus.) 2:30:55.

SKOPJE - Maratón - muži: K. Kirui (Keňa) 2:12:59, ženy: S. Barsosiová (Keňa) 2:33:42.

OLOMOUC - Míting - muži, guľa: Staněk (ČR) 21,46.

MEXICO CITY - Míting - ženy, diaľka: Saucedová (Mex.) 674.

NEWHAM – Míting – muži, 100 m: Prescod (V. Brit.) 10,09.

LUCK - Míting - muži, diaľka: Mazur 806 (+4,0), kladivo: Reheda 73,93, ženy - kladivo: Klymecová (všetci Ukr.) 68,20.

ATHENS – Míting – muži, 100 m (+3,5): Fraser (Bah.) 10,05, ženy - trojskok: Orjiová (USA) 14,31.

OXFORD – Míting – muži, 100 m (+7,9): K. Walter (USA) 9,98, ženy - kladivo: Berryová (USA) 76,77.

LUBBOCK – Míting – ženy, 100 m (+4,5): Meadowsová 10,72, McGroneová 10,83, Kaluová (všetky USA) 10,99.

EAGLE ROCK – Míting – muži, 100 m: McClain 10,18, 400 m: Dedewo 45,33, guľa: D. Hill 21,43, ženy – 800 m: B. Martinezová (všetci USA) 1:59,21.

KINGSTON – Míting – muži, 200 m (+2,1): Dwyer 20,27, 400 m: Gaye (obaja Jam.)

PATIALA - Míting – muži, oštep: D. Singh (India) 84,57.

TURÍN – Míting – muži, kladivo: Lingua (Tal.) 77,23.

NIMES – Míting – muži, trojskok: Pontvianne (Fr.) 17,09.

commonArticle.Name

1. kolo slovenskej atletickej ligy vKošiciach: jasné víťazstvá mužov AC Stavbár Nitra ažien VŠC Dukla Banská Bystrica

KOŠICE 8. mája 2017 (SITA)

   Úvodné kolo slovenskej atletickej ligy na štadióne Technickej univerzity v Košiciach vyhrali v chladnom a veternom počasí favoriti - muži AC Stavbár Nitra a ženy VŠC Dukla Banská Bystrica. Obhajcovia titulu triumfovali s veľkým náskokom. Nitrania zvíťazili o 31,5 bodu pred banskobystrickou Duklou, tretia skončila Slávia UK Bratislava. Banskobystričanky nazbierali 189 bodov, o 38 viac ako ŠK ŠOG Nitra, tretie skončili Dubničanky. Nováčikovia v ženskej súťaži, Tatran Spišská Nová Ves a Slávia ŠG Trenčín, obsadili 5. a 6. miesto. Prvé tri tímy v oboch kategóriách si odniesli prémiu 500, 300 a 200 eur.

Prvé ligové kolo bolo chudobné na účasť absolútnej slovenskej špičky. Štartovali len Iveta Putalová, ktorá vyhrala šprinty na 100 (12,04) a 200 m (24,80), sestry Jana a Dana Velďákové (1. a 2. miesto v diaľke 624 a 614 cm) a výškar Lukáš Beer, ktorý prekonal 206 cm, no ponad 210 sa už nepreniesol.

Z ďalších reprezentantov predviedol v kladive exmajster Európy spred siedmich rokov Libor Charfreitag 70-metrový pokus (70,38 m), Matúš Talán vyhral osemstovku (1:53,92), trojskokanský špecialista Tomáš Veszelka diaľku (727) a Patrik Žeňúch oštep (75,62). V mužskom oštepe splnil 19-ročný Marek Taškár prísnejší limit SAZ (68,50 m) na júlové juniorské ME v talianskom Grossete, keď v treťom pokuse prvý raz v živote pokoril 70-metrovú hranicu (70,08 m). Slabší limit EA na MEJ (67,50 m) pridal výkonom 68,01 m Jakub Kubinec. V ženskom oštepe dominovala dorastenka Júlia Hanuliaková (Slávia ŠG Trenčín), výkonom 44,13 m zaostala za vlastným slovenským dorasteneckým rekordom z minulého roka len o 59 cm. Prísnejší limit SAZ na MEJ potvrdila v guli výkonom 14,82 m Patrícia Slošárová. Smolu vo vloženom behu žien na 100 m prekážok mala Simona Takácsová (ŠOG Nitra), ktorá dosiahla čas 14,15 a o limit EA (14,30) na MEJ v Grossete ju obral vietor nad povolené 2 m/s. Jej klubová kolegyňa Daniela Ledecká splnila v behu na 400 m prekážok časom 1:00,23 min limit (1:00,75) pre účasť na ME do 23 rokov Bydgoszczi.

Okrem Putalovej vyhrali dve individuálne disciplíny ešte šprintér Slávie STU Bratislava Jakub Matúš (100 a 200 m) a Košičanka hosťujúca za Spartak Dubnica Martina Šamudovská, ktorá bola najlepšia na 400 i 800 m.

Výsledky:

MUŽI

100 m (-1,2 m/s): 1. Matúš (Slávia STU Bratislava) 10,85, 2. Turčáni (Slávia UK Bratislava) 10,96, 3. Danáč (AC Stavbár Nitra) 10,99

200 m (mimo AL, +2,5): 1. Matúš (Slávia STU) 21,73, 2. Danáč (Stavbár Nitra) 21,80, 3. Marček (VŠC Dukla B. Bystrica) 22,45

400 m: 1. Bottlík (Slávia UK) 49,11, 2. Juránek (ČR/Stavbár Nitra) 49,65, 3.Ma. Talán (Stavbár Nitra) 50,10

800 m: 1. Ma. Talán (Stavbár Nitra) 1:53,92, 2. Jablokov (Slávia UK) 1:56,62, 3. Šiko (Stavbár Nitra) 1:57,31

1500 m: 1. Pelikán 3:58,15, 2. Jablokov (obaja Slávia UK) 3:58,73, 3. Kováč (Slávia STU) 3:59,70

400 m prek.: 1. Juránek (ČR/Stavbár Nitra) 53,93, 2. Drozda (Slávia UK) 54,54, 3. Borodin (Ukr./Slávia STU) 56,37

výška: 1. Beer (Stavbár Nitra) 206, 2. Kalafus (Slávia UK) 200, 3. Perucki (Poľ./Slávia STU) a Ďurkáč (Slávia UK) po 195

žrď: 1. Krajňák 480, 2. Ralík (obaja Stavbár Nitra) 430, 3. Daňko (Akademik TU Košice) 420

diaľka: 1. Veszelka (VŠC Dukla) 727 (+3,5), 2. Šuba (Stavbár Nitra) 723 (+3,5), 3. Perucki (Poľ./Slávia STU) 672

trojskok (mimo AL): 1. Šuba (Stavbár Nitra) 14,98

guľa: 1. Olej (VŠC Dukla) 17,96, 2. Baran 15,85, 3. Löbb (obaja ŠOG Nitra) 15,68

disk: 1. Holica 53,75, 2. Gašaj (obaja Stavbár Nitra) 50,06, 3. Broš (ŠOG Nitra) 49,93

kladivo: 1. Charfreitag (Slávia Trnava) 70,38, 2. Koukal ml. (Spartak Dubnica) 59,03, 3. Gašaj (Stavbár Nitra) 50,04

oštep: 1. Žeňúch (VŠC Dukla) 75,62, 2. Taškár (ŠOG Nitra) 70,08, 3. Kubinec (VŠC Dukla) 68,01

4 x 400 m: 1. Stavbár Nitra (Greguš, Ma. Talán, Juránek, Danáč) 3:21,38, 2. Slávia UK (Jacko, Bottlík, Jablokov, Timoranský) 3:22,05, 3. ŠOG Nitra „A“ (Koreň, Mazúch, Mrva, Pribil) 3:28,90

Poradie v 1. kole: 1. AC Stavbár Nitra 177,5, 2. VŠC Dukla B. Bystrica 146, 3. Slávia UK Bratislava 138,5, 4. ŠK ŠOG Nitra 133, 5. Slávia STU Bratislava 98,5, 6. Slávia TU Košice 62,5, 7. Spartak Dubnica 34.

ŽENY

100 m (+2,0): 1. Putalová 12,04, 2. Šibová (obe VŠC Dukla) 12,14, 3. Garčárová (Tatran Sp. Nová Ves) 12,17

200 m (mimo DL, -0,5): 1. Putalová 24,80, 2. B. Tomková (obe VŠC Dukla) 25,56, 3. Šimlovičová (Spartak Dubnica) 25,83

400 m: 1. Šamudovská (Spartak Dubnica) 59,86, 2. Garčárová (Tatran Sp. Nová Ves) 1:00,53, 3. Cidoríková (Slávia STU) 1:00,64

800 m: 1. Šamudovská (Spartak Dubnica) 2:13,81, 2. Stachová (Slávia ŠG Trenčín) 2:27,57, 3. Mészárosová (Slávia STU) 2:29,20

1500 m: 1. Keszeghová (Slávia STU) 4:47,65, 2. Debnáriková (VŠC Dukla) 4:51,69, 3. Durcová (Tatran Sp. Nová Ves) 4:54,05

100 m prek. (mimo AL, +3,1): 1. Šibová 14,12, 2. Takácsová (ŠOG Nitra) 14,15

400 m prek.: 1. Ledecká 1:00,23, 2. Takácsová (obe ŠOG Nitra) 1:06,49, 3. Bučičová (Slávia UK) 1:06,93

výška: 1. T. Dunajská (VŠC Dukla) 173, 2. Kažimírová 170, 3. Michlíková (obe Slávia UK) 170

žrď: 1. Strýčková (ČR/Slávia UK) 360, 2. Hrvolová (Spartak Dubnica) 350, 3. Zhřívalová (ČR/Slávia UK) 310

diaľka: 1. J. Velďáková 624, 2. D. Velďáková 614, 3. Rudzanová (všetky VŠC Dukla) 580

trojskok (mimo AL): 1. Vanovčanová (Slávia UK) 11,52

guľa: 1. Slošárová (VŠC Dukla) 14,82, 2. Krištofičová (Slávia UK) 14,25, 3. K. Čaklošová (Spartak Dubnica) 11,36

disk: 1. Krištofičová (Slávia UK) 43,95, 2. Slošárová (VČ Dukla) 40,93, 3. Jakubcová (ŠOG Nitra) 38,12

kladivo: 1. K. Čaklošová (Spartak Dubnica) 45,98, 2. Jakubcová 37,35, 3. Gálová (obe ŠOG Nitra) 31,79

oštep: 1. J. Hanuliaková 44,13, 2. Mokrá (obe Slávia ŠG Trenčín) 42,91, 3. Hamráková (Akademik TU Košice) 38,43

4 x 400 m: 1. ŠOG Nitra „A“ (Lackovičová, Takácsová, Ledecká, Lehocká) 4:01,28, 2. VŠC Dukla (Debnáriková, Flosníková, Putalová, Vlčáková) 4:03,26, 3. Slávia STU (Babiczová, Cidoríková, Matejíčková, Mészárosová) 4:08,14

Poradie v 1. kole: 1. VŠC Dukla B. Bystrica 189, 2. ŠK ŠOG Nitra 151, 3. Spartak Dubnica 99, 4. Slávia UK Bratislava 98, 5. Tatran Spišská Nová Ves 70, 6. Slávia ŠG Trenčín 48, 7. Slávia STU Bratislava 47.

commonArticle.Name

Branislav Šarkan z domáceho MKŠS Kysucké Nové Mesto obhájil titul majstra Slovenska v behu na 10 000 m na ovále

KYSUCKÉ NOVÉ MESTO 8. mája 2017 (SITA)

   Branislav Šarkan z domáceho MKŠS Kysucké Nové Mesto obhájil titul majstra Slovenska v behu na 10 000 m na ovále, keď zvíťazil v konkurencii 16 vytrvalcov v osobnom rekorde 31:21,82 min. Tridsaťdvaročný zverenec Milana Slivku si svoje maximum z lanských M-SR zlepšil o 9,06 sekundy. Za Bubeníkom dobehol talentovaný Matúš Verbovský (ŠK Atléti BS Banská Štiavnica), ktorý sa pokúšal o splnenie limitu 31:20,00 na juniorské ME v talianskom Grossete, no napokon mu vytúžený čas ušiel o 28,06 sekundy. Útechou mu môže byť aspoň titul juniorského majstra SR.

Ďalšie dve medaily v seniorskej kategórii získali už 42-ročný Imrich Pástor (Slávia TU Košice) a Tomáš Kubej z AC Nové Zámky. Bývalý skvelý vytrvalec, v súčasnosti už 44-ročný Miroslav Vanko (AK ZŤS Martin), ktorému v historických slovenských tabuľkách na 10 000 m patrí druhá priečka výborným časom 28:01,84 min z roku 1998, finišoval v súťaži mužov piaty (33:05,54) za vlaňajším vicemajstrom Jánom Filipom Kotorom.

Zuzana Durcová zo Spartaka Myjava neobhájil zlato v súťaži žien, skončila druhá o 1,78 sekundy za Novozámčankou Luciou Janečkovou behajúcou za klub Marathon SC Bratislava (36:40,23). Vlani bolo poradie opačné. Bronz si vybojovala Ľubomíra Maníková z dubnického Spartaka. Na slovenské pomery dosiahli ženy solídne výkony: až štyri bežali pod 37 minút a šesť pod 38 minút.

Výsledky:

Muži (10 000 m, 16 štartujúcich): 1.Branislav Šarkan (MKŠS Kys. N. Mesto 31:21,82, 2. Imrich Pástor (Slávia TU Košice) 32:36,31, 3. Tomáš Kubej (AC Nové Zámky) 32:49,45, 4. Ján Filip Kotora (AK Veterán Bratislava) 33:00,38, 5. Miroslav Vanko (AK ZŤS Martin) 33:05,54, 6. Marek Hladik (AŠK Slavia Trnava) 33:12,23.

Juniori (10 000 m, 8 štartujúcich): 1. Matúš Verbovský (ŠK Atléti BS Ban. Štiavnica) 31:48,06, 2. Ján Kostúr (VŠC Dukla B. Bystrica) 33:53,19, 3. Jakub Kopiar (AC Malacky) 34:29,08.

Ženy (10 000 m, štartujúcich): 1. Lucia Janečková (Marathon SC Bratislava) 36:40,23, 2. Zuzana Durcová (TJ Spartak Myjava) 36:42,02, 3. Ľubomíra Maníková (Spartak Dubnica) 36:55,00, 4. Lucia Kovalančíková (VŠC Dukla) 36:57,92, 5. Veronika Zrastáková (ŠK ŠOG Nitra) 37:54,41, 6. Soňa Vnenčáková (AO Svit) 37:57,65.

Juniorky (10 000 m, 4 štartujúce): 1. Lucia Beláková (AFK Nové Mesto n/V.) 38:36,98, 2. Alexandra Závadská 40:18,01, 3. Erika Belianska (obe MKŠS Kys. N. Mesto) 44:36,33.

commonArticle.Name

Marek Mockovčiak (víťaz 4. ročníka Wings for life Worlsd Run v Bratislave ): ,,V priebehu šiestich týždňov som bežal tri maratóny - v Bratislave, Belehrade a po 14 dňoch po Belehrade znova v Bratislave, plus jeden polmaratón. Už mám toho plné zuby, potrebujem aspoň mesačný oddych"

BRATISLAVA 8. mája 2017 (SITA)

   Obdivuhodný výkon predviedol v prvú májovú nedeľu na 4. ročníku celosvetového charitatívneho podujatia Wings for life World Run v Bratislave vytrvalec TJ Obalservis Košice Marek Mockovčiak. Bežec košického klubu v priebehu šiestich týždňov absolvoval tri maratóny plus polmaratón. Druhého apríla bol členom víťazného družstva na majstrovstvách Slovenska, pričom medzi jednotlivcami časom 2:38:15 h obsadil 4. miesto. Minulý mesiac (22. 4.) bežal s partiou rovnakých nadšencov maratón v Belehrade (2:40:28) a v nedeľu bol najdlhšie na trati v rámci spomínaného dobročinného podujatia. Vydržal bežať z Bratislavy až do Gabčíkova. Aby to dokázal, musel prebehnúť 62,9 km, čiže zhodou okolností absolvoval svoj 23. maratón a 23. polmaratón v kariére.

"Posledný kilometer som sa stále pýtal, kde je to nešťastné auto (catcher car), nech ma už konečne dobehne," priblížil Marek Mackovčiak záverečné metre svojej bežeckej nedeľňajšej misie, ktorá sa už odohrávala v daždi. Bežecké podujatie Wings for life World Run okrem toho, že má spoločný štart vo všetkých dejiskách po celom svete (tento rok to bolo 25 miest v 24 krajinách, pozn), má ďalšiu kuriozitu v tom, že sú to jediné preteky na svete, na ktorých bežci nebežia v ústrety pevne určenému cieľu, ale pohyblivá cieľová rampa vo forme "catcher caru" stíha bežcov pred sebou. V momente ich dostihnutia sa preteky pre nich končia. Marek Mockovčiak tento moment v prvú májovú nedeľu zažil na méte 62,9 km. "Krízu som prežíval na 42. kilometri, keď som toho všetkého už mal plné zuby. Nechcel som však prejsť do chôdze, aby som nestuhol. Preto som sa snažil aspoň klusať. Vtedy som už vedel, že som zvíťazil, lebo mal som správy, že druhého bežca za mnou už catcher car dobehol," pokračoval 39-ročný rodák z Prešova, ktorý sa na 4. ročník Wings for life World Run prihlásil iba týždeň pred akciou.

"Trochu som zvažoval svoje možnosti, lebo na jar som si naplánoval dosť veľa náročných bežeckých akcií. V priebehu šiestich týždňov som bežal tri maratóny - v Bratislave, Belehrade a po 14 dňoch po Belehrade znova v Bratislave, plus jeden polmaratón. Už mám toho plné zuby, potrebujem aspoň mesačný oddych," reagoval Marek Mockovičiak na otázku agentúry SITA. Člen družstva úradujúceho republikového šampióna v družstvách (TJ Obalservis Košice) s osobným rekordom 2:33,08 h (2015) sa už chystá tento rok bežať iba Medzinárodný maratón mieru v Košiciach, na ktorom pred šiestimi rokmi zažil svoju maratónsku premiéru. V roku 2011 dosiahol čas 3:23:05 h. Odvtedy na trati MMM nechýbal ani raz. Tento rok sa chystá košickú trať zdolať siedmy raz. Šesťkrát sa predstavil aj v Bratislave na ČSOB Bratislava Marathone. "Cez zimu som dosť veľa natrénoval. Bol som po zranení, preto som si objemovo dosť naložil na plecia. V pretekoch potom som už rozvíjal najmä rýchlosť," vysvetlil Prešovčan v službách TJ Obalservis Košice. "Čo bolo na týchto pretekoch najhoršie? Jednoznačne počasie... Počasie mi odoberalo veľa síl a energie, ale nakoniec to všetko veľmi dobre vypálilo. Som rád, že som tieto preteky vyhral hneď pri mojom prvom štarte na nich. Toto víťazstvo je impulz do ďalšej kariéry. Povzbudilo ma to do ďalšieho tréningu," zdôraznil Marek Mockovčiak.

Prehľad víťazov 4. ročníkov Wings for life World Run:

2014

muži: Boris Csiba (SR): 50,22 km

ženy: Jana Zatloukalová (SR): 39,26 km

2015:

muži: Philip Aigner (Rak.): 68,5 km

ženy: Romana Komárňanská (SR): 42,0 km

2016:

muži: Gabriel Švajda (SR): 54,15 km

ženy: Petra Fašungová (SR): 40,3 km

2017:

Marek Mockovčiak (SR) 62,9 km

Joe Meek (V. Brit.): 54,0 km

Počet účastníkov podľa odbehnutých kilometrov (2014 - 2016): 5275 bežcov a vozíčkárov

do 5 km: 53

do 10 km: 743

do 20 km: 3208

do 30 km: 1040

nad 30 km: 231

Počet vozíčkárov:

2014: 3

2015: 6

2016: 10

2017: 30

Počet odbehnutých kilometrov (2014 - 2016):

2014: 16 123, 83 km

2015: 33 179, 83 km

2016: 35 81, 62 km

Spolu: 85 120,28 km ( t. j. 210-krát trať z Bratislavy do Košíc)

commonArticle.Name

Výsledky sobotného 22. ročníka Behu na Kľačiansku Maguru v Turčianskych Kľačanoch (4 km)

TURČIANSKE KĽAČANY 8. mája 2017 (SITA)

   Výsledky sobotného 22. ročníka Behu na Kľačiansku Maguru v Turčianskych Kľačanoch (4 km):

Muži: 1. Andrej Paulen (Žilina) 27:39 min, 2. Zbigniew Jaworski (Poľ.) 27:56, 3. Štefan Štefina (omes.sk) 29:05

Ženy: 1.Erika Vladárová 44:44 min, 2. Eva Cabuková (obe KBBS Turčianske Teplice) 49:11, 3. Lucia Ďuricová (Martin) 50:09

commonArticle.Name

Slovenský reprezentant Boris Csiba finišoval na 22. mieste za 2:29:22 h

PRAHA 8. mája 2017 (SITA)

   Dvadsiatytretí ročník maratónu v Prahe ovládli africkí vytrvalci. V súťaži mužov obsadili prvé tri priečky Etiópčania, najrýchlejší z nich bol Gebretsadik Abraha časom 2:08:47 h. Iba o jedinú sekundu zaostal Bazu Worku. Slovenský reprezentant Boris Csiba finišoval na 22. mieste za 2:29:22 h, no za osobným rekordom z lanského MMM v Košiciach (2:26:57) zaostal o takmer dve a pol minúty. Víťazka kategórie žien Valary Aiyabeiová z Kene utvorila nový rekord pretekov časom 2:21:57 h, zlepšila predošlé maximum spred šiestich rokov.

Výsledky:

Muži: 1. Gebretsadik Abraha 2:08:47, 2. Bazu Worku 2:08:48, 3. Mekuant Ayenew (všetci Et.) 2:09:00,... 22. Boris Csiba (SR) 2:29:22.

Ženy: 1. Valary Aiyabeiová (Keňa) 2:21:57 - rekord pretekov, 2. Amane Berisová 2:22:15, 3. Tadelech Bekeleová (obe Et.) 2:22:23.

commonArticle.Name

Výsledky zo sveta atletiky:

BRATISLAVA 8. mája 2017 (SITA)

PALO ALTO - Míting - muži, 5000 m: Knight (Kan.) 13:17,51 - svetový výkon roka (SVR), McEntee (Aus.) 13:17,55, 10 000 m: Tiernan (Aus.) 27:29,81 – SVR, Ahmed (Kan.) 27:30,00, Sh. Kipchirchir (Keňa) 27:32,18, ženy - 5000 m: Hassanová (Hol.) 15:13,15, 10 000 m: Bahtová (Švéd.) 31:13,06.

DAUHA - Míting - muži, kladivo: Barejša (Biel.) 78,04, Pars (Maď.) 75,51, ženy - kladivo: Wlodarczyková (Poľ.) 79,73 - SVR (31. Triumf za sebou), Skydanová (Azerb.) 73,07.

CARTAGENA - Chodecký míting - muži, 10 000 m: M. Á. López (Šp.) 39:51,64.

ZÁHREB - Míting - muži, guľa: Zunič (Chor.) 21,27.

NOBEOKA - Míting - muži, 5000 m: Ndirangu (Keňa) 13:19,42, 10 000 m: Joroizaka (Jap.) 27:57,63, ženy - 5000 m: Bulová (Et.) 15:12,36.

HOUSTON - Míting - muži, 100 a 200 m: Walsh (Antigua) 10,27 a 20,54, diaľka: T. Smith (Bah.) 834, ženy - žrď: Suhrová (USA) 476.

FORT COLLINS - Míting - muži, guľa: Hassan (Egypt) 20,63.

TALLAHASSEE - Míting – muži, 100 a 200 m: Locke USA) 10,21 a 20,48.

GREENSBORO - Míting - muži, 100 m (+2,7): Belcher (USA) 10,10.

commonArticle.Name

Olympionička Mária Czaková si vzala za manžela svojho priateľa Martina Katerinku

NITRIANSKE HRNČIAROVCE 6. mája 2017 (SITA)

   Dvojnásobná olympionička z Londýna 2012 a Ria de Janeiro 2016, slovenská reprezentantka v chôdzi žien na 20 km Mária Czaková v sobotu prestúpila. Nie však z VŠC Dukla Banská Bystrica do iného atletického klubu, ale do stavu manželského.

Dvadsaťosemročná nitrianska rodáčka povedala v sobotu o 15.30 h áno v kostole Sv. Juraja v Nitrianskych Hrnčiarovciach svoju priateľovi Martinovi, takže už je z nej Mária Katerinková. Na slávnostnom obrade sa zúčastnili obaja jej tréneri Martin Pupiš a Matej Spišiak, tréningoví kolegovia Monika Hornáková a Michal Morvay a tiež fyzioterapeut VŠC Dukla Denis Freudengeld.

Na  snímke zľava: Denis Freudenfeld, manžel Mariky Czakovej Martin Katerinka, šéftréner SAZ Martin Pupiš, nevesta Mária Czaková, tréner Matej Spišiak, Monika Hornáková a Michal Morvay.

commonArticle.Name

Špeciálny sobotný pokus oprekonanie dvojhodinovej méty vmužskom maratóne vtalianskej Monze tesne nevyšiel, Eliud Kipchoge zaostal o 26 sekúnd

MONZA 6. mája 2017 (SITA)

   Špeciálny sobotný pokus o prekonanie dvojhodinovej méty v mužskom maratóne (Breaking 2) na automobilovom okruhu v talianskej Monze nevyšiel. Najbližšie k historickému výkonu bol Keňan Eliud Kipchoge, ktorý 42,195 km zabehol za 2:00:25 h. Prvú polovicu zvládol 32-ročný víťaz maratónov v Chicagu, Londýne aj Berlíne za 59:57 min, druhú za 1:00:28 h, pričom ešte na 35. kilometri to vyzeralo na pokorenie bájnej hranice.

Štartovalo sa ráno o 5.45 h, bežci absolvovali rovinatý, 2,4 km merajúci okruh s minimom zákrut sedemnásťkrát plus zvyšné metre. Výkon olympijského víťaza z Ria bol 2:32 min lepší ako oficiálny svetový rekord jeho krajana Denisa Kimetta (2:02:57) z maratónu v Berlíne v roku 2014. Do rekordných listín však Kipchogeho výkon nezapíšu, pretože pokus o prekonanie dvojhodinovej maratónskej hranice sa neuskutočnil v súlade s pravidlami Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF).

Trojici - okrem Keňana sa o historický zápis pokúšali aj Eritrejčan Zersenay Tadese a Etiópčan Lelisa Desisa - totiž pomáhali s tempo vodiči (napríklad špičkoví bežci ako Bernard Lagat, Stephen Sambu, Abayneh Abele, Teklemariam Medhin), ktorí sa pri nich pravidelne striedali a vytrvalci použili špeciálne bežecké maratónky nezdopovedajúce normám IAAF.

Medzičasy pri pokuse o prekonanie 2-hodinovej hranice v maratóne:

5 km: 14:14

10 km: 28:21

15 km: 42:34

polmaratón: 59:57

25 km: 1:11:03

30 km: 1:25:20

35 km: 1:39:37

40 km: 1:54:04

commonArticle.Name

Žiarska chôdza o pohár Jozefa Pribilinca v Žiari nad Hronom

ŽIAR NAD HRONOM 6. mája 2017 (SITA)

    Víťazom 1. ročníka chodeckých pretekov Žiarska chôdza o pohár Jozefa Pribilinca v Žiari nad Hronom sa stal Milan Rízek z AŠK Skalica. Päťkilometrovú trať zvládol za 20:33,51 min a pred druhým v cieli Miroslavom Úradníkom (VŠC Dukla Banská Bystrica) mal náskok 10,03 sekundy. V súťaži žien na 5 km zvíťazila vekom ešte juniorka Klaudia Žárska zo Spartaka Dubnica časom 24:42,21 min. Prví traja v kategórii mužov aj žien získali finančné prémie 150, 100 a 50 eur. Výsledky pretekov sa počítali aj do 3. kola atletickej ligy 2017.

Výsledky:

Muži (5 km): 1. Milan Rízek (AŠK Skalica) 20:33,51, 2. Miroslav Úradník 20:43,54, 3. Dušan Majdán (obaja VŠC Dukla B. Bystrica) 21:50,46.

Ženy (5 km): 1. Klaudia Žárska (Spartak Dubnica) 24:42,21, 2. Čubaňová (VŠC Dukla B. Bystrica) 25:02,86, 3. Hana Burzalová (Spartak Dubnica) 28:05,52.

commonArticle.Name

Jarný beh zdravia v Martine na 5000 m na ovále vyhrali bývalý slovenský reprezentant a olympionik Miroslav Vanko z AK ZŤS Martin časom 16:22,4 min

MARTIN 6. mája 2017 (SITA)

   Jarný beh zdravia v Martine na 5000 m na ovále vyhrali bývalý slovenský reprezentant a olympionik Miroslav Vanko z AK ZŤS Martin časom 16:22,4 min a Monika Chovanová behajúca za Run Dolný Kubín (22:30,2).

Preteky sa pre nepriaznivé počasie uskutočnili v náhradnom termíne (pôvodný termín bol 27. apríla), no neprialo im ani teraz, keď počas súťaže pršalo. Víťaz každej kategórie získal knihu, prví traja finančné odmeny. Odmenený bol aj najstarší účastník podujatia Jozef Daubner, ktorý 5000-metrovú trať absolvoval vo veku 80 rokov.

Výsledky:

Muži (5000 m - absolútne poradie): 1. Vanko (AK ZŤS Martin) 16:22,4, 2. Vlčko (Černová) 17:06,3, 3. Červeň (Dolný Kubín) 17:31,8.

Ženy (5000 m - absolútne poradie): 1. Chovanová (Dolný Kubín) 22:30,2.

commonArticle.Name

Úvodné podujatie 8. ročníka prestížneho atletického seriálu Diamantová liga IAAF v katarskej Dauhe ozdobil vynikajúci výkon nemeckého oštepára Thomasa Röhlera

DAUHA 6. mája 2017 (SITA)

   Úvodné podujatie 8. ročníka prestížneho atletického seriálu Diamantová liga IAAF v katarskej Dauhe ozdobil vynikajúci výkon nemeckého oštepára Thomasa Röhlera, ktorý vo štvrtej sérii dosiahol 93,90 m a v historických svetových tabuľkách sa zaradil hneď za svetového rekordéra Jana Železného (98,48 m). Nemcov výkon je zároveň aj rekord Diamantovej ligy.

Okrem 25-ročného Röhlera utvorili svetové výkony roka aj Keňania Elijah Manangoi na 1500 m (3:31,90) a Ronald Kwemoi na 3000 m (7:28,73), katarský výškar Mutaz Baršim (236), Caster Semenyová na 800 m (1:56,61) a Hyvin Kiyengová z Kene na 3000 m prekážok (9:00,12), pričom olympijská šampiónka a svetová rekordérka Ruth Jebetová z Bahrajnu finišovala až tretia (9:01,99). Hneď za ňou však dobehla Celliphine Chespolová z Kene, ktorá časom 9:05,70 výrazne o takmer 15 sekúnd prekonala juniorský svetový rekord Etiópčanky Birtukan Adamuovej z 26. 5. 2011 v Ríme (9:20,37).

V behu na 100 m v "súboji generácií" triumfoval prekvapujúco 23-ročný Juhoafričan Akani Simbine, keď sa v protivetre 1,2 m/s ako jediný dostal pod 10 sekúnd - o jedinú stotinku. Tridsaťštyriročný Jamajčan Asafa Powell finišoval druhý (10,08) a ešte o rok starší úradujúci vicemajster sveta na stovke Američan Justin Gatlin dobehol až štvrtý za 10,14.

Senzácia sa zrodila v disciplíne, ktorá nebola súčasťou Diamantovej ligy. V behu na 400 m prekážok triumfoval Katarčan Abderrahaman Samba časom 48,44 (iba 13 stotín za vlastným svetovým výkonom roka), pričom zdolal olympijského víťaza Kerrona Clementa z USA takmer o sekundu (49,40). Majster sveta Nicholas Bett z Kene dobehol až štvrtý (49,70).

Výsledky - súhrn:

MUŽI

100 m (-1,2 m/s): 1. Simbine (JAR) 9,99, 2. A. Powell (Jam.) 10,08, 3. Ogunode (Kat.) 10,13, 4. Gatlin (USA) 10,14

400 m: 1. Gardiner (Bah.) 44,60, 2. L. Merritt 44,78, 3. McQuay (obaja USA) 44,92,... 7. Maslák (ČR) 45,59

800 m (mimo DL): 1. Belferar (Alž.) 1:45,44, 2. Smaili (Mar.) 1:45,76

1500 m: 1. Manangoi 3:31,90 - svetový výkon roka (SVR), 2. S. Kiplagat 3:32,23, 3. Birgen 3:32,27, 4. V. Kibet 3:32,66, 5. T. Cheruiyot (všetci Keňa) 3:32,87,... 9. Holuša (ČR) 3:36,16

3000 m: 1. Kwemoi (Keňa) 7:28,73 - SVR, 2. P. Chelimo (USA) 7:31,57, 3. Kejelcha (Et.) 7:32,27

400 m prek. (mimo DL): 1. Samba (Kat.) 48,44, 2. K. Clement (USA) 49,40, 3. Van Zyl (JAR) 49,49

výška: 1. M. Baršim (Kat.) 236 - SVR, 2. Grabarz (V. Brit.) 231, 3. D. Thomas (Bah.) 229

trojskok: 1. Ch. Taylor 17,25, 2. Carddock (obaja USA) 17,08, 3. Copello (Azerb.) 16,81

oštep: 1. Röhler 93,90 - SVR a rekord DL, 2. Vetter (obaja Nem.) 89,68, 3. Vadlejch (ČR) 87,91

ŽENY

200 m (-2,3 m/s): 1. E. Thompsonová (Jam.) 22,19, 2. Schippersová (Hol.) 22,45, 3. TaLouová (Pobr. Slon.) 22,77

800 m: 1. Semenyová (JAR) 1:56,61 - SVR, 2. Wambuiová 1:57,03, 3. Sumová (obe Keňa) 1:58,76,... 5. G. Dibabová (Et.) 1:59,37

3000 m prek.: 1. Kiyengová 9:00,12 - SVR, 2. B. Chepkoechová (obe Keňa) 9:01,57, 3. R. Jebetová (Bahr.) 9:01,99, 4. Chespolová (Keňa) 9:05,70 - juniorský svetový rekord

100 m prek. (-2,3 m/s): 1. K. Harrisonová (USA) 12,59, 2. Rolederová (Nem.) 12,90, 3. Nelvisová (USA) 12,91

žrď: 1. Stefanidiová (Gréc.) 480, 2. S. Morrisová (USA) 475, 3. Y. Silvová (Kuba) 465

guľa: 1. M. Carterová (USA) 19,32, 2. Mártonová (Maď.) 18,99, 3. Dubická (Biel.) 18,90

commonArticle.Name

Vnedeľu 7. mája rozdajú vKysuckom Novom Meste prvé tohtoročné slovenské atletické „dráhové“ tituly pod holým nebom

KYSUCKÉ NOVÉ MESTO 5. mája 2017 (SITA)

   O prvé tohtoročné „štadiónové“ atletické tituly majstrov Slovenska sa bude v nedeľu 7. mája bojovať v Kysuckom Novom Meste v behu na 10 000 m. Okrem dospelých budú o medaily súťažiť aj juniori. Na mestskom štadióne sa predstaví - podľa stavu prihlášok v piatok predpoludním - dovedna 16 mužov, 9 žien, 9 juniorov a 2 juniorky. Na štarte nebudú chýbať ani obhajcovia titulu Branislav Šarkan z domáceho MKŠS Kysucké Nové Mesto a Zuzana Durcová zo Spartaka Myjava.

Tridsaťdvaročný Šarkan, zverenec Milana Slivku, si vlani práve na M-SR na 10 000 m utvoril osobný rekord 31:30,88 min. Na štarte nebudú chýbať ani lanský vicemajster Ján Filip Kotora (AK Veterán Bratislava), Imrich Pástor (Slávia TU Košice) a v štartovej listine figuruje aj 44-ročný veterán Miroslav Vanko (AK ZŤS Martin), ktorému v historických slovenských tabuľkách na 10 000 m patrí druhá priečka výborným časom 28:01,84 min z roku 1998.

Durcová to s obhajobou titulu nebude mať v nedeľu jednoduché, lebo na štarte budú aj štvrtá z MS 2016 v behu do vrchu a vlani bronzová na M-SR na desaťtisícke Soňa Vnenčáková (AO Svit) a lanská vicemajsterka Lucia Janečková (BMSC Bratislava).

V súťaži juniorov sa Levičan behajúci za klub ŠK Atléti BS Banská Štiavnica Matúš Verbovský pokúsi o splnenie limitu 31:20,00 na juniorské ME v talianskom Grossete. „Checel by som byť po dlhom čase prvý Slovák, ktorý sa v tejto disciplíne predstaví na MEJ,“ vyslovil zverenec trénerov Márie Kuriačkovej a Róberta Petra svoje želanie po Národnom behu Devín - Bratislava, v ktorom skončil tretí, no najlepší zo Slovákov.

Šampionát SR v behu na 10 000 m v Kysuckom Novom Meste sa začne v nedeľu 8. mája o 17.00 h B-behom mužov, juniorov a neregistrovaných pretekárov, o 18.10 h prídu na rad ženy a juniorky a o 19.10 h A-beh mužov.

commonArticle.Name

Štvrtý ročník obnovenej slovenskej atletickej ligy seniorských družstiev sa začne v pondelok 8. mája vKošiciach

BRATISLAVA 5. mája 2017 (SITA)

   Štvrtý ročník obnovenej slovenskej atletickej ligy seniorských družstiev sa začne v pondelok 8. mája v Košiciach 1. kolom. Na rozdiel od minulého ročníka štartuje v oboch kategóriách len po sedem tímov. V porovnaní s vlaňajškom chýbajú muži aj ženy AŠK Slávia Trnava. Nováčikom v lige budú atlétky Tatrana Spišská Nová Ves.

Sedmičku mužských účastníkov tvoria Slávia UK Bratislava, AC Stavbár Nitra, VŠC Dukla Banská Bystrica, ŠK ŠOG Nitra, Spartak Dubnica, Slávia TU Košice a Slávia STU Bratislava, u žien okrem Spišiačok štartujú ešte VŠC Dukla Banská Bystrica, Spartak Dubnica, Slávia UK Bratislava, ŠK ŠOG Nitra, Slávia TU Košice a Slávia STU Bratislava.

Po úvodnom košickom kole sa ďalšie tri základné uskutočnia 4. 6. v Bratislave na Mladej Garde, 22. 7. v Šamoríne v športovom komplexe x-bionic®sphere a 29. 8. v Trnave. Finále je naplánované na 9. september v Dubnici nad Váhom.

Najväčší favoriti ligy sú v oboch kategóriách víťazi posledných dvoch ročníkov - u mužov AC Stavbár Nitra a u žien banskobystrická Dukla. Nitrania získali na hosťovanie cenné posily, halového vicemajstra Európy na 60 m Jána Volka, finalistu ME 2016 na 400 m prekážok Martina Kučeru, vytrvalca Jozefa Urbana, žrdkára Tomáša Krajňáka a aj dve české posily Martina Juránka a Martina Pokorného.

Banskobystričanky sa budú spoliehať z vlastných radov najmä na sestry Velďákové, Hrašnovú, Lomnickú, Kuštárovú, Dunajskú, Šibovú či Lajčákovú. Pomôžu im aj hosťujúce posily Putalová, Vnenčáková a Češka Hálová.

Cestu za obhajobou titulu sa budú Nitranom snažiť sťažiť najmä Slávia UK Bratislava (víťaz ligy v roku 2014), ktorá si na hosťovanie zabezpečila českého strednotratiara Filipa Sasínka, jeho krajana - vrhača Gondora, zo slovenských zdrojov míliara Lendvorského a všestranného Biciana. V tíme vicemajstra ŠK ŠOG Nitra hosťuje osemstovkársky rekordér Repčík i nádejný vrhač Baran, Slávia STU Bratislava využije podobne ako vlani služby ukrajinského prekážkara Borodina a poľského skokana Peruckého.

U žien siahol po zahraničných posilách už tradične dubnický Spartak, ktorý získal na hosťovanie z Česka vrhačku Kárníkovú a skokanku Májkovú, rady Slávie UK Bratislava posilnili košická šprintérka Bezeková a osemstovkárka Štuková, ligové body pre ŠK ŠOG by mali zbierať i vytrvalkyňa Janečková a talentovaná výškarka Zavilinská, vlani piata na ME do 17 rokov.

Systém odmien pre najlepšie tímy a jednotlivcov sa v porovnaní s rokom 2016 nezmenil. Prvé tri v oboch kategóriách v každom zo štyroch základných kôl získajú 500, 300 a 200 eur (celková dotácia 8000 eur), vo finále 9. septembra v Dubnici sa bude deliť dovedna 18 000 eur: u mužov aj u žien získajú tímy na 1. až 7. mieste 3000, 2200, 1600, 800, 500, 400, 300 a 200 eur. Slovenský atletický zväz prispeje aj obom víťazom sumou 3000 eur na účasť v Európskom pohári klubov v roku 2018.

Na jednotlivých kolách AL 2017 získa prvá trojica v každej disciplíne (pri dosiahnutí aspoň 850-bodového výkonu podľa bodovacích tabuliek IAAF) pre klub navyše 70, 50 a 30 eur, za slabší výkon to bude len polovica. Za 1000-bodový a lepší výkon je ešte bonus ďalších 30 eur.

„Už prvé kolo atletickej ligy môže naznačiť, akým smerom sa bude uberať tohtoročná sezóna v podaní slovenských atlétov,“ myslí si šéftréner SAZ Martin Pupiš. „Pohľad na limity na MS, pri uvedomení si faktu, že z vlaňajších olympionikov ukončil aktívnu činnosť chodec Tišťan, Gálikovú čakajú materské povinnosti, zdravotné problémy trápia alebo sa z nich dostávajú Pejpková-Berešová, Hrivnák Klocová i Hrašnová, môže vyvolať paniku. Máme však v zálohe skupinu pretekárov, ktorých reálna výkonnosť je na hranici limitov. Najpesimistickejší pohľad by mohol naznačovať, že budeme mať problém, aby sa na MS do Londýna nominovalo aspoň 10 našich atlétov. Samozrejme, optimisticky vidíme nádejných limitárov či účastníkov cez výber na základe poradia v renkingu aj v Beerovi, Bezekovej, Charfreitagovi, Kaňuchovej, Lomnickej, Slaničkovej, Veszelkovi, Volkovi, Žeňúchovi. Ak sa pri nominácii na MS dostaneme na dvojciferné číslo, či sa dokonca priblížime veľkosťou tímu k olympijskému z Ria, budeme môcť byť spokojní.“

Úvodné kolo atletickej ligy 2017 sa v pondelok 8. mája začne na štadióne Technickej univerzity v Košiciach o 13.00 h a vyvrcholí o 16.45 h štafetami na 4 x 400 m.

Termíny Atletickej ligy 2017 - prehľad:
1. kolo: 8. 5. Košice
2. kolo: 4. 6. Bratislava
3. kolo: 22. 7. Šamorín
4. kolo: 29. 8. Trnava
finále (M-SR družstiev): 9. 9. Dubnica nad Váhom

Poznámka: Do hodnotenia ligy sa počítajú aj M-SR v behu na 10 000 m (7. 5. Kysucké Nové Mesto/pre 1. kolo), Záhorácka dvadsiatka v chôdzi (22. 4. v Borskom Mikuláši/pre 1. kolo) a chodecké preteky na 5 km (5. 5. v Žiari nad Hronom/pre 3. kolo).

Konečné poradie AL 2016 - muži: 1. AC Stavbár Nitra 16 hlavných bodov, 2. ŠK ŠOG Nitra 13, 3. Slávia STU Bratislava 11 (pomocné body vo finále 184), 4. Slávia UK Bratislava 11 (162), 3. (176), 5. VŠC Dukla B. Bystrica 9, 6. Spartak Dubnica 4 (69), 7. Slávia TU Košice 4 (63), 8. Slávia Trnava 4 (17).

Konečné poradie AL 2016 - ženy: 1. VŠC Dukla B. Bystrica 13, 2. ŠK ŠOG Nitra 12, 3. Spartak Dubnica n/V. 11, 4. Slávia UK Bratislava 8, 5. Slávia STU Bratislava 6, 6. Slávia Trnava 3 (58), 7. Slávia TU Košice 3 (28).

Prehľad doterajších majstrov SR v súťaži družstiev (1993 - 2016):

MUŽI
10 titulov - Spartak Dubnica n/V. (2004 - 2013)
8 titulov - Slávia UK Bratislava (1993, 1995 - 1997, 1999, 2002 - 2003, 2014)
3 tituly - Stavbár Nitra (2001, 2015 - 2016)
2 tituly - VŠC Dukla B. Bystrica (1994, 1998)
1 titul - Slávia STU Bratislava (2000)

ŽENY
8 titulov - Spartak Dubnica n/V. (2006 - 2013)
4 tituly - Slávia UK Bratislava (1998 - 1999, 2001 - 2002)
3 tituly - Slávia STU Bratislava (1994 - 1995, 1997), VŠC Dukla B. Bystrica (2014 - 2016)
2 tituly - UMB B. Bystrica (1996, 2000), Akademik TU Košice (2004 - 2005)
1 titul - Stavbár Nitra (1993), AC Nové Zámky (2003)

commonArticle.Name

www.youtube.com/embed/GWVSNc0iA28

Bratislava 5. mája 2017 (SAZ)

aaa

commonArticle.Name

www.youtube.com/embed/WNhW6zZkJZ4

Bratislava 4. mája 2017 (SAZ)

aaa

commonArticle.Name

Dynamický dvojhodinový program v modernom formáte ponúkne v 14 disciplínach kompletnú slovenskú špičku aj svetové hviezdy

ŠAMORÍN 4. mája 2017 (SITA)

   Obnovený atletický míting Pravda - Televízia - Slovnaft (P - T - S) po vlaňajšej úspešnej ouvertúre prichádza s projektom 52. ročníka a ešte smelšími plánmi a ambíciami. Slovenský atletický zväz (SAZ) a x-bionic® sphere s podporou troch zložiek z legendárneho názvu podujatia pripravujú na sobotu 17. júna na slovenské pomery výnimočné podujatie. Dynamický dvojhodinový program v modernom formáte ponúkne v 14 disciplínach kompletnú slovenskú špičku aj svetové hviezdy. Zastúpenie zahraničnej kvality je úmerné finančným možnostiam organizátorov a tiež aj dostupnosti hviezd vzhľadom na nabitý atletický kalendár v druhej polovici júna. Čestným hosťom pretekov bude prezident Európskej atletiky Nór Svein Arne Hansen. Nebude však jediným. "Radi by sme privítali aj viaceré legendy či športovcov spätých s týmto mítingom. Môžem potvrdiť, že pracujeme aj na príchode legendárneho žrdkára Sergeja Bubku. Postupne ich budeme predstavovať," prezradil na štvrtkovej tlačovej konferencii predseda SAZ Peter Korčok. "Míting prezývaný Zürich východu sa vlani po šesťročnej pauze úspešne vrátil. Naším zámerom je nadviazať na slávu z minulosti, keď toto podujatie bolo známe v celej Európe. Lanská ouvertúra dopadla veľmi dobre, v dvoch disciplínach - na 100 a 800 m padli nové rekordy P - T - S. Tento rok sa chceme posunúť o ďalej a naďalej vytvárať podmienky, aby sa naši športovci mohli konfrontovať so svetovou špičkou a predstavili sa aj pred domácim publikom," poznamenal Korčok.

Iniciátor myšlienky obnovenia mítingu a podpredseda SAZ Ladislav Ásványi prezradil, že aktuálne sú prihlásení atléti z 27 krajín. "Rád by som bol, keby sa sme v počte zúčastnených štátov dostali k tridsiatke, čo by bola už veľmi slušná medzinárodná úroveň. Rozpočet podujatia je približne 290 000 eur. Určitý nárast spôsobilo, že dve kladivárske súťaže sú zaradené do vyššej kategórie. Chcem zdôrazniť, že to robíme pre zachovanie histórie a nie pre uspokojenie vlastných finančných nárokov. Tento míting je moja srdcovka, potrebujú ho aj naši atléti, aby sa mohli porovnávať v medzinárodnej konkurencii a predviesť sa aj doma. Ak si nebudeme vážiť históriu, tak nemôžeme pokračovať. Som rád, že sa nám podarilo dostať späť troch partnerov, ktorí tu boli aj v minulosti. Tiež pridajú ruku k dielu. Spokojný budem 18. júna, keď si budeme môcť povedať, že sme to celé zvládli úspešne."

Dejiskom mítingu bude opäť moderný komplex v Šamoríne-Čilistove. "Vlani sa nám splnil sen, že sme mohli byť súčasťou návratu mítingu takej hodnoty a kvality. Pre x-bionic® sphere je veľkou cťou, že mohol nastúpiť do tohto vlaku. Veríme, že sa nezastaví a minimálne ďalších 50 rokov budeme pokračovať v propagácii športu. Neskromne si dovolím povedať, že pred rokom sme účastníkom ponúkli štandard, za ktorý sa nemusíme hanbiť. Teraz budú mať diváci ešte väčší komfort pri sledovaní pretekov aj vďaka veľkoplošným obrazovkám," uviedol predseda predstavenstva x-bionic® sphere Juraj Bača, ktorý si želá, aby v tretiu júnovú sobotu padol divácky rekord v areáli šamorínskeho komplexu. "Chcel by som apelovať na priaznivcov atletiky i športu, aby si našli cestu na P - T - S. Záleží nám na atmosfére na štadióne. Pevne verím, že do hľadiska zavíta viac ako 3000 divákov." Bača sa na Ásványiho vyzvanie nevyhol ani téme prémie v prípade svetového rekordu. Vlani bola vypísaná vo výške 15 000 eur. "Finančná odmena za nové svetové maximum bude aj tentoraz, o konkrétnej sume zatiaľ nebudem hovoriť."

Oproti vlaňajšku je termín P - T - S posunutý o dva týždne neskôr, čiže forma atlétov by mohla byť na ešte vyššej úrovni. Štartovať budú aj špičkoví slovenskí atléti. Medzi nich patrí aj Iveta Putalová, ktorá sa predstaví v behu na 400 m "Pamätám si, že ako dieťa ma zobrali rodičia na tento míting a páčil sa mi. Aj preto som rada, že sa ´pétéeska´ vrátila a budem si môcť zmerať sily so súperkami pred slovenským publikom. Budem sa chcieť ukázať v čo najlepšom svetle. Tieto preteky patria medzi moje vrcholy v tejto sezóne," skonštatovala Putalová.

Svoju formu si v Šamoríne otestuje aj Ján Volko, strieborný medailista v behu na 60 m z halových majstrovstiev Európy 2017 v Belehrade, ktorý sa vrátil zo sústredenia v Portugalsku. "Bolo to moje najdlhšie a zároveň najťažšie sústredenie. Momentálne pociťujem veľkú únavu, ale myslím si, že sme odviedli dobrú robotu. Priznám sa, že históriu P - T - S príliš nepoznám. Nezažil som míting v jeho najväčšej sláve, ale som rád, že ho môžem zažiť teraz po jeho obnovení. Môjmu štartu na 200 m prikladám značnú dávku dôležitosti, pre mňa to budú top preteky, na ktorých sa posnažím o čo najlepší výkon," povedala nová slovenská šprintérska hviezda.

Novinkou je zaradenie šamorínskych kladivárskych súťaží do programu prestížneho seriálu IAAF Hammer Throw Challenge, s čím súvisí fakt, že na „pétéeske“ budú hádzať aj rebríčkové jednotky planéty. Po vlaňajšku sa vráti neohrozená líderka ženského kladiva Poľka Anita Wlodarczyková, ktorá medzitým dvakrát posunula svetový rekord (až na 82.98) a vyhrala na OH v Rio de Janeiro a ME v Amsterdame. Naposledy našla premožiteľku v júni 2014 na ostravskej Zlatej tretre a jej víťazná šnúra má už 30 finálových štartov bez prerušenia. Vlani zlepšila rekord P - T - S na 77,70 m. V tomto roku bude mať za sebou v čase šamorínskeho mítingu 4 až 5 štartov (začína v sobotu v Dauhe) a jej forma by mala byť výrazne lepšia. Na štarte budú aj bronzová z MS 2015 Alexandra Tavernierová z Francúzska, bronzová z ME 2014 Joanna Fiodorowová z Poľska a bronzová z OH 2016 Britka Sophie Hitchonová.

V mužskej súťaži sa slovenská jednotka a piaty z OH 2016 Marcel Lomnický má na čo tešiť. Príde svetová jednotka a jeho tréningový partner Poliak Pawel Fajdek. Okrem zaváhania na OH v Riu vyhral všetko, čo sa dalo: má zlato z MS 2013 a 2015 aj ME 2016, a výkonnostne vyčnieva s obrovským náskokom pred zvyškom sveta. Pravidelne prekonáva 80 m, vedie aj tohtoročné svetové tabuľky s 81,39 m. Jeho národný rekord z roku 2015 má hodnotu 83,93 m, čo je najlepší kladivársky mužský výkon za posledných 12 rokov. Štart potvrdil aj olympijský víťaz 2012 a častý účastník podujatí na Slovensku, maďarský rekordér Krisztián Pars. Kvalitu dopĺňa bronzový z MS 2015 a OH 2016 Poliak Wojciech Nowicki. Rekord pretekov 80,90 m ešte z roku 1990 bude v ohrození.

V rámci 14 disciplín (vrátane mužskej štafety na 4x100 m sa predstaví kompletná slovenská špička. Olympijský víťaz Matej Tóth tak ako vlani v chôdzi na 3000 m, senzácia z HME v Belehrade Ján Volko pobeží svoju obľúbenú dvojstovku, kde je slovenským rekordérom v hale i vonku. Ženská štvorstovka ponúkne finalistku HME 2015 a semifinalistku HME 2017 Ivetu Putalovú. Aj výška mužov ponúkne piateho z HME Matúša Bubeníka a tiež Lukáša Beera, ktorý sa v zime zlepšil na 228 cm. Predstaví sa tiež siedmy z ME 2016 na 400 m prekážok Martin Kučera . Z ďalších našich popredných atlétov Alexandra Bezeková pobeží 200 m, Alexandra Štuková 800 m, v diaľke bude štartovať Jana Velďáková a v trojskoku nádejný Tomáš Veszelka. Zaujímavosťou je zaradenie behu na 3000 m mužov, v ktorom by malo štartovať viacero účastníkov decembrových ME v krose v Šamoríne.

Prehľad disciplín:
Muži: 200 m, 800 m, 3000 m, 400 m prek., výška, trojskok, kladivo (IAAF Hammer Throw Challenge), 3000 m chôdza, 4x100 m
Ženy: 200 m, 400 m, 800 m, diaľka (Memoriál Evy Šuranovej), kladivo (IAAF Hammer Throw Challenge)

Časový harmonogram:
13.15 predprogram
14.50 slávnostné otvorenie
15.00 - 17.15 hlavný program

Vstup pre divákov bude voľný, RTVS odvysiela na Dvojke priamy prenos (15.00 - 17.00 h).

commonArticle.Name

Na tradičnom mieste v katarskej Dauhe sa v piatok večer 5. mája začne 8. ročník prestížneho atletického seriálu Diamantová liga IAAF

DAUHA 4. mája 2017 (SITA)

   Na tradičnom mieste v katarskej Dauhe sa v piatok večer 5. mája začne 8. ročník prestížneho atletického seriálu Diamantová liga IAAF. Na každom z 12 základných mítingov bude bodovať až prvých osem pretekárov v každej disciplíne, získajú od 1 po 8 bodov. Rozdelia si 10 000, 6000, 4000, 3000, 2500, 2000, 1500 a 1000 dolárov. "Diamantový" štatút má na každom podujatí 13 alebo 14 disciplín. Niektoré sa v základnom programe DL uskutočnia štyrikrát, iné, lukratívnejšie, dokonca až šesťkrát.

Do finále, ktorého prvá časť sa uskutoční 24. augusta v Zürichu (16 disciplín) a 1. septembra v Bruseli (zvyšných 16 disciplín), postúpi osmička s najvyšším bodovým súčtom v každej disciplíne. Na rozdiel od minulých ročníkov Diamantovej ligy sa tentoraz začne vo finále celkom od nuly. Finálový víťaz bude zároveň aj celkový víťaz DL, ktorý získa prémiu 50 000 USD, exkluzívnu diamantovú trofej a voľnú kartu pre štart na majstrovstvách sveta. Ďalší v poradí zinkasujú 20 000, 10 000, 6000, 5000, 4000, 3000, 2000 dolárov.

V každom finále rozdelia na prémiách 1,6 milióna dolárov, na základných 12 mítingoch je balík na odmeny buď 390-tisíc alebo 420-tisíc dolárov v závislosti od toho, či je na programe 13 alebo 14 „diamantových“ disciplín.

Na úvodnom mítingu 8. ročníka Diamantovej ligy by malo štartovať až 16 olympijských víťazov z Ria 2016 a majstrov sveta z Pekingu 2015 a celkovo 44 medailistov z vrcholných podujatí. Tradičné lákadlo bude stovka bez Usaina Bolta, ale s vicemajstrom sveta a strieborným z OH 2016 Američanom Justinom Gatlinom, vo výške sa predstaví domáca hviezda Mutaz Baršim, mimoriadne kvalitná konkurencia sa zišla v oštepe (Röhler, Yego, Vadlejch, Pitkämäki), ženská dvojstovka ponúkne odvetu súboja z Ria Schippersová - Thompsonová, na 800 m bude mať debut v DL na tejto trati Genzebe Dibabová a na 3000 m prekážok pobeží svetová rekordérka a olympijská šampiónka Ruth Jebetová z Bahrajnu.

Na úvodnom mítingu v Dauhe - na rozdiel od vlaňajška, keď bola Dana Velďáková siedma v trojskoku - nebude mať slovenská atletika zastúpenie. V doterajšej histórii prestížneho seriálu štartovali na mítingoch DL deviati slovenskí atléti - okrem Dany Velďákovej ešte štvorstovkárka Iveta Putalová, strednotratiarka Lucia Hrivnák Klocová, diaľkarka Jana Velďáková, osemstovkár Jozef Repčík, výškari Peter Horák s Matúšom Bubeníkom, trojskokan Dmitrij Vaľukevič a kladivár Marcel Lomnický.

Najlepšie umiestenie v bodovaných disciplínach DL - 3. miesto - si vybojovali staršia z dvojičiek Velďákových Dana v trojskoku v Londýne 2011 a 2015 a Lucia Hrivnák Klocová na 800 m v Londýne 2011. Jana Velďáková vyhrala predvlani diaľku v Štokholme a bola tretia v Londýne, avšak ani raz to nebola disciplína bodovaná v DL.

Program Diamantovej ligy IAAF 2017:
5. 5. Dauha (Katar)
13. 5. Šanghaj (Čína)
27. 5. Eugene (USA)
8. 6. Rím (Taliansko)
15. 6. Oslo (Nórsko)
18. 6. Štokholm (Švédsko)
1. 7. Paríž (Francúzsko)
6. 7. Lausanne (Švajčiarsko)
9. 7. Londýn (V. Británia)
16. 7. Rabat (Maroko)
21. 7. Monte Carlo (Monako)
20. 8. Birmingham (V. Británia)
24. 8. Zürich (Švajčiarsko)/I. finále
1. 9. Brusel (Belgicko)/II. finále

commonArticle.Name

Štvrtá štvorstovkárka z halových ME 2015 v Prahe a šiesta z halových MS 2016 v Portlande Iveta Putalová si otestovala formu pred začiatkom letnej atletickej sezóny

BRATISLAVA 4. mája 2017 (SITA)

   Štvrtá štvorstovkárka z halových ME 2015 v Prahe a šiesta z halových MS 2016 v Portlande Iveta Putalová si otestovala formu pred začiatkom letnej atletickej sezóny na kontrolných pretekoch na štadióne Mladá Garda v Bratislave. V behu na 150 m skončila druhá časom 18,34, no čo je kuriózne, bežala v spoločných pretekoch s mužmi. Zverenka Marcela Lopuchovského v BK HNTN Bratislava štartovala len v rámci bežného tréningu, pred súťažnou stopäťdesiatkou i po nej absolvovala riadne tréningové úseky.

commonArticle.Name

Olympionička Mária Czaková sa v sobotu vydáva

NITRA 4. mája 2017 (SITA)

   Dvojnásobná olympionička a slovenská reprezentantka v chôdzi žien na 20 km Mária Czaková sa rozhodla prestúpiť. Nie však z VŠC Dukla Banská Bystrica do iného atletického klubu, ale do stavu manželského.

Dvadsaťosemročná nitrianska rodáčka povie v sobotu 6. mája o 15.30 h v Kostole sv. Juraja v Nitrianskych Hrnčiarovciach áno svoju priateľovi Martinovi. Na slávnostnom obrade sa zúčastnia aj obaja jej tréneri, Matejovia Pupiš a Spišiak.

Nebyť sobáša, v piatok by Mária Czaková absolvovala chodecké preteky v Žiari nad Hronom započítavané do atletickej ligy 2017. „V Žiari už nebudem štartovať, lebo len v stredu som sa vrátila zo sústredenia na Sliezskom dome vo Vysokých Tatrách a už som sa musela venovať iným záležitostiam,“ podotkla s úsmevom chodecká olympionička.

commonArticle.Name

Trojica elitných slovenských reprezentantov v skokanských disciplínach z tréningovej skupiny Radoslava Dubovského vstúpi do letnej atletickej sezóny v 1. kole slovenskej atletickej ligy v Košiciach

BANSKÁ BYSTRICA/KOŠICE 3. mája 2017 (SITA)

   Trojica elitných slovenských reprezentantov v skokanských disciplínach z tréningovej skupiny Radoslava Dubovského vstúpi do letnej atletickej sezóny v pondelok 8. mája v 1. kole slovenskej atletickej ligy v Košiciach. Dana Velďáková, Jana Velďáková aj Tomáš Veszelka by mali štartovať pravdepodobne len v skoku do diaľky. Znamená to, že vo svojej hlavnej disciplíne sa predstaví iba mladšia z dvojičiek Velďákových Jana.

"Danka i Janka budú štartovať asi len v diaľke," informoval tréner Radoslav Dubovský a pokračoval: "Či pôjde Janka aj šprint alebo Danka trojskok, ktorý sa však nepočíta do bodovania v rámci ligy, na tom sa ešte dohodnem podľa okolností - ako sa bude vyvíjať ich tréning v týchto dňoch a ako sa budú cítiť."

Zložitejšia je situácia okolo nádejného trojskokana Tomáša Veszelku. Slovenský rekordér do 23 rokov v hale aj vonku mal v predošlých dňoch problémy s neodrazovou nohou a netrénoval. Absolvoval vyšetrenie u lekára slovenskej atletickej reprezentácie MUDr. Pavla Hajmássyho, ktorý posudzoval, či môže opäť trénovať alebo nie.

"Doktor Hajmássy nevidí problém, aby sme začali znova trénovať, takže Tomáš v závere minulého týždňa už klusal a od pondelka sa pustil do klasického atletického tréningu. Ak pôjde všetko hladko, Tomáš bude štartovať v Košiciach v diaľke. Definitíva padne až na konci tohto týždňa," informoval kouč Dubovský.

S trojskokom musí Veszelka ešte počkať, z plného rozbehu absolvuje prvé preteky zrejme asi až v júni. "Ak bude noha reagovať na tréningovú záťaž dobre, zaradíme do prípravy aj odrazy a trojskokanský tréning," doplnil kouč. Dovtedy bude 21-ročný účastník halových ME v Belehrade, kde v kvalifikácii skončil trinásty, súťažiť len v diaľke a v šprintoch. Mimochodom, v diaľke si v polovici apríla na sústredení v juhoafrickom Potchefstroome zlepšil osobný rekord na 771 cm a v historických slovenských tabuľkách sa posunul na desiatu priečku.

commonArticle.Name

Výsledky zo sveta atletiky

BRATISLAVA 3. mája 2017 (SITA)

DRAŽEVINA - Míting - ženy, guľa: Mártonová (Maď.) 19,63 - svetový výkon roka (SVR).

BATON ROUGE - Míting - muži, 100 m (+3,2): Coleman 9,93, L. Crawford (obaja USA) 9,97, 400 m: Richards (Trin. a T.) 45,47, 400 m prek.: Mowatt (Jam.) 49,09, diaľka: Forbes (Jam.) 817, 4 x 100 m: LSU 38,88, ženy - 100 m: Hobbsová 10,85 - SVR, 400 m: Harperová 51,38, diaľka: Burksová (všetky USA) 690 (+2,1), 4 x 100 m: LSU 42,12, 4 x 400 m: Texas AM 3:27,82.

BERKELEY - Míting - muži, 800 m: E. Korir (Keňa) 1:43,73.

AUSTIN - Míting - muži, 100 m (+3,0): Matadi (Libéria) 9,99, 200 m (+4,3): Al. Bailey (USA) 19,99, 110 m prek. (+3,4): Sh. Brathwaite (Barb.) 13,39, diaľka: Lapierre (USA) 850 (+4,4), ženy - 100 m (+4,4): A. Andersonová (USA) 10,95, Leeová-Ahyeová (Trin. a T.) 10,95, 200 m: A. Andersonová (USA) 22,58.

TEMPE - Míting - ženy, 400 m prek.: Watsonová (Kan.) 55,56, kladivo: Ewenová (USA) 72,81.

PHILADELPHIA - Míting - muži, 100 m (+2,7): Hall-Thompson (USA) 10,00, 110 m prek.: Levy (Jam.) 13,33, 4 x 100 m: USA 38,87, ženy - výška: Cunninghamová (USA) 193, trojskok: Lafondová (Dominika) 14,20, Myersová (Bah.) 14,03, 4 x 100 m: Jamajka 42,25, USA Red 42,42, 4 x 400 m: Jamajka 3:38,32.

DES MOINES - Míting - muži, 400 m: L. Merritt (USA) 45,41, 110 m prek.: McLeod (Jam.) 13,04 - SVR, Pozzi (V. Brit.) 13,24, A. Harris 13,37, A. Merritt 13,44, 400 m prek.: Stigler (všetci USA) 49,07, výška: Drouin (Kan.) 230, žrď: Kendicks (USA) 580, trojskok: Ch. Taylor (USA) 16,93, ženy - 100 m prek.: K. Harrisonová 12,56 - SVR, Stowersová 12,76, 400 m prek.: Molinová 54,66 - SVR, K. Carterová 54,72, žrď: S. Morrisová (všetky USA) 472.

GAINESVILLE - Míting - muži, 100 m: Belcher 10,05 (v rozbehoch Aikines-Aryeetey /V. Brit./ 9,97/+3,3), 200 m: Lyles 20,16, 400 m: Hudson-Smith (V. Brit.) 45,52, 110 m prek.: D. Hill 13,38, 400 m prek.: McMaster (Brit. pan. ostr.) 48,69, diaľka: Dendy (USA) 813, guľa: Romani (Braz.) 20,93, ženy - 100 m: Campbellová-Brownová (Jam.) 11,06, 200 m: T. Bowieová 22,09 - SVR, Wimbleyová 22,47, Q. Hayesová 22,55, 400 m: Beardová (všetky USA) 51,20.

LUBBOCK - Míting - muži, 200 m (+3,4): Willis 20,19, 400 m: Champlin 45,01, Ky. Collins (všetci USA) 45,06.

MEDELLIN - Míting - muži, 100 m: Palomeque 10,17, Valoyes (obaja Kol.) 20,38, 400 m: L. Santos (Dom. rep.) 45,32.

MILÁNO - Míting - muži, kladivo: Lingua (Tal.) 76,59.

MIAMI - Míting - muži, 400 m: T. Cooper (USA) 45,69.

CHARLOTTESVILLE - Míting - muži, 400 m prek.: Selmon (USA) 49,22.

TAIPEI CITY - Míting - muži, 400 m: Anas (India) 45,69, diaľka: J. Henderson (USA) 815.

KAPSKÉ MESTO - Míting - muži, 100 m: Roto 10,14, 200 m: Van Niekerk 20,10, diaľka: Samaai 835, ženy - 400 a 800 m: Semenyová (všetci JAR) 51,84 a 2:00,99.

FLORENCIA - Viacbojársky míting IAAF - muži, desaťboj: J. dos Santos (Braz.) 7728, ženy - sedemboj: Aguilarová (Kol.) 6228.

BERLÍN - Míting - ženy, 5000 m: Rehová (Nem.) 15:16,39.

SZOMBATHELY - Míting - muži, kladivo: Pars 76,84, Halász 75,56, ženy - kladivo: Gyurátzová (všetci Maď.) 68,50.

SARAN - Míting - muži, disk: Djouhan (Fr.) 65,10.

BREST - Míting - ženy, kladivo: Mališyková 71,82, oštep: Chaladovičová (obe Biel.) 65,60.

DÜSSELDORF - Maratón - muži: Chemonges (Ug.) 2:10:31, Gebretsadik (Nór.) 2:11:16, Shegumo (Poľ.) 2:12:33, ženy: Peixotová (Portug.) 2:32:00, Makerová (Tanz.) 2:33:08, Aguillarová (Parag.) 2:35:17.

KRAKOV - Maratón - muži: Mutuku (Keňa) 2:12:52, ženy: St. Barsosiová (Keňa) 2:33:01.

ANNECY - Maratón - muži: J. Kimutai 2:12:33, ženy: D. Chepngenová (Keňa) 2:36:14.

RIMINI - Maratón - muži: Meucii (Tal.) 2:16:06.

ISTANBUL - Polmaratón - muži: Juma (Tanz.) 1:00:09, ženy: R. Chepngetichová (Keňa) 1:06:19.

commonArticle.Name

www.youtube.com/embed/lUrc-ryC6o4

Banská Bystrica 3. mája 2017 (SAZ)

aaa

commonArticle.Name

Výsledky nedeľňajšieho 1. ročníka Behu ma Rokoš v Nitrianskom Rudne

NITRIANSKE RUDNO 2. mája 2017 (SITA)

   Výsledky nedeľňajšieho 1. ročníka Behu ma Rokoš v Nitrianskom Rudne:

Muži: 1. Miroslav Vanko (Dom srdca Martin) 38:37,8 min, 2. Zdeno Koleda (ŠKP Žilina) 40:37,1, 3. Ján Ďurmek (Valaská Belá) 40:57,3
Ženy: 1. Michaela Kucháriková (AC Kriváň Liptovský Mikuláš) 53:46,4 min, 2. Daniela Reksová (BK Lysá pod Makytou) 54:28,6, 3. Silvia Valová (AK ZVP Lučatín) 56:47,4

commonArticle.Name

Výsledky pondelkového 5. ročníka behuIvanská 5 a polkav Ivanke pri Dunaji

IVANKA PRI DUNAJI 1. mája 2017 (SITA)

   Výsledky pondelkového 5. ročníka behu Ivanská 5 a polka v Ivanke pri Dunaji:

Muži: 1. Alexander Jablokov (behame.sk) 17:31 min, 2. Ján Domény (Bratislavamarathon team) 18:16, 3. Václav Vandrovec (ČR) 18:29
Ženy: 1. Romana Komarňanská (BMSC) 21:00 min, 2. Mária Kocianová (behame.sk) 22:18, 3. Nikola Lapošová (ŠKP Bratislava) 22:23

commonArticle.Name

Peter Ďurec druhý na majstrovstvách Česka v behu na 10000 m

ČESKÉ BUDĚJOVICE 1. mája 2017 (SITA)

   Na sobotných majstrovstvách Česka v behu na 10 000 m v Českých Budějoviaciach splnil Peter Ďurec (UMB Banská Bystrica) limit SAZ pre účasť na Európskom pohári v behu na 10 000 m 10. júna v Minsku.

Študent medicíny na Karlovej univerzite v Prahe finišoval druhý časom 30:17,36 min za českým šampiónom Vítom Pavlištom (30:16,45) a požadovaný nominačný výkon prekonal o 12,64 sekundy. Pre 24-ročného Ďureca to bola prvá „ostrá“ desaťtisícka v kariére. Jeho definitívny štart na EP na 10 000 m ešte musí potvrdiť výkonný výbor SAZ a odobriť Európska atletika (EA), keďže jej limit bol prísnejší (29:28,08).

V súťaži žien sa v Českých Budějoviciach predstavila Soňa Vnenčáková (AO Svit), ktorá skončila celkovo na 6. mieste časom 37:22,74 min. Pre štvrtú z vlaňajších MS v behu do vrchu bol nad sily zväzový limit 35:00,00 min. Šancu splniť ho má ona i ďalšie Slovenky do 28. mája.

commonArticle.Name

Anglický policajt v kostýme gorily v sobotu po šiestich dňoch dokončil Londýnsky maratón

LONDÝN 1. mája 2017 (SITA)

   Anglický policajt v kostýme gorily v sobotu po šiestich dňoch dokončil Londýnsky maratón. Preteky odštartovali v nedeľu a Tom Harrison prešiel celú trať dlhú 42,2 km "štvornožky" alebo plazením sa. "Pán Gorila" denne prekonal vzdialenosť cca 2,8 km a na ceste strávil 10 - 12 hodín. Každý večer sa ubytoval u svojich známych, kde sa vyspal a na ďalší deň pokračoval v ceste. Cieľovou čiarou populárneho Londýnskeho maratónu prešiel v sprievode svojich dvoch synov a rukami si pri tom búchal o hruď. Harrison získal 33 650 USD, ktoré zbieral pre organizáciu Gorilla podporujúcu tento druh primátov v rôznych krajinách vrátane Rwandy a Ugandy.